dihanja

Ali uspavala res ubijajo?
Zaradi zdravstvenih težav ali preobremenjenosti nespečnost muči velik odstotek ljudi, zato marsikdo v želji po trdnem spancu posega po uspavalnih sredstvih, ki jih ponavadi predpiše zdravnik, ta pa po najnovejših raziskavah niso tako nedolžna.

Izklesajte trebušček še pred poletjem
Meseci, ko bomo odvrgli še zadnja odvečna oblačila in smuknili v kopalke, se nazadržno bližajo. Se je tudi vam čez zimo okoli trebuščka nakopičilo nekaj maščobnih blazinic in si zdaj belite glavo s tem, kako naj se jih znebite? Ne skrbite, ni še prepozno.

Po šestih dneh vstala iz krste!
95-letno Kitajko, ki je padla in utrpela poškodbo glave, je sosed v domači postelji našel povsem nepremično, prav tako pa tudi ni dihala. Mislili so, da je mrtva, po šestih dneh pa je vstala iz krste.

Pogoste, a smrtno nevarne rastline
Nekatere rastline, s katerimi se srečujemo skorajda vsak dan, so lahko morda res prava paša za oči, a vendar v sebi skrivajo strup, ki je lahko ob zaužitju izjemno nevaren, včasih celo smrtno nevaren.

Vsakič, ko zajoka, lahko umre
18 tednov star deček boleha za redko okvaro sapnika, zaradi česar je vsakič, ko zajoče, ogroženo njegovo življenje, saj obstaja velika verjetnost, da se zaduši.

Boste dopustili, da vas ubije cigareta?
"Kajenje naredi človeka neumnega, napravi ga nezmožnega, da bi mislil in pesnil. Kajenje je huda nevljudnost, to je nepriljudna nesramnost," je nekoč zapisal že J. W. Goethe. 250 let kasneje pa vse mogoče raziskave potrjujejo negativne učinke kajenja, ki je eden najpogostejših povzročiteljev smrti na svetu.

Udarec sošolca mu je rešil življenje
Med igro z žogo je 13-letnega dečka močno udaril sošolec, nato se mu je ustavilo srce in je izgubil zavest. Po prihodu v bolnišnico pa so zdravniki ugotovili, da ima smrtno nevarno obolenje srca, zaradi katerega bi lahko kmalu umrl.

Ali res potrebujemo vse organe?
Mandlji se kronično vnamejo in lahko povzročijo resne težave, z modrostnimi zobmi so prav tako same preglavice, da ne govorimo o nevarnosti vnetja slepiča. Ali to morda pomeni, da organov, katerih funkcije niti ne poznamo, preprosto ne potrebujemo?

Resnica o alkoholu
O alkoholu in zdravljenju mačka krožijo številni miti in neresnice. Da boste vedeli, kako v teh dneh piti, da bodo posledice na telo čim manjše, preverite, kateri podatki so napačni in kaj v resnici deluje.

Zvezdniške bolezni, ki so to leto šokirale svet
Dokler ne zbolijo, se včasih niti ne zavedamo, da so tudi oni samo ljudje. Zvezdniki namreč – ki s svojimi težavami tudi najlažje dvignejo splošno zavest o bolezenskih stanjih, ki sicer pogosto ostajajo neznana ali nerazumljena.

Pravočasno prepoznajte otroške okužbe dihal!
Pozimi je tveganje za virusne okužbe dihal močno povečano. V nevarnosti so zlasti otroci v starostni skupini od enega do treh let, v UKC Ljubljana pa že sedaj opažajo porast števila obolelih.

Umrla 12 ur po tem, ko so jo odpustili iz bolnišnice
Zaradi boleče in pordele noge je Shannon obiskala zdravnika, ki jo je poslal domov z antibiotiki in zdravili proti vnetju. 12 ur za tem je umrla zaradi pljučne embolije.

Sinupret – naravno zdravilo za nahod in sinuzitis
Nahod in sinuzitis sta pogosti obolenji zgornjih dihal. Zanju je na voljo naravno zdravilo Sinupret, ki so ga zdravniki preizkusili tudi v klinični raziskavi v Sloveniji.

Kašelj, prehlad, astma, bronhitis ... mi imamo rešitev!
Imate težave s kašljem, prehladom, astmo, bronhitisom? Obolenja dihalnih poti so v današnjih časih zelo pogost pojav.

Hitro zaustavite kolcanje
Kolcanje vam lahko povsem pokvari tudi najlepše trenutke ter vas celo osramoti. Na žalost je povsem naravna reakcija, ki pa jo je mogoče hitro zaustaviti.

Pogosta nevarna bolezen, ki jo redki poznajo
Kronična obstruktivna pljučna bolezen je napredujoče kronično obolenje dihal, ki je velikokrat posledica kajenja, ki vztrajno uničuje dihalne poti in povzroča težave z dihanjem. Čeprav to bolezen pozna le malo ljudi, v Sloveniji zaradi nje letno umre od 500 do 600 oseb.

