epidemije

Kako se soočiti s tesnobo zaradi praznikov in koronavirusa?
Danes so nam informacije dostopne na vsakem koraku. Beremo lahko tako verodostojne podatke kot tudi tako imenovane lažne novice. Veliko ljudi ne ve več, čemu in komu naj verjamejo, predvsem pa ne vedo več, kaj naj si sploh mislijo o trenutnem dogajanju.

Kako lahko z manj učenja prideš do boljših ocen?
Ob pogledu na slabe ocene ali pa zgolj neuspeh v šoli ni nikomur zares prijetno. Zaradi tega skušamo vsi več časa in truda nameniti učenju ter poglabljanju v različne vsebine, medtem ko se morda trik, kako do boljših ocen in navsezadnje do uspeha, skriva nekje drugje.

Hitro in učinkovito razkužite površine in se zaščitite pred koronavirusom SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2 je močno posegel v naše vsakdanje življenje. Da bi preprečili širjenje okužb, je nujno upoštevanje navodil stroke in preventivnih ukrepov, med katerimi je zelo pomembno tudi razkuževanje prostorov, površin in predmetov. O tem so na današnji virtualni okrogli mizi, ki jo je organizirala Krka, največje slovensko farmacevtsko podjetje in eno od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij na svetu, govorili priznani slovenski strokovnjaki.

Svetovni dan aidsa 2020 – Pripnimo si rdečo pentljo na daljavo
Svetovni dan aidsa vsako leto obeležujemo 1. decembra. Letos bo ta obeležitev zaradi epidemije koronavirusa potekala drugače, saj bo potekala na daljavo, in sicer pod geslom "Pripnimo si rdečo pentljo, na daljavo!"

Skupaj v Empatični december
Letos so se pri Zvezi ŠKIS odločili, da se pridružijo humanitarni akciji Empatični december. Projekt bodo letos prvič izvedli v sodelovanju s skupino Psihomoč in projektom Kako si? (Društvo študentov psihologije Slovenije), s projektom V odsevu (Društvo študentov medicine Slovenije) ter z Zavodom Empatiko, ki je pobudnik in glavni organizator projekta.

Največji garač v našem organizmu
Srce bo zdravo in srečno le, če bomo na življenje začeli gledati kot na vrednoto, kar med drugim pomeni tudi to, da ne bomo ignorirali zvišanega holesterola LDL. Višji, kot je, bolj strma in hitrejša je pot do bolezni srca in žilja, ki se lahko končajo usodno.

Gašper Kramar po operaciji: Res sem vesel in zadovoljen z rezultatom
Ste se kdaj spraševali, kako je, ko se končno 'vzameš v roke' in začneš živeti življenje, ki si si ga vedno želel? Kako je, ko začneš živeti zdravo in se gibati, nato pa izgubiš sto kilogramov? To ve Gašper Kramar, ki je v zadnjih dveh letih svoje življenje spremenil do potankosti, zdaj pa je za njim že druga operacija odvečne kože. Kako potekajo takšni posegi, kako se počuti, kaj si želi, kaj komaj čaka in nenazadnje: je bila vsa prehojena pot vredna truda?

Ob svetovnem dnevu srca poziv k zdravemu življenjskemu slogu
Današnji svetovni dan srca pod geslom Prepreči spodbuja k zdravemu življenjskem slogu, ki zmanjšuje tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni. K temu spodbujajo tudi aktivnosti Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije, sami pa moramo sprejeti odločitve in se odpraviti po poti do zdravja in zdravega srca.

V Sloveniji vsak dan potrebujemo 350 krvodajalcev, ki so pravi junaki sodobnega časa
Če darujete kri samo enkrat, lahko s tem rešite več kot samo eno življenje. Tudi zdaj, ko so zaradi bolezni COVID–19 stvari malenkost drugačne, Zavod Republike Slovenije za transfuzijsko medicino upa na pomoč krvodajalcev in se srčno zahvaljuje vsem, ki darujejo kri.

