dlesni

Kako sta povezana glavobol in zobobol?
Marsikdo se je že srečal z bolečino, ki nas lahko prizadene v različnih delih telesa. Dve pogosti vrsti sta glavobol in zobobol. Čeprav se na prvi pogled zdita ločeni, obstaja tesna povezava med njima v obliki trovejnega (trigeminalnega) živca, ki je odgovoren za prenašanje senzoričnih informacij z različnih delov obraza in glave ter za nadzor določenih gibov čeljusti.

10 malenkosti, ki bodo lahko vaše zdravje izboljšale v samo eni minuti
Skrb za svoje fizično in duševno zdravje je lahko naporna in dolgotrajna naloga, vendar je vsekakor vredna truda. V nadaljevanju predstavljamo nekaj preprostih malenkosti, ki vam bodo vzele le eno minuto, na vaše telo in duševnost pa bodo vplivale pozitivno.

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?
Krvaveče dlesni so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju srečamo vsi. Lahko se pojavijo med ščetkanjem zob, med uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk ali pa celo spontano. Običajno je stanje povezano z vnetjem dlesni, strokovno poimenovanim gingivitis, ki je prva stopnja parodontalne bolezni oziroma bolezni obzobnih tkiv. Lahko pa je krvavitev prisotna tudi iz drugih razlogov.

Zakaj in kdaj se odločiti za beljenje zob?
Skrb za zdrave in čiste zobe je temeljnega pomena za naše zdravje. To vedo predvsem tisti, ki imajo težave z zobmi, takšne ali drugačne. Ko gre za beljenje zob je govora predvsem o estetskem vidiku. Pri tem imate dve možnosti – beljenje zob v ordinaciji ali nego na domu. Kaj morate vedeti o beljenju zob, zakaj in kdaj se odločiti za tak poseg?

Kaj storiti, ko se na zobeh pojavi to?
Zobni absces je vnetje, ki se pojavi v predelu kostnine, ki objema zobno korenino in vodi v nastanek otekline.

Kako vedeti, katerega vitamina primanjkuje v našem telesu?
Da bi naše telo nemoteno delovalo, potrebuje pomoč vitaminov, ki imajo vsak svojo vlogo.

Suha usta lahko kažejo na te zdravstvene težave
Suha usta so precej bolj pogosta, kot si mislimo, in v večini primerov pomenijo zgolj to, da naše telo potrebuje več tekočine. Toda ta simptom je lahko povezan tudi s stresom, kajenjem, prehrano in z nekaterimi boleznimi.

Najenostavnejši načini za lajšanje zobobola
Zobobol je zelo neprijeten pojav, najbolj pa nas moti, ko in če se pojavi ponoči. Zaradi njega ne moremo zaspati ali pa se neprestano zbujamo. Kako si lahko pomagamo?

Kdaj je kovinski okus v ustih nevaren?
Vse, kar morate vedeti o kovinskemu okusu v ustih – zakaj se pojavi, kako si lahko pomagamo in kdaj postane razlog za skrb.

Kako pogosto bi morali menjavati zobno ščetko?
Zobna ščetka je nujen in obvezen pripomoček za vzdrževanje ustnega zdravja. Menjavati bi jo morali dovolj pogosto, da preprečimo karies, bolezni dlesni, slab zadah in ostale nevšečnosti. Kako pogosto bi jo torej dejansko morali menjavati?

Vse, kar morate vedeti o zobnem aparatu
Zobni aparati so pripomočki, s katerimi s premišljenim delovanjem sil odpravljamo ortodontske nepravilnosti. Takšno terapijo najpogosteje izvajamo v obdobju odraščanja, čeprav zadnja leta pridobiva na priljubljenosti tudi terapija v odrasli dobi. Vsi si namreč želimo zdravega in lepega nasmeha in s sodobnimi ter estetskimi rešitvami lahko to doseže vsak med nami.

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?
V zobozdravstvu poznamo več specializacij, ki se ukvarjajo z različnimi vejami zdravljenja zob in obzobnih tkiv. Najbolj poznana poleg kirurgije je ortodontija oziroma s polnim imenom: čeljustna in zobna ortopedija. V nasprotju s splošnim mnenjem, da ortodont zgolj ravna zobe, je to ena od širših vej zobozdravstva, ki se ukvarja tako z manjšimi otroki kot tudi odraslimi in zdravi različne nepravilnosti ugriza, ki niso omejene na zgolj lepšo postavitev zob.

Vzroki in preprečevanje zobnega kamna
S kamni, ki se nahajajo v našem telesu, so navadno same težave. Pomislite na primer samo na izjemno nadležne žolčne ali ledvične kamne. Kamen se lahko nahaja tudi na zobeh. Za številne med vami zobni kamen predstavlja zgolj estetsko težavo, zavedati pa bi se morali še nevarnosti, ki jih lahko prinaša.

Najpogostejša vprašanja v povezavi z zobnimi luskami in zobnimi prevlekami
Če so vaši zobje poškodovani, obarvani, nepravilno poravnani ali neenakomerno oblikovani, vam pri takšni težavi lahko med drugim pomagajo tudi zobne luske. Te so izdelane po meri, so tanke in v barvi zob. Njihov namen je učinkovito pokriti sprednjo površino za izboljšanje videza. Spreminjajo se lahko barva, oblika, velikost in dolžina lusk.

