Vizita.si

družba

Domače 03. 04. 2020 08.13

27-letni Slovenec: Ko je bil star 16 let so mu prvič diagnosticirali raka na modih

Rak na modih je najpogostejše rakavo obolenje med mladimi moškimi, starimi od 15 do 35 let. Obolevnost za to vrsto raka je v zadnjih letih močno narasla – danes zboleva kar 70 odstotkov več moških kot pred 20 leti.

Zdravje 14. 01. 2020 06.55

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti

Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Bolezni 31. 03. 2020 10.00

Novartis Sloveniji podaril 500.000 ameriških dolarjev za pomoč pri obvladovanju pandemije COVID-19

Farmacevtska družba Novartis je v okviru svoje globalne pobude za odziv na pandemijo COVID-19 ustanovila sklad v vrednosti 20 milijonov ameriških dolarjev. Finančna podpora je namenjena državam in skupnostim po vsem svetu, ki jih je bolezen najbolj prizadela, tudi Sloveniji.

Duševno zdravje 10. 03. 2020 08.33

'Zelo me je pretreslo, ko sem spraševala bolnike o tem, kakšne težave pestijo njihove bližnje'

Ko človek zboli za težjo obliko bolezni, se nenadoma vsuje na tisoče vprašanj. Med drugim tudi, ali nekaj časa obdržati diagnozo kot skrivnost ali povedati družinskim članom in prijateljem. Kdaj povedati, komu povedati? Predvsem pa, kako takšno informacijo podati svojim otrokom, mlajšim in najstnikom? O tem smo se pogovarjali z dr. Vesno Radonjič Miholič, specialistko klinične psihologije.

Duševno zdravje 06. 03. 2020 14.03

Današnja družba narcizma ne le tolerira, a ga celo spodbuja

Današnja družba je do narcizma ne samo tolerantna, celo spodbudna. Čeprav je na prvi pogled videti, da nanj gledamo s prezirom, je resnica daleč od tega. Ne da bi to sploh vedeli, veliko narcističnih lastnosti dojemamo kot vrednote – po navadi zaradi napačne interpretacije. Seveda pa to še ne pomeni, da narcizem ni potencialno patološka osebnostna struktura, ki se v nekaterih primerih manifestira tudi kot osebnostna motnja.

Duševno zdravje 28. 02. 2020 13.24

Je perfekcionizem nekaj pozitivnega ali negativnega?

"Perfekcionizem je človekova težnja, da bi v vseh stvareh vse naredil najboljše možno in brez napake," pojasnjuje klinična psihologinja Aleksandra P. Meško. Medtem ko to deluje kot povsem lepa in smiselna želja, pa je napaka perfekcionistov, da ne znajo ločiti, kje bi bilo perfekcionizem smiselno uporabiti, kje pa ne. Kar vse bi moralo biti popolno. Tu pa se potem zalomi.

Bolezni 28. 02. 2020 08.11

Tudi podpora materam otrok z redkimi boleznimi je izjemnega pomena

Na mednarodni dan redkih bolezni 29. februarja bodo letos v 13 krajih po Sloveniji potekali Svetovni pohodi z rdečimi baloni, s čimer želijo opozoriti na otroke z redkimi boleznimi. Šest let mineva od prvega pohoda z rdečimi baloni, ki se je odvil v Mariboru. Letošnji pohodi bodo med drugim opozarjali tudi na pomen psihološke pomoči za matere otrok z redkimi boleznimi in posebnimi potrebami.

Duševno zdravje 28. 02. 2020 08.29

Psihiatrinja svetuje, kako pomagati mladostniku v stiski

Čas, ko mladostnik postaja odrasel človek, je poln čeri, ki se jim ni vedno lahko ogniti, zato ni nič čudnega, da jih v tem občutljivem obdobju toliko zadene vsaj ob kakšno. Kako priskočiti na pomoč, smo se pogovarjali s psihiatrinjo dr. Arijano Turčin.

Življenjske zgodbe 18. 02. 2020 08.41

Kljub epilepsiji ni nikoli nehala plesati

Slikar Rihard Jakopič je imel epilepsijo. O tem, kako je živeti s to boleznijo, je v svojem delu spregovorila ena najuspešnejših sodobnih dramatičark Simona Semenič. Epilepsija velja za najpogostejšo nevrološko motnjo, tako pri odraslih kot otrocih. A kot opozarjajo strokovnjaki, družba premalo razume, da se pri vsakem pokaže drugače. Danes 20-letni Daši kljub diagnozi nikoli ni bilo treba prenehati treningov plesa. Je večkratna evropska in svetovna prvakinja.

Lepota 14. 02. 2020 08.44

Kako se spopasti s prvimi znaki staranja?

Vstop v 30. leta je obdobje, ko se prvič zavemo, da kolo časa tudi nam ne prizanaša. Pojavijo se prve gubice, in če ne pazimo na zdravo ,tudi odvečni kilogrami in celulit. Kako sprejeti prve spremembe telesa, smo se pogovarjali s specialistko družinske in zakonske terapije Anjo Kovačič.

