Vizita.si

dolgotrajna

Prebava 20. 04. 2024 04.18

Krvavitve iz prebavil so lahko smrtno nevarne

Gastrointestinalna krvavitev je simptom številnih motenj prebavnega sistema, vključno z refluksom, razjedami in rakom. Pojavi se lahko v katerem koli delu prebavnega sistema, ki poteka od ust do anusa. Krvavitev je lahko blaga in dolgotrajna ali pa se pojavi nenadoma in je smrtno nevarna.

Prebava 25. 03. 2024 04.18

Prebavna motnja, ki vpliva na absorpcijo hranil

Sindrom malabsorpcije je prebavna motnja, ki telesu, natančneje, naši prebavi, preprečuje, da bi učinkovito absorbirala hranila iz hrane.

Prebava 23. 03. 2024 04.12

Preverite, ali imate zamaščena jetra

Zamaščene jetra, znana tudi kot jetrna steatoza, so pogosta težava, ki se pojavi, ko se maščoba začne kopičiti v jetrih. To stanje je pogosto povezano s prekomernim uživanjem alkohola, vendar ga lahko povzročijo tudi drugi dejavniki, kot so debelost, sladkorna bolezen in nezdrava prehrana.

Bolezni 18. 03. 2024 04.54

Vnetje želodčne sluznice, ki je povezano z bakterijo H. pylori

Okoljski metaplastični atrofični gastritis je vnetje želodčne sluznice, ki ga običajno povzroči bakterija H. pylori. Avtoimunski atrofični gastritis je posledica protiteles, ki napadajo želodčne celice. Ljudje s temi stanji morda nimajo simptomov. Ker lahko oba stanja povzročita raka, potrebujete redno spremljanje.

Zdravje 13. 03. 2024 04.46

Najpogostejši razlogi za črno blato

Temno rjavo, skoraj že črno blato je lahko moteče, vendar niso vsi razlogi za obarvanost resne narave.

Alergije 11. 03. 2024 04.51

Spomladanske alergije: vrste, simptomi in zdravljenje

Število ljudi z alergijami naj bi vsako leto naraščalo. Pomlad pa je obdobje, ko začne narava cveteti, skupaj s cvetenjem pa se v zrak sprošča cvetni prah. Slednji je največkrat razlog za spomladanske alergije, nikakor pa ni edini.

Prebava 22. 02. 2024 04.19

Pretesna oblačila? Morda niso krivi kilogrami ...

Zunaj že diši po pomladi in za številne je to čas, ko prevetrijo svojo omaro ter naredijo selekcijo oblačil. To pomeni tudi, da bo nekaj oblačil treba pomeriti in verjetno nam ni treba razlagati o tem, kako klavrno se človek počuti, ko ne more zapeti najljubših hlač pretekle pomladi, nekoč ohlapna majica s kratkimi rokavi pa postane nenavadno oprijeta. A pozor, ni nujno, da so za tako stanje krivi kilogrami!

Simptomi in bolezni 19. 02. 2024 04.37

Otekanje, ki je lahko nevarno

Alergija je le eden od mnogih možnih vzrokov za to stanje.

Bolezni 07. 02. 2024 04.44

8 stvari, ki lahko uničijo vaša jetra

Alkohol je najbolj znan uničevalec jeter, ki pa še zdaleč ni edini. Kaj lahko storimo, da bi zaščitili največji organ v našem telesu, ki opravlja vrsto zelo pomembnih nalog? Poškodbe jeter lahko sčasoma pripeljejo tudi do raka in odpovedi organa.

Zdravje 11. 01. 2024 05.00

Operacija rame – potek in okrevanje

Ali se že slišali za artroskopsko operacijo rame? V medicinskem svetu, kjer se nenehno razvijajo nove tehnike in pristopi, se je artroskopija ramenskega sklepa izkazala kot izjemno učinkovita in natančna metoda zdravljenja.

Zdravje 12. 12. 2023 05.00

Smrtno nevarno stanje, ki se lahko pojavi pozimi

Hipotermija je nujno medicinsko stanje, ki se pojavi, ko vaše telo izgublja toploto hitreje, kot jo lahko proizvede, kar povzroči nevarno nizko telesno temperaturo.

