Vizita.si

eno

Osebna rast 10. 02. 2025 04.47

Vas na skrivaj vsi občudujejo?

Določene značajske značilnosti naj bi imeli ljudje izjemno radi. Denimo pozitivnost, konkretno izražanje čustev in mnoge druge. Poglejmo si, katere lastnosti ljudje navadno obožujemo pri drugih.

Lajfstajl 10. 02. 2025 04.41

5 stvari, ki ti lahko pomagajo izboljšati razpoloženje

Tukaj je nekaj preprostih korakov, s katerimi se boste počutili bolj pozitivno.

Simptomi in bolezni 10. 02. 2025 04.01

Otečene roke, noge ali obraz? Morda imate to bolezen

Telo nas pogosto z nelagodjem, bolečino in simptomi skuša opozarjati, da je nekaj narobe oz. da se nekaj dogaja. Občasno otekanje različnih delov telesa se lahko pojavi zaradi številnih velikokrat neškodljivih razlogov, občasno so razlogi lahko v zastajanju vode ali manjših poškodbah. Vsekakor pa otekanje lahko nakazuje tudi na resnejše težave, ki zahtevajo pozornost.

Prehrana 07. 02. 2025 04.58

10 zdravih živil, ki vsebujejo veliko vlaknin

Zdaj že vemo, da so vlaknine eno najpomembnejših hranil za naše zdravje. Toda kljub temu dejstvu raziskave še vedno kažejo, da povprečna oseba ne zaužije dovolj vlaknin.

Lajfstajl 07. 02. 2025 04.36

Preveč izbire, premalo jasnosti: kako izbrati faks

Včasih se je težko odločiti že med kavo z mlekom in kapučinom. Ko pride do izbire fakultete, je odločitev za večino jasno še stokrat težja. To, da je od tega lahko odvisna tvoja prihodnost, seveda ne pomaga.

Prehrana 03. 02. 2025 04.27

To so najbolj hranljive zelenjadnice

Listnata zelena zelenjava je ena od najbolj zdravih skupin živil, ki jih lahko uživamo.

Življenjske zgodbe 30. 01. 2025 10.47

Rekli so ji, da ima še tri mesece življenja, danes je že pet let v remisiji

Katherine Webster so diagnosticirali agresivno obliko možganskega tumorja in ji povedali, da ima še tri mesece življenja. Danes je pet let že v remisiji, njeno preživetje in sama remisija pa še vedno zbujata vprašanje za raziskovalce. Kot poudarjajo, bi morali raziskave v prihodnje usmeriti tudi v to, kaj je tisto, zaradi česar ljudje (pre)živijo.

Zdravje 25. 01. 2025 04.06

Bakterije v vaših ustih igrajo pomembno vlogo pri vašem zdravju

Usta imajo najbolj raznolik habitat v človeškem telesu. Vsebuje več kot 700 znanih vrst bakterij, pa tudi kvasovke, viruse in nekatere praživali. Ta skupnost se skupaj imenuje ustni mikrobiom. Tako kot črevesni mikrobiom imajo tudi bakterije v ustih pomembno vlogo pri vašem zdravju.

Lajfstajl 22. 01. 2025 04.30

Načini, kako si lahko pametno razporediš svoj čas

Vsak dan ima 24 ur, a zdi se, kot da jih ni nikoli dovolj za vse, kar želiš narediti. Med šolo, domačimi nalogami, hobiji, druženjem in sprostitvijo je pogosto težko najti pravo ravnovesje. Dobra novica je, da ni nemogoče! S pravim pristopom in nekaj prilagoditvami lahko ustvariš urnik, ki ti omogoča uspešno usklajevanje vseh obveznosti in še vedno uživanje v prostem času.

Zdravje 21. 01. 2025 04.49

8 najnevarnejših virusnih bolezni

Današnji virusi so zelo kompleksni in jih je skoraj nemogoče nadzorovati ali zadržati. V preteklih milijonih letih ali več so razvili stopnjo preživetja in učinkovitosti, ki jo je osupljivo razumeti. Še naprej preučujemo, poskušamo najti nove načine, kako jih premagati, oni pa še naprej mirno mutirajo.

Alternativa 18. 01. 2025 04.57

9 zelišč, ki lahko pomagajo pri zmanjšanju vnetij v telesu

Vnetje je naravna reakcija telesa na poškodbe, okužbe ali druge dražljaje. Vendar pa lahko kronična vnetja povzročijo številne zdravstvene težave, kot so artritis, bolezni srca, diabetes in druge. Zelišča in rastline imajo dolgo zgodovino uporabe pri zdravljenju vnetij, saj vsebujejo naravne protivnetne spojine, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in s tem izboljšajo splošno zdravje.