Bolečina v zobu ali ob njem: razlogi, načini zdravljenja in rešitve
Bolečina je neprijeten senzorni in emocionalni odgovor na dražljaj. Je zaščitni odgovor telesa, ki nam sporoča, da je situacija neprijetna in potrebuje rešitev. Isto velja za bolečino v ustni votlini, zelo neprijeten simptom, ki pa se razlikuje glede na stanje, ki je v ustni votlini prisotno. Bolečino čutimo zaradi reakcije živca, ki se nahaja v korenini zoba in je odvisna od tipa in stopnje dražljaja.

Vse, kar morate vedeti o sindromu pekočih ust
To stanje običajno ni nevarno, je pa sila neprijetno.

Je uporaba električne ščetke res bolj priporočljiva od uporabe navadne ščetke?
Temelj dobre ustne higiene je preprečevanje prekomernega nabiranja plaka. Plak oziroma biofilm bakterij in ostankov hrane v večjih količinah lahko celo začutimo z jezikom, ker imamo po dlje časa neumitih zobeh občutek puhastih zob.

Ste pogosto utrujeni? Morda se razlog skriva v pomanjkanju vitamina C
Vitamin C, znan tudi kot L-askorbinska kislina, je vodotopen vitamin, ki je bistven za številne funkcije telesa. Vitamina C človek ne more sintetizirati, kar pomeni, da ga moramo pridobivati iz virov hrane. Kakšni so torej znaki in simptomi pomanjkanja vitamina C?

Znate prepoznati sporočila vašega telesa?
Kašelj, krč, bolečina ... vse to so lahko znaki, da se v vašem telesu dogaja nekaj neželenega, zato se naučite prepoznati nevarne simptome, ki vam sporočajo, da morate čim prej k zdravniku. Pravočasno odkrito težavo je mogoče po navadi namreč veliko enostavneje rešiti.

Znaki, da jeste preveč 'slabe' hrane
To, kar jemo se odraža na našem počutju, na naših laseh, koži, ustih in praktično na vseh delih našega telesa. Poglejmo si najpogostejše 'simptome', ki razkrivajo, da uživamo preveč 'slabe' oz. 'prazne' hrane.

Muškatni orešček – priljubljena vsestranska začimba
Muškatni orešček je zaradi svoje izrazite arome in dobrodejnih lastnosti ena najbolj cenjenih začimb na svetu.

To vaš videz razkriva o vašem zdravju
Pomembno je, da se znake telesa naučite prepoznavati tudi sami.

Vse, kar morate vedeti o virusu HIV
HIV se običajno prenaša s spolnim stikom ali uporabo skupnih igel.

Ljubitelji testenin boste navdušeni
Skoraj ga ni junaka, ki ne bi bil navdušen nad testeninami. Dandanes na prodajnih policah lahko najdemo malo morje testenin najrazličnejših oblik, sestave in tudi okusa, tako da jih lahko uživate tudi tisti, ki pazite na svoje zdravje, ste morda vegani ali se recimo izogibate glutenu. Med izjemno okusne in zdravju prijazne zagotovo sodijo testenine iz sladkega krompirja, ki bodo brez dvoma navdušile tudi najbolj zahtevne gurmane.

7 blagodejnih učinkov pitja navadne tople vode
Začnite svoj dan s kozarcem tople vode, saj bo imel prav ta na vas mnogo blagodejnih učinkov. Strokovnjaki pravijo, da bi morali v kozarec tople vode dodati tudi limono, saj je limonin sok bogat z antioksidanti, vitaminom B, vitaminom C, flavonoidi, fosforjem in kalijem.

Veste, katera je najbolj razširjena nalezljiva bolezen na svetu?
Ne, ni korona. Karies je. Zobna gniloba.

Kaj se zgodi v telesu, če vsak dan uživamo vitamin C?
Vitamin C naravno najdemo v nekaterih živilih, jemljemo pa ga lahko tudi v obliki prehranskih dopolnil. Kako ustrezen dnevni vnos tega vitamina vpliva na naše telo?

Napake, ki jih delate pri umivanju zob
Zobje so edini del človeškega telesa, ki se ne obnavljajo sam od sebe, zato je skrb zanje še toliko pomembnejša. Številni otroci se sicer tega opravila pogosto otepajo, a prav dobra usvojitev te navade zgodaj v življenju vam bo prihranila marsikatero bolečino in neprijeten obisk zobozdravnika. Pa ste prepričani, da veste vse o pravilnem umivanju zob?

Vitamin C: vse kar morate vedeti
V času prehladov in različnih obolenj začenjamo vse bolj govoriti o vitaminu C. O slednjem vitaminu pa kljub vsemu obstajajo (pre)številni miti. Za kaj je zadolžen ta vitamin v našem telesu, kje ga najdemo, za kaj ga sploh potrebujemo, kakšna je ustrezna dnevna količina, ki jo potrebujemo in najpomembnejše, ali lahko pride do prekomernega vnosa tega vitamina? Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da ja.

Več kot samo ščetkanje: Oral-B iO™ je prihodnost ustnega zdravja
Nova tehnologija predstavlja revolucijo v svoji kategoriji in ponovno opredeljuje vsakodnevno izkušnjo ščetkanja.