duševno

Znaki, ki kažejo, da ste v zdravem odnosu
V zadnjem času obstaja malo morje knjig in člankov, ki nam govorijo, kaj točno bi morali iskati pri popolnem partnerju in kakšno bi moralo biti zdravo razmerje. Dejstvo je, da popolnega partnerja ni, stvari pa so veliko bolj preproste, kot si upamo priznati.

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?
Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

Vas težke prsi utrujajo? Potem morate vedeti naslednje
Vas prsi ovirajo, ko telovadite in spite? Vam povzročajo glavobole, bolečine v hrbtu in vratu, in da ne omenjamo groznih vdolbin na ramenih? Seveda, ženske z večjim oprsjem lahko sprejemate in imate rade svoje telo. A kaj, ko vam včasih niti nedrček ne more pomagati, da zaradi prevelikih prsi ne uspete živeti svojega življenja? Veliko ljudi zmotno misli, da veliko oprsje pritegne želene poglede, a za mnoge ta pozornost ni ravno takšna, kot bi si jo dejansko želele.

Kako lahko ponotranjimo zdrav vzorec prehranjevanja?
Večina od nas se zaveda, da je veliko lažje narediti načrt zdrave prehrane, kot pa ga dejansko uresničiti.V današnjem dinamičnem in hitrem svetu je namreč zelo težko vzdržati zdrav vzorec prehranjevanja.

Kako prepoznati posttravmatsko stresno motnjo?
Posttravmatska stresna motnja (PTSD) se pojavi po travmatskem dogodku in moti človekovo sposobnost delovanja. Če zaznate simptome PTSD, je pomembno, da pravočasno obiščete zdravnika, da lahko dobite pravo diagnozo in zdravljenje.

Kaj točno je občutek deja vu?
V dobesednem pomenu in prevodu iz francoskega jezika 'deja vu' pomeni 'že videno'. Sam pojav deja vuja bi lahko opisali kot občutek, ki ga posameznik dobi v situaciji, za katero se mu zdi, da jo je že doživel.

Spolna vzdržnost v partnerskem odnosu
Malo stvari je tako zelo osebnih kot odločitve, ki jih ljudje sprejemamo o svojem spolnem življenju. Izbira kdaj, zakaj, kako in s kom deliti spolne užitke, je del naše najgloblje intime. Nekateri radi uživajo v aktivnem in pestrem spolnem življenju, spet drugi prakticirajo vzdržnost le nekaterih ali kar vseh spolnih aktivnosti. Preverite, zakaj se nekateri odločajo za spolno vzdržnost, kakšni so najpogostejši razlogi, pa tudi koristi.

Varja Čižmek: Pomembna je iskrenost – v življenju in na socialnih omrežjih
Verjetno ni posameznika med predstavniki mlajše generacije, ki ne bi poznali Varje Čižmek. Uspešne tiktokerke, ki osvaja s svojo prisotnostjo, iskrenostjo in preprostostjo. Z njo smo se pogovarjali o vsem – o tem, kaj si danes želi mlada generacija, od česa so drugačni od vseh prejšnjih, kaj je v življenju pomembno, kako je, ko te ljudje začenjajo prepoznavati na ulici in če je pri influencerstvu res vse tako super, kot je videti.

Zabavna alternativa meditaciji
Bi verjeli trditvi, da sproščeno petje v avtu, ko smo sami, zares pripomore k boljšemu zdravju? Po mnenju strokovnjakov se lahko celo primerja z meditacijo!

Adlerjeva teorija: ljudje potrebujemo občutek pripadnosti
Adlerjeva teorija je celosten pristop v psihoterapiji, ki poudarja premagovanje občutkov manjvrednosti in pridobivanje občutkov pripadnosti za doseganje uspeha in sreče. Teorija se osredotoča tudi na pomen socialnih interakcij in vključenost v skupnost za spodbujanje rasti posameznika. Ta pristop temelji na teorijah avstrijskega psihiatra in kolega Sigmunda Freuda, Alfreda Adlerja.

Zakaj sanjamo nekdanje partnerje?
Sanje ljudem že od nekdaj prebujajo mnogo vprašanj, na katera še vedno nimamo jasnih odgovorov. Čeprav znanost zagovarja svoje teorije, pa ljubitelji duhovnosti radi sanjam pripisujejo še dodatne ali celo globlje pomene. Podobno je s sanjami o nekdanjih partnerjih, ki spadajo med zelo pogoste sanjske vsebine. Zakaj torej sanjamo osebe, s katerimi smo bili nekoč v partnerskem odnosu in kakšna simbolika se lahko skriva zadaj?

