dlesen

1 slaba navada, ki lahko povzroči raka požiralnika
Študija je pokazala, da ženske, ki slabo skrbijo za higieno svojih zob, v menopavzi za kar 14 odstotkov povečajo svoje tveganje za pojav raka na požiralniku. In ne samo to. Zaradi tega imajo tudi večje tveganje za raka žolčnika. Preberite si, kako lahko nastanejo takšne posledice.

Preverite, ali spadate v eno izmed treh ogroženih skupin!
Ste noseči, kadite ali se borite s sladkorno boleznijo? Potem ste, če ne boste izredno pazili na ustno higieno, izpostavljeni veliko večjemu tveganju, da vas neprijetno presenetijo težave z dlesnimi in posledično zobmi.

Preprečite, da bi zaradi težav z dlesnimi nekega dne ostali brez zob
Da bi še dolgo imeli zdrave zobe in dlesni, morate redno in čim bolj učinkovito odstranjevati zobne obloge. Njihovo nabiranje lahko sicer sčasoma povzroči celo nastanek hujših težav.

Ojoj, moje dlesni krvavijo? Kaj pa sedaj?
Brez zdravih dlesni tudi zobje ne morejo ostati zdravi. Vnetja dlesni, ki jih povzročajo bakterije v zobnih oblogah, sčasoma omajejo zob in lahko celo privedejo do izgube zoba. Če opazite odstopanje dlesni, rdeče dlesni ali krvavenje, potem vam bodo spodnji nasveti morda prišli prav.

7 pravil za manj občutljive in zdrave zobe
Vsi poznamo neprijetno skelečo bolečino, ob kateri nas kar spreleti, ko zagrizemo v sladko ali kislo hrano. Nekateri se z njo soočijo le občasno, spet drugi pa za njo trpijo redno, saj je prišlo do izpostavljenosti sklenine. Da bi se pred njo obvarovali, uporabljajte posebno zobno pasto in se držite sedmih pravil za manj občutljive in zdrave zobe.

Vas zobje skelijo?
Preberite si, kako lahko ublažite bolečino, zaradi katere ne morete uživati v marsikateri hrani in pijači. Zaradi skelenja vam res ni potrebno trpeti.

Vas ob požirku zaskelijo zobje?
Tudi vi srknete požirek dišeče kave – toda namesto da bi uživali v njenem bogatem okusu, ste se prisiljeni skremžiti, saj začutite kratko, vendar ostro bolečino?

Imate občutljive zobe? Preverite, kako si pomagati!
Z občasno občutljivostjo zob se sreča skoraj vsak človek. Vsi vemo, kakšen je občutek, ko nas ob mrzli ali vroči pijači zaskeli. Res neprijeteno. Kako pa si pomagati, smo povprašali zobozdravnico Mirjam Kovačič, dr. dent. med.

Brez tega lahko izgubite vse svoje zobe
Zdrave dlesni igrajo pomembno vlogo pri zdravju ustne votline. Če se že spopadate s krvavenjem dlesni, je pomembno, da sprejmete nekatere higienske ukrepe in da se čim prej obiščete svojega zobozdravnika.

Poznate zdravilne učinke tega cveta?
Čudoviti cvetovi magnolije običajno krasijo naš vrt ali dom, kljub temu pa ima ta rastlina tudi številne zdravilne učinke, ki jih morda niste poznali. Med njimi vam lahko celo povrne mladost, zato ni nenavadno, da izvleček iz te rastline uporabljajo tudi v pomladitveni kremi, ki je trenutno ena izmed najbolj priljubljenih.

Uroš Mezeg, dr. dent. med.
Zobozdravnik, ki se je specializiral za zobno in čeljustno ortopedijo, opravlja pa tudi storitve splošnega zobozdravnika in ortodonta.

Za rojstni dan sta ji starša kupila nov obraz
“Še danes se sprašujem ali sta to storila zato, ker sta me imela rada, ali pa zato, ker so se me nekateri v družini sramovali,“ o pravem vzroku, zakaj sta ji starša za 18. rojstni dan kupila nov obraz, še danes tuhta 24-letna Sophie Yates.

