Vizita.si

dr. med.

Zdravje 22. 08. 2019 10.43

Kaj v petih letih zmanjša tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov?

Celo ljudje, ki pokadijo veliko cigaret in to počnejo že vsaj 20 let, lahko, ko to razvado opustijo, v naslednjih petih letih zmanjšajo svoje tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov. Kot poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), so te bolezni tako v razvitem svetu kot pri nas najpogostejši vzrok prezgodnje smrti. Največ jih povzročita srčni infarkt in možganska kap.

Aktivno življenje 22. 08. 2019 07.58

Zakaj bi morali telovaditi zunaj?

Znanstveniki so odkrili, da telovadba zunaj, na odprtem v zelenju, sprosti več stresa kot telovadba v zaprtih prostorih. Kolesarjenje in tek v naravi, kjer ni betona in stolpnic, sta najbolj učinkovita načina sproščanja stresa.

Bolezni 21. 08. 2019 09.33

Krvni test razkriva, ali bomo še živeli v naslednjih desetih letih

Znanstveniki so razvili krvni test, ki lahko z 80-odstotno natančnostjo napove, ali boste umrli v naslednjih desetih letih. Nemškim strokovnjakom je to uspelo tako, da so analizirali 44.000 ljudi in identificirali 14 biomarkerjev v krvi, ki vplivajo na povečano tveganje za smrt.

Življenjske zgodbe 20. 08. 2019 11.11

Tragična zgodba 21-letnice, ki je pretresla tudi princa Charlesa

24-letna Helen Fincham se je pred tremi leti zjutraj zbudila z otečenim vratom in mislila, da je le spala v napačni poziciji. A le v nekaj urah je postala paralizirana od vratu navzdol. Kasneje se je srečala s princem Charlesom, a ta njene zgodbe ni mogel pozabiti in ji pisal ter ji priporočil zdravnika, ki bi ji lahko pomagal.

Lepota 19. 08. 2019 23.14

Imate težave z lasiščem? Morda razlog za to ni tako nedolžen

Lasje so precej pomemben del naše samopodobe. Predvsem, če so gosti, sijoči in zdravi, so nam v ponos. Za zdravje naših las pa lahko veliko naredimo sami s pravilno nego in zdravim načinom življenja.

Bolezni 16. 08. 2019 13.53

Najhitreje naraščajoča razvojna motnja

Avtizem je najhitreje naraščajoča razvojna motnja - pogostost avtizma je v zadnjih dveh desetletjih narasla za več 10x, prizadene več kot 1 % populacije.

Zdravje 16. 08. 2019 08.07

Zakaj je temna čokolada lahko dobra za vas?

Če ste eden tistih, ki dneva ne more preživeti brez koščka čokolade, je idealna rešitev, da posežete po temni čokoladi. Tako boste po njej lahko posegli popolnoma brez slabe vesti, saj je v resnici zdrava za vas.

Bolezni 16. 08. 2019 08.06

Namesto evtanazije paliativna oskrba? Kaj paliativna oskrba sploh je?

“Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo,” razloži dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., predsednica Združenja za paliativno in hospic oskrbo pri Slovenskem zdravniškem društvu in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Celostna oskrba pomeni, da bolnik dobi ne le medicinsko pomoč, kot je lajšanje bolečin oziroma obladovanje drugih simptomov. Podporo prejme tudi na psihološki in socialni ravni. Cilj je, da čim bolj kakovostno preživi zadnje obdobje. Težava je, da trenutno pri nas (pa tudi v tujini) paliativna oskrba še ne poteka, kot bi morala. Dolgo časa je bila to zapostavljena veja medicine, ki pa se danes pospešeno razvija. Slovensko zdravniško društvo meni, da bi z razvojem paliativne oskrbe, ki bi postala dostopna vsem državljanom, nehali govoriti o evtanaziji.

