Vizita.si

eno srce

Zdravje 12. 12. 2019 08.42

8 nasvetov za zdravje vaših ledvic

Normalno ima vsak človek po dve ledvici. Gre za parni organ fižolaste oblike, leži pa za potrebušnico ob hrbtenici. Njegova osnovna naloga je filtriranje odpadnih presnovkov, odvečne količine natrija in vode iz krvi ter njihovo odstranjevanje iz telesa, zato je pomembno, da ohranjamo njegovo zdravje. Kako lahko pripomoremo k delovanju in zdravju svojih ledvic?

Prehrana 27. 11. 2019 13.08

Kurkuma: kaj je res in kaj ni?

Kurkumi so v zadnjih letih začeli pripisovati toliko blagodejnih učinkov, da jo je marsikdo oklical za čudežno začimbo. Vsekakor je zdrav dodatek jedem. Toda ali res tudi primore k bolj zdravemu srcu in ožilju ter celo pomaga preprečevati pojav demence? Kaj je resnica o njenem antioksidativnem in protivnetnem delovanju? To smo povprašali farmacevta.

Bolezni 26. 11. 2019 08.48

Pravočasno prepoznajte bolezni ščitnice

Bolezni ščitnice so v porastu tako pri nas kot v svetu, na žalost pa imajo te precej neznačilne simptome, zaradi česar jih pogosto ne prepoznamo. Ker lahko dolgotrajne motnje delovanja ščitnice privedejo do srčno-žilnih bolezni in celo smrti, je pomembno, da se jih naučite prepoznati.

Prehrana 11. 11. 2019 14.50

Martinova pojedina je lahko okusna in zdrava

Martinovo ne slovi kot najbolj zdrav praznik, čeprav lahko dejansko to zelo hitro postane. Je pravi čas, da si privoščite manj znano gosje ali račje meso ter odštejete več denarja za buteljko res dobrega vina.

Lepota 30. 10. 2019 08.08

Beljenje zob z aktivnim ogljem ima številne stranske učinke

Da naj črno oglje uporabljamo za bolj bele zobe, je vedno bolj popularen trend. Aktivno oglje naj bi namreč popolnoma naravno uravnavalo ph v naših ustih in bilo učinkovito pri preprečevanju nastanka kariesa, uničevalo bakterije, nastanek zobne gnilobe, vnetja dlesni in slabega zadaha. Ob tem pa imelo še čudežni učinek beljenja zob. Zobozdravnica dr. Mirjam Kovačič pa opozarja na tiste skrite pasti, ki jih morate poznati, preden si zobe ščetkate z ogljem.

Osebna rast 11. 09. 2019 10.46

Znebite se bremen in 'smeti', ki vam ležijo na duši

Skoraj vsak od nas se je že znašel v stiski na različnih področjih življenja, a če je nismo prepoznali, se zato tudi nismo znali izviti iz njenega objema. Največkrat pravimo, da smo ali zaradi preobilice dela v službi ali natrpanega urnika doma, pod stresom, a v ozadju je veliko več, kar nam greni vsakdan, krha naše odnose, obremenjuje naše srce in um ter zato dolgoročno škoduje našemu zdravju. Nenehni občutki zaskrbljenosti, jeze, strahu, dvoma, hrepenenja, osamljenosti, manjvrednosti, odtujenosti in krivde niso tako nedolžni. Če se jih ne znebimo, se lahko razvijejo tesnoba, depresija, panični napadi, obsesivno-kompulzivne motnje, različne fobije, izgorelost in psihosomatske motnje (glavobol, migrena, bolečine v telesu, okvare notranjih organov, kožne bolezni, težave z rodili in sečili, bolečine v hrbtu, želodcu, motnje v delovanju ščitnice), a če jih znamo prepoznati in pravilno 'pospremiti' iz našega telesa, srca in misli, lahko bistveno izboljšamo kakovost našega življenja in odnosov ter z nasmehom na obrazu premagujemo vsakodnevne izzive.

Bolezni 04. 09. 2019 12.12

Srčni infarkt napove že deset let prej

Nova visokotehnološka naprava za diagnozo, ki so jo razvili znanstveniki iz Univerze Oxford, lahko zazna tveganje za srčni infarkt skoraj desetletje prej, preden se pojavi. Novo tehnologijo so strokovnjaki predstavili na kongresu Evropskega združenja za kadriologijo v Parizu.

Zdravje 22. 08. 2019 10.43

Kaj v petih letih zmanjša tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov?

Celo ljudje, ki pokadijo veliko cigaret in to počnejo že vsaj 20 let, lahko, ko to razvado opustijo, v naslednjih petih letih zmanjšajo svoje tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov. Kot poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), so te bolezni tako v razvitem svetu kot pri nas najpogostejši vzrok prezgodnje smrti. Največ jih povzročita srčni infarkt in možganska kap.