Zdravje 18. 01. 2025 04.19

Pogosto zbolite? Krivo bi lahko bilo to

Morda ne bi nikoli pomislili na eno napravo, ki jo dandanes vedno nosimo s seboj, je pa tudi in predvsem le-ta lahko odgovorna, da pogosteje zbolevamo.

Duševno zdravje 18. 01. 2025 04.03

10 nasvetov za ohranjanje telesne in duševne energije skozi ves dan

Dnevi so lahko dolgi in naporni, še posebej, če nas utrujenost ujame sredi delovnika ali med pomembnimi opravili. Ohranjanje energije, tako telesne kot duševne, je ključnega pomena za produktivnost, dobro počutje in dolgoročno zdravje.

Zdravje 17. 01. 2025 04.30

Dokazani nevarni učinki alkohola na možgane

Nove raziskave razkrivajo presenetljive učinke rednega uživanja že majhnih količin alkohola na zdravje možganov.

Zdravje 17. 01. 2025 04.25

Zakaj morate začeti z dihalnimi vajami

Dihanje je osnovna življenjska funkcija, ki jo pogosto jemljemo za samoumevno. Čeprav se zdi preprosto, ima način, kako dihamo, izjemen vpliv na naše telesno in duševno zdravje. Dihalne vaje, ki so usmerjene in zavestne tehnike dihanja, prinašajo številne koristi – od boljšega obvladovanja stresa do izboljšanja imunskega sistema.

Novice 14. 01. 2025 04.34

6 raziskav o vplivu tehnologije na našo telesno držo

Tehnologija je nedvomno spremenila naš način življenja, vendar je ta napredek imel tudi nekatere posledice, ki so vplivale na naše telesno zdravje. Eno od področij, na katerem so se pojavili najbolj očitni negativni učinki, je telesna drža. S številnimi urami, preživetimi za zasloni, in nenehnim sedenjem v napačnih pozah, je telesna drža mnogih postala vprašanje, na katerega bi morali bolj paziti.

Lajfstajl 13. 01. 2025 04.08

Sledenje zaobljubam je spoznavanje sebe

Pa je spet tu januar; čas, ko smo vsi prepričani, da bomo shujšali, nehali zapravljati čas in končno začeli živeti, kot želimo. Razlogov, zakaj več kot 90 % zaobljub ostane iz leta v leto neizpolnjenih, je več. Lahko manjka večja vizija, ki bi osmislila letne cilje (link do prvega članka). Morda smo zaobljube postavili na povsem napačen način (link do drugega članka). Zelo možno je, da manjka podporni sistem, ki bi nam pomagal takrat, ko nimamo motivacije (link do tretjega članka). Večkrat pa se zgodi tudi, da so razlogi za naš neuspeh globlje narave – o tem bomo pisali danes.

Preventiva 12. 01. 2025 04.14

Kako preprečiti smrtno nevarne padce?

Padci pri starejših ljudeh predstavljajo eno najresnejših groženj za njihovo zdravje in kakovost življenja. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije so padci glavni vzrok smrtnih poškodb pri starejših, prav tako lahko vodijo v dolgotrajne invalidnosti, izgubo samostojnosti in psihološke težave. Kljub resnosti tega problema je veliko časih možno padce preprečiti s preprostimi prilagoditvami in ustreznimi ukrepi.

Zlata leta 10. 01. 2025 04.23

Kako lahko starostniki izboljšate spanje?

Kakovostno spanje je ključno za dobro počutje in zdravje, vendar se z leti pogosto soočamo z izzivi, kot so nespečnost, pogostejše prebujanje ali nezmožnost hitrega vračanja v spanec. Starostniki so še posebej občutljivi na spremembe v spalnem ritmu, kar lahko vpliva na energijo, razpoloženje in splošno kakovost življenja. Dobra novica je, da lahko s preprostimi spremembami izboljšate spanje in poskrbite za boljšo regeneracijo telesa in duha.

Preventiva 10. 01. 2025 04.20

5 učinkovitih ukrepov za preprečevanje kapi v starosti

Kap je ena izmed vodilnih vzrokov smrti in invalidnosti po svetu, vendar jo je v mnogih primerih možno preprečiti z ustreznimi ukrepi. Tveganje za kap se s staranjem povečuje, zato je pomembno, da starostniki sprejmejo proaktivne korake za zaščito svojega zdravja. Kako lahko zmanjšate tveganje za kap z enostavnimi, a učinkovitimi spremembami življenjskega sloga in pravočasnim ukrepanjem? Sploh lahko v celoti preprečimo?

