Vizita.si

dovolj

Zdravje 03. 05. 2020 09.45

Se spopadate s sindromom računalniškega vida?

Novodobna tehnologija vsekakor prispeva k boljšemu in naprednejšemu življenju ljudi, vendar ima kljub mnogim prednostim tudi veliko negativnih posledic. Predvsem za naše zdravje.

Bolezni 29. 04. 2020 11.15

Izvedeli ste, da je za hudo obliko raka zbolel vaš prijatelj. Kaj storiti?

Rak zagotovo poseže na vsa področja človekovega življenja. Človekov položaj v skupnosti se spremeni, kadar zboli za rakom. Sem spadajo medosebni odnosi, razmišljanje o lastni karieri, razmišljanje o življenju. Gre namreč za celostno področje. Kako in na kakšen način nuditi podporo bolniku pri rehabilitaciji, nam je svetovala dr. Vesna Radonjič Miholič, specialistka klinične psihologije.

Prehrana 29. 04. 2020 08.40

Živila, ki vsebujejo veliko železa

Železo je eden od najpomembnejših mineralov v telesu, ki obenem igra ključno vlogo pri našem počutju. Gre za snov, ki je nujna za nastajanje hemoglobina v eritrocitih. Hemoglobin prenaša kisik po našem telesu, in če mu primanjkuje železa, se raven krvnega hemoglobina zniža, celice pa ne dobijo dovolj kisika, zato ne delujejo, kot bi morale. Kako si pomagati?

Duševno zdravje 29. 04. 2020 11.00

Kdaj je pravi čas za samozdravljenje?

V življenju prehajamo v obdobja in odnose, ki nas kdaj tudi ranijo, izkušnje pa so lahko za nas boleče, zato nas naš organizem preko samozdravilnega mehanizma opozarja, kdaj se moramo ustaviti, poglobiti vase, se soočiti s težavami ali umakniti od okolja in ljudi, ki na nas vplivajo negativno.

Bolezni 29. 04. 2020 11.00

Kdaj je potrebno zdravljenje suhega očesa?

Suho oko je med najpogostejšimi težavami, zaradi katerih pacienti poiščejo nasvet farmacevta. Zaradi nepravilnega delovanja solznih žlez, ki ne proizvedejo dovolj solzne tekočine, ali zaradi neustrezne sestave, lahko začne primanjkovati solznega filma.

Duševno zdravje 29. 04. 2020 10.47

Oblike perfekcionizma: Ko je le popolno dovolj dobro

"Če sem videti popolno in vse naredim popolno, se lahko izognem ali zmanjšam boleče občutke sramu, sodbe ali krivde," pravi eno od razmišljanj, povezanih s perfekcionizmom, ki je v težjih oblikah samodestruktiven in zasvajajoč sistem prepričanj. Izkazalo pa se je, da perfekcionizem ni nujno usmerjen le navznoter, ampak tudi navzven, v nekaterih primerih naj bi bil celo pogojen z zunanjim pritiskom.

Bolezni 29. 04. 2020 07.57

Stvari, ki vam jih vaši nohti sporočajo o zdravju

Zdravi nohti imajo gladko površino, so enakomerno trdi (trdnost jim daje beljakovina keratin), barva je prozorna oziroma obarvana rahlo rožnato, na površini nohta pa ni madežev in belih pikic. Vsakršne spremembe na nohtih pa so lahko odraz različnih bolezni.

Bolezni 29. 04. 2020 07.57

Kakšni so simptomi lupusa in kako ga zdravimo?

Sistemski eritematozni lupus je kronična avtoimuna bolezen vezivnega tkiva. Oznaka 'sistemski' pomeni, da lahko prizadene celotno telo. Gre za bolezen s prisotnostjo številnih protiteles, pri kateri imunski sistem napade in prizadene zdrava tkiva ter celice in organe telesa.