Dieta 14. 08. 2019 11.45

Načini, kako lahko jeste kruh in testenine in shujšate

Ogljikovi hidrati sami po sebi niso problematični, če želite shujšati. Svetovna zdravstvena organizacija pravi, da uživanje več vlaknin, ki jih dobimo iz polnozrnatih žitaric, kot so kosmiči, testenine, kruh in prav tako oreščki in stročnice lahko pomagajo zmanjšati tveganje za bolezni srca in prezgodnjo smrt. Ne le to, pomagajo nam tudi pri izgubi odvečnih kilogramov. Poglejmo, kako.

Bolezni 14. 08. 2019 08.12

Jabolko na dan odžene ti smrtonosni bolezni stran

Jabolko na dan odžene raka in srčne bolezni stran. Znanstveniki so odkrili, da ljudje, ki uživajo prehrano, bogato s flavonoidi, manj verjetno umrejo zaradi raka ali srčno-žilnih bolezni. Uživanje okoli 500 mg flavonoidov na dan zmanjšuje tveganje za prezgodnjo smrt.

Bolezni 13. 08. 2019 13.42

Ko se vam zlomi srce

Ste že slišali za sindrom zlomljenega srca? Gre za začasno stanje, ki ga izzovejo stresne situacije, kot je naprimer smrt bližnjega. Osebe s sindromom zlomljenega srca lahko občutijo nenadno bolečino v predelu prsi in mislijo, da gre za srčno kap.

Kje vas boli? 13. 08. 2019 08.03

Samo tri skodelice na dan lahko sprožijo migreno

Za vse, ki se spopadajo z migreno, je morda bolje, da opustijo svojo navado pitja kave, kaže zadnja raziskava strokovnjakov z Univerze Harvard. Kot kaže, lahko samo tri skodelice kave na dan že sprožijo napad migrene.

Rakave bolezni 13. 08. 2019 08.01

Tveganje za raka povečuje za dvakrat več, kot smo mislili prej

Debelost povečuje tveganje za raka za dvakrat več, kot smo mislili prej, opozarja nova študija Mednarodne agencije za raziskave raka. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko debelost povzroči na tisoče smrti, ki bi se jim lahko izognili. V študiji se je pokazalo, da se je tveganje podvojilo od prejšnjih napovedi pri raku ledvic in trebušne slinavke.

Prehrana 09. 08. 2019 11.18

Sprememba, ki lahko za 15 odstotkov zmanjša tveganje za raka dojk

Namesto govejega ali svinjskega mesa uživajte piščančje ali puranje. To bi lahko zmanjšalo tveganje za pojav invazivnega raka dojk, je pokazala študija ameriškega inštituta National Institute of Environmental Health Sciences. Sodelovalo je več kot 42 tisoč žensk, ki so jih spremljali skoraj osem let. Tiste, ki so uživale več rdečega mesa, so imele večje tveganje, da jih je presenetila neprijetna diagnoza.

Prehrana 09. 08. 2019 11.19

Preprost ukrep, s katerim zmanjšate tveganje za bolezni srca in ožilja

Uživanje več zelenjave in manj mesa lahko zmanjša vaše tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja za 32 odstotkov. A znanstveniki opozarjajo, naj se ljudje ne odpovedo popolnoma mesu in mlečnim izdelkom. Pomembna je zmernost.

Življenjske zgodbe 09. 08. 2019 10.09

Prvi paralizirani pacient, ki po zdravljenju z matičnimi celicami, lahko premika zgornji del telesa

Kristopher Boesen je 6. marca, leta 2016 doživel tragično prometno nesrečo. Takrat dvajsetletni fant, je na cestišču v Bakersfieldu (ZDA), izgubil nadzor nad svojim vozilom in odneslo ga je s ceste, kjer je potem trčil v drevo. Zbudil se je v bolnišnici, kjer so mu povedali, da je od vratu navzdol paraliziran in da večina njegovega telesa ne bo več nikoli popolnoma v funkciji.