Vam težave povzročajo razpokane ustnice?
Prihaja prvi mraz in z njim nekatere zdravstvene težave. Med prve poleg prehlada zagotovo spadajo tudi razpokane ustnice, ki so vse prej kot prijeten pojav. Kaj povzroča razpokane ustnice, kako jih preprečiti in kako si pomagati?

Znebite se glivičnega vnetja dimelj
Glivice se običajno nahajajo na površju človeške kože in ne povzročajo nobene škode. Kakor koli že, v določenih okoliščinah lahko napadejo kožo, se razmnožijo in povzročijo infekcijo.

Nosite visoke pete brez bolečin
Ni veliko žensk, ki se lahko uprejo vsaj občasnemu nošenju visokih pet. Te namreč pri priči zožajo in podaljšajo nogo, poleg tega pa še povečajo vedno potrebno samozavest. Na žalost pa drugi dan pogosto sledi ubadanje z bolečimi mišicami.

Če zadrema, lahko umre!
24-letna Emma ne sme nikoli zadremati na vlaku ali svoji delovni mizi, saj zaradi redke bolezni med spanjem preneha dihati, zato lahko zaspi samo s posebno masko in monitorjem dihanja.

Nekoč 180-kilogramski debelušček danes magnet za dekleta
Še pred mesecem in pol je tehtnica 16-letnemu Nicku kazala 180 kilogramov. Po operaciji zmanjšanja želodca pa je uspel shujšati kar 30 kilogramov. Pravi, da se zdaj, ko je vitkejši, veliko bolje počuti, in da je celo postal pravi magnet za dekleta.

Spite, pa ste zjutraj kljub temu utrujeni?
Spanje je pomemben fiziološki proces, ki močno vpliva na naše počutje in storilnost čez dan. A kaj če je ta moten in se ne moremo in ne moremo naspati. Preverite, kdaj in kako si lahko pomagate sami in kdaj je čas, da se oglasite pri zdravniku.

V čem je skrivnost postavnih zvezdnic?
Navadne smrtnice se pogosto sprašujejo, kako zvezdnicam uspeva ohranjati zavidanja vredno postavo. Ne le v mladosti, ampak tudi celo med nosečnostjo in po njej. Vas zanima, v čem je njihova skrivnost?

Se lahko prehladite zaradi klimatske naprave?
Odgovor na vprašanje je preprost. Ne! Prehlad je namreč okužba zgornjih dihal, ki ga povzročajo virusi, in ne hladen zrak. Res pa je, da lahko klimatska naprava, če ni uporabljena pravilno, izsuši sluznico, zaradi česar smo bolj izpostavljeni okužbi, če seveda pridemo v stik z virusi.

Na operaciji z anesteziologi
Čeprav ob besedi anesteziolog večinoma pomislimo na operacijo in narkozo, pa je njegovo delo veliko bolj pestro in razgibano. Da bi preverili, kako poteka dan anesteziologa, smo se odpravili v ljubljanski klinični center.

Zdravljenje raka glave in grla
''Ko bolniku povemo, da ima raka, najpogosteje po tem ne sliši nič več, kar mu razlagamo, saj je to zanj tako velik šok,'' pripoveduje prof. dr. Irena Hočevar Boltežar, ki se srečuje z bolniki z rakom glave in vratu. Če ste med njimi tudi vi, potem preverite, kako poteka zdravljenje.

Je položaj spanja kriv za vaše zdravstveno stanje?
Ne le kakovost spanca, na naše zdravje močno vpliva tudi položaj spanja. Kar 95 odstotkov ljudi namreč vsako noč spi v isti poziciji, strokovnjaki pa so prepričani, da je prav ta pozicija kriva za nekatere zdravstvene težave.

Kaj povzroča spomladanske izpuščaje?
Spomladi in poleti, ko dolga oblačila zamenjamo za krajša in se pogosteje podamo v naravo, smo bolj izpostavljeni stikom z različnimi rastlinami, živalmi ali drugimi vplivi iz okolja, ki lahko povzročijo neprijetne, srbeče izpuščaje. Kateri so najpogostejši in kako jih zdraviti, preverite spodaj.

Kdaj in kako ukrepati ob poškodbi glave?
Poškodbe glave ne obsegajo zgolj bušk, temveč tudi hude poškodbe lobanje ali možganov, ki so pogost vzrok smrtnosti in invalidnosti. Kako prepoznati, za kakšno vrsto poškodbe gre in kako je potrebno ukrepati v primeru udarca v glavo?

Kako intenzivno naj vadim, če želim shujšati?
Intenzivnost vadbe določa, koliko boste od vadbe odnesli – ali boste shujšali, mišicam dodali volumen ali pa se zgolj razgibali. Kako torej izmeriti in določiti primerno intenzivnost vadbe?