dojenček

Razvoj dojenčka: 10. mesec
Vaše najljubše bitje na tem svetu, ki je bilo ne dolgo nazaj popolnoma odvisno od vas, že poskuša narediti prve korake. Pije iz kozarca in ne neha čebljati.

Razvoj dojenčka: 9. mesec
Devetmesečni dojenček je čedalje bolj samostojen. Lahko se že dvigne na lastne noge in verjetno že obvlada besede, kot so mama in ata.

Razvoj dojenčka: 8. mesec
Dojenček v osmem mesecu osvaja »vrhove.« Začel se je plaziti. Vsepovsod ga je dovolj. Zdaj je čas, da resnično poskrbite za varnost malega kobacača.

Razvoj dojenčka: 7. mesec
Ku-ku, jaz sem tu! Dojenček je dobil posebno mesto v vašem življenju. V sedmem mesecu se tega zelo dobro zaveda.

Razvoj dojenčka: 6. mesec
Imate najboljšo družbo, svojega šestmesečnika! Dojenček uživa v odkrivanju novih dogodivščin v svojem malem svetu. Dobro se zaveda svojega obstoja in se odziva, ko ga pokličete po imenu.

Razvoj dojenčka: 5. mesec
Petmesečna »vrtavka« postaja vse bolj aktivna in živahna. Dojenček se že samostojno prevali z enega boka na drugega. Navdušen je ob spoznanju, da ima tudi na nogicah prstke, ki jih z veseljem tlači v usta.

Razvoj dojenčka: 4. mesec
Štirimesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda okolice in svojega telesa. Ko leži na trebuhu, se že lahko privzdigne in se razgleduje okoli sebe. Prepoznava ljudi, ki ga obkrožajo in svoj pogled usmeri tudi na manjše predmete.

Razvoj dojenčka: 3. mesec
Najbolj čaroben trenutek z dojenčkom v prvih mesecih je gotovo njegov smeh. Prepozna vaš obraz in se glasno smeji, ko se z njim igrate. Življenje z dojenčkom postaja vse bolj veselo.

Razvoj dojenčka: 2. mesec
Vaš dvomesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda sveta okoli sebe. Najbolj je srečen, ko sliši vaš glas. Dobro se že odziva nanj – tako čuti, kdaj ste umirjeni, jezni ali razburjeni.

Razvoj dojenčka po mesecih: 1 mesec
1. mesec: Dojenčkov nasmeh je gotovo ena od stvari, ki nikogar ne pusti hladnega, še najmanj starše. Za ta čudoviti nasmeh je dovolj že to, da novorojenček prepozna vaš obraz.

Dojenčkova bio zelenjavna kašica
Prvi tedni navajanja na hrano so čas, ko otroka spodbujamo, da poskusi nove okuse. Poleg zelenjave ta recept vsebuje tudi nekaj kapljic okusnega ekološko pridelanega olivnega olja.

VIDEO: Masaža dojenčka
Masaža dojenčka je najstarejša in najbolj naravna oblika zdravljenja, s katero so v svoji zgodovini ljudje novorojenčke ohranjali pri življenju.

Pomen večerne rutine za trden dojenčkov spanec
"Vaš otrok bo bolj sproščen, če bo vedel, kaj ga čaka v bližnji prihodnosti," trdi Jodi Mindell, ameriška strokovnjakinja za spanje. "Bolj sproščen kot je, lažje ga boste spravili v posteljo in hitreje bo zaspal."

Vnetje ušes je lahko tudi nevarno
Za vnetjem srednjega ušesa najpogosteje obolevajo otroci v prvih štirih letih življenja. Vzrokov, zakaj najbolj pogosto obolevajo prav majhni otroci, je več.

Kaj potrebujete za novorojenčka?
Nosečnice, ki prvič pričakujejo otroka imajo lahko s pripravami na prihod novega družinskega člana, kar nekaj težav.

Poporodna depresija: Kam in kako po pomoč?
Kanadska psihiatrinja dr. Ariel Dalfen pravi, da sta pri zdravljenju poporodne depresije ključna odkrit pogovor in osveščenost o bolezni.

Strahovi bodočega očka
Niso samo bodoče mamice tiste, ki jih skrbi nosečnost, porod in življenje z novorojenčkom. Tudi bodoči očetje imajo strahove.

Izvorne celice rešujejo življenja
Starši imate možnost, da po rojstvu svojega otroka pri specializiranem podjetju shranite popkovnično kri. Ta je bogata z izvornimi celicami, ki igrajo pomembno vlogo pri zdravljenju nekaterih bolezni.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Dojenje po carskem rezu
Dojenje po carskem rezu lahko steče malce počasneje, saj je potreben daljši čas za okrevanje. Dojenčka je pomembno podojiti takoj, ko je to mogoče, pravi svetovalka za dojenje Urša Savodnik.

Nega in skrb za mater in novorojenčka
Po rojstvu otroka je najbolj pomembno, da damo mamici in novemu članu družine priložnost, da se spoznata in povežeta.

Kaj so temenice?
Ste kdaj opazili debele, rumene kraste na lasišču svojega malčka? Nikar ne skrbite! To so temenice, mogoče malce neprijetnega videza, vendar niso nevarne in jih lahko dokaj hitro odpravite.

Devet nasvetov za bodoče očete
Najlažji del je za vami: spočeli ste otroka. Sedaj vas čaka devet mesecev priprav na dojenčka in nato skrb za otroka, ki bo trajala vse življenje.

Moški s 30 centimetrskim repom
Otrok žaba, moški z repom, ženska z obrnjenimi nogami, moški z največjo roko na svetu in dojenček z enim očesom so ljudje, ki so se rodili z nenavadnimi genetskimi napakami.

RESNIČNA ZGODBA: Strah me je zaspati!
Kot dojenček sem veliko jokala, zato sta me sestri nekoč hoteli utišati tako, da sta name poveznili blazino. Na srečo je ravno takrat v sobo stopila mama in mi rešila življenje, pripoveduje 63-letna Rozalija Kovač.

VIDEO: Neverjetno! Dojenček plava kot Michael Phelps
8-mesečni Adamek prihaja iz Češke in je naravnost neverjetni plavalni talent. Hrbtno plava kot pravi profesionalec, pri tem pa tako uživa, da ga je veselje pogledati!

VIDEO: Starševske težave Alenke Bikar
S čim se vi potolažite, ko vam je težko? Dojenčki najdejo uteho na maminih prsih ali v dudi. Malo manj odlično pa je, ko pride čas, da se od nje poslovijo. Nekdanja atletinja Alenka Bikar pripoveduje, da so njeni hčerki dudo odvzeli dvakrat.

Saj ni res! Pri 66 prvič postala mati
Elizabeth Adney, 66-letna poslovna ženska je postala najstarejša mati v Veliki Britaniji in tako od Patricii Rashrbook prevzela naziv najstarejše matere v Veliki Britaniji.

Če dojenček ponoči ne spi - naj joka?!
Starši so desetletja poslušali, da je dojenčka, ki ne potrebuje več nočnega hranjenja, najlažje navaditi, da prespi noč tako, da ga pustijo. 'Naj se zjoče'. Povedano drugače – dojenčka položite v posteljico, zaprite vrata in ga pustite, da se 'dere'!