dojenčki

Okus se nam izoblikuje v prvih mesecih življenja
Obdobje od dveh do petih mesecev po rojstvu je odločilnega pomena za izoblikovanje našega okusa, pravijo strokovnjaki s filadelfijske univerze. Pri vsem tem pa glavno vlogo igra dojenje.

V ljubljanskem Kliničnem centru omejili obiske
Če se kdo od vaših bližnjih zdravi v ljubljanskem Kliničnem centru, ga boste od danes naprej lahko obiskali le za dve uri, poleg tega lahko k bolniku pride le ena zdrava odrasla oseba.

Po Sloveniji razsaja bronhiolitis
Na otroških oddelkih Klinike za infekcjske bolezni in vročinska stanja ter na Pediatrični kliniki zdravijo večje število otrok z bronhiolitisom, ki ga povzroča respiratorni sincicijski virus (RSV). In kaj pravzaprav je bronhiolitis?

Deček, ki ne sme jesti ničesar
Ko ostali otroci jedo čokoladno torto in ostale priboljške za rojstni dan, jih lahko 21-mesečni Toby Waller le opazuje. Deček je namreč alergičen na skoraj vso hrano, zato hrano prejema le prek cevke, ki je speljana v njegov želodec.

Ubranite se pred rotavirusi!
Na Celjskem so v mesecu oktobru glede na pretekla leta opazili povečano število rotaviroz. Najpogosteje zbolevajo malčki do drugega leta starosti, ki bolezen tudi najtežje prenašajo. A z ustreznimi higienskimi ukrepi in cepljenjem lahko širjenje rotavirusov preprečimo.

Začelo se je cepljenje proti sezonski gripi
V ponedeljek, 18. oktobra, se je začelo cepljenje proti sezonski gripi. Vsako leto v Sloveniji zaradi gripe zboli več kot pet odstotkov prebivalstva, ta bolezen lahko ima pri starejših bolnikih in tistih s kroničnimi boleznimi srca in pljuč zelo težek potek z zapleti ali celo smrtnim izidom.

14-letnik ostal brez stopal in prstov na rokah
Ko je Carl pri 14 letih zbolel, ni niti pomislil, da se mu bo življenje za vedno spremenilo. Carl je bil namreč prepričan, da je staknil zgolj gripo, a v resnici je zbolel za bakterijskim meningitisom in ostal brez obeh stopal in treh prstov na roki.

Se lahko z infuzijo okužimo tudi pri nas?
Na pediatričnem oddelku univerzitetne bolnišnice v nemškem mestu Mainz so minule dni umrli trije dojenčki, več jih je v kritičnem stanju zaradi infuzije, domnevno okužene z bakterijo iz črevesja. V UKC Ljubljana pojasnjujejo, da je oddelek, ki pripravlja parenteralne pripravke, pod največjim nadzorom, a možnost težav vedno obstaja.

Zaradi vročine lahko resno zbolite
V vročih dneh, ki jih doživljamo te dni, je organizem pod velikim stresom. Vročina, sparina, vlaga, predvsem pa nobenega olajšanja zvečer in ponoči. Gre za hudo obremenitev telesa in duha.

Popotniki, pazite se nevarnih bolezni!
Če potujete v tropske in druge oddaljene kraje, je nevarnost, da boste zboleli za katero od tropskih bolezni, veliko večja. Katere bolezni vam grozijo in kako se lahko pred njimi zaščitite, smo povprašali infektologa mag. Branka Šibanca.

Neverjetno! Sedemletnico zadela kap
Mala Hope je bila živahna in vesela deklica. Njena največja ljubezen je bilo nastopanje na otroških lepotnih tekmovanjih. A v nekaj minutah so se ji vse sanje sesule v prah. Sedemletnico je namreč zadela možganska kap in ji paralizirala levo stran telesa.

Prepoznajte simptome podhladitve in ukrepajte pravilno!
Ob izpostavitvi nizkim temperaturam telo oddaja več toplote, kot je lahko proizvaja. V takem primeru lahko pride do podhladitve telesa. Kako prepoznati podhladitev in kako pomagati podhlajenemu človeku?

