Vizita.si

faza

Aktivno življenje 11. 10. 2023 05.00

Kakšen je pomen pravilnega dihanja pri vadbi in na sploh?

Na kaj vse dihanje vpliva?

Zdravi zobje 21. 08. 2023 05.00

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja

Dlesen (gingiva) pokriva in obdaja majhen delež zunanjega dela zoba, ki se imenuje zobna krona, ter zobni vrat, ki se nahajata nad zobno korenino, ki je vsidrana v kost zgornje ali spodnje čeljusti. Ima pomembno vlogo pri zaščiti korenine zoba in okoliške kostnine ter ohranjanju zdravega in stabilnega okolja za zobe. Z zdravimi dlesnimi se zob tesno povezuje v svoja okoliška tkiva in jih varuje pred vnetji in drugimi težavami.

Novice 03. 08. 2023 05.00

Bakerjeva cista – Zdravljenje s sodobno fizioterapijo

Občutite bolečino pod kolenom zadaj? Niste prepričani, ali gre za bakerjevo cisto? Berite dalje in se prepričajte!

Žensko zdravje 26. 07. 2023 05.00

Kako se žensko telo spreminja med menstrualnim ciklom?

Hujšanje je pogosta tema za mnogo žensk, saj si želijo doseči in vzdrževati zdravo telesno težo. Pri ženskah, ki imajo menstruacijo, pa se lahko pojavijo nekatere specifične spremembe in izzivi v povezavi s hujšanjem. V članku bomo raziskali, zakaj je hujšanje pri ženskah, ki imajo menstruacijo, lahko drugačno ter kako razumeti spremembe in jih obrniti v svoj prid.

Duševno zdravje 21. 06. 2023 05.00

'V procesu žalovanja ni pravil, ne obstaja prav in narobe'

Ko se v življenju soočimo z izgubo, se naš čustveni svet sesuje. Podobno, kot da bi se zgodil potres, pravi Tamara Zemlič Radović, vodja programa Žalovanje odraslih, otrok in mladostnikov pri Slovenskem društvu Hospic. Z njo smo govorili o tem, kako žalovati, zakaj smo pogosto v stiski in zadregi, ko smo izpostavljeni z drugimi žalujočimi in kako pomembno je redno predelovanje vseh izgub in kako pomembno je, kaj vse s seboj prinašamo iz otroštva.

Simptomi in bolezni 23. 05. 2023 05.00

Kalcifikacija ramenskega sklepa - s čim si lahko pomagamo?

Športniki, šivilje, delavci v proizvodnji in navsezadnje v zadnjem času tudi tisti, ki večino svojega časa preživijo pred računalnikom, so najpogosteje tista skupina ljudi, ki slej ko prej začne trpeti zaradi bolečin v ramenih, ki se lahko pojavijo zaradi kalcifikacije ramenskega sklepa.

Simptomi in bolezni 14. 05. 2023 05.00

Je lahko hipotiroidizem vzrok za nepravilen menstrualni ciklus?

Če se vaš menstrualni ciklus spreminja ali močno odstopa od povprečja, ki ste ga navajeni, je morda pametno, da obiščete svojega ginekologa. Nepravilen ciklus je lahko zgolj posledica stresa, življenjskega stila in navad, pretirane telovadbe ali pa različnih zdravstvenih stanj. Eden od njih je tudi hipotiroidizem.

Preventiva 05. 05. 2023 10.29

Kako se lahko zaščitimo pred klopi?

Na Nacionalnem inštitutu pravijo, da Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika verjetnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prenašajo klopi. Kakšni sta preventiva in kurativa, posebej v času, v katerega stopamo?

Zdravje 08. 03. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o poškodbi sprednje križne vezi

Kaj sploh so kolenske križne vezi in kakšen pomen imajo?

Žensko zdravje 07. 03. 2023 05.00

Kdaj je izcedek iz nožnice normalen in kdaj je treba obiskati ginekologa?

Vaginalni izcedek igra pomembno zaščitno vlogo, ko beseda nanese na zdravje žensk. Skozi mesec se pri ženski lahko precej spreminja, zato je pomembno, da vemo, kdaj je izcedek normalen in kdaj bi bilo morda boljše obiskati ginekologa.

Novice 24. 01. 2023 05.00

Odpravite bolečine prej in za vedno!

So postale za vas bolečine že skoraj neizogibne? Se še sploh spomnite, kako je zjutraj vstati brez bolečin ali celo prespati celo noč v enem kosu?