Psiha 10. 01. 2025 04.06

Če želiš doseči novoletne zaobljube, potrebuješ sistem

Pa se je spet začelo novo leto. Verjeli smo, da bomo s prvim januarjem postali nova, boljša oseba. No, saj vemo, kako se to običajno konča – nekje med 15. in 20. januarjem, ko nam zmanjka zagona in se vrnemo k starim navadam. Ta datum se sicer hitro bliža, ni pa treba, da tudi letos naše zaobljube žalostno propadejo. Ne zato, ker bomo razkrili trik za neskončno motivacijo (ne obstaja), ampak zato, ker bomo bolje začrtali pot do dosege teh ciljev.

Psiha 09. 01. 2025 04.02

Zakaj tvoje novoletne zaobljube (spet) ne bodo uspele?

Tu je januar – decembra pa smo si rekli, da bomo z novim letom postali popolnoma novi ljudje. Pomagal naj bi dolg seznam novoletnih zaobljub, ki jih bomo letos pa res uresničili. Nočem biti negativen – ampak verjetno se to samo od sebe ne bo izšlo. Večina novoletnih zaobljub propade, ker smo že v osnovi naredili velike napake. Brez skrbi, še je čas, da jih popraviš.

TOK 08. 01. 2025 04.59

Novoletne zaobljube so super, kaj pa večja vizija?

Tu je januar, čas, da novoletne zaobljube, ki smo si jih zadali konec prejšnjega leta, tudi uresničimo. Ni skrivnost, da to večini ne uspe. In če se v večini člankov osredotočamo na to, da je krivda za neuspeh v nespecifičnosti naših ciljev ali pomanjkanju jasno začrtanih korakov, bomo tokrat šli v nekoliko drugo smer. Marsikatera novoletna zaobljuba žalostno propade, ker manjka jasna širša vizija, ki nam pove, kaj na dolgi rok, ne le v enem letu, želimo doseči v svojem življenju.

Zdravje 07. 01. 2025 04.12

5 ključnih elementov zdravja

Zdravje je temelj srečnega in polnega življenja, a pogosto pozabljamo, da ga ne določa le ena stvar, temveč preplet različnih dejavnikov. Če želite izboljšati svoje počutje in kakovost življenja, se osredotočite na pet ključnih elementov zdravja: kakovostno prehrano, gibanje, spanje, dobre odnose in duševno zdravje. Ti stebri skupaj tvorijo osnovo za dolgoročno zdravje in dobro počutje.

Zdravje 06. 01. 2025 04.55

13 znakov, da imate odlično zdravje

Svetovna zdravstvena organizacija (v nadaljevanju WHO) dobro zdravje opredeljuje kot stanje popolne telesne, duševne in socialne blaginje – in ne le odsotnost bolezni ali invalidnosti.

Infekcijske bolezni 06. 01. 2025 04.51

Za koga je priporočljivo cepljenje proti gripi?

Gripa, imenovana tudi influenca, je okužba nosu, grla in pljuč, ki so del dihalnega sistema. Povzroča jo virus.

Bolezni živčevja in možganov 05. 01. 2025 04.52

6 zgodnjih znakov kapi, ki jih ljudje navadno ignorirajo

Kap se pojavi, ko se krvna žila v možganih zamaši (ishemična kap) ali prične krvaveti (hemoragična kap). V obeh primerih lahko pride do hude poškodbe možganov in celo smrti.

Zdravje 05. 01. 2025 04.35

Kako alkohol vpliva na vas, če imate visok krvni tlak?

Prekomerno uživanje alkohola lahko še dodatno poveča tveganje za visok krvni tlak.

Bolezni 04. 01. 2025 04.28

12 simptomov nepravilnega delovanja ščitnice

Ščitnica je majhna žleza na vratu, ki v premeru meri približno 5 cm in leži pod kožo. Je iz dveh režnjev, ki ju povezuje srednji del, tako da po obliki spominja na črko H. Navzven je ni mogoče videti, lahko pa jo otipamo z rokami. O njej pogosto ne vemo dovolj. Kakšna je njena funkcija? Zakaj se pojavijo težave in kako prepoznati simptome?

Bolezni 30. 12. 2024 04.24

Redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih

Ste že slišali za Wilsonovo bolezen? Je redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih, možganih in drugih vitalnih organih. Poglejmo si, kaj to sploh pomeni.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996