Oralno zdravje vpliva na vaše počutje
V svetu in tudi v Sloveniji je vnetje obzobnih tkiv, ki ga imenujemo tudi parodontalna bolezen, najbolj razširjena kronična vnetna bolezen. Preverite, kaj je vzrok zanjo in kako si pomagati.

Odločila se je za spremembo
Se bo v prihodnje Julijana smejala še raje in pogosteje? Pol leta je njen nasmeh razkrival, da je brez zgornje leve petice, sedaj pa se je odločila, da to nadomesti z vsadkom, ki bo deloval povsem naravno.

Vas zanima, kako sta videti danes?
Zmagovalca nagradne akcije Bleščeč nasmeh Barbara in Toni, ki sta osvojila estetsko dentalno preobrazbo in se na nagradno akcijo prijavila zaradi slabega stanja zob, sta se tokrat še zadnjič podala v Opatijo.

VIDEO: To pa je preobrazba!
Le še danes do tretje ure se lahko prijavite na našo nagradno akcijo Bleščeč nasmeh, kjer bomo enemu izmed bralcev podarili vstavitev zobnega implantata in mu spet pričarali popoln nasmeh.

Nikar ne pozabite na zobno nitko
Vsi dobro vemo, da je za ustno higieno treba večkrat na dan uporabiti zobno krtačko, a na to, da je treba uporabiti tudi zobno nitko, dostikrat pozabimo. Preverite, zakaj je njena uporaba nujna.

5 vzrokov za zobobol
Če imate zobobol le nekaj dni in ta nato izgine, še ne pomeni, da ste se izognili zobozdravniku. Najverjetneje se bo bolečina vrnila in možno je, da bo takrat še hujša. Prav zato je nikar ne ignorirajte. Kaj vse je lahko vzrok zanjo, pa preverite spodaj?

Nasveti za zdrav in lep nasmeh
Zobna gniloba, ki povzroča boleče luknje v zobeh, odmikanje dlesni, vnetje obzobnih tkiv – vsemu temu se lahko s pravilno in brezhibno ustno higieno izognete. Tukaj je nekaj napotkov za čiste in zdrave zobe ter bleščeč nasmeh.

Kako na naraven način omiliti zobobol?
Zobobol je bolečina, ki je nikakor ne smete prezreti. Ker je včasih takojšen obisk zobozdravnika neizvedljiv, vam predstavljamo nekaj naravnih načinov, kako omiliti to zoprno in ostro bolečino.

Vnetje dlesni kaže tudi na nekatere druge bolezni
Otečene, rdeče dlesni kažejo na bolezni dlesni, ki so lahko posledica ali pa vzrok nekaterih drugih bolezni. Katerih, preverite spodaj.

Imate težave z modrostnimi zobmi?
Modrostni zobje izrastejo kot zadnji stalni zobje in imajo zato tudi najmanj prostora. Pogosto tako zrastejo v nepravilni legi, so slabše dostopni za čiščenje in imajo pogosteje kot drugi zobje zavite korenine. Vse to so razlogi, da nam zobozdravniki pogosto svetujejo, naj osmice odstranimo.

10 najslabših razvad za zobe
Zobozdravniki pacientom priporočajo, da na pregled pridejo dvakrat na leto, odvisno od tega, v kakšnem stanju so zobje. Zakaj? Ker ljudje svojim zobem posvečamo premalo pozornosti in delamo napake, ki škodijo našim zobem. Preverite, katere napake so najpogostejše.

7 zelišč za prvo pomoč!
Zelišča so odlični antibiotiki, sredstva za razkuževanje, celjenje, blažitev bolečin … Preverite, katera zelišča so najboljša pri nudenju prve pomoči in pri zdravljenju manjših okužb!

Zobni absces
Kopičenje gnoja v korenini zoba in njegovi okolici imenujemo zobni absces.

Umik dlesni
Kadar se dlesni umaknejo, postane korenina zoba razgaljena, vez med zobom in kostjo pa se zrahlja.

Gingivitis
Z izrazom gingivitis označujemo vnetje dlesni.