Vizita.si

dobra hrana

Prehrana 22. 03. 2025 02.30

10 prebiotičnih živil za boljše črevesno zdravje

Probiotiki v črevesju opravljajo številne funkcije, od pomoči pri prebavi do uravnavanja telesne teže. Da pa te črevesne stenice uspevajo, potrebujejo prebiotična živila kot vir goriva. Čeprav se lahko odločite za dodatek za povečanje vnosa prebiotikov, mnoga vsakodnevna živila naravno zagotavljajo to specifično obliko vlaknin. Poglejmo si, katera.

Prehrana 21. 03. 2025 03.15

Znaki, da morda ne bi smeli jesti jajc

Jajca so prehransko bogata in vsestransko uporabna hrana, ki jo številni vključujejo v svojo prehrano iz več razlogov. Kot pri vsaki drugi hrani pa obstajajo tudi morebitne negativne plati uživanja jajc.

Prebava 14. 03. 2025 08.28

Enostavni načini, kako se znebiti napihnjenosti

Dnevi postajajo vse daljši in toplejši, kar pomeni, da bodo zimsko garderobo kmalu zamenjali kratki rokavi. S prehodom sicer ne velja hiteti, saj je vreme spomladi lahko še precej muhasto, vsekakor pa je pametno preveriti nabor spomladanskih kosov v omari in jih pomeriti. Če boste ob tem ugotovili, da so vam oblačila v predelu trebuha bolj oprijeta, kot so bila lani, naj vas nikar ne zagrabi panika. Morda ste čez zimo res pridelali kakšen dodaten kilogram, ki ga boste z aktivnim življenjskim slogom zlahka spet izgubili, a čisto mogoče je tudi, da gre za povsem drugačno težavo.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Simptomi in bolezni 25. 02. 2025 04.58

Dieta pri gastroezofagealni refluksni bolezni: živila, ki pomagajo pri refluksu kisline

Nič nenavadnega ni, če se občasno pojavi refluks kisline (zgaga), vendar nekateri ljudje trpijo zaradi pekočega občutka, napihnjenosti in riganja skoraj vsakič, ko jedo. Približno 20 % prebivalstva ima gastroezofagealno refluksno bolezen (GERB), kronično stanje refluksa kisline, ki ga diagnosticira zdravnik.

Prebava 15. 02. 2025 04.42

8 stvari, ki jih vaši vetrovi razkrivajo o vašem zdravju

Ste vedeli, da povprečna oseba spušča vetrove kar 20-krat na dan in da je to popolnoma normalno? Seveda, če izpustimo nekaj komponent. Če in ko vaši vetrovi postanejo pogostejši, zaudarjajo do neznosne mere in podobno, lahko to nakazuje na določena stanja. Poglejmo si bolj podrobno, zakaj in kdaj lahko pride do tega.

Zdravje 13. 02. 2025 04.36

7 razlogov, zakaj lahko srbi zadnjica

Stanje kože, prebavne težave in kronične bolezni so vsi možni krivci za ta pogost, a neprijeten problem.

Zdrav Lajf 16. 01. 2025 04.05

Kako ohraniti energijo in zdravje med hladnimi meseci?

Hladni meseci, ko dnevi postajajo krajši, temperature padajo, dež in sneg pa sta na vsakem koraku, lahko predstavljajo velik izziv za naše zdravje in energijo.

Simptomi in bolezni 01. 01. 2025 04.54

Bodite pozorni na takšen kašelj

Suh kašelj je lahko zelo naporen in dolgotrajen. Predstavljamo pogoste in manj pogoste vzroke dražečega suhega kašlja pri otrocih in odraslih, kako umiriti suh kašelj ter katera farmakološka in naravna zdravila so dobra proti suhemu kašlju.

Prehrana 30. 12. 2024 04.44

Kaj se zgodi, če pojeste plesen?

Da povemo že na začetku: plesnivo hrano je najboljše, v vsakem primeru in vedno, zavreči. Ne, ne pomaga, če živilo samo obrežete in pojeste preostali del.