Zlata leta 09. 08. 2019 08.00

Kaj pomaga proti oblivom vročine?

Ženskam, ki jih v menopavzi mučijo oblivi vročine, bi te težave lahko omilile vaje za moč, in sicer bi jih morale izvajati intenzivneje ter dvakrat do trikrat tedensko. To je pokazala študija univerze Linköping  na Švedskem. Kot pišejo na svoji spletni strani, gre za prvo študijo, ki se je ukvarjala z vplivom vaj za moč na oblive vročine.  

Bolezni 07. 08. 2019 08.05

Pitje alkohola je v Sloveniji resen problem

Alkohol predstavlja v Sloveniji pereč problem. Predvsem med mladimi je prisoten precej toleranten odnos do pitja alkohola. Negativne posledice uživanja oz. zlorabe alkohola se kažejo na zelo različnih področjih in treba se je vprašati, kaj preveč alkohola pomeni za človekov organizem ter kaj slabega povzroča v telesu.

Zlata leta 06. 08. 2019 15.09

Že 4400 korakov dnevno ima izredno pozitiven učinek

Verjetno ste že kdaj slišali, da bi morali na dan narediti 10 tisoč korakov? V bolnišnici Brigham and Women’s Hospital, ki je raziskovalno povezana z medicinsko fakulteto univerze Harvard, so ugotovili, da je že več kot pol manj korakov dnevno pri starejših ženskah pomenilo občutno manjše tveganje za prezgodnjo smrt. Raziskovalci menijo, da je to odlična novica, saj se marsikdo številke 10 tisoč ustraši. Če pa si lahko vsaj za začetek postavi manjši cilj, ga lažje doseže. Ne obupa, počasi krepi telo in sčasoma zmore vse več.  

Zdravje 06. 08. 2019 11.25

Je poleti priporočljivo spati z odejo?

Le malokdo se poleti pred spanjem pokrije z odejo, strokovnjaki pa trdijo, da so tudi tekom sezone, ko nastopijo visoke temperature, odeje več kot priporočljive.

Zdravje 05. 08. 2019 11.20

Strokovnjaki razkrili, kako zdrava je hrana v Sloveniji

Zadnja najobsežnejša mednarodna raziskava, kjer so strokovnjaki v 12 izbranih državah ugotavljali, kako zdrava so razpoložljiva živila na tržišču, je pokazala, da imamo v Sloveniji še precej prostora za izboljševanje živil. Čeprav imamo na trgu na voljo kar nekaj zdravih živil, pa jih je težko prepoznati.

Bolezni 02. 08. 2019 10.48

Bi prepoznali prve znake mišje mrzlice?

V Sloveniji je bilo največ primerov mišje mrzlice prijavljenih na Dolenjskem in v Prekmurju, ponavadi se pojavljajo posamični primeri, po sedmih letih pa letos znova beležimo njen izbruh. Smrtnost zaradi mišje mrzlice je sicer v Sloveniji zelo nizka. V zadnjih 35 letih je pri nas zabeleženih 15 primerov smrti. Vendar pa je zdravljenje vsekakor potrebno, v izogib nevarnih posledic, kot je lahko odpoved ledvic.

Rakave bolezni 01. 08. 2019 10.55

Ali lahko veganska prehrana res sestrada raka?

Mnogi, ki se zdravijo zaradi raka, poleg konvencionalnega zdravljenja spremenijo tudi svojo prehrano. Nekateri se odločijo za vegansko prehrano, ki naj bi pomagala 'sestradati raka'. Prav tako se nekateri ljudje odločijo za vegansko prehrano, da bi zmanjšali tveganje za pojav raka. Prav zato so se strokovnjaki iz Univerze Duke odločili, da preverijo, ali je temu res tako.

Zdravje 25. 07. 2019 11.03

Mit ali resnica: je klima zdravju škodljiva?