Droge & alkohol 07. 02. 2020 10.19

'Šele "overdose" mi je odprl oči'

“Ko mi je zadal prvi “šus“, je bil občutek nebeški!“ Tina tudi v sanjah ni vedela, da je bil to trenutek, ki bo za vedno zaznamoval njeno življenje in pomenil začetek poti, ki bo vodila v boj za življenje.

Duševno zdravje 06. 02. 2020 07.42

Ko nam življenje uničuje obsesivno-kompulzivna motnja

Obsesivno-kompulzivno motnjo je mogoče premagati ter zaživeti bolj srečno. Z Aleksandro P. Meško, specialistko klinične psihologije, smo se pogovarjali, kako sprejeti neprijetne, obsesivne misli in kako se znebiti kompulzij, fizičnih postopkov, ki smo jih razvili, da bi zmanjšali občutek tesnobe, ki se pojavi ob misli, ki nam ni všeč.

Zdravje 17. 01. 2020 08.25

S terapijo smeha do boljšega zdravja

Smeh je eden najenostavnejših in najboljših načinov za zmanjševanje vsakdanjega stresa. Zmanjšuje namreč ravni kortizola, tako imenovanega stresnega hormona, hkrati pa zmanjšuje depresijo in anksioznost.

Duševno zdravje 29. 12. 2019 14.04

Najbolj srečne in zdrave so ženske, ki se nikoli niso poročile in imele otrok

V tradicionalno naravnani družbi velja, da se mora ženska za svojo srečo in izpopolnjeno življenje, poročiti in imeti potomce. To naj bi bilo merilo njenega uspeha, zdravega življenja in sreče. Vendar je vedenjski strokovnjak Paul Donal potrdil, da naj bi bile danes najsrečnejše neporočene ženske brez otrok.

Bolezni 03. 12. 2019 08.33

Kako hitro se lahko okužite z ošpicami?

Ošpice so zelo resna bolezen, ki še vedno prizadene in povzroča smrt številnih otrok v deželah v razvoju. V Sloveniji smo s skoraj 40-letnim programom cepljenja otrok dosegli veliko precepljenost in močno zmanjšali pojavnost bolezni. Žal pa se v zadnjem času v svetu pojavljajo ponovni izbruhi ošpic, ki so posledica nezaupanja v cepljenje proti ošpicami.

Rakave bolezni 03. 06. 2019 08.05

Razkrili, kako se zaščitimo pred rakom

"Med številnimi boleznimi je rak tisti, ki ima od nekdaj prizvok usodnosti," pravi dr. Maja Primic Žakelj, dr. med., predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku. Morda se prav zaradi tega o raku ves čas pojavljajo številne zmotne predstave, še doda. Res je te bolezni več, toda po drugi strani obstaja tudi možnost preventive. Obstajajo načini, da se pred rakom zaščitimo.

Odnosi in spolnost 18. 10. 2019 13.13

Kaj je med rjuhami še normalno?

Spolne navade, ki vključujejo širok spekter neobičajnega vedenja imenujemo parafilije. Pri tem gre za ponavljajoče se intenzivne spolne fantazije, nagnjenja ali vedenja, ki so povezane z uporabo različnih predmetov, razkazovanjem, vzbujanjem ponižanja in mnogim drugim. O motnji govorimo takrat, ko posameznik ne more doživeti spolne zadovoljitve drugače kot na izkrivljen način.

Duševne motnje 11. 10. 2019 11.06

10 skritih sprožilcev tesnobe, ki se jim morate izogniti

Tesnoba postaja vse večji problem sodobne družbe. Okoli 18 odstotkov populacije se v zahodnih državah spopada z njo. In to velja le za primere, ki so diagnosticirani. V resnici je številka veliko večja.

Duševne motnje 11. 10. 2019 10.57

Odnos do duševnega zdravja moramo ozdraviti in spremeniti

Vsaj enkrat v življenju se vsak četrti človek sreča neko duševno motnjo. "Večina se sreča samo enkrat in z blažjo motnjo, nekateri pa imajo tudi hude težave. Ocenjujemo, da ima vsaka tretja družina člana, ki ima neke težave v duševnem zdravju," je pojasnila Mojca Z. Dernovšek iz Inštituta Karakter.

Zdravje 26. 09. 2019 12.59

Slovenske ženske postavljajo dobro počutje svojih najbližjih pred lastno zdravje

26. septembra po vsem svetu obeležujemo svetovni dan kontracepcije. Ta dan je namenjen ozaveščanju o kontracepcijskih možnostih in je vrhunec vsakoletnih prizadevanj aktivnosti, ki želijo izboljšati spolno zdravje in oblikovati svet, v katerem je vsaka nosečnost zaželena.