Vrste raka, ki so lahko povezane s slabo in nepravilno prehrano
Podatki kažejo, da lahko življenjski slog močno vpliva na dolgoživost in zdravje. Ali hrana, ki jo zaužijete, poveča možnost za nastanek raka? Odgovor je podal dr. Howard Grossman, zdravnik interne medicine, znan po svojem delu z ranljivimi skupinami, ki navaja, v katerih primerih je hrana povezana z razvojem raka.

Zakaj pri depresiji pozitivno razmišljanje ne pomaga?
O depresiji je veliko govora, saj gre za eno najpogostejših duševnih motenj sodobnega časa. A kljub ozaveščanju so predstave o tej motnji včasih še vedno napačne, kar lahko posledično vodi tudi v zanikanje težav in pozno iskanje pomoči. V nadaljevanju so izpostavljene ključne informacije, ki jih je pomembno poznati.

Kako sprejeti notranjega otroka v sebi?
Vsak ima notranjega otroka. Nekateri se ga zavedajo in ga sprejemajo, drugi so popolnoma nevedni o njegovem obstoju, spet tretji pa iščejo načine, kako ga prepoznati. Zakaj je pomembno, da sprejmemo, objamemo in prepoznamo svojega notranjega otroka? Ker nosi vse tiste vsebine, dobre in slabe, ki nas v odraslosti bodisi ovirajo ali pa nas vodijo do zdravih odnosov.

Mejna osebnostna motnja: Kako jo prepoznati in kako se zdravi?
Mejna osebnostna motnja se nanaša na občutek in vedenje, ki se osebi, ki ju doživlja, zdita primerna in upravičena, čeprav so ravno ti občutki in vedenje tisti, ki povzročajo težave v življenju bolnika.

Lahko ekspresivno pisanje vpliva na celjenje ran?
Vedno več (znanstvenih) študij nakazuje na to, da lahko z lastnimi mislimi, regulacijo čustev in čustvenih odzivov vplivamo na naše telo. Zadnja študija je raziskovala, če in kako lahko ekspresivno pisanje pomaga pri celjenju ran. Ugotovitve raziskave so izjemno zanimive.

Zmotna prepričanja o meditaciji – zakaj je 'čiščenje misli' škodljiv mit?
Meditacija je koristna in zdrava dejavnost. Številnim ljudem pomaga pri soočanju s stresom in težkimi obdobji, pri določenih zdravstvenih stanjih in pri doseganju boljšega čustvenega počutja. Toda okoli meditacije se vrti veliko priljubljenih dogem, ki lahko nekatere odvrnejo od tega, da bi sploh poskusili meditirati, saj menijo, da 'kaj takšnega ni zanje'.

Zakaj bolj cenimo stvari, za katere se moramo potruditi?
Gotovo si že kdaj izkusil neverjeten občutek zmagoslavja, ponosa in moči, ko si dosegel zahteven cilj. Počutil si se, kot da si od sedaj najprej zmožen doseči čisto vse.

Sindrom Sneguljčice: kako sprejeti, da je staranje del življenja
Staranje se v sodobnem načinu življenja ne dojema kot darilo življenja, ampak bolj kot grožnja mladosti, lepoti in vitalnosti. Namesto hvaležnosti, da nam je bilo sploh dano izkusiti življenje, je zrelost prikazana kot glavni sovražnik in opomin na našo minljivost. Staranje je neizogiben del življenja. Zakaj ga torej ne bi preprosto sprejeli z vsem, kar nam prinese?

Zakaj vsak dan za 20 minut v naravo?
Vsak dan preživite v naravi od 20 do 30 minut, priporočajo strokovnjaki z univerze v Michiganu v ZDA. To bo namreč znižalo ravni hormona kortizol v telesu, kar bo pripomoglo k boljšemu zdravju. Nenehno povišane ravni kortizola, ki se izloča, ko smo v stresu, so namreč zelo škodljive.