V trenutku, ko je človek prvič dejal »peklensko vroče je, morali bi se shladiti«, je hkrati iskal načine, na katere bi mu to uspelo. Začelo se je v Egiptu, ko so prostore hladili tako, da so čez in čez obešali mokre cunje. S poskusom hlajenja so nadaljevali tudi stari Rimljani, ki so postavljali akvadukte oz. sisteme hlajenja s pomočjo napeljane vode. Vmes je bilo nekaj ameriških izumiteljev, ki so vsak s svojim delcem prispevali k iznajdbi prve klimatske naprave, leta 1902. Danes si poletje brez klime ne predstavljamo več. Pa je ta razvada zdrava?

Zdravje 08. 07. 2019 13.16

Krivi niso geni, ampak dejstvo, da uživamo preveč nezdrave hrane

Debelosti ne moremo pripisati samo genetiki, saj je glavni vzrok za prekomerno telesno težo nezdrav življenjski slog, predvsem slaba prehrana in premalo telovadbe, pravijo strokovnjaki.

Starostne bolezni 22. 11. 2018 15.21

S takšno prehrano lahko zmanjšate tveganje za demenco

Najnovejše diete nam predpisujejo naj se izogibamo ogljikovim hidratom. A zadnja raziskava je pokazala, da nas lahko prehrana z veliko ogljikovimi hidrati in manj beljakovinami v resnici lahko varuje pred demenco.

Zdravje 29. 07. 2019 07.57

Pogosta poletna težava, ki je nikar ne zdravite doma

Tako kot so vnetja srednjega ušesa ena najbolj pogostih zimskih obolenj, so vnetja zunanjega ušesa in sluhovoda bolj pogosta poleti. Medicinski izraz za to okužbo je otitis externa, uporablja pa se tudi izraz plavalčevo uho. Do okužbe lahko pride, ko je voda ujeta v ušesu, med plavanjem, kopanjem ali znojenjem. Bakterije in glive takrat namreč lažje vstopijo v uho z manjšimi kosi, ki se lahko pojavijo, ko čistite uho s palčkami, ga praskate s prstom ali nosite slušalke. Pojavita se lahko občutek polnosti v ušesu in izguba sluha. V kolikor imate blokado voska, lahko pride do tinitusa – stanja, ki povzroča zvonjenje v ušesu. Zato v poletnih mesecih namenite več pozornosti zdravju vaših ušes.

Bolezni živčevja in možganov 19. 07. 2019 10.38

Vsi ljudje niso krivi za svojo debelost

Debelost bi morali opredeliti kot bolezen, saj vsi pacienti niso povsem sami krivi, da so debeli, sta opozorila britanska strokovnjaka. Predlagala sta, da bi debelost označili kot kronično stanje, tako kot je to astma ali epilepsija. Menita namreč, da bi na ta način ljudje hitreje poiskali zdravniško pomoč in se ne bi zanašali na hitre nezdrave diete.

Zdravje 19. 07. 2019 10.46

Ukrep, s katerim lahko bolj učinkovito preprečujete demenco

Da je redna telesna aktivnost ključnega pomena za zdravje naših možganov in preprečevanje demence, že vemo. A zadnja raziskava je pokazala, da je visokointenzivna vadba pri preprečevanju demence bolj učinkovita kot kardio vadba, saj povzroči bolj močno prekrvavitev možganov.

Zlata leta 16. 07. 2019 10.20

Zakaj se spolnost s starostjo poslabša?

Slaba novica za ženske, ki gredo skozi menopavzo. Zadnja raziskava, ki je vključevala več kot 4000 žensk po menopavzi, je pokazala, da je skoraj tričetrtine žensk spolno neaktivnih, čeprav imajo ljubeče partnerje. Nekatere za to krivijo simpome menopavze, kot so vročinski oblivi in nočno potenje, spet druge pravijo, da imajo nizek libido, skrbijo za bolnega partnerja ali se njihov partner spopada z motnjo erekcije.  

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996