Bolezni 16. 08. 2019 08.06

Namesto evtanazije paliativna oskrba? Kaj paliativna oskrba sploh je?

“Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo,” razloži dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., predsednica Združenja za paliativno in hospic oskrbo pri Slovenskem zdravniškem društvu in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Celostna oskrba pomeni, da bolnik dobi ne le medicinsko pomoč, kot je lajšanje bolečin oziroma obladovanje drugih simptomov. Podporo prejme tudi na psihološki in socialni ravni. Cilj je, da čim bolj kakovostno preživi zadnje obdobje. Težava je, da trenutno pri nas (pa tudi v tujini) paliativna oskrba še ne poteka, kot bi morala. Dolgo časa je bila to zapostavljena veja medicine, ki pa se danes pospešeno razvija. Slovensko zdravniško društvo meni, da bi z razvojem paliativne oskrbe, ki bi postala dostopna vsem državljanom, nehali govoriti o evtanaziji.

Duševno zdravje otrok 15. 08. 2019 08.55

Dragi starši otrok s posebnimi potrebami!

Nezaposljivi starši otrok s posebnimi potrebami smo dobili povišico od našega "delodajalca". Ker dobro opravljamo svoje delo? je zapisala mati otroka s posebnimi potrebami, Suzana Odžič.

Rakave bolezni 13. 08. 2019 08.01

Tveganje za raka povečuje za dvakrat več, kot smo mislili prej

Debelost povečuje tveganje za raka za dvakrat več, kot smo mislili prej, opozarja nova študija Mednarodne agencije za raziskave raka. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko debelost povzroči na tisoče smrti, ki bi se jim lahko izognili. V študiji se je pokazalo, da se je tveganje podvojilo od prejšnjih napovedi pri raku ledvic in trebušne slinavke.

Življenjske zgodbe 12. 08. 2019 11.16

Želi si, da bi bili tudi drugi tako samozavestni kot ona

26-letna manekenka Mariana Mendes Magalhães se je rodila z zadebeljenim črnim madežem na svojem obrazu, ki se je razširil preko njenih obrvi in navzdol na nos. A brazilska manekenka je po svoje definirala lepotne standarde in sedaj je pravi vzor za druge ljudi z nenavadnimi rojstnimi znamenji.

Novice 09. 05. 2019 10.05

Invalid, ki se je zoperstavil Emi Kurent

''Invalidi so priviligirani, ker imajo na voljo parkirna mesta.'' ''Invalidi navadno ne vozijo. Če si slep ali gluh ali brez roke ali noge, ne moreš voziti avta.'' ''Ker si invalid in verjetno ne hodiš v službo, najbrž lažje počakaš na prosto parkirno mesto kot nekdo, ki se mu mudi v službo.'' To je le nekaj stavkov, ki jih je astrologinja Ema Kurent zapisala v svoji kolumni v reviji Lady, kjer je priznala tudi, da sama večkrat parkira na invalidskem parkirišču. S tem pa je razjezila invalide.

Zdravje 29. 04. 2019 08.08

Kaj lahko pomeni 16 minut spanca manj?

Že če spite čez noč le 16 minut manj kot po navadi, se bo to pokazalo na vašem počutju in produktivnosti naslednji dan, pravijo raziskovalci univerze Južna Florida. Na svoji spletni strani so zapisali, da "izguba le 16 minut spanca lahko pomeni razliko med jasno glavo na delovnem mestu in težavami z osredotočanjem."

Zdravje 26. 04. 2019 09.40

Pomembno novo odkritje, ki pomaga pri izgubi kilogramov

Čas, kdaj jeste, je ravno tako pomemben kot, kaj je na vašem krožniku, so odkrili raziskovalci Univerze Manchester. Pokazalo se je, da uživanje hrane pozno zvečer lahko vrže naše telo iz ravnovesja.

POPovi zdravniki 04. 09. 2011 08.34

Nadzorujoča mama

Pozdravljeni! Kmalu bom stara 22 let. Imam problem s svojo mamo! Nevem več kako ji naj pomagam, da bo prenehala s temi stvarmi in da mi bo počasi zaupala. Mama je stara 50 let, že par let je brez služ...

POPovi zdravniki 23. 08. 2011 07.32

SAMOSPREJEMANJE IN SAMOPODOBA

Pozdravljeni! Kmalu bom stara 22 let. Imam problem s svojo mamo! Nevem več kako ji naj pomagam, da bo prenehala s temi stvarmi in da mi bo počasi zaupala. Mama je stara 50 let, že par let je brez služ...

POPovi zdravniki 28. 11. 2010 19.43

Materina bolezen in osamosvojitev

Pozdravljeni! Stara sem 27 let, po poklicu poslovna sekretarka. Moja mama je pred enim letom zbolela za rakom dojke, kar je bil šok tako zanjo, kot tudi zame ampak za razliko od nje jaz svojih čus...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996