Bolezni 28. 04. 2020 09.02

Vaše ustnice lahko opozarjajo na resne težave

Težave z ustnicami se največkrat pojavijo ob padcu imunskega sistema. Še največkrat nastanejo zaradi pretiranega sončenja, izpostavljenosti vetru, mrazu, suhemu zraku ali ker jim ne posvečamo dovolj nege. Stanje vaših ustnic vam lahko razkrije tudi marsikaj o vašem zdravju.

Zdravje 28. 04. 2020 08.58

Vaja, ki pokuri več kalorij, kot 30 minutni tek

Če želite oblikovati celotno telo, izboljšati svojo kardiovaskularno kondicijo, ni nujno, da se morate zato potiti več ur skupaj ali zapraviti celega bogastva za športne naprave in razne pripomočke. Vse, kar potrebujete je namreč dobra, stara kolebnica.

Zdravje 23. 04. 2020 09.24

Razlog za vašo utrujenost je lahko nepravilno delovanje nadledvične žleze

Ste kronično utrujeni, razdražljivi in čutite, da ste preobremenjeni? Imate težave s stresom in spancem? Se vam zdi, da morate biti neprestano v pogonu? Se težko skoncentrirate in ste pozabljivi? Ali imate občutek tesnobe, depresije in obupa? Če so vaši odgovori pozitivni, lahko vaša čustva in počutje predstavljajo nepravilno delovanje nadledvičnih žlez. Kaj to pomeni?

Bolezni 23. 04. 2020 09.17

Zlati nasveti za bolnike s celiakijo

Brezglutenska dieta predstavlja velik izziv in zahteva marsikatero prilagoditev. Z upoštevanjem nekaterih nasvetov bo vaše življenje s celiakijo veliko lažje in predvsem bolj kakovostno.

Zdravje 23. 04. 2020 08.21

S hrano proti napihnjenosti pa tudi depresiji, alergijam …

Vse več raziskav se po svetu ukvarja s tem, ali ima črevesje v našem telesu pomembnejšo vlogo, kot smo do sedaj mislili. V njem seveda potekata zapletena procesa prebave in presnove. Toda raziskovalci se ukvarjajo tudi s hipotezo, da lahko stanje v našem črevesju vpliva še na kaj drugega, denimo na naše počutje ali pojav avtoimunskih bolezni.

Duševno zdravje 22. 04. 2020 08.00

'Mamo imamo zelo radi, zdaj pa se jo vsi po vrsti bojimo poklicati. Kako naprej?'

Pozdravljeni! Pred nekaj tedni je moja nepokretna mama s katero sva bili zelo navezani, odšla v dom za starejše. Na odhod se je pripravljala že pred leti, ko je bila še zdrava in je lahko hodila. Zdaj ko je pa tam pa se mi vsak dan po telefonu pritožuje in obžaluje svojo odločitev. Ves čas razglablja kako je nesrečna in kako trpi, ker ne more ven na sonce in kako pogreša svoj vrt in kokoši, psa, mačke. Ker obiskov ni, ji ne moremo razložiti kako in kaj, ker sploh ne posluša in nas vse po vrsti prekinja in nehote v vseh nas ustvarja psihozo. Tako je vsa družina zamorjena in žalostna. Kako naj ji dopovem, da se je ves svet ustavil za nas vse in da se moramo tudi mi (vnukinja, vnuk, mož in jaz) vsak dan prebijati skozi vse probleme, če nas ne pusti do besede? Mamo imamo zelo radi, zdaj pa se jo vsi po vrsti bojimo poklicati. Kako naprej?

Zdravje 21. 04. 2020 08.01

Jejmo letom primerno. Kaj jesti v katerem življenjskem obdobju?

Ste že kdaj opazili, da danes ne morete več jesti nekaterih živil, ki ste jih z lahkoto pojedli, ko ste bili mlajši. Ali pa da ima vaše telo drugačno reakcijo nanje in da se sedaj zredite, nekoč pa ste jih lahko zaužili povsem brez posledic. Naše telo ima v različnih obdobjih različne potrebe po hranilih. Preverite, kaj jesti v različnih življenjskih obdobjih.

Odnosi in spolnost 21. 04. 2020 08.03

Za ljubezen je vedno pravi čas. Kaj pa za ločitev?

