dr. med.

Previdno s kontracepcijskimi tabletami!
Tabletka je najbolj popularna oblika kontracepcije na svetu. Kar pa ne pomeni, da je tudi najbolj zdrava.

Darujte drugim – in sebi!
Popkovnična kri, darovana javni banki, lahko v primeru bolezni koristi tudi vašemu otroku, saj primeren vzorec najprej iščejo doma in šele nato v tujini. Več kot je darovanih vzorcev, večja je možnost, da za bolnega otroka najdejo ustrezno popkovnično kri

Umetna oploditev
Želja po starševstvu se nekaterim uresniči že ob prvem poskusu, drugi pa potrebujejo pomoč medicine.

Dojenje koristi otroku in mamici
Slovenija je po številu doječih mater v samem vrhu. Doji kar 95 odstotkov mamic, zasluge za to pa gredo tudi strokovnim delavcem v porodnišnici.

Vstop v menopavzo povzroča slabši spomin!
Med prve znake menopavze sodijo tudi težave s spominom in učenjem. Kljub temu pa naj vas to ne prestraši, saj je stanje le začasno.

Cepljenje proti virusu HPV – ZA
Dr. med. Marjetka Uršič Vrščaj z Onkološkega inštituta zagotavlja, da je cepivo varno in učinkovito. Želi si, da bi se čim več staršev odločilo za cepljenje svojih hčerk proti virusu HPV, saj bi tako zmanjšali obolevnost za rakom na materničnem vratu in nekaterimi spolnimi boleznimi.

Nevarna jesenska opravila
Ste vedeli, da so lahko opravila, kot so grabljenje listja, čiščenje žlebov, pospravljanje vrta, tudi nevarna? Ponujamo vam nekaj koristnih nasvetov, kako se med jesenskim čiščenjem izogniti morebitnim poškodbam.

Oh, ta driska
Driska se zelo pogosto pojavi na potovanjih ali na dopustu, lahko pa jo dobimo povsem nepričakovano doma, ker smo zaužili hrano, ki našemu črevesju in želodcu ni prijala. Vzrok je najpogosteje okužba z virusi ali bakterijami, vzroki pa so lahko tudi drugje.

Bil sem klinično mrtev
Joseph Tiralosi se je kmalu po prihodu v newyorško bolnišnico nenadoma zgrudil. Srce se mu je ustavilo in zdravniki so se za njegovo življenje borili 45 minut. Ko so že skoraj obupali in razglasili čas smrti, pa je Josephovo srce spet začelo biti.

Slabo vreme izboljšuje spomin
Ste morda opazili, kako težko se je skoncentrirati, ko opravljate naporno umsko delo, zunaj pa sije sonce? Ali pa na primer, ko ste na predavanju ali kakšnem sestanku in vseskozi pogledujete skozi okno in si želite, da bi bili na morju ali pa da bi se v središču mesta sončili ob kavici?

Dobro se naspite in si izboljšajte spomin!
Znanstveniki so ugotovili, da ima spanec izjemno pomemben vpliv na to, kako možgani delujejo naslednji dan.

Čečkanje za boljši spomin
Če med poslovnim sestankom ali pa na predavanjih čečkate po svojem zvezku ali bloku, si zapomnite več, so ugotovili znanstveniki.

VIDEO: Premagajte tremo s hipnozo
Imate tudi vi težave s kakšno fobijo ali z depresijo? Se morda želite znebili treme pred javnim nastopanjem ali pa bi se radi odvadili kajenja? Te in druge nevšečnosti lahko poskusite odpraviti s hipnozo.

Kako prepoznamo morebitnega samomorilca?
Slovenija se uvršča med šest samomorilno najbolj ogroženih držav v svetu. V Evropi celo med prve štiri. Kljub temu da število samomorov z leti upada, je ta podatek še vedno skrb zbujajoč. Zato je še toliko bolj pomembno, da čim prej prepoznamo samomorilne znake.