Zdravje 03. 11. 2023 05.00

Sjögrenov sindrom – odpravite bolečine v sklepih s fizioterapijo!

Ali ste že kdaj zaznali občutek suhih in pekočih oči? Ali vas mučijo neprijetne bolečine v sklepih, ki se pojavljajo občasno in brez očitnega vzroka? Morda pa ste se spopadali s suhostjo ust in težavami pri požiranju hrane? Vse te težave imajo skupni imenovalec – Sjögrenov sindrom.

Prebava 11. 09. 2023 05.00

Vpliv bolezni GERB na celotno prebavo

Gastroezofagealna refluksna bolezen (v nadaljevanju GERB) je kronično stanje, za katero je značilno vračanje želodčne kisline v požiralnik.

Duševno zdravje 30. 08. 2023 05.00

Posttravmatska stresna motnja se ne razvije pri vseh

Povsem normalno je, da se na travmatične dogodke odzovemo tako čustveno kot telesno, kar pomeni, da nas spremljajo tudi določeni simptomi, ki se lahko od posameznika do posameznika razlikujejo. Torej, kdaj lahko govorimo o posttravmatski stresni motnji in kako jo prepoznamo? Več o tem si lahko preberete v pogovoru s terapevtko Dr. Tjašo Stepišnik Perdih.

Zdravje 07. 08. 2023 05.00

10 malenkosti, ki bodo lahko vaše zdravje izboljšale v samo eni minuti

Skrb za svoje fizično in duševno zdravje je lahko naporna in dolgotrajna naloga, vendar je vsekakor vredna truda. V nadaljevanju predstavljamo nekaj preprostih malenkosti, ki vam bodo vzele le eno minuto, na vaše telo in duševnost pa bodo vplivale pozitivno.

Novice 29. 06. 2023 15.30

Sladilo v gaziranih pijačah potencialno rakotvorno

Svetovna zdravstvena organizacija je v novih smernicah opozorila na dodajanje sladil brez sladkorja. Umetno sladilo, uporabljeno v tisočih izdelkih, naj bi bilo označeno kot 'morebitno rakotvorno za ljudi'.

Prehrana 05. 04. 2023 05.00

Odličen vir vlaknin, ki ga najdemo v vsaki kuhinji

Splošno zdravje današnje populacije je vse slabše. Deloma k temu vsekakor prispeva sodobni hektični življenjski slog, veliko vlogo pa igra tudi prehrana. Uživamo preveč hitro pripravljene, mastne hrane, hranilna vrednost živil je zaradi sodobne pridelave in obdelave vse slabša. Strokovnjaki v zadnjem času opozarjajo predvsem na pomanjkanje vlaknin v naši prehrani, kar ima lahko dolgoročno resne posledice za naše zdravje. Katera živila bi se torej morala večkrat znajti na naših krožnikih?

Lepota 10. 03. 2023 05.00

Ali britje res povzroča debelejše dlake?

Četudi danes obstajajo številne tehnike odstranjevanja dlak, z njimi pa tudi številni pripomočki, je še vedno ena od najpogosteje uporabljenih metod odstranjevanje dlak z britvico. V povezavi s tem pa še vedno obstajajo številni miti. Poglejmo si, če najbolj znan med njimi drži.

Zdravje 10. 03. 2023 05.00

Kaj je granulom in kako ga zdravimo?

Granulom med pacienti po navadi pomeni kakršno koli vnetje zobnega živca, ki zahteva koreninsko zdravljenje zoba. Zobozdravniki pa z besedo granulom označujemo že napredovano vnetje zobnega živca, ki sega prek odprtine korenine, torej vnetje obzobnega tkiva.

Bolezni 07. 03. 2023 05.00

Kaj je porfirija?

Porfirija je skupina motenj, ki lahko povzročijo težave z živci ali kožo. Zdravilo še ne obstaja, poznamo pa vrste zdravljenja, ki pomagajo pri obvladovanju simptomov.

