energije

Znaki, da je vaše telo polno toksinov
Toksini v naše telo pridejo na najrazličnejše načine. Preko onesnaženega zraka, kajenja, pesticidov, hrane z umetnimi barvili in konzervansi in še bi lahko naštevali. Zgodi pa se lahko, da je naše telo že preveč obremenjeno s toksini. Takrat se lahko pojavijo nekateri simptomi.

Proteini: vse, kar morate vedeti
Vse, kar morate vedeti o pomenu proteinov in njihovi razgradnji.

Če jih še niste, je skrajni čas, da jih naberete
Vas zanima, zakaj so šparglji tako priljubljeni? Poleg tega, da so izjemno okusni, če jih le znamo pripraviti, so tudi izjemna zakladnica zdravja!

Borovnice: 'superživilo', polno hranil
Borovnice so močno superživilo, polno hranil, kot so vitamin A, vitamini skupine B in polifenoli. Vsekakor bi bilo dobro, da jih dodamo v svoj jedilnik!

4 živila, dobra za vitalnost in zdravje celotnega telesa
Čeprav so probiotiki vsem zelo dobro poznan izraz, njihov pomen še vedno ne jemljemo dovolj resno.

6 načinov, kako nas zaljubljenost ''spremeni''
Ste vedeli, da nam zaljubljenost menda ne prinaša le boljšega počutja, temveč vpliva tudi na naš videz in celo na naše zdravje?

Jutranja in večerna rutina za dober dan in miren spanec
Kako dobro spanje imate? Skrbite za reden in kakovosten spanec? Slednji je pogoj za energijo, ki jo imamo čez cel dan. V nadaljevanju predstavljamo jutranjo in večerno rutino za dober dan in miren spanec.

6 načinov, kako se znebiti maščobe na trebuhu
Dejstvo je, da je veliko odvisno od naše genetike, hkrati pa tudi od naših navad. Izgubljanje trebušne maščobe je lahko zato težaven proces. To vrsto maščobe je namreč veliko težje izgubiti kot maščobo na drugih delih telesa.

11 znakov, da ščitnica deluje prekomerno
Prekomerno delovanje ščitnice (hipertiroidizem) ravno nasprotno od premalo delujoče ščitnice pospeši delovanje številnih celic in tkiv v telesu. Gre za eno od pogostih motenj hormonskega sistema, ki se največkrat pojavlja pri ženskah, starih od 20 do 50 let. Preverite, kako ga prepoznati.

Bi prepoznali simptome angine?
Nevšečnosti, kot so zamašen nos, kašljanje ali boleče grlo, so še posebej pogoste v zimskem času in so lahko sila neprijetne, še posebej če se jim pridružujejo tudi drugi simptomi, med drugim povišana telesna temperatura, oteklina in boleče požiranje.

Odvisnost od sladkorja: odtegnitvena kriza in kako jo omiliti
Zmanjšanje vnosa sladkorja v telo je lahko odličen začetek bolj zdravega načina življenja. Odpoved sladkarijam pa ni lahka. Ponujamo vam koristne nasvete, kako to storiti in se znebiti posledic, ki jih lahko prinese odtegnitvena kriza.

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''
Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Vse, kar morate vedeti o ADHD
Motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) je stanje duševnega zdravja, ki lahko povzroči nenavadne stopnje hiperaktivnosti in impulzivnega vedenja.

Delo na samopodobi je nagrajujoč proces
Samopodoba je rezultat življenjskih izkušenj, zlasti tistih iz obdobja odraščanja. Nekateri si jo predstavljajo kot notranji glas (samodialog), ki govori o tem, ali smo dovolj dobri in vredni. Samopodoba je pravzaprav to, kakšne so naše predstave o tem, kdo smo, česa smo sposobni in koliko se cenimo. V nadaljevanju preverite, kako jo lahko izboljšamo, četudi imamo za seboj malce bolj grenke življenjske izkušnje.

Nasveti za preprosto in naravno krepitev imunosti
Z določenimi navadami, pa tudi in predvsem z določenimi živili, lahko okrepimo svoje telo in mu pomagamo, da se bori proti virusom iz okolja.

Bi radi dolgo živeli? Potrebna naj bi bila samo ena navada
Ste se kdaj vprašali, zakaj se po druženju z določenimi ljudmi, ne glede na to, kako težke debate imamo, počutimo kot prerojeni, polni energije in elana? In zakaj se po druženju z določenimi osebami počutimo, pa četudi govorimo le o novi frizuri, kot da nas je, tako rekoč, metaforično rečeno, povozil vlak? Pozitivni ljudje niso vedno srečni in nimajo popolnega življenja, to tudi večkrat poudarjajo. Imajo pa eno lastnost, ki je zavidljiva - vsak, še tako težek izziv obrnejo sebi v prid, ljudje se ob njih počutijo dobro, hkrati in dodatno pa imajo dokazano tudi daljše življenje.

Zakaj nekateri pogosteje doživljajo lakoto?
Naše telo je odvisno od hrane, da zadovolji svoje energetske potrebe, zato je povsem normalno, da nekaj ur po jedi začutimo lakoto. Če pa vaš želodec nenehno zahteva več, včasih tudi celo takoj po obroku, je morda kaj narobe z vašim zdravjem.