Zdravje 06. 08. 2019 07.33

Slabe navade, ki bi jih morali odstraniti iz svojega vsakdana

Kakovost vašega življenja je vsekakor odvisna od vašega življenjskega sloga in zdrave prehrane. Če se vsakodnevno poslužujete slabih navad in razvad, se bo to dolgoročno poznalo na vašem telesu in bo vplivalo na končne rezultate vašega življenja. Katere so tiste slabe navade, ki bi jih morali odstraniti iz svojega vsakdana?

Razstrupljanje 01. 08. 2018 14.56

Joga za razstrupljanje telesa

Z  jogo prebujamo in stimuliramo notranji ogenj. Masiramo trebušne organe in tako pozitivno vplivamo na delovanje peristaltike. Razstrupljamo telo in pomagamo odvajanju toksinov iz telesa.

Osebna rast 29. 07. 2019 07.59

Kako v odraslosti najti hobije zase?

Hobiji ali prostočasne aktivnosti so pomemben del našega življenja, saj omogočajo kakovostno preživet prosti čas. Ker je slednjega v današnjem tempu življenja vse manj, je koristno najti dejavnost, ki nas bo izpolnila, navdahnila z novimi idejami, nas razbremenila in osrečila. Kako sploh začeti in kje najti popolno aktivnost zase?

Zdravje 04. 07. 2019 15.42

Tudi kdaj zaspite, lahko vpliva na število kilogramov

Do sedaj smo mislili, da je pomembno le število ur, ki jih vsako noč prespimo. Ameriška študija je pokazala, da moramo postati pozorni še na to, ob kateri uri se vsak dan odpravimo v posteljo. Tisti, pri katerih se ta ura kot tudi število ur, ki jih nato prespijo, iz dneva v dan močno spreminja, imajo večje tveganje za presnovne motnje, kot so debelost, sladkorna bolezen, hipertenzija.

Zdravje 07. 06. 2019 11.47

6 vrst semen, ki bi jih morali uživati

Semena so izjemno zdrav del naše prehrane, na katerega pa na žalost velikokrat pozabljamo. A semena lahko zelo preprosto vključimo v svojo prehrano. Dodamo jih lahko v jutranje kosmiče, jih potrosimo po solati ali dodamo k omaki kot prilogo. Tu je nekaj semen, ki jih je dobro vključiti v vsakodnevno prehrano.

Prehrana 31. 05. 2019 09.34

Živila, ki povečujejo tveganje za kap

Močno predelana živila, kot so čips, sladki kosmiči, sladke gazirane pijače povečujejo tveganje za srčni infarkt in kap, opozarjajo strokovnjaki iz različnih držav po svetu in zahtevajo ukrepanje oblasti.

Starostne bolezni 31. 05. 2019 11.30

Kaj poveča tveganje za zgodnjo Azheimerjevo bolezen?

Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence; kar 60 do 80 odstotkov bolnikov jo ima. Ne vemo, kaj jo povzroča. Je pa dejavnik tveganja vsekakor starost, saj se običajno pojavi po 65. letu. A okoli 10 odstotkov bolnikov Alzheimerjevo bolezen dobi pred 65. letom. Takrat govorimo o zgodnji obliki. Raziskovalci so odkrili, kaj bi lahko bil dejavnik tveganja.

Novice 01. 05. 2019 10.36

Pevka iskreno spregovorila o neplodnosti

Znana britanska sopranistka Joanna Forest se je z rakom dojk bila primorana spopasti, ko je bila stara komaj 21 let. Danes jih šteje 39 in je vesela, da je zdrava. Toda nekaj obžaluje, in to je, da se pred začetkom zdravljenja ni odločila za zamrznitev jajčec. S svojo zgodbo bi rada ljudem položila na srce, da so bolj pozorni tudi na to možnost.

Življenjske zgodbe 26. 04. 2019 09.39

Kriva je bila sosedova sveča

6-letna deklica Kenzie Musgrove je utrpela hude opekline, ki so poškodovale kar 70 odstotkov njene kože, po tem ko je sosedova sveča v stanovanju pod njimi zanetila hud požar. Deklica bo ostala zaznamovana za vedno, prestala pa je že šest operacij, kjer so ji morali amputirati tudi prste na nogah in prste na levi roki ter stopalo.

Okužbe in zastrupitve 26. 04. 2019 09.39

Ne vstavljajte česna v vagino!

Kalifornijska ginekologinja dr. Jen Gunter je na svojem Twitter profilu pozvala ženske, naj si ne vstavljajo česna v vagino, da bi pozdravile glivično okužbo nožnice. Kot pravi, si na ta način lahko nakopljejo še hujše težave in celo okužbo s smrtonosno clostridium botulinum bakterijo.