Ljudje se poročajo, večinoma, zaradi ljubezni in zaljubljenosti. V trenutku, ko se par odloči za skupno prihodnost, verjame, da bo srečen. Imata skupne cilje, sanje, želje in interese. Ker pa samo življenje pred njiju postavi mnoge preizkušnje, finančno obremenjenost, otroke, bolezen ... se na koncu lahko zgodi, da se kljub vsemu, za kar sta menila, da jima je skupnega, začneta odtujevati drug od drugega. Zato morda le ni presenetljivo dejstvo, da se večina ločitev zgodi v zrelih letih, ko se sicer pričakuje, da se bo za zakonca začelo najlepše obdobje v dvoje in skrb drug za drugega. O tej temi smo se pogovarjali z geštalt izkustveno družinsko terapevtko in psihoterapevtko Tino Korošec.

Zdravje 21. 04. 2020 08.00

Pravočasno prepoznajte, ali vam primanjkuje železa

Med vsemi mikrohranili ljudem najpogosteje primanjkuje prav železa. Toda simptomi so takšni, da jih veliko ljudi zanemari, čeprav bi si lahko zelo preprosto pomagali in se spet počutili dobro. Poglejmo, kako jih prepoznati.

Osebna rast 20. 04. 2020 08.00

Izrazita samokritičnost ali ljubezen do sebe?

Vsak od nas ima svoj notranji dialog, ki je lahko odlična odskočna deska za dosežke ali pa neprijetna ovira, ki nam v življenju ne dovoli napredka. Naše misli vplivajo na to, kako se počutimo, kako in s kom sklepamo odnose, kako gledamo na izzive in življenje nasploh. Način, kako razmišljamo, je torej neke vrste samouresničujoča prerokba. Če mislimo, da nečesa nismo vredni, potem se bomo vedli v skladu z našim prepričanjem. Pretirana samokritično je lahko neke vrste samosabotaža, zaradi katere ne moremo izkoristiti skritih potencialov, doseči uspeha, odkriti zadovoljstva in zaživeti polnega življenja.

Zdravje 17. 04. 2020 11.05

10 znakov, da je vaše telo dehidrirano

Voda je pomemben del našega telesa, saj med drugim sestavlja 75 odstotkov naših mišic in 85 odstotkov možganov. Če ne uživamo dovolj vode, se bomo slabo počutili, bomo nerazpoloženi in bomo imeli zdravstvene težave.

Prehrana 17. 04. 2020 11.04

Vsak dan jeste sladkor? Potem morate poznati teh 7 posledic

Portal Health je z ameriškim endokrinologom dr. Robertom Lustigom pripravil zanimiv članek, v katerem so predstavili, kaj se zgodi v našem telesu, če pogosto uživamo sladkor. Ta vpliva na kožo, možgane, energijo, maščobne obloge ...

Prehrana 16. 04. 2020 08.01

Kaj jesti spomladi?

Narava se prebuja, vse že cveti, sonce sije vse pogosteje in močneje … Vi pa se počutite utrujeni in zaspani. Kako je to mogoče, se morda sprašujete. Saj si racionalno vendar želite, da bi se polni energije podali na sprehod v naravo. Zakaj ste torej še vedno na kavču? Za telo včasih sprememba letnega časa ni tako enostavna.

Duševno zdravje 16. 04. 2020 08.02

Izjemni učinki objema, zaradi katerih boste v trenutku želeli nekoga objeti

Tehnologija vedno bolj spreminja naše življenje in načine, kako komuniciramo drug z drugim. Vse manj je stikov z ljudmi v živo, posledično vedno manj dotikov in s tem tudi vedno manj objemov. A objemi so za naše zdravje (predvsem duševno) izjemno pomembni. Premalokrat se namreč zavedamo dejstva, da tudi objemi zdravijo. S tesnimi dotiki lažje premagujemo stres, s katerim se soočamo v življenju, prav tako strah, bojazen in bolečino. Objemi so zdravilo za depresijo in anksioznost, znižujejo krvni tlak in na splošno izboljšajo tudi naše fizično zdravje.