Zakaj je pomembno poznati svoj čustveni svet?
Kaj čutiš zdaj, ko bereš te vrstice? Si radoveden, kaj boš izvedel? Si morda pod vtisi današnjega dne in se v tebi še vedno odvija pravi čustveni vrtiljak? Čustva so del človeške narave. Dajejo ti informacije o tem, kaj doživljaš ob določeni izkušnji, in ti pomagajo krmariti v odnosih ter življenju nasploh. Z odraščanjem postajaš vse bolj vešč razumevanja čustvenega sveta, kar ti pomaga pri prepoznavanju svojih potreb in želja.

Zlata pravila zdravega prehranjevanja v starosti
Procesa staranja ni mogoče ustaviti in v telesu prihaja do sprememb, za katere je med drugim treba prilagoditi prehrano in prehranjevalne navade.

Kam gredo potlačena čustva?
Živeti pomeni tudi izkušati širok spekter čustev, od neizmernega veselja in sreče do globoke žalosti in obupa. Čeprav ne moremo nadzorovati vsega, kar se nam zgodi, se lahko naučimo učinkovito upravljati z negativnimi čustvi. Ravno potlačena čustva, ki si jih ne dovolimo začutiti, ustvarjajo v nas čustvene in telesne blokade, ki močno vplivajo na naše odnose, počutje, zdravje in kakovost življenja nasploh.

Namesto zaobljub si letos postavite ta vprašanja
Vprašanja za samorefleksijo vam bodo letos morda pomagala bolj kot vse zaobljube, ki bi si jih lahko zadali.

Kaj povzroča 'negativno energijo' in kako jo prepoznati?
Morda energije ne vidimo, vsekakor pa vsi poznamo pozitivne ali negativne občutke. Nikakor energije ne moremo meriti s prostim očesom, znamo pa jo prepoznati. Lahko prihaja od negativnih ljudi, iz okolice ali celo in predvsem iz naše psihe. 'Negativna energija' nas lahko popolnoma izčrpa, psihično in fizično. Zato je pomembno, da se naučimo ravnati z njo.

TECAR terapija za zdravljenje išiasa
Išias je obremenjujoče stanje, pri katerem posameznik občuti bolečino in spremenjeno občutenje preko zadnjice, po zadnjem delu noge do stopala.

Kaj se zgodi, če vsak dan jeste ovsene kosmiče?
Kosmiči so eden najbolj priljubljenih izbir za zajtrk. A na žalost številni med njimi vsebujejo skrite sladkorje, umetna sladila, konservanse in predelane ogljikove hidrate. Če želite jesti kaj bolj zdravega, si privoščite ovsene kosmiče. Preverite, kaj se zgodi, če jih vsak dan jeste.

Zimska depresija – mit ali resnica?
Zimska depresija je pogovorni izraz za sezonsko depresijo, ki se pojavi v zimskih mesecih, ko so dnevi krajši in je manj sončne svetlobe. Stanje se natančneje imenuje depresija s sezonskim vzorcem, znana pa je tudi kot sezonska afektivna motnja (SAD). Oseba, ki ima to motnjo, običajno doživlja ciklična depresivna obdobja, pri čemer se epizode pojavijo jeseni ali pozimi in izginejo v pomladnih ali poletnih mesecih.

Znake pomanjkanja je potrebno prepoznati takoj
Da je magnezij eden najpomembnejših mineralov, priča že dejstvo, da je ključen pri več kot 300 biokemičnih procesih v našem telesu. Telo nas začne hitro opozarjati, ko nam magnezija primanjkuje, zato je izjemnega pomena, da te znake prepoznamo in pravočasno ukrepamo.

Tina (Sanjski moški): 'V nekaj tednih sem ostala povsem sama'
30-letna Tina Blašković v letošnji sezoni priljubljenega šova Sanjski moški ni poskrbela zgolj za veliko smeha in sproščenega vzdušja, tako med dekleti kot tudi gledalci, temveč nam je dala s svojimi izjavami večkrat tudi misliti. Minuli dogodki so namreč precej spremenili njen tok razmišljanja, drzne odločitve, ki jih je sprejela in za katere zdaj priznava, da je treba imeti precej poguma, pa so jo postavile na pot, ki si jo je želela. Z njo smo klepetali o tem, kako drugače je bilo pred letom dni, s kakšnimi težavami se je soočila in kako je k njim pristopila, pa tudi o tem, kako lahko dosežemo tisto, o čemer sanjamo, če si le upamo.

S tem si uničujete zdravje
Prihajajo tedni, ko bomo zdravi prehrani in zmernosti nekoliko pogledali skozi prste, saj se je v času, ko so mize bogato obložene s prazničnimi dobrotami, tako rekoč nemogoče ves čas 'držati nazaj'. Kljub temu pa velja biti pozoren na to, koliko in kaj uživamo v veselem decembru, saj je od tega odvisno naše splošno počutje, ki je osnova za lepe praznične dni. Na katera živila se torej opreti po obilnem božičnem kosilu ali prekrokani noči?

6 znakov, da ste 'stara duša'
Enostavne definicije, kaj je stara duša, ni, spodaj pa boste vseeno našli nekaj najbolj prepoznavnih lastnosti ljudi, ki naj bi to bili.

Kaj vam lahko pomaga pri spopadanju s tesnobo?
Anksioznost je motnja, s katero se sooča vedno več ljudi – še posebej v današnjem času, ko živimo v hitrem tempu življenja.