dolga

Poletne poškodbe: kaj storiti pri urezninah, opeklinah in pikih insektov?
Poletje naj bi predstavljalo čas za zabavo na prostem. V resnici pa se pogosto ravno poleti zgodijo najmanj zabavne stvari; kamni, veje, žuželke, morski ježki in vroč žar.

*21.7.2025* Kako ostati zdrav med poletnim potovanjem?
Da bi ohranili svoje zdravje med poletnimi počitnicami, je pomembno upoštevati nekaj enostavnih in koristnih nasvetov. Ne pozabite na pripravo potovalne lekarne s potrebnimi zdravili in pripomočki, hkrati pa poskrbite za cepljenja in zaščito pred morebitnimi okužbami. Preberite si še nekaj ključnih nasvetov, ki vam lahko pridejo prav.

Se vam po pikih komarjev delajo veliki rdeči madeži? Kaj pomenijo?
Poletna sezona s sabo ne prinese le več sonca in prostih dni, temveč tudi nadležne pike komarjev. Pri nekaterih ljudeh ostanejo po pikih komaj vidni znaki, drugi pa se spopadajo z velikimi, srbečimi in celo bolečimi rdečimi madeži.

Nevarna znamenja: kako pravočasno prepoznati melanom na svoji koži
Dnevna izpostavljenost naše kože sončnim žarkom, vremenskim vplivom, poškodbam in procesom staranja lahko pripelje do razvoja izjemno nevarnega stanja – melanoma.

Naravni načini za zaščito pred komarji, ki dejansko delujejo
Poletni večeri so idealni za sprostitev na prostem, a kmalu postanejo manj idilični, ko se začnejo pojavljati komarji. Medtem ko sintetični repelenti resnično delujejo, marsikdo raje poseže po naravnih rešitvah – a le redki so zares učinkoviti.

To privlači komarje bolj kot vaš parfum
Komarji so več kot le nadležni spremljevalci poletnih večerov – prenašajo tudi bolezni in povzročajo alergijske reakcije.

Poletje ni brezskrbno za vse: zakaj vas lahko sonce resno ogrozi, tudi če ste zdravi
Poletje pogosto povezujemo z brezskrbnostjo, oddihom in vitalnostjo. A pod bleščečim soncem se skriva resna grožnja – tudi za tiste, ki so popolnoma zdravi.

Velika prevara sončenja: zagorela koža ni znak zdravja, ampak poškodb
Zagorela koža je za mnoge simbol privlačnosti, vitalnosti in zdravja. Poletje brez barve? Nepredstavljivo. A resnica je popolnoma drugačna: zagorelost ni pokazatelj dobrega počutja, temveč jasen znak, da je bila vaša koža poškodovana.

Zakaj bi morali jesti več česna?
Ali ste vedeli, da lahko uživanje česna pozitivno vpliva na raven holesterola in sladkorja v krvi? Nedavna metaanaliza potrjuje koristi česna, ki vključujejo znižanje LDL-holesterola in izboljšanje nadzora nad sladkorjem v krvi. Raziskava poudarja pomembnost vključitve česna v vašo prehrano za splošno dobro počutje.

Vpliv sluha na naše življenje in kaj lahko naredimo
Sluh vpliva na to, kako se počutimo in kako dojemamo svet okrog sebe. Raziskave kažejo, da z aktivnimi možgani lahko do določene mere skrbimo tudi za sluh. Ker v resnici poslušamo z ušesi in slišimo z možgani, je pomembno, da so možgani ravno prav zaposleni. Vsak dan si vzemimo nekaj minut za aktivnosti, ki krepijo spomin in možgane. Odlična telovadba za možgane je učenje tujega jezika in na primer igranje instrumenta – zadostuje že nekaj minut na dan, da ohranimo naše možgane aktivne.

