dober stres

5 preprostih načinov, kako se lahko vsak dan počutiš bolje
Zaradi vseh sprememb, s katerimi živimo zadnje čase, ni čudno, če se včasih počutimo bolj žalostne, brezvoljne in slabše kot običajno. Raziskave so pokazale, da so stvari in ukrepi v povezavi z vsesplošno epidemijo in ukrepi, ki so bili uvedeni zaradi nje, močno vplivali na psiho mladih, zato je pomembno, da poudarjamo pomen duševnega zdravja, hkrati pa ti predstavimo nekaj načinov, kako do boljšega razpoloženja!

Neverjetno terapevtsko delovanje gozda
Kdo ne pozna tistega čudovitega občutka, ki nam ga da sprehod po gozdu? Japonski raziskovalec Jošifumi Mijazaki ga raziskuje že trideset let in mu pravi kar terapija. Vse njegove študije so pokazale, da gozd na nas vpliva tako, da zmanjšuje naš občutek stresa in posledično izboljšuje naše razpoloženje.

Sindrom zlomljenega srca je resničen
V pogovorih o ljubezenskih tegobah in čustvenih bolečinah včasih naletimo na izjave, kot so: »Zlomil mi je srce.« Pogosto je zlomljeno srce tudi prispodoba iz pravljic, v katerih lik tragično umre zaradi žalosti, povezane z neuslišano ljubeznijo. Čeprav se vse skupaj morda zdi nekoliko pretirano, pa sindrom zlomljenega srca zares obstaja. Strokovno ga imenujemo stresna kardiomiopatija.

Tipi osebnosti in prilagajanje koncu pandemije
Čeprav mnogi čutijo neizmerno olajšanje in navdušenje zaradi postopnega vračanja v ’normalno’ življenje, vsi ne doživljajo enakega vznemirjenja pri prehodu v svobodnejše obdobje. Razlike v doživljanju so v veliki meri odvisne od tipa osebnosti.

Zdaj je pravi čas za ta korak
V življenju nam je dano le eno telo in na nas je, da zanj ustrezno poskrbimo. Tudi če se občasno ukvarjate s športom, ste zmerni pri prehrani in si včasih privoščite sprostitev, je vaš organizem v sodobnem življenjskem ritmu še vedno pod velikimi obremenitvami in poln škodljivih snovi. Prav je, da mu vsaj enkrat na leto privoščite veliko 'čistko' in pomladni meseci so kot nalašč za ta korak. Tako boste namreč poskrbeli za dobro počutje in urejeno prebavo, ki je ključnega pomena za zdravje celotnega organizma.

Vas kdaj spreleti misel: 'Kaj je narobe z mano?'
Ob takšnih in drugačnih čustvih ter občutij, ki so velikokrat posledica preobremenjenosti ali pa različnih življenjskih okoliščinah, skorajda ni človeka, ki ga ne bi vsaj občasno spreletela misel, 'kaj je narobe z mano?'.

5 nasvetov za zdravo prebavo
Zaradi vse hitrejšega življenjskega tempa se pogosto poslužujemo nezdravih navad, kar se nam lahko hitro maščuje. Ker se telo avtomatično odziva na to, kako ravnamo z njim, se mnogi med nami srečujejo s funkcionalnimi tegobami prebavnega sistema: zaprtjem, zgago, napihnjenostjo, neurejeno prebavo. V kolikor stanje ni bolezensko, je zdrava prebava skoraj zagotovo dosegljiva – pomaga lahko že pet majhnih, a pomembnih sprememb v našem vsakdanu.

Kako lahko v tem času jemo bolj zdravo, hkrati pa okrepimo svoj imunski sistem?
Naslednja živila vam bodo pomagala, da se znebite simptomov, kot so kašelj, utrujenost in zaprtje.

Imposterjev sindrom ali fenomen prevaranta
Imposterjev sindrom je znan tudi kot sindrom prevaranta. Posameznik je v tem primeru prepričan, da njegova običajno visoka izobrazba, akademski dosežki in uspehi niso vredni veliko in da v resnici sploh ni tako kompetenten, kot ga dojemajo drugi. »Kot bi mi na rami vseskozi sedel zlobni duh in mi vzbujal misli, da nisem dovolj dober,« pravi ena od oseb, ki trpi za tem sindromom. Gre za pogosto izkušnjo, ki se dogaja zlasti inteligentnim, nadarjenim in uspešnim.