Novice 09. 04. 2019 17.08

99 let ni vedela, da živi z vsemi organi na napačnem mestu

Rose Marie Bentley se je v zgodovino medicine zapisala po svoji smrti, ko so študentje medicine med obdukcijo odkrili, da je 99-letnica, ki je umrla naravne smrti, vse življenje živela z notranjimi organi na napačnem mestu.

Zdravje 03. 04. 2019 11.39

Zelo razširjena navada poveča tveganje za prezgodnjo smrt

Vse več študij razkriva, da preveč sedenja vodi v pojav kroničnih bolezni in prezgodnjo smrt. V nevarnosti so celo tisti, ki trikrat tedensko odidejo potelovadit za eno uro, če sicer veliko sedijo. Treba je obdobja sedenja prekinjati z vsaj nekaj minutami hoje in gibanja.

Duševno zdravje 18. 03. 2019 08.07

Telo trpi, če je stres preveč intenziven

S stresnim odzivom nam naše telo želi pomagati, razlaga zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina. Daje nam val energije, da bi lahko dokončali nalogo, ki je pred nami. Poleg tega nam omogoči, da se osredotočimo le nanjo. Če se nam zdi naloga pomembnejša, je stresni odziv intenzivnejši. Ter obratno. Težava nastane, ko je odziv ves čas močan in se kar ne konča.

Zdravje 01. 10. 2019 15.29

Preprost zajtrk, ki zmanjša tveganje za kap

Zjutraj si privoščite eno jajce. Kombinirajte ga s polnozrnatim kruhom in različno zelenjavo (bučke, špinača, avokado, paradižnik …) Bučke lahko tudi nastrgate ter jih zmešate z jajcem. Kitajska študija, ki je imela več kot 400 tisoč udeležencev, je pokazala, da eno jajce na dan lahko zmanjša tveganje za kap.

Zdravje 11. 03. 2019 11.12

Živilo, ki prav preprečuje zamašitev žil

Že če le enkrat tedensko v svojo prehrano vključite olivno olje, boste imeli manjše tveganje za zamašitev arterij. To je pomembno, saj prav zamašitev arterij (žil, ki poskrbijo za pretakanje krvi po telesu) vodi v srčno ali možgansko kap.

Bolezni 08. 03. 2019 12.14

Pogosta navada, ki podvoji tveganje za smrtno nevarno visok krvni pritisk

Pitje samo ene alkoholne pijače na dan je lahko dovolj, da se vam sčasoma krvni pritisk tako poviša, da poveča tveganje za srčni infarkt in kap. Zadnja raziskava strokovnjakov je pokazala, da že od sedem do trinajst alkoholnih pijač na teden lahko podvoji tveganje za nevarno visok krvni pritisk.

Bolezni 07. 03. 2019 14.24

Odkrili razlog, zakaj se ne smete odpovedati testeninam in kruhu

Trenutno ena najbolj priljubljenih diet z nizkim vnosom ogljikovih hidratov keto dieta povečuje tveganje za motnje srčnega ritma, je pokazala zadnja kitajska raziskava, ki je bo predstavljena na vsakoletni ameriški konferenci kardiologov. Gre za prehrano, kjer se morajo ljudje odpovedati žitaricam, vključno s testeninami in kruhom.

POPovi zdravniki 28. 04. 2014 23.28

Strah pred davljenjem

Pozdravljeni. Stara sem 29 let. Poročena, januarja letos sem postala mamica. Jaz v bistvu imam več težav s katerimi se borim vsak dan vendar 3 glavna, za katera nimam rešitve in bi prosila vaš nasvet ...

POPovi zdravniki 29. 10. 2012 16.11

Srčno popuščanje

Pozdravljeni!Moja babica je že več let nepokretna zaradi kapi, noge lahko le malo premika. Ima srčno popuščanje zaradi česar je Endemid. Noge ji zelo otekajo. Zadnjič sem videla reklamo za napra...

POPovi zdravniki 27. 03. 2012 13.26

Prehrana po treningu - dopolnitev

Pozdravljeni, Pišem glede prejšnega odgovora glede prehrane po treningu. Ne nisem vegan, jem vso hrano. Samo nekako imam navado, da v dopoldanskih urah jem samo sadje in hrano rastlinskega izvora. Sed...

POPovi zdravniki 13. 03. 2012 19.47

BOLEČINA POD LEVO LOPATICO

Pozdravljeni. Imam eno vprasanje dolgo casa me namrec boli predel pod levo lopatico pride in boli en teden pa neha ... bolecina je cudna kot da pece in masaza se vedno prilega in lahko bolecino z dot...

POPovi zdravniki 23. 11. 2011 11.52

AMYZOL IN DEPRESIJA

Že nekaj časa je moje čustveno stanje zelo nihajoče. Vsaka malenkost me vrže iz tira, najbolj me pa moti, da za vsako najmanjšo stvar zlo hitro začnem jokat in ne morem nehat. Zlo sem navezana na bliž...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996