Vizita.si

faze

Bolezni od A do Ž 16. 08. 2024 11.06

Opičje koze: vse, kar morate vedeti

Kaj so opičje koze, kako se prenašajo, kako poteka bolezen, kako se lahko zaščitimo ... Kaj morate vedeti o tej nalezljivi bolezni.

Duševno zdravje 14. 07. 2024 04.20

To so znaki alkoholizma

V letu 2014 je bilo v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta skupaj 3.545 primerov hospitalizacij izključno zaradi posledic škodljive rabe alkohola, v povprečju je bilo vsakodnevno zabeleženih deset primerov zdravljenih v bolnišnici zaradi bolezni in stanj, ki jih je bilo mogoče s stoodstotno verjetnostjo pripisati alkoholu, najpogostejši vzrok za hospitalizacije so bile duševne in vedenjske motnje zaradi uživanja alkohola (72 %) ter alkoholna bolezen jeter (23 %), 184 bolnišnično obravnavanih primerov (5 %) pa so predstavljali mladi do 19. leta starosti. Na NIJZ poudarjajo, da škodljiva raba alkohola v Sloveniji predstavlja velik javnozdravstveni problem, ki pa je tudi družbeni problem, saj posledice nosi tako posameznik kot njegovi svojci, pa tudi lokalna skupnost in celotna družba.

Zdrav Lajf 20. 06. 2024 04.45

Kako se tvoje telo spreminja med puberteto?

Puberteta je čas, ko se začneš razvijati iz otroka v mlado odraslo osebo. Seveda si pri tem zmeden, nekoliko jezen, velikokrat si silno močno želiš odrasti, a hkrati ne veš, kaj se dogaja s tabo, kajne? Poglejmo si, kako se tvoje telo spreminja med puberteto in zakaj tvoja občutja niso nič neobičajnega.

Simptomi in bolezni 12. 06. 2024 04.16

Bolezni, ki največkrat nimajo simptomov

Obstajajo nekatere bolezni, ki jih je zelo težko odkriti v zgodnji fazi, zato jih pogosto odkrijemo šele, ko že zelo napredujejo, s tem pa se zmanjša možnost za okrevanje.

Zdravje 07. 06. 2024 04.47

Povišan CRP lahko nakazuje na to bolezen

Zdravniki običajno zahtevajo test C-reaktivnega proteina za pomoč pri diagnosticiranju ali izključitvi določenih bolezni. Kaj točno pomeni in na katere morebitne bolezni lahko nakazuje?

Rakave bolezni 05. 06. 2024 04.54

Najpogostejši simptomi raka materničnega vratu

Rak materničnega vratu je rak celic v materničnem vratu. Redni ginekološki pregledi, Papa testi in varna spolnost so najpomembnejši koraki, ki jih lahko naredite pri preprečevanju raka materničnega vratu. Kirurgija, obsevanje in kemoterapija pa so glavni načini zdravljenja raka materničnega vratu.

Simptomi in bolezni 08. 05. 2024 04.32

Takšni prsti lahko kažejo na resno bolezen

Betičasti prsti so videti širši, gobasti ali nabrekli. Takšni nohti so pogosto znak zdravstvenega stanja, ki zahteva zdravljenje. Zdravljenje osnovne bolezni lahko pomaga, da se nohti vrnejo v normalno stanje.

Puberteta 27. 03. 2024 04.35

Zakaj imajo nekateri veliko prijateljev, drugi pa ne?

Ena najbolj fascinantnih in hkrati zapletenih vidikov človeškega življenja je dinamika medosebnih odnosov. Medtem ko nekatere posameznike obkrožajo veliko prijateljev in so obkroženi s številnimi socialnimi povezavami, drugi morda težje navežejo stike in ohranjajo prijateljstva. Kakšni so razlogi za to?

Lepota 13. 03. 2024 14.52

Zato vam izpadajo lasje

Izpadanje las je naravni fiziološki proces. Lasje se namreč ves čas obnavljajo v zaporednih ciklih, zato vsak med nami v povprečju izgubi okrog 100 las na dan, ki jih nadomestijo novi. Težava se pojavi, ko se ta cikel prekine oziroma se lasje iz faze rasti prehitro premaknejo v fazo izpadanja. V takih primerih govorimo o prekomernem izpadanju las, ki sicer praviloma ni življenjsko ogrožujoče, a lahko človeku povzroči hudo stisko in negativno vpliva na njegovo samopodobo in kakovost življenja. Pa je mogoče naravni cikel rasti las obnoviti?