Iskanje pomoči ni sramotno, saj pomeni odgovornost do samega sebe
Vsak posameznik se v življenju znajde na razpotju. Razlog so lahko partnerske ali družinske težave, konflikti na delovnem mestu, tesnobna občutja, stres in izgorelost, različne vrste odvisnosti in številne druge tegobe sodobnega časa. Iskanje pomoči se začne običajno takrat, ko se dlje časa vrtimo v vrtincu težkih občutij in se nam zdi, da ne vemo več, kako naprej. Vse, kar potrebujemo za spremembe v življenju, so prava mera motivacije, vztrajanje in terapevtski odnos, ki zdravi.

Kako do dobrega spanca?
Le kdo si ne želi vsake noči popolnoma prespati in se zjutraj spočiti svež, čil in poln energije? To lahko uspe tudi vam, pomagali pa vam bodo morda naslednji nasveti!

4 znaki, da potrebujete razstrupljanje telesa
Naše telo je vsakodnevno izpostavljeno različnim toksinom, ki jih dobimo iz hrane, vode in navsezadnje tudi iz zraka. Ne glede na to, kako močno se trudimo živeti zdravo, se skozi čas v telesu začnejo kopičiti toksini, ki lahko povzročijo napenjanje, slabost, pomanjkanje moči in tudi nenavadne spremembe razpoloženja. Kateri so še tisti znaki, s katerimi nas telo opozarja, da potrebujemo razstrupljanje?

Čustva, ki jih potlačimo, se vrnejo
Jeza, žalost, strah, gnus, razočaranje, nepotrpežljivost, sram, ljubosumje … so čustva, ki bi se jim najraje izognili, če bi se jim lahko. Ampak čustva sama po sebi niso dobra in slaba, pravilna ali napačna, saj jih občutimo z razlogom, da nas nekaj naučijo. O tem smo se pogovarjali s psihologinjo in psihoterapevtko Branko Strniša in Kajo Strniša.

Navade, ki škodujejo vašim možganom
Včasih si preprosto želimo izklopiti naše možgane in se sprostiti ob nekaj kozarcih vina ali neskončnem gledanju televizije. Vendar pa lahko nekatere odločitve precej škodijo našim možganom.

Simptomi, ki jih nikakor ne smete zanemariti
Nekateri na videz psihični simptomi so pogosto posledica fizičnih težav, lahko pa je ravno obratno. Glavobol, pomanjkanje energije, nespečnost ali izguba želje po seksu so lahko simptomi veliko resnejših psihičnih težav, kot se zdi na prvi pogled.

Z risanjem in barvanjem nad stres in tesnobo
Kolikokrat ste se že zalotili, kako med dolgim telefonskim pogovorom ali sestankom rišete na list papirja različne like? Navadno so to kvadrati in krogci, spirale, križci in podobni simboli. Takšno risanje je običajno nezavedno in predstavlja neke vrste sprostitev napetosti in stresa, nekateri pa z njim preganjajo tudi dolgčas. A če se s preprostih simboličnih skic, ki jih imajo nekateri polne beležke, osredotočimo na risanje (tudi barvanje) v pravem pomenu besede, lahko odkrijemo, kako zelo lepa je ta dejavnost, ki človeka posrka v čisto drug svet. Svet miru in sprostitve. Če se torej vsakodnevno spopadate s stresom, se rešitev morda skriva prav v likovni umetnosti.

Preverite, ali so vaše nadledvične žleze izčrpane
Morda se sprašujete, kaj so nadledvične žleze? Gre za žleze, ki so izjemno pomembne za vaše zdravje in dobro počutje. Pomembno vlogo igrajo pri proizvodnji hormonov, ki jih vaše telo potrebuje. Še posebej v času, ko ste pod stresom, saj ustvarjajo odziv 'bojevanja'.

"Neplodnost je ultramaraton, na katerem nikoli ne veš, kakšen bo izid"
Neplodnost ima na partnerski odnos močan stresen vpliv: vsak jo doživlja drugače, a za nikogar tovrstno doživljanje in soočanje z dejstvi ni enostavno. Dr. Alja Stvarnik, specialistka zakonske in družinske terapije, pravi, da je neplodnost "ultramaraton, tek na dolge proge, kjer res ne veš, kakšen bo izid. Ali boš prišel do želenega cilja ali ne?" Pravi, da par, ki se z neplodnostjo sooča, doživlja izjemno težko obdobje: "To je bio-psiho-socio-spiritualna kriza, ki se zaseli v vse pore življenja, ki te preplavi. S katero greš spat in s katero vstaneš v nov dan."

