draženje

Vrste razjed v ustih in kako jih pozdraviti
Razjeda v ustih je ranica, ki se pojavi kjerkoli v ustih. Te rane so običajno rdeče, rumene ali bele in morda imate eno ali več. Kdaj lahko izginejo same od sebe in ali so lahko nevarne?

Kaj jesti po odstranitvi modrostnih zob?
Pravilna prehrana lahko bistveno vpliva na proces celjenja po operaciji. Vaš zobozdravnik vam bo dal natančna priporočila glede prehrane za zagotovitev učinkovitega zdravljenja, v nadaljevanju pa si vseeno lahko preberete splošna priporočila za prehrano po odstranitvi modrostnega zoba.

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga pri bolečem grlu
Verjetno ne bi nikoli ugotovili, da bojda lahko pitje soka kislih kumaric in žlice medu ter zelo sladkega čaja pomaga pri bolečem grlu. Poglejmo si, zakaj.

Lahko pri refluksu kisline pomaga zeliščni čaj?
Refluks kisline se razvije, ko želodčna kislina potuje nazaj v požiralnik. Nekatere pijače lahko pomagajo ublažiti simptome refluksa kisline, druge pijače in hrana pa jih lahko poslabšajo.

Zakaj ni dobro, da nosite umazane nogavice?
Dva strokovnjaka za zdravje stopal sta delila pet stvari, ki jih lahko umazane nogavice naredijo vašim stopalom. Kako pogosto bi sploh morali menjavati nogavice? Odgovor je zelo preprost.

Se spopadate s kašljem? Pomaga vam lahko bršljanov med
Ste že poskusili bršljanov med? Če ga še niste, ga boste po branju tega članka zagotovo želeli.

Kako lahko izboljšamo samopodobo?
Velikokrat preveč filozofiramo, kaj in kdo bi morali biti ter kaj bi morali narediti. Stvari so velikokrat precej bolj enostavne, kot si upamo priznati. Poglejmo si, zakaj.

Med delom ugotovila, da ima vse več ljudi te težave
V svetu, kjer vladajo hitri tempo življenja, stres in sintetični izdelki, sta Ines Confidenti in Tilen Pahor izbrala drugačno pot. Zavestna odločitev, da zapustita udobje mesta in se podata na podeželje, kjer sta našla mir med sivkinimi polji, je odsev njunega prepričanja, da lepota prihaja iz narave. S to vizijo ustvarjata naravno kozmetiko, ki je veliko več kot to. Je odraz njunih vrednot, predanosti kakovosti in spoštovanja do okolja. Njuno zgodbo, ki bo predstavljena v nadaljevanju članka, lahko spremljate tudi v 9. sezoni oddaje Štartaj Slovenija, ki je že v polnem teku.

Kako očistiti zamašen nos?
Zakorakali smo v hladnejši del leta, v katerem skoraj nihče vsaj enkrat ne ubeži smrkavemu in zamešenemu nosu. Kako ga očistiti in kako vsaj nekoliko olajšati dihanje?

Ne pozabite na mesečno samopregledovanje dojk
Obeležujemo 'rožnati oktober', svetovni mesec osveščanja o raku dojke. Slednja je najpogostejša oblika raka pri ženskah, maligna bolezen, pri kateri se celice dojk začnejo nenadzorovano razmnoževati in širiti. Ta mesec govorimo o pomembnosti preventive, rednega pregledovanja dojk, resnično pomembno pa je, da omenimo najpomembnejše: dojke je treba pregledovati ta mesec in vse mesece, ki sledijo. Redno in vestno.

Zakaj grlo boli zgolj na eni strani?
Boleče grlo je pogosta težava, ki jo lahko doživimo zaradi različnih vzrokov, vključno z virusnimi ali bakterijskimi okužbami, alergijami, vnetji ali draženjem. Vendar pa se včasih zgodi, da boli grlo le na eni strani, kar lahko povzroči neugodje in zaskrbljenost. Poglejmo si, kdaj in zakaj pride do tega.

Kdaj je vonj urina razlog za skrb?
Šparglji niso edina stvar, ki lahko spremeni vonj (in tudi barvo) urina.

Kako izbrati najboljšo zobno ščetko za občutljive dlesni?
Občutljive dlesni so pogosta težava, ki lahko povzroči nelagodje, krvavenje in vnetje. Če se občutljivih dlesni ne zdravi pravilno, lahko vodi do resnejših težav, kot je parodontoza. Pomemben del preventive in zdravljenja občutljivih dlesni je uporaba ustrezne zobne ščetke.

Najboljši načini za lajšanje vnetega grla
Vneto grlo zajema bolečino, praskanje ali draženje grla, ki se pogosto poslabša pri požiranju. Najpogostejši vzrok za boleče grlo (faringitis) je virusna okužba, na primer prehlad ali gripa. Vneto grlo, ki ga povzroči virus, mine samo od sebe.

Načini zdravljenja paradontalne bolezni
Parodontalna bolezen, znana tudi kot bolezen dlesni, je ena najpogostejših težav v zobozdravstvu in vpliva na zdravje dlesni ter podpornih tkiv, ki držijo zobe na svojem mestu. Če je ne zdravimo pravočasno, lahko napreduje do točke, ko povzroči izgubo zob ali vpliva na splošno zdravje.