Seks & razmerja 13. 12. 2022 05.00

Faze sprejemanja svoje spolne usmerjenosti

Vsak med nami gre v obdobju odraščanja skozi razvoj identitete, ko raziskujemo, kaj sploh pomeni biti 'jaz'. Ko gre za vidik istospolne usmerjenosti, pa je lahko raziskovanje in spoznavanje sebe običajno še bolj stresno in čustveno naporno. V tem primeru prepoznavanje, sprejemanje in izražanje identitete vključuje edinstvene izzive in za nekatere je ta proces izjemno dolg.

Novice 30. 11. 2022 05.00

Sodobna klinika za zdravljenje bolečin in poškodb

Ste že kdaj občutili bolečino v križu vendar ob pojavu simptomov niste obiskali fizioterapevta?

Odnosi in spolnost 25. 10. 2022 05.00

Kako osebne tragedije vplivajo na partnerski odnos?

Saj poznate tisto zaobljubo: S teboj bom v dobrem in slabem. Ne glede na to, ali smo v partnerskem odnosu (zakonu) skupaj eno leto, 10 ali 30, na poti vedno doživimo vsaj kakšno osebno tragedijo, ki nam jo postreže življenje. Te so lahko manjše, kot je denimo izguba službe, ali pa večje, kot so hujše nesreče, izgube staršev ali otrok, usodne bolezni. V nadaljevanju izpostavljamo, kako v takšnih trenutkih biti opora partnerju in kako preprečiti, da bi življenjske preizkušnje razklale partnerski odnos.

Novice 19. 10. 2022 05.00

Slovenski strokovnjaki so našli zmagovalno formulo za kolena

Ne, ne gre za čudežno tableto, ki obljublja popolno obnovo vašega hrustanca. Gre pa za plod dolgoletnega raziskovanja in nadgrajevanja procesa dela. Strokovnjaki iz kineziološkega centra KinVital so v več letih dela z več tisoč ljudmi z bolečinami v kolenu oblikovali edinstven protokol, ki odpravi bolečine v kolenih in hkrati okrepi celo telo. Brez farmacije, tablet in kupovanja nepotrebnih prehranskih dodatkov.

Zdravje 06. 10. 2022 05.00

Kaj so protibolečinske 'blokade' in ali so vedno najboljša izbira?

Bolniki, ki trpijo zaradi bolečin, pogosto mislijo, da so tako imenovane 'blokade' edini način za olajšanje. Najprej pa moramo razumeti, kaj blokade sploh so.

Rakave bolezni 04. 10. 2022 05.00

Klara Čampa: Ko zboliš, se ti prioritete življenja obrnejo

(Rožnati) oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. O tej bolezni, zdravljenju, preizkušnjah, skozi katere gredo bolniki, in o življenju z boleznijo smo se pogovarjali s Klaro Čampa, ki je pri 29 letih tudi sama zbolela za rakom na dojkah.

Duševno zdravje 05. 07. 2022 05.00

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?

Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

Simptomi in bolezni 01. 06. 2022 05.00

Kaj je primarna biliarna ciroza jeter?

Primarni biliarni holangitis, poznan tudi kot primarna biliarna ciroza, je bolezen, ki jo povzroči poškodba žolčnih vodov v jetrih. Ti majhni kanali prenašajo prebavno tekočino ali žolč iz jeter v tanko črevo. Kakšni so simptomi bolezni, zakaj sploh pride do nje in kakšna je prognoza?

Zdravje 30. 05. 2022 08.14

Razlog, zakaj prihaja do bolečin, vas bo presenetil

Najbrž ga ni človeka, ki se vsaj enkrat v življenju ne bi soočil z neko obliko zdravstvenih težav, povezanih s hrbtenico. Vzroki zanje so lahko različni: pri nekaterih gre za prirojene in razvojne spremembe, pri drugih za bolezni in vnetja, pri tretjih za poškodbe. A največkrat so za bolečine v hrbtenici krive degenerativne spremembe, zlasti obraba vretenc, hernija diska, zožanje hrbtenjačnega kanala, artroze in mišične zakrčenine. Za večino teh težav je kriva dolgotrajna nepravilna drža in lega telesa, zlasti v pretežno sedečem položaju, v večini primerov pa najbolj pomaga aktivna fizioterapija, ki vsebuje telesno vadbo, da bi mišično-skeletni sistem spet deloval brezhibno.

Psiha 20. 04. 2022 05.00

Nastajajoča odraslost: povezava med puberteto in odraslostjo

Ste že veliki, a hkrati majhni ... Na trenutke se počutite tako odraslo, v drugih situacijah pa ugotovite, da nimate pojma. Če vas vprašamo, ali se imate za odrasle posameznike, boste zagotovo odgovorili z da, seveda, v resnici, lahko si priznate čisto po tiho, pa ne veste, kako se glede tega počutite. Starost od 18 do 25 let je lahko zelo zahtevna in polna izzivov.