9 nenavadnih stvari, ki smo jih o sebi izvedeli v letu 2009
Glede na to, da znanost človeka proučuje že tisoče let, bi si mislili, da o človeku vemo že vse. Pa ni tako! Preberite, katere nenavadne stvari smo o nas izvedeli v letu 2009!

Angina (Tonzilitis)
Z izrazom angina opisujemo okužbo mandljev.

Prevaral me je z najboljšo prijateljico
Preko dneva običajno nisem hodila iz službe. Tokrat pa mi je šesti čut narekoval, da se doma dogaja nekaj neobičajnega, zato sem se v času malice odpeljala domov ...

Agrumi - vitamini z rakotvornimi pesticidi
Pomaranče, limone in grenivke so priljubljeno sadje, ki ga Slovenci radi kupujemo vse leto. Vendar pa ti predvsem v lupini vsebujejo veliko rakotvornih pesticidov. Vsaj del pesticidov se da odstraniti na dokaj preprost način.

Razvoj dojenčka: 7. mesec
Ku-ku, jaz sem tu! Dojenček je dobil posebno mesto v vašem življenju. V sedmem mesecu se tega zelo dobro zaveda.

Razvoj dojenčka: 6. mesec
Imate najboljšo družbo, svojega šestmesečnika! Dojenček uživa v odkrivanju novih dogodivščin v svojem malem svetu. Dobro se zaveda svojega obstoja in se odziva, ko ga pokličete po imenu.

Razvoj dojenčka: 5. mesec
Petmesečna »vrtavka« postaja vse bolj aktivna in živahna. Dojenček se že samostojno prevali z enega boka na drugega. Navdušen je ob spoznanju, da ima tudi na nogicah prstke, ki jih z veseljem tlači v usta.

Razvoj dojenčka: 4. mesec
Štirimesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda okolice in svojega telesa. Ko leži na trebuhu, se že lahko privzdigne in se razgleduje okoli sebe. Prepoznava ljudi, ki ga obkrožajo in svoj pogled usmeri tudi na manjše predmete.

Razvoj dojenčka: 2. mesec
Vaš dvomesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda sveta okoli sebe. Najbolj je srečen, ko sliši vaš glas. Dobro se že odziva nanj – tako čuti, kdaj ste umirjeni, jezni ali razburjeni.

VIDEO: Masaža dojenčka
Masaža dojenčka je najstarejša in najbolj naravna oblika zdravljenja, s katero so v svoji zgodovini ljudje novorojenčke ohranjali pri življenju.

INTERVJU: Kaj se dogaja s telesom ženske med nosečnostjo?
Ženska je posebna ravno v tem, da daje novo življenje, zato mora zaupati vase in v svoje telo, pravi ginekologinja Jasna Kuhelj - Recer.

Vadba v vodi za nosečnice
S fizioterapevtko Andreo Basković Juričan smo se pogovarjali o prednostih vodne vadbe in o tem, na kaj morajo biti pozorne nosečnice, ko se odpravijo v bazen ali v morje.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Dojenje po carskem rezu
Dojenje po carskem rezu lahko steče malce počasneje, saj je potreben daljši čas za okrevanje. Dojenčka je pomembno podojiti takoj, ko je to mogoče, pravi svetovalka za dojenje Urša Savodnik.

VIDEO: Starševske težave Alenke Bikar
S čim se vi potolažite, ko vam je težko? Dojenčki najdejo uteho na maminih prsih ali v dudi. Malo manj odlično pa je, ko pride čas, da se od nje poslovijo. Nekdanja atletinja Alenka Bikar pripoveduje, da so njeni hčerki dudo odvzeli dvakrat.

Otrok mora zaužiti dovolj železa
Po podatkih ameriškega centra za nadzor nad boleznimi so majhni otroci zaradi rasti in razvoja ter nenehnega gibanja nagnjeni k pomanjkanju železa, zato bi morali uživati dovolj raznolike hrane, ki vsebuje veliko železa in drugih snovi.

Medicinski fenomen
Hrvatica je rodila dva para enojajčnih dvojčkov, dva fantka in dve deklici. Zdravnik Josip Đelmiš s Klinike za ženske bolezni in porode v Zagrebu je povedal, da gre za izjemno redek pojav. "Način, kako se to zgodi, pa v medicini še vedno ni popolnoma razjasnjen."