Nastajajoča odraslost: povezava med puberteto in odraslostjo
Ste že veliki, a hkrati majhni ... Na trenutke se počutite tako odraslo, v drugih situacijah pa ugotovite, da nimate pojma. Če vas vprašamo, ali se imate za odrasle posameznike, boste zagotovo odgovorili z da, seveda, v resnici, lahko si priznate čisto po tiho, pa ne veste, kako se glede tega počutite. Starost od 18 do 25 let je lahko zelo zahtevna in polna izzivov.

7. aprila praznujemo svetovni dan zdravja
Že vse od leta 1950 7. aprila praznujemo svetovni dan zdravja. Datum je bil izbran kot obletnica ustanovitve Svetovne zdravstvene organizacije. Vsako leto se v ospredje postavi določena tematika s področja zdravja, letošnji dan zdravja pa poteka pod geslom 'Naš planet, naše zdravje'.

7 konkretnih načinov, kako lahko pomirite svoj um in telo v času stiske
Vsi vemo, kako je, ko se pojavijo sprva vznemirljive, rahlo neprijetne misli in občutki, zelo kmalu pa lahko, če se jim prepustimo, pademo v globok vodnjak strahu in občutek preobremenjenosti. V takšnih situacijah lahko zelo kmalu začnemo verjeti, da nad svojimi občutki in čustvi nimamo nadzora.

Kaj je ekoterapija in zakaj se vse bolj vračamo k njej?
Zdi se, da se vse bolj vračamo k naravi, ki postaja neke vrste protiutež stresnemu načinu življenja, vse več pa je tudi empiričnih dokazov o koristih ekoterapije. Preverite, zakaj je pomembno, da iščemo stik z naravo, kakšne ekoterapevtske pristope poznamo in kako izjemen učinek imajo na naše duševno zdravje.

Kakšna je filozofija učenja Louise Hay?
Kaj bi dejali, če bi vam nekdo rekel, da ste sami stoprocentno odgovorni za svoje življenje in vse, kar se vam v njem dogaja? Nekateri bi bili skrajno jezni, nekaterim bi bilo vseeno, določeni bi se zamislili nad sabo, spet drugi pa bi potrebovali nekaj časa, da dojamejo to trditev. Začetni stavek izvira iz newagevskega gibanja, katerega začetnica je tudi Louise Hay.

Pogosto stanje, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje
Ko govorimo o zdravju, se pogosto osredotočamo zgolj na fizično stanje telesa, pa čeprav v to kategorijo sodi tudi duševno in socialno blagostanje. Stres, preobremenjenost, izčrpanost, utrujenost in temačne misli so le nekateri znaki, da naše duševno zdravje ni v najboljšem stanju, in le s pravočasnim ustreznim ravnanjem lahko preprečimo, da bi se iz teh simptomov razvile resnejše težave.

6 načinov naravnega obvladovanja tegob v hladnejšem vremenu
Lahko hladnejše vreme poslabša vaše bolečine? Odgovor je pritrdilen. Glede na to, da smo spet zakorakali' v hladnejše vreme, si poglejmo nekaj načinov, kako si lahko lajšamo bolečine.

Hipohondrija: tesnoba zaradi zdravstvenih skrbi
Hipohodrijo uvrščamo med tesnobne motnje, zanjo pa so značilne izrazite skrbi in tesnobna občutja zaradi resničnih ali namišljenih simptomov ter znakov bolezni. Strah pred boleznijo je lahko tako velik, da začne močno posegati v kakovost življenja takšne osebe.

Kako podpreti prijatelja, ki ima duševno motnjo?
Teme o duševnih motnjah so za marsikoga težke in morda celo povezane s kančkom tabuja, še zlasti če prihajamo iz okolja, kjer se o tem ni nikoli govorilo. A vsi vemo, da so v današnjem času različne oblike duševnih stisk še kako prisotne tudi v obdobju najstništva, zato smo ti pripravili nekaj nasvetov, kako podpreti prijatelja, ki se spopada s težavami v duševnem zdravju.

Kdo so visokoobčutljive osebe?
Z izrazom "visokoobčutljiva oseba" označujemo posameznike, za katere se domneva, da imajo povečano ali globljo občutljivost centralnega živčnega sistema za fizične, čustvene ali socialne dražljaje. Čeprav so ti ljudje pogosto označeni kot preobčutljivi, je to osebnostna lastnost, ki prinaša tako prednosti kot izzive.