Koža 10. 01. 2022 05.00

Vse pogostejša bolezen, za katero ni zdravila

Atopijski dermatitis je pogosta kožna bolezen v otroštvu, prizadene pa tudi mnoge odrasle. Običajno se kaže v obliki suhe, rdeče in srbeče kože, a praskanje lahko vnetje le še poglobi, zato se ga je treba, če se le da, izogibati, kar pa je otroku težko dopovedati. Ker zdravila zanj ni, sta ključnega pomena razumevanje delovanja bolezni in učinkovita nega kože, ki ublaži simptome, pomiri kožo in zmanjša nelagodje.

Naslovnica 21. 12. 2021 05.00

Slovenska oprema za afriške čebele v Gani

V okviru projekta Razvoja čebelarstva v Gani je odšla na pot prav posebna praznična pošiljka. V Gano je podjetje Medex poslalo laboratorijsko in čebelarsko opremo, med katero so tudi posebni ročno izdelani panji, posebej prilagojeni za afriško čebelo. Slovensko čebelarsko znanje tako prodira v svet in pomaga izboljševati življenje v Afriki.

Imunski sistem 20. 12. 2021 05.00

S tem se pozimi sooča kar 80 odstotkov Slovencev

Z vdorom hladnejšega zraka so se še dodatno razplamtele že tako pogoste akutne okužbe dihal, zato je zelo pomembno, da pravočasno poskrbimo za svoj imunski sistem. Okrepimo ga lahko na več načinov, tudi z zdravo in uravnoteženo prehrano, s katero organizem dobi ustrezne količine vseh potrebnih hranil. Izjema je vitamin D, ki ga telo v največji meri proizvaja ob izpostavljanju sončni svetlobi. Ker je te v zimskih mesecih zelo malo, je sončni vitamin potrebno ustrezno nadomeščati. Preverite, kako!

Seks & razmerja 01. 12. 2021 05.00

Nikoli ne bi smeli delati teh kompromisov v razmerju

V razmerju se pogosto pojavljajo razlike v mnenjih in te so povsem normalne, prav tako pa kompromisi, ki pridejo z njimi. Vendar pri naslednjih stvareh ne bi smeli nikoli, ampak res nikoli, delati kompromisov.

Prehrana 05. 05. 2021 06.00

Biologija človeka pri stradanju: Ko kalorije postanejo ''zlato''

William Shakespeare je v znameniti zgodovinski drami Julij Cezar v enem izmed govorov opisal Gaja Kasija Longina, ki se je po vojni vrnil v Rim, kasneje pa sodeloval pri zarotniškem umoru Cezarja, z naslednjimi besedami: "Videti je lačen in preveč razmišlja, takšni ljudje pa so izjemno nevarni.''

Zdravje 16. 04. 2021 06.00

Previdno, v porastu je mišja mrzlica

Zadnji dve leti sta minili v znamenju pandemije covida-19, a to ne pomeni, da ostalih bolezni ni oz. so le te izginile. Nacionalni inštitut za javno zdravje namreč opozarja na naraščanje števila prijav mišje mrzlice.

Duševno zdravje 04. 02. 2021 06.00

Žalovanje je fluiden proces, ki ga vsak doživlja drugače

Žalovanje je nekaj univerzalnega. Na določeni točki življenja se vsak sreča z žalostjo, bodisi je ta povezana z izgubo ljubljene osebe, ljubljenčka, s koncem partnerskega razmerja, izgubo službe, sprejemanjem diagnoze ali katerokoli drugo spremembo, ki poseže v nas in nam spremeni življenje.

Zdravje 25. 01. 2021 06.00

Magnezij in menopavza: lahko ta pomemben mineral lajša simptome?

Magnezij je eden najpomembnejših mineralov. Njegova glavna vloga je aktiviranje številnih encimov, ki sodelujejo pri ustvarjanju energije v telesu, še posebej pa je cenjen njegov vpliv na delovanje srca, krčenje mišic in zdravje živčnega sistema. Kako lahko pomaga ženskam v menopavzi, pri lajšanju splošnih in tudi tistih večjih tegob?

Simptomi in bolezni 05. 11. 2020 15.01

10 simptomov, ki jih ne smete ignorirati

Migrena je kompleksna nevrološka motnja, za katero so značilni ponavljajoči se glavoboli. Gre za tako močne glavobole, da zaradi njih ne zdržite naporov v službi, odklonite druženje s prijatelji ali pa se odmaknete od družinskega kosila. Včasih je težko na glas povedati, da se vse to dogaja zaradi migrene.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996