Aktivno življenje 16. 02. 2023 05.00

Pogosti vzroki za bolečine v prsih med tekom

Bolečine v prsnem košu med tekom imajo lahko vrsto vzrokov, med katerimi so mnogi razmeroma neškodljivi, vendar večina tekačev najprej pomisli na srčni napad. V članku smo zajeli simptome srčnega napada ter našteli ostale vzroke za bolečino v prsih med tekom – tako resne kot tiste, zaradi katerih se vam ni treba pretirano obremenjevati.

Psiha 13. 02. 2023 05.00

''Zakaj me nihče ne mara?''

Zlasti za obdobje najstništva velja, da želimo biti v očeh drugih všečni, priljubljeni, zanimivi. Želimo si pripadnosti, družbe in občutka, da se vse vrti okoli nas. A dejstvo je, da je slika pogosto zelo drugačna. Počutimo se kot sive miši, osamljeni, nevredni, zavrnjeni, kar v nas še bolj utrjuje občutek žalosti in praznine. Pomembno je, da spoznaš, od kod to izhaja.

Rakave bolezni 09. 02. 2023 05.00

7 znakov, ki lahko nakazujejo na rak želodca

Najpogostejši tumor želodca je adenokarcinom, druge oblike malignih želodčnih tumorjev, na primer limfom, želodčni sarkom in karcinom, pa so redke.

Prebava 31. 01. 2023 05.00

Katera pogosta stanja vplivajo na prebavni sistem?

Obstajajo začasna stanja in dolgotrajne ali kronične bolezni in motnje, ki prizadenejo prebavni sistem.

Bolezni 22. 12. 2022 12.15

Bolezen, ki jo prenašajo mačke

Bolezen mačjih prask je razširjena po vsem svetu in prizadene predvsem otroke in mladostnike. Največkrat se pojavi jeseni in pozimi, takrat, ko se mačke pogosteje zadržujejo v zaprtih prostorih.

Zdravje 09. 12. 2022 05.00

To lahko povzroči hudo bolezen jeter

Moški, ki uživajo alkohol kot najstniki imajo večje tveganje, da bodo čez desetletja razvili hudo bolezen jeter, je pokazala švedska študija. V njej je sodelovalo 43.296 moških, ki so služili vojsko leta 1969 in 1970 in bili takrat stari 18 do 20 let. Nato so jim sledili skoraj 38 let.

Novice 28. 11. 2022 13.44

Kaj je dolgotrajna oskrba?

V vseh razvitih državah v zadnjih letih v ospredje vedno bolj prihaja dolgotrajna oskrba v okviru socialnih politik. Razlog tiči predvsem v staranju prebivalstva in naraščajočem deležu starostnikov, ki potrebujejo pomoč. Na Ministrstvu za zdravje tako poudarjajo, da je njihova prioriteta priprava sistemskih rešitev na področju dolgotrajne oskrbe, ki vključujejo tudi pripravo predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi in obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo. Kot pravijo, namen sistemske ureditve je, da bodo upravičenci s primerljivimi potrebami dostopali do primerljivih pravic, ki bodo v večjem deležu financirane iz javnih sredstev.

Zdravje 21. 09. 2022 05.00

Nasveti za boljše spanje pri prehladu

Ko smo prehlajeni, lahko spanje predstavlja svojevrsten izziv. Simptomi, kot je zamašen nos, lahko otežijo dihanje, medtem ko nas lahko kašelj in bolečine v mišicah ohranjajo budne.

Zdravje 01. 07. 2022 05.00

Kaj lahko storimo, da se rana hitreje zaceli?

Praske, ureznine in piki so rane, ki se pojavijo na koži in jih je treba ne glede na njihovo velikost ustrezno negovati. Da bi se izognili okužbi, je treba rano čim prej očistiti in nato razkužiti, ob večji krvavitvi ter kontaminaciji ran in ugrizov živali pa je treba poiskati zdravniško pomoč.

Duševno zdravje 08. 06. 2022 05.00

Kako prepoznati posttravmatsko stresno motnjo?

Posttravmatska stresna motnja (PTSD) se pojavi po travmatskem dogodku in moti človekovo sposobnost delovanja. Če zaznate simptome PTSD, je pomembno, da pravočasno obiščete zdravnika, da lahko dobite pravo diagnozo in zdravljenje.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1060