Prehrana 15. 12. 2024 04.22

Zimska hrana za toploto in energijo: katere jedi grejejo telo in dušo?

Ko zima pritisne z mrazom in krajšimi dnevi, se naravno obrnejo naši apetiti in želje. Iskreno hrepenimo po jedeh, ki nas ogrejejo, napolnijo z energijo in potolažijo. Zimska hrana je pogosto povezana z udobjem in toplino – to so jedi, ki niso le okusne, ampak so tudi hranljive in polne sestavin, ki nas podprejo skozi hladne mesece. V tem članku bomo raziskali, katere jedi nam lahko pomagajo, da bomo zdravi, siti in srečni tudi v najhladnejših dneh zime.

Zlata leta 03. 12. 2024 04.35

Tako boste ohranili zdravo srce po 50. letu

Srce je osrednji organ našega telesa, ki nenehno deluje, da bi ohranilo našo vitalnost. S staranjem se povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, saj srce in ožilje doživljata naravne spremembe. Po 50. letu postane skrb za zdravje srca še pomembnejša, saj se s staranjem zmanjšuje elastičnost krvnih žil, povečuje pa se tveganje za visok krvni tlak, aterosklerozo, srčni infarkt in druge težave. Dobra novica je, da lahko z zdravimi življenjskimi navadami in ustrezno nego svoje srce ohranite močno in zdravo.

Prehrana 09. 11. 2024 03.02

Hrana, ki vam lahko pomaga, da boste imeli več energije

Pomanjkanje energije je ena najpogostejših težav, s katerimi se soočamo v vsakdanjem življenju. Hitri življenjski slog, stres, pomanjkanje spanja, slaba prehrana in preveč obveznosti lahko povzročijo utrujenost, slabšo koncentracijo in splošno izčrpanost. Toda dobra novica je, da lahko z izbiro pravih živil in nekaj preprostimi spremembami v prehrani znova pridobimo energijo, ki jo potrebujemo za vsakodnevne naloge.

Prehrana 10. 10. 2024 04.50

Vijolična živila imajo veliko antociana, ki prinaša številne koristi za zdravje

Kakšne prednosti imajo vijolična živila? Jih tudi vi obožujete? Poglejmo, po katerih živilih vijolične barve lahko posežete in za kaj vse so dobra.

Aktivno življenje 02. 10. 2024 04.24

6 najslabših stvari, ki jih lahko naredite pred tekom

Obstaja nekaj začetniških napak, ki bi se jim morali izogniti, ko tečemo.

Prehrana 30. 09. 2024 04.19

Čas je za jesenske sadeže, vse to pa so njihove prednosti

Zagotovo ste že slišali za sezonsko prehranjevanje, morda pa še ne poznate njegove prednosti. Ideja je, da uživamo hrano glede na letni čas. Tisto, kar trenutno raste, kar imamo bodisi na vrtu ali pa je lokalno primerno. Vsekakor je dejstvo, da pomlad in poletje ponujata večjo izbiro svežega sadja in zelenjave, a tudi jesen je iz prehranskega vidika prav tako čudovita.

Prehrana 22. 09. 2024 04.29

5 živil, ki lahko sprožijo migreno

Najboljši način, da ugotovite, katera hrana povzroča vaše migrene, je, da skrbno spremljate, kaj jeste. Samo zato, ker ste hrano zaužili tik pred napadom migrene, še ne pomeni nujno, da je bila tudi (neposreden) vzrok. Pomembno je videti vzorec. Poglejmo pa si, katera živila najpogosteje povezujemo z napadi migrene.

Alergije 20. 09. 2024 04.19

Življenjsko nevarna alergijska reakcija

Anafilaksija je življenjsko nevarna alergijska reakcija, ki se pojavi zelo hitro. Lahko jo povzročijo hrana, zdravila ali piki žuželk. Pokličite 112, če mislite, da imate vi ali kdo drug anafilaktično reakcijo.

Prehrana 14. 09. 2024 04.21

Kako na želodec vpliva pekoča hrana?