Zdravniki osupli: Moški je 50 let jedel samo hamburgerje – rezultat vas bo šokiral
Neverjetna zgodba 71-letnika, ki je pojedel že več kot 35.000 Big Macov! Čeprav zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na nevarnosti hitre prehrane, je presenetljivo dobro zdravje upokojenega moškega dokaz, da morda ni vse tako črno-belo. Odkrijte njegovo nenavadno pot do rekordnega dosežka.

Po jutru se dan pozna
Ker je marca večinoma tako v šoli kot na faksu zatišje, je toliko težje ohraniti vse dobre navade, ki smo jih tako dolgo mukotrpno gradili. V času, ko ni zunanje strukture, je toliko bolj pomembno, da se držiš svoje lastne. Najpomembnejša (in po mojem mnenju najslabše razumljena) je jutranja rutina.

Kako človeški možgani ustvarjajo zavest?
Znanstveniki in filozofi so se dolgo časa trudili razložiti, kako možgani ustvarjajo zavestne izkušnje. Nekateri dvomijo, ali se objektivna orodja znanosti sploh lahko spoprimejo s pojavom, ki je tako subjektiven. Kljub temu so raziskovalci začeli ugotavljati spremembe v možganski aktivnosti, ki spremljajo zavest. Tako imajo zdaj nekaj zanimivih zamisli o tem, zakaj naj bi se zavest sploh razvila.

Kaj se zgodi, če pride do možganske kapi v podaljšani hrbtenjači?
Do možganske kapi v podaljšani hrbtenjači pride, ko nekaj ustavi pretok krvi v hrbtenjači. Najpogostejši vzrok so krvni strdki, vendar jih lahko povzročijo tudi krvavitve (počene žile). Ta vrsta kapi povzroča drugačne simptome kot kap v možganih, vendar je enako resna. Takoj poiščite nujno pomoč, če menite, da imate simptome spinalne kapi.

Aktivnosti in vaje, ki so idealne za starostnike
Vadbo in aktivnosti bi morali prilagoditi glede na starost in fizično zmogljivost. Kakšna vadba, aktivnosti in vaje so torej primerne za starostnike, posameznike, starejše od 65 let?

5 ključnih elementov zdravja
Zdravje je temelj srečnega in polnega življenja, a pogosto pozabljamo, da ga ne določa le ena stvar, temveč preplet različnih dejavnikov. Če želite izboljšati svoje počutje in kakovost življenja, se osredotočite na pet ključnih elementov zdravja: kakovostno prehrano, gibanje, spanje, dobre odnose in duševno zdravje. Ti stebri skupaj tvorijo osnovo za dolgoročno zdravje in dobro počutje.

To se zgodi, ko pride do krvnega strdka
Krvni strdki lahko povzročijo resne zdravstvene težave, ki vključujejo predvsem vensko trombozo, pljučno embolijo in srčni infarkt.

Sta svinjska mast in špeh zdravi živili?
Vsi vemo, kaj je zdrava prehrana in kaj nezdrava. A nikar ne bi smeli posploševati in vsa živila označevati kot 'nezdrava' ali 'popolnoma zdrava'. Zdravo je skoraj vse, dokler je v mejah normale. Nekatera živila, denimo, so naše babice in dedki uporabljali vrsto let, in četudi jih danes označujemo za nezdrava, niso nujno. Poglejmo, kaj so zapisali na ordinacija.hr.

Zakaj pride do obrabe hrustanca?
Hrustanec je vezivno tkivo, ki ga najdemo v mnogih delih telesa. Čeprav je trd in prožen, ga je razmeroma enostavno poškodovati. V hujših primerih se lahko odlomi kos hrustanca. To fino, gumijasto tkivo deluje kot blazina med kostmi sklepov. Ljudje s poškodbo hrustanca pogosto občutijo bolečine v sklepih, togost in vnetje, ki se čuti kot otekanje.

6 najpogostejših napak pri hoji po mnenju ortopedov
Ortopedi opozarjajo, da lahko nekatere običajne napake pri hoji povzročijo poškodbe.