Ste na telesu opazili bele pike? Preverite, kaj pomenijo!
Barvo vaše kože določajo kombinacija pigmentov ali barvil, ki nastajajo v vaši koži, in naravne barve zgornjih plasti kože. Nobena koža ni popolna in brezhibna, na vsaki se najdejo kakšna kožna znamenja ali nepravilnosti. Večini so poznane tudi pege ali melazma (temnorjave pigmentirane ploskve). Kaj pa pravzaprav vemo o belih pikah in lisah, ki so videti kot izguba pigmenta na koži?

Čistijo telo, izboljšujejo prebavo, odpravljajo stres
Šparglji so ena od prvih vrst spomladanske zelenjave, ki vam po dolgi in mrzli zimi povrne minerale in vitamine, ki jih potrebujete, da lahko v pomlad vstopite polni energije. Pravijo jim tudi znanilci pomladi, saj se njihova sezona prične aprila, a v izobilju se jih lahko naužijemo prav v začetku maja.

S hipnozo proti kajenju, stresu, tremi ...
Radi bi premagali tremo, prepričujemo se, da pa le ni nič takega, če moramo stopiti na oder in kaj povedati ... A ne gre. Vemo, kako nam kajenje škoduje. Poskušamo prenehati. A vsakič znova rečemo, da bomo pokadili še zadnjo cigareto ... Nekaterih stvari v življenju ni lahko spremeniti. Z izvajalko hipnoz Špelo Plemelj smo se pogovarjali, kako nam pri tem lahko pomaga hipnoza.

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj
Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Vsak dan jeste sladkor? Potem morate poznati teh 7 posledic
Portal Health je z ameriškim endokrinologom dr. Robertom Lustigom pripravil zanimiv članek, v katerem so predstavili, kaj se zgodi v našem telesu, če pogosto uživamo sladkor. Ta vpliva na kožo, možgane, energijo, maščobne obloge ...

7 korakov, da boste po neuspehu močnejši
Doživeli ste neuspeh in posledično razočaranje. In kaj zdaj? Lahko se predate ali pa se iz tega nekaj naučite in postanete močnejši, v svoji knjigi Loving Miracles (Ljubeči čudeži) piše dr. Annette Colby.

10 nasvetov, kako ublažiti glavobol z bolečinami v vratu
Glavobol, ki ga spremljajo bolečine v vratu, je lahko veliko hujši kot glavobol sam. Tu je nekaj nasvetov, kako si lahko sami pomagate, ko se spopadate z glavobolom in bolečim vratom.

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti
Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Strokovnjakina razkriva: kakšna mora biti prehrana v času koronavirusa?
Ste ostali doma in razmišljate, kako prilagoditi prehrano, da se ne bi preveč zredili ali pa vas je strah, da bo stres vplival na vaše zdravje? Po nasvet smo se obrnili na nutricionistko Mojco Cepuš.

To so posledice prekomernega gledanja televizije
Po napornem delovnem dnevu se prileže lenarjenje pred televizijskim ekranom, kjer pozabimo na stres in težave, s katerimi se soočamo skozi dan. Kaj pa se zgodi, ko to počnemo predolgo in prepogosto?

Je perfekcionizem nekaj pozitivnega ali negativnega?
"Perfekcionizem je človekova težnja, da bi v vseh stvareh vse naredil najboljše možno in brez napake," pojasnjuje klinična psihologinja Aleksandra P. Meško. Medtem ko to deluje kot povsem lepa in smiselna želja, pa je napaka perfekcionistov, da ne znajo ločiti, kje bi bilo perfekcionizem smiselno uporabiti, kje pa ne. Kar vse bi moralo biti popolno. Tu pa se potem zalomi.

Preprosto se znebite napihnjenosti
Zdrav prebavni sistem je ključnega pomena za zdrav organizem in za to, da smo polni energije. Britanska nutricistka Robyn Youkilis pojasnjuje, kako se lahko na naraven način znebite napihnjenosti, bolečin zaradi prebave in neugodja v trebuhu.