Domnevni učinki uživanja začinjene hrane segajo od prebavnih težav do hitrejšega metabolizma, toda kaj je res in kdaj je pekoče hrane preveč? Kdo bi se ji moral izogniti, za koga je morda dobra?

Naslovnica 29. 08. 2024 04.23

Ali lahko banane res pomagajo pri odvajanju od kajenja?

Ste že slišali, da lahko banane pomagajo pri odvajanju od kajenja? Ta priljubljeni sadež, poln vitaminov in mineralov, naj bi pomagal zmanjševati željo po nikotinu. Toda ali je to res ali zgolj mit? Raziskali smo trditve in preverili, ali lahko banane dejansko vplivajo na vaše kadilske navade.

Prehrana 24. 08. 2024 04.52

10 živil, ki se jim je dobro izogibati, če imate Crohnovo bolezen

Ko gre za Crohnovo bolezen, vsa živila ne vplivajo na ljudi na enak način. Tukaj je seznam 10 vrst hrane, ki bi lahko pri tej vrsti bolnikov predstavljale težavo.

Zdravje 10. 08. 2024 04.31

To morate vedeti, če jeste zvečer

Nekateri pravijo, da so nočni prigrizki oz. prigrizki pred spanjem slaba ideja, spet drugi menijo, da ne vplivajo tako negativno na naše telo. Kaj je torej res – so prigrizki ponoči dobra ideja ali ne?

Vitamini in minerali 02. 08. 2024 04.05

Veste, kako zelo zdravi so sveži in naravni sokovi?

Za kaj vse so dobri sveži in naravni sokovi? Kakšne so prednosti, morda slabosti? Vse to izveste v spodnjem besedilu.

Aktivno življenje 30. 07. 2024 05.00

S temi triki boste tudi s starostjo ohranili mišično maso

Izguba mišične mase morda ne zveni kot nekaj resnega, vendar ima lahko velik vpliv na vaše vsakdanje življenje in poveča tveganje za druge zdravstvene težave. Z leti se mišična masa naravno zmanjšuje, kar je proces, imenovan sarkopenija. Čeprav je to naraven del staranja, je pomembno razumeti, kako ta proces vpliva na naše telo in kaj lahko storimo, da zmanjšamo njegove posledice.

Prehrana 20. 07. 2024 04.20

Živila, ki pomagajo proti utrujenosti

Vemo, da lahko prehrana in določena živila vplivajo na izboljšanje naše koncentracije ali pa tudi nasprotno – po določenih živilih smo lahko zelo zaspani. (Zdrava) prehrana je bistvenega pomena ne le za premagovanje utrujenosti, temveč tudi za celotno optimalno počutje.

Bolezni 14. 07. 2024 04.16

Kakšna mora biti prehrana pri lupusu?

Nobena hrana ne povzroča lupusa, niti ga ne more pozdraviti. Vsekakor pa lahko uravnotežena in zdrava prehrana pomaga pri celovitem načrtu zdravljenja in obvladovanja bolezni.

Simptomi in bolezni 10. 07. 2024 04.49

7 razlogov, zakaj je vaš iztrebek zelen

Dobra in uravnotežena prebava je ključna za zdravje, zato ne čudi, ko se nekoliko prestrašimo, če zagledamo zelen iztrebek. A brez skrbi, navadno ni razloga za paniko.

Prehrana 01. 07. 2024 04.20

Kaj se zgodi, če vsak dan jemo sladoled?

Tudi vi obožujete sladoled? Kaj se zgodi, če ga jemo vsak dan?

Prehrana 14. 06. 2024 04.22

Kdaj bi morali poseči po lahko prebavljivi hrani?

Simptomi prebavnih težav vključujejo refluks kisline, napenjanje ali bolečine v trebuhu.

Prebava 02. 05. 2024 04.00

Kje se začne prebava?

Prebavni sistem je eden najbolj osupljivih in kompleksnih sistemov v našem telesu, ki omogoča razgradnjo hrane v hranila, potrebna za delovanje našega telesa in celic. Od trenutka, ko hrano zaužijemo, do trenutka, ko se preostanki izločijo iz telesa, prebavni sistem izvaja številne natančno usklajene mehanizme.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 853