Duševno zdravje 26. 02. 2024 04.00

Zakaj 'moramo' sanjati?

Zakaj naši možgani potrebujejo sanje? Raziskave kažejo, da sanje niso le stranski produkt spanja, ampak opravljajo pomembne funkcije za naše dobro počutje. Poglejmo, kaj so zapisali na greatergood.berkeley.edu.

Zdravje 14. 01. 2024 04.37

To se zgodi, če ne spimo dovolj

Večina od nas se je že soočila z občasnimi motnjami spanja. Pomanjkanje spanca na kratki rok ne predstavlja velike težave. Če pa dlje časa, tudi več mesecev, spimo premalo, je to lahko izjemno škodljivo za naše zdravje.

Aktivno življenje 11. 01. 2024 04.22

Kako pridobiti mišice?

Rast mišic zahteva čas, vztrajnost in dolgoročno predanost procesu. Vsekakor pa je z ustrezno vadbo, prehrano in predanostjo, skoraj vse mogoče.

Novice 18. 12. 2023 05.00

Kaj bi vsaka oseba s sladkorno boleznijo morala vedeti o svojih očeh?

Diabetična retinopatija je resen zaplet sladkorne bolezni in po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije vodilni vzrok slepote med prebivalstvom v razvitem svetu.

Bolezni 28. 11. 2023 05.00

Neozdravljiva kronična bolezen, ki močno vpliva na vsakdanje življenje

Sladkorna bolezen je ena najpogostejših neozdravljivih kroničnih bolezni sodobnega časa. Število bolnikov se iz leta v leto zvišuje, potrjena diagnoza pa močno vpliva na vsakodnevno življenje bolnika, saj poleg predpisanih zdravil zahteva prilagoditve življenjskega sloga in redno merjenje krvnega sladkorja. V nadaljevanju zato razkrivamo, kako si lahko sladkorni bolniki kar najbolj olajšate življenje.

Novice 11. 11. 2023 05.00

Martinov praznik: tradicija, vino in druženje

Martinov praznik je dan, ki ga praznujejo v mnogih delih sveta, zlasti v Evropi. To je čas, ko se ljudje zberejo, da bi obeležili svetega Martina, zaščitnika vina in vinogradov. Praznik martinovanje ima bogato zgodovino in številne tradicije, ki segajo nazaj v srednji vek.

Zdravje 11. 10. 2023 05.00

Dovolj spite, a ste še vedno utrujeni?

Kakšni so razlogi, da se, kljub temu, da se zdi, da dovolj in kvalitetno spimo, zbujamo utrujeni in neprespani?

Novice 04. 10. 2023 05.00

Ruptura meniskusa – sodobno fizioterapevtsko zdravljenje!

Ste se poškodovali in imate bolečino v kolenu? Imate prisotno oteklino in omejen obseg gibljivosti? Že veste, ali ste si poškodovali meniskus?

Zdrav Lajf 14. 09. 2023 05.00

Najstniki prek spleta brez ovir do alkoholnih pijač?

Na Inštitutu za nutricionistiko opozarjajo, da mladi, natančneje mladoletniki, prek spleta pridejo do alkoholnih pijač praktično brez kakršnekoli ovire.

Novice 03. 08. 2023 05.00

Bakerjeva cista – Zdravljenje s sodobno fizioterapijo

Občutite bolečino pod kolenom zadaj? Niste prepričani, ali gre za bakerjevo cisto? Berite dalje in se prepričajte!

Žensko zdravje 26. 07. 2023 05.00

Kako se žensko telo spreminja med menstrualnim ciklom?

Hujšanje je pogosta tema za mnogo žensk, saj si želijo doseči in vzdrževati zdravo telesno težo. Pri ženskah, ki imajo menstruacijo, pa se lahko pojavijo nekatere specifične spremembe in izzivi v povezavi s hujšanjem. V članku bomo raziskali, zakaj je hujšanje pri ženskah, ki imajo menstruacijo, lahko drugačno ter kako razumeti spremembe in jih obrniti v svoj prid.

Odnosi in spolnost 24. 07. 2023 05.00

Spolno prenosljiva okužba, ki jo povzroča bakterija

Sifilis je spolno prenosljiva okužba, ki se širi z vaginalnim, analnim ali oralnim spolