do

Prihaja sezona klopov!
Zdravniki opozarjajo, da se premalo zavedamo, kako nevaren je klopni meningoencefalitis (meningitis), še posebej za majhne otroke. Zato ne smemo pozabiti na pravilno zaščito in pravočasno cepljenje.

Seks med nosečnostjo
Pri nekaterih ženskah je čas nosečnosti tudi čas povečane želje po spolnosti, druge so željo po spolnosti izgubile. Za resnično zadovoljujočo spolnosti v nosečnosti pa največ prispeva pozitivna samopodoba pričakujoče mamice in to, da jo njen partner sprejema, takšno kot je.

Privoščite svojim ledvicam le najboljše!
Dvanajstega marca je svetovni dan ledvic. Ledvice vam bodo najbolj hvaležne, če jim privoščite „pošten“ kozarec vode.

Zima se je poslovila, drevje zacvetelo
Na naši spletni strani boste vsak teden lahko spremljali napoved o vsebnosti cvetnega prahu v zraku, ki ga redno pripravlja Inštitut za varovanje zdravja. S tem se boste lažje izognili težavam, ki vam jih povzroča cvetni prah. Tokrat za vas objavljamo napoved od 11. do 16. marca.

Nezdravi prigrizki
S kozarcem kole zaužijemo ogromno sladkorja, saj so sladke gazirane pijače narejene tako, da spodbujajo žejo. Enako je tudi s sladkarijami. Po koščku čokolade si boste zagotovo želeli vsaj še enega.

Mamografija
Mamografija je ena bolj zanesljivih metod za odkrivanja raka na dojki.

Multipla skleroza
Multipla skleroza je bolezen osrednjega živčevja, ki prizadene hrbtenjačo in možgane. Zbolijo mlajši ljudje med dvajsetim in štiridesetim letom starosti, med njimi je več žensk. Bolezen še vedno velja za neozdravljivo.

Zdravljenje obolenja roženice
Očesna roženica se lahko postopno začne tanjšati nato pa se nepravilno izboči. Bolnik lahko zaradi tega tudi oslepi.

Uhajanje urina
Urinska inkotinenca – uhajanje urina, je bolezen, ki prizadene 30 odstotkov ljudi. Na kliničnem centru so pred leti pričeli z novo metodo operiranja. Metoda je prijazna do bolnikov, ki lahko že dan po posegu odidejo domov.

Ne pozabite na stopala!
V zimskem času pogosto zanemarjamo stopala. Predvsem topla zima ustvarja dobre pogoje za razvoj glivičnih infekcij.

Kako se izognemo čakalnim vrstam za zdravstveno oskrbo?
Vsi bi želeli čim hitreje in čim ceneje do zdravniške oskrbe. Raziskali smo, kakšne možnosti poleg uporabe zasebnega in/ali javnega zdravstvenega sistema so bolniku še na voljo.

Nesreče na smučiščih izenačene z ostalimi vrstami nesreč
Za enkrat sta oskrba poškodb na smučišču in prevoz do najbližje ustrezne zdravstvene pomoči v Sloveniji še vedno brezplačna.

Pravočasno zdravstveno zavarujte novorojenčka
Po rojstvu otroka imate šestdeset dni časa, da ga zdravstveno zavarujete.

Bolnikove pravice
Bolniki imajo nedvomno pravico do dobre zdravstvene oskrbe, prav pa je, da poznajo svoje pravice, načine, kako jih lahko uresničijo, pa tudi, kaj storiti, če so kršene.

Pravilna uporaba zdravil
Vsako zdravilo predstavlja potencialno nevarnost, zato sta prvi korak k varnemu in učinkovitemu zdravljenju dovolj velika osveščenost in znanje, še preden zdravilo prvič vzamemo.

Pravica do izbire osebnega zdravnika
Vse zavarovane osebe imajo pravico, da si izberejo osebnega zdravnika, in sicer si lahko izberejo osebnega zdravnika splošne medicine, osebnega zobozdravnika, ženske pa tudi osebnega ginekologa.

Čakalne dobe
Nujne zdravstvene storitve za zavarovano osebo morajo izvajalci opraviti takoj oziroma v najkrajšem možnem času. Čakalne dobe za zdravstvene storitve lahko preverite tudi na spletni strani ministrstva za zdravje in ZZZS.

Darovanje spolnih celic
Kadar tudi s pomočjo zdravljenja ne pride do zanositve po naravni poti, se pari lahko odločijo za oploditev z biomedicinsko pomočjo.

Zobni absces
Kopičenje gnoja v korenini zoba in njegovi okolici imenujemo zobni absces.

Zlatenica
Zlatenica se razvije zaradi zvišane ravni bilirubina, pigmenta, ki nastane ob razgradnji rdečih krvničk. Zlatenica povzroči rumeno obarvanje kože in očesnih veznic.

Zatrdela rama
Zatrdela rama je posledica adhezivnega vnetja ovojnice ramenskega sklepa.

Zadelan sluhovod
Ušesno maslo, ki čisti, vlaži in ščiti površino sluhovoda, izločajo posebne žleze. Če ga izločajo preveč, lahko čep ušesnega masla povzroči zaporo sluhovoda in okrni sluh.

Sterilizacija - vazektomija
Sterilizacija je vse bolj običajna metoda kontracepcije pri moških. Je pa poseg potencialno nepovraten.

Trebušni krči
Kolike oziroma krči so tako pogosti, da jih imajo pediatri za običajen pojav pri otrocih.

Tifus in paratifus
Obe bolezni povroča okužba z določenim tipom salmonele, ki se najprej pokaže s povišano telesno temperaturo, potem se pojavi izpuščaj.

Hujšajmo z luno
Post ob luninih menah postaja vse bolj priljubljen način čiščenja telesa. Tako postenje naj bi bilo najbolj učinkovito ob polni in prazni luni. Takrat naj bi bilo mogoče v enem dnevu izgubiti tudi do 2 kilograma.

Ledvični kamni
Ob pomanjkanju snovi, ki zavirajo nastajanje kristalov, prihaja do tvorbe ledvičnih kamnov.

Labialni herpes
Labialni herpes povzroča virus herpes simpleks, največkrat HSV tipa 1.

Tetanus
Tetanus je posledica okužbe rane z bakterijo Clostridium tetani. Ta sprošča toksin, ki deluje na živčevje in povroča močne mišične krče.

Invaginacija
Invaginacija nastane, ko se črevo uviha v del črevesja pred njim.