Pri 12 letih izgubila vse lase
Tako kot vsaka 12-letnica, ki se prvič odpravlja na šolski ples, si je tudi Aimee Blinkhorn želela, da bi njeni lasje izgledali perfektno. Vendar se je česanje las spremenilo v nočno moro.

Pazite se nevarne bakterijske bolezni!
Borelioza je bakterijska bolezen, ki jo prenaša klop. Zanjo, za razliko od klopnega meningitisa, nimamo cepiva. Zato je zaščita pred odhodom v naravo nujna. Kako se zaščititi in ukrepati ob morebitni okužbi, nam je razložil infektolog dr. Branko Šibanc.

Smrtonosni kondom!
Vsi dobro poznamo alergijo na pike insektov, sonce, prah, živalsko dlako ... Ljudje so alergični na skoraj vse. Predstavljamo vam 6 najbolj nenavadnih alergij.

Botoks praznoval 20. rojstni dan
Botoks, ki je priljubljen predvsem med zvezdniki in vsemi, ki si želijo večne mladosti, je letos aprila praznoval 20. rojstni dan. Leta 1989 so namreč odobrili uporabo botoksa v kozmetične namene, od tedaj pa je bilo v imenu lepote prodanega za več kot 740 milijonov evrov te snovi. Marsikdo pa ne ve, da botoks ni uporaben samo v kozmetični industriji, uspešen je tudi pri marsikateri zdravstveni težavi.

Umori zaradi smrčanja!
Smrčanje je lahko za partnerja, ki spi poleg vas, izredno stresno, saj ima nenehno moten spanec. Pogosto se tako zgodi, da zveza zaradi smrčanja celo razpade, ne boste pa verjeli, da se prav zaradi tega zgodijo tudi umori.

Razkrivamo, kdo ima koristi od nove gripe
"Manj vidno ozadje izbruha nove gripe so milijarde evrov dobička, ki so se zlile v žepe podjetja, ki proizvaja tamiflu," neodvisne organizacije svarijo, da je sedanji izbruh le nadaljevanje 'projekta', ki ni bil dokončan ob izbruhu ptičje gripe.

Kadite marihuano? Pazite se shizofrenije!
Marihuana povzroča mentalne bolezni, ki so povezane s shizofrenijo, so potrdili raziskovalci z londonskega Inštituta za psihiatrijo.

Pet največjih medicinskih čudežev
Res je, tudi čudeži so mogoči. Predstavljamo vam najbolj čudežne medicinske dosežke!

VIDEO: Telefon rešuje življenje!
S pomočjo telemedicine bi zdravniki lahko rešili številna življenja, saj bi tako lažje nadzorovali življenjske funkcije bolnikov na njihovem domu.

S preprostimi koraki pospešite metabolizem in shujšajte!
Če boste znali pravilno upravljati s svojim metabolizmom, boste izgubili kar 600 dodatnih kalorij dnevno. Upoštevajte nekaj preprostih nasvetov in uspeli boste. Preverite, kako metabolizem spraviti v 'akcijo'.

Sindrom Michaela Jacksona
Michalel Jackson ni edini, ki je užival neizmerne količine zdravil. Spomnimo se samo Heatha Ledgerja, Marilyin Monroe in seveda Elvisa Presleyja. Vsi so bili 'žrtve' prevelike količine zdravil.

Ples pomemben del predigre
Današnji ples je sodobna različica dvorjenja, moškim namreč pomaga, da vzbudijo pozornost določene ženske.

Mohsen Hussein, dr. med.
Ortoped, ki se največ ukvarja z zdravljenjem in preventivo pri poškodbah in boleznih kolenskega sklepa.

Nisera Bajrović, dr. med.
Internistka, ki se največ ukvarja z boleznimi pljuč in z alergijami na pike kožekrilcev, na različna zdravila ter inhalacije.

Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.
Internistka, ki se ukvarja z diagnostiko in z zdravljenjem pljučnih bolezni.

Marjan Fabjan, dr. med.
Plastični in rekonstruktivni kirurg, ki posebno pozornost namenja uporabi endoskopije v estetski kirurgiji. Ta namreč ne pušča vidnih znakov kirurškega noža (brazgotin).