9 najslabših navad za vaše kosti
S staranjem se naše kosti obrabljajo, saj nosijo tako rekoč največje breme naših številnih vsakodnevnih dejavnosti. Kosti in sklepi skrbijo za naše gibanje, delovanje v vsakdanjem življenju, zato je toliko bolj pomembno, da jih zavarujemo.

Tako boste ohranili zdravo srce po 50. letu
Srce je osrednji organ našega telesa, ki nenehno deluje, da bi ohranilo našo vitalnost. S staranjem se povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, saj srce in ožilje doživljata naravne spremembe. Po 50. letu postane skrb za zdravje srca še pomembnejša, saj se s staranjem zmanjšuje elastičnost krvnih žil, povečuje pa se tveganje za visok krvni tlak, aterosklerozo, srčni infarkt in druge težave. Dobra novica je, da lahko z zdravimi življenjskimi navadami in ustrezno nego svoje srce ohranite močno in zdravo.

Nujni in nenujni stroški: kako lahko ena sama tabela spremeni tvoj odnos do denarja
Dijaki in študenti smo, finančno gledano, v precej sitni situaciji; mesečni dohodek je precej omejen, želje po izkoriščanju življenja pa velike. Zelo pogosto se nam zato zgodi, da nam finance začnejo uhajati izpod nadzora; usklajevanje stroškov študija in družabnega življenja nikakor ni enostavno.

Kaj storiti, če tvoj najboljši prijatelj dobi punco/fanta in se vse spremeni?
Ko tvoj najboljši prijatelj ali prijateljica začne novo razmerje, lahko to prinese nenadne spremembe v vajinem prijateljstvu. Morda opaziš, da ima manj časa zate, da so vajina druženja krajša ali manj pogosta ali pa se stvari enostavno zdijo drugačne. Čeprav je normalno, da razmerja prinesejo nekaj prilagoditev, so te spremembe lahko težavne, še posebej, če si vajen/-a močnega prijateljskega odnosa.

8 simptomov demence z Lewyjevimi telesci
Demenca z Lewyjevimi telesci je druga najpogostejša vrsta demence za Alzheimerjevo boleznijo.

'To je bil znak, da imam težave, a se tega nisem zavedala'
Julie je dejala, da je imela pred desetletji konkretno predstavo o tem, kako naj bi bila videti oseba z alkoholizmom, vendar ta predstava nikakor ni bila enaka podobi, ki jo je dobila, ko se je tudi sama soočala s težavami.

Vaše telo se naj bi najbolj postaralo v teh dveh letih
Nova študija nakazuje, da se najbolj 'postaramo' v dveh obdobjih oz. starostih – v 44. in v 60. letu. Potrebnih je sicer več raziskav za potrditev ugotovitev v različnih populacijah, vključno z morebitnimi razlikami med moškimi in ženskami. Strokovnjaki pravijo, da so srednja leta kritično obdobje, da dejavniki življenjskega sloga igrajo ključno vlogo pri zdravem staranju.

Mateja Kunc: Trdno sem prepričana, da se življenje ne odvija naključno
Kaj sta vedska astrologija ali djotiš? Kako nam lahko pomaga pri osebni rasti in osebnem napredku? O tem smo se pogovarjali z Matejo Kunc, učiteljico djotiša in utemeljiteljico življenjeslovja, po poklicu diplomirano ekonomistko, po duši, kot pravi sebi, raziskovalko življenja.

Za to boleznijo naj bi zbolela vsaka peta ženska
Zagotovo ste že slišali za marsikatero bolezen ščitnice, malo manj poznan pa je Hashimotov tiroiditis. Kaj je omenjena bolezen, kako prepoznamo znake in na kaj moramo biti pozorni, si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako izbrati najboljše tekaške copate?
Preverite, katere so najpogostejše napake pri izbiri tekaških copat in kako se jim izogniti. Poiščite najboljše tekaške superge zase že danes.