Kako rešiti težavo z ustnim sorom?
Oralni kandidozi pravimo tudi ustni sor. Gre za stanje, pri katerem se glivica Candida albicans kopiči na sluznici vaših ust. Slednja je sicer običajen organizem v naših ustih, ki povzroča težavo le, če in ko se preveč razraste in posledično začne povzročati simptome, ki niso prijetni.

Imate benigno lihenoidno keratozo?
Kaj je benigna lihenoidna keratoza? Kako se zdravi? Zakaj se pojavi?

Kako nevarno je beljenje zob?
Ali je beljenje zob varno? Lahko to naredimo kar sami doma? Kam, če že, iti beliti zobe? Zakaj navsezadnje zob ni dobro beliti? Vse izveste v nadaljevanju.

7 razlogov za krvavitev po spolnem odnosu
Krvavitvi po spolnem odnosu strokovno pravimo postkoitalna krvavitev. Ni nekaj neobičajnega, vendar ima lahko več vzrokov.

Vnetno stanje zob, ki prizadene tkivo
Periimplantitis je vnetno stanje, ki prizadene tkivo, ki obdaja zobne vsadke, ki so nadomestili izruvane ali manjkajoče zobe. Periimplantatna bolezen se pojavi, ko se mehko tkivo okoli zobnega vsadka okuži in začne razpadati. To lahko povzroči bolečino, oteklino, težave z grizenjem in žvečenjem ter če se ne zdravi, odpoved implantata.

10 razlogov, zakaj vas srbi koža
Srbečica, ki se pojavi na predelih kože, je lahko precej nadležen in stresen dejavnik, pa naj jo spremlja kožni izpuščaj ali ne. Vsekakor pa vam telo poskuša nekaj sporočiti.

Pljučna bolezen, ki jo je mogoče preprečiti in zdraviti
Kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) je dolgotrajna bolezen pljuč, ki jo povzroči poškodba pljuč. Posledica poškodbe je otekanje in draženje, imenovano tudi vnetje, v dihalnih poteh, ki omejujejo pretok zraka v pljuča in iz njih. Ta omejen pretok zraka je znan kot obstrukcija. Simptomi vključujejo težave z dihanjem, vsakodnevni kašelj, pri katerem se izloča sluz, in zategnjen, piskajoč zvok v pljučih, imenovan piskajoče dihanje.

Zakaj pride do občutljivosti zob?
Občutljivost zob lahko občutimo bodisi ob uživanju vroče ali hladne pijače, sladke ali kisle hrane in celo pri globokem vdihu hladnega zraka. Bolečina sega od ostre in nenadne do globoke in rahle. Zdravljenje občutljivih zob vključuje fluorid, zobno pasto za desenzibilizacijo in zdravljenje zob.

To se zgodi, če predolgo sedite na stranišču
Odkar so postali naši telefoni del vsakdana, je postalo del našega vsakdana tudi to, da zelo radi na stranišče odidemo s telefonom v roki. Posledično se naš obisk lahko močno podaljša, namesto običajne minute ali nekaj minut, pa se lahko sedenje zavleče tudi v nedogled. Slednje početje pa resnično ni pametno.

Naše zdravje se začne in konča v želodcu
Želodec je velik, votel mišični organ. Polni se s hrano, ki jo zaužijemo in ki vanj pride skozi požiralnik. Želodec izloča kislino in encime, ki razgradijo oz. prebavijo hrano, ta pa naprej potuje do dvanajsternika, ki je začetni del tankega črevesja. Na srečo želodec hitro reagira na moteče dejavnike prehranjevanja in nas tako opozori na nevarnost.

Preverite, ali imate računalniški vid
Včasih so ljudje delali najrazličnejša dela, največkrat pa je samo delo potekalo bodisi v naravnem okolju bodisi v stoječem položaju. Ljudje so delali več fizičnega dela, manj intelektualnega, posledično pa so manj sedeli. Danes nas ima večina službe, ki od nas zahtevajo, da ure in ure presedimo in strmimo v računalniške zaslone. To lahko resnično obremeni naše oči. Privede lahko celo do tako imenovanega 'računalniškega vida'.

Kaj je vulvodinija?
Vulvodinija je izraz, s katerim označujemo kronično bolečino ali nelagodje okoli odprtine nožnice (vulve), za katero ni znanega vzroka in traja vsaj tri mesece.

Najpogostejše prebavne motnje, preventiva in pomoč
Kdaj so želodčne težave premostljive narave in kdaj so morda posledica prebavnih motenj? Zakaj se le-te ponavljajo in kako si lahko pomagamo? V prvi vrsti je pomembna zmernost.

Če si želite zdravja, ne delajte tega svoji prebavi
Prebavni sistem je sestavljen iz črevesja in drugih organov, kot so jetra, trebušna slinavka in žolčnik, ki v telesu razgradijo hrano in absorbirajo hranila. V spodnjem članku preberite, katerih pet živil škoduje prebavnemu sistemu.

V poletnih mesecih se pazite okužbe sečil
Poletni meseci so tisti del leta, ko se okužbe sečil pogosteje pojavljajo tako pri ženskah kot pri moških. Razlogi so številni, a če pazimo na določene stvari, lahko to preprečimo.