Zdravje 15. 04. 2020 08.00

Gre za eno najpogostejših težav v času covida-19

Situacija, v kateri smo se znašli, nas je vrgla iz vsakodnevnega ritma in nas prisilila, da se ustavimo. Med nas sta se naselili strah in negotovost. Skrbi nas, kaj bo z našo službo, financami in seveda z zdravjem ... Marsikdo se počuti tesnobno in nelagodno in ne ve, kako se soočiti s stresom. Zaradi tega se še dolgo v noč premetava in obrača v postelji ter stremi k stropu, zjutraj pa se prebuja še bolj utrujen, kot je odšel spat. Nespečnost je zagotovo ena od najbolj pogostih posledic stresa, s kakršnim nas je soočila epidemija covida-19, posledica neprespane noči pa ni le utrujenost, ampak tudi oslabljen imunski sistem.

Zdravje 12. 04. 2020 14.25

Kaj lahko naredi že ena ura lažje vadbe?

Nikar ne podcenjujte učinkov na zdravje, ki jih ima že nizko intenzivna vadba. Kot so ugotovili na Medicinski fakulteti Univerze v Bostonu, že ena ura takšnega gibanja pomeni, da se naši možgani starajo za 1,1 leta počasneje. Vrh vsega imajo večji volumen, kar je tudi pozitivno.

Vitamini in minerali 14. 04. 2020 14.22

6 znakov na vašem telesu, ki kažejo, da vam primanjkuje vitaminov

Imate tanke lase? Morda vam primanjkuje biotina. Je vaša koža suha? Morda potrebujete cink. Ameriška nutricistka Charlotte Gilbert je za Healthista.si razkrila, kaj naš videz pove o vitaminih, ki jih naše telo potrebuje.

Okužbe in zastrupitve 14. 04. 2020 08.04

Znebite se neprijetnega ječmena

Neprijetni ječmen je oteklina na robu veke, ki nastane zaradi okužbe enega od lasnih mešičkov, iz katerih rastejo trepalnice. Čeprav se lahko pojavlja na spodnji in zgornji veki, pa je pogostejši na spodnji.

Zdravje 14. 04. 2020 07.57

Tehnika starodavnega jogijskega mojstra za mirnejše življenje

Skozi raziskovanja jogijske filozofije in zgodovine sem prišla do izredno koristne informacije o tem, kako naj bi jogijski mojster Krishnamacharya pričenjal svoja jutra.

Lepota 10. 04. 2020 10.14

Gubice na čelu niso vedno le odraz staranja

Na čelu lahko opazite vodoravne črte in gubice med očmi. Te se začnejo kot »izrazne gube« in jih deloma povzročijo izrazi obraza, sčasoma pa se poglobijo. Starost pa ni edini razlog za njihov nastanek. Obstaja namreč vrsta dejavnikov, ki spodbudi nastanek čelnih gubic. Kako jih preprečiti?

Zdravje 10. 04. 2020 10.11

Kako zaužiti čim manj ostankov pesticidov?

"V Sloveniji prisotnost ostankov pesticidov preverjamo pogosto in kar 96,2 odstotka odvzetih vzorcev hrane je skladnih z zakonodajo," nam je pojasnila dr. Urška Blaznik z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Pri več kot polovici vzorcev merljivih ostankov teh kemikalij niti ne najdejo, odstotek je zaradi preseženih vrednosti umaknjen s tržišča. Strokovnjakinjo smo prosili še za nekaj nasvetov, kako čim bolj zmanjšati morebiten vnos teh snovi v telo.

Zdravje 10. 04. 2020 10.05

Česa ne sme manjkati poleg šunke in jajc?

Medtem ko strokovnjaki za prehrano na praznično obloženi mizi jedi, ki so tradicionalne, zaradi tega ne želijo odsvetovati, priporočajo, da ostanete pri prehranjevanju zmerni ter da obrok uravnotežite z zadostno količine zelenjave ter dovolj gibanja.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996