Epidemija Covid-19 pomembno vpliva na prehranjevalne navade Slovencev
V Sloveniji so bili po razglasitvi epidemije Covid-19 uvedeni ukrepi, ki so vplivali tudi na področje preskrbe s hrano in način prehranjevanja prebivalcev. V okviru mednarodne raziskave Food-Covid19 je Inštitut za nutricionistiko konec aprila izvedel obsežno raziskavo o vplivu epidemije na tem področju. Prvi izsledki raziskave kažejo, da so gospodinjstva v času epidemije za preskrbo s hrano bistveno manj uporabljala večje trgovine, medtem ko se je znatno povečal obseg naročanja živil na dom.

Kako najbolj preprosto in zanesljivo prepoznamo znake možganske kapi
Možganska kap je po celem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velika pa je tudi invalidnost, ki jo povzroča, saj mnogi utrpijo tudi hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kakovost življenja. Evropski dan osveščanja o možganski kapi vsako leto obeležujemo na drugi torek v mesecu maju. Tokrat je to 12. maj.

Gre za eno najpogostejših težav v času covida-19
Situacija, v kateri smo se znašli, nas je vrgla iz vsakodnevnega ritma in nas prisilila, da se ustavimo. Med nas sta se naselili strah in negotovost. Skrbi nas, kaj bo z našo službo, financami in seveda z zdravjem ... Marsikdo se počuti tesnobno in nelagodno in ne ve, kako se soočiti s stresom. Zaradi tega se še dolgo v noč premetava in obrača v postelji ter stremi k stropu, zjutraj pa se prebuja še bolj utrujen, kot je odšel spat. Nespečnost je zagotovo ena od najbolj pogostih posledic stresa, s kakršnim nas je soočila epidemija covida-19, posledica neprespane noči pa ni le utrujenost, ampak tudi oslabljen imunski sistem.

Vpliv koronavirusa na življenje Slovencev: 81 % se jih strinja, da predstavlja resno grožnjo
V anketi 'Vpliv Koronavirusa na moje življenje', ki so jo izvedli prek portala Artur.com, je sodelovalo 6.839 Slovencev. Rezultati ankete so med drugim razkrili tudi to, kako se je spremenilo življenje Slovencev zaradi epidemije, kako so sprejeli novo realnost, kako se prilagajajo življenju v izolaciji in v kolikšni meri se držijo zdravstvenih priporočil.

'Zdrava živila', ki jih nutricisti ne bi nikoli jedli
Od sadnih sokov, jogurta do agavinega sirupa – tu je nekaj živil, ki naj bi bila zdrava, a jih nutricisti ne bi jedli. Zakaj ne, je pojasnila britanska nutricistka Rhiannon Lambert, ki pravi, da so sadni sokovi kot sladkana voda.

Kam z napotnico za specialista v času epidemije?
Zajezitev koronavirusa in uspešna ozdravitev vseh obolelih je temeljna aktivnost države, ki je v boju z epidemijo sprejela številne ukrepe. Kako pa je z zdravljenjem doma in v tujini, kako je z napotnicami?

Najpogostejša vprašanja v zvezi z oskrbo oči v času epidemije covid-19
Novi koronavirus SARS-CoV-2 povzroča bolezen dihal, imenovano covid-19. Ker se lahko novi koronavirus prenaša tudi preko oči, je pomembno, da se tega zavedamo in tak prenos preprečimo. Zato je RSK za oftalmologijo pripravil naslednje informacije za javnost v obliki vprašanj in odgovorov.

Bodo cepivo za koronavirus covid-19 odkrili v Sloveniji?
Slovenski Center odličnosti za biosenzoriko, instrumentacijo in procesno kontrolo (COBIK) je pridobil zasebna sredstva za razvoj cepiva za koronavirus covid-19 in razvoj platforme, ki bo omogočala takojšen odziv in prilagajanje na morebitne pojave novih virusov.

Zaradi koronavirusa preventivno opustite kajenje
Zdravniki vsem kadilcem svetujemo, da nemudoma opustite kajenje. Tobačni dim ohromi migetalke v dihalnih poteh, ki skrbijo za čiščenje nečistoč, tudi virusov, iz dihal navzven. Za COVID-19 je značilen dvofazen potek bolezni, so na uradnem facebook profilu opozorili Mladi zdravniki Slovenije.

Zakaj je ničelni pacient koronavirusa še vedno neodkrit?
Izraz »ničelni pacient« izvira iz študije ameriškega Centra za nadzor bolezni in preventivo (CDC) in pomeni prvega okuženega pacienta ali izvor virusne oz. bakterijske bolezni. Ugotovitve kdo je ničelni pacient lahko odgovorijo na ključna vprašanja o tem, kako, kdaj in zakaj se je začela epidemija virusa, posledično pa se lahko prepreči njegovo nadaljnje širjenje. Kako to, da ničelni pacient v primeru koronavirusa še vedno ni znan?

V Wuhanu so okužbo z virusom potrdili tudi pri novorojenčku
Peking, 5. februarja - V Wuhanu, žarišču epidemije novega koronavirusa iz Kitajske, so okužbo z virusom potrdili tudi pri novorojenčku, in sicer 30 ur po rojstvu, današnje poročanje kitajskih medijev povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Koronavirus: zabeležili največ smrtnih žrtev v enem dnevu
Novi koronavirus je samo v enem dnevu na Kitajskem zahteval 38 življenj, doslej pa že 170. Za skoraj 1800 je naraslo tudi število okuženih, ki jih je sedaj skupno 7711, so danes sporočile pristojne oblasti. Prvi primer okužbe so zabeležili tudi v Tibetu, tako da je sedaj prisoten po celotni celinski Kitajski.

Tudi predsednik Borut Pahor se je cepil proti gripi
Gripa je izjemno nalezljiva bolezen. Gre za okužbo zgornjega dihalnega sistema, prenaša pa se lahko od prvega dne obolenja naprej, še preden se pojavijo simptomi. Zavedati se je treba, da gripa ne pomeni navadnega prehlada ter lahko pusti resne posledice, še posebej pri otrocih, starejših in ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom. In tega se zaveda tudi predsednik republike Borut Pahor.

Največje grožnje našemu zdravju v letu 2019
Svetovna zdravstvena organizacija je zavračanje in oklevanje pri cepljenju, ki je dostopno, uvrstila na listo deset največjih groženj zdravju, s katerimi se je svet spopadal v letu 2019.

Se boste cepili proti gripi?
Gripa je zelo nalezljiva in pogosta okužba dihalnih poti. Pojavlja se predvsem v zimskih mesecih in ogroža vse prebivalstvo, še posebno starejše ljudi, bolnike s kroničnimi srčnimi, pljučnimi, presnovnimi in drugimi boleznimi ter majhne otroke.

Tveganje za raka povečuje za dvakrat več, kot smo mislili prej
Debelost povečuje tveganje za raka za dvakrat več, kot smo mislili prej, opozarja nova študija Mednarodne agencije za raziskave raka. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko debelost povzroči na tisoče smrti, ki bi se jim lahko izognili. V študiji se je pokazalo, da se je tveganje podvojilo od prejšnjih napovedi pri raku ledvic in trebušne slinavke.

Vsi ljudje niso krivi za svojo debelost
Debelost bi morali opredeliti kot bolezen, saj vsi pacienti niso povsem sami krivi, da so debeli, sta opozorila britanska strokovnjaka. Predlagala sta, da bi debelost označili kot kronično stanje, tako kot je to astma ali epilepsija. Menita namreč, da bi na ta način ljudje hitreje poiskali zdravniško pomoč in se ne bi zanašali na hitre nezdrave diete.

Bojazni cepljenja
Pozdravljeni, Zanima me vaše mnenje, in sicer v zvezi s cepljenjem. Danes se človek zelo težko odloči, ali da dojenčka cepit ali ne. Na eni strani slišiš, da cepljenje povzroča alergije, avtizem, da s...

Infekcijska mononukleoza
Pozdravljeni! Zanimajo me nekateri podatki v zvezi z infekcijsko mononukleozo.Pred kratkim sem izvedela, da jo imam. Sem izčrpana, imam povišano temperaturo in vneto grlo. Zanima me če se okuži vsak s...

Gripa v šoli?
Lepo pozdravljeni. Nevem več komu naj zastavim to vprašanje. Zadnjič sem šla do učiteljice v šoli in jo vprašala če mi lahko pove kako je z novo gripo, če je že kdo okužen.... Naslednji dan sem dobil...

Obveznost cepljenja v Sloveniji
Zakj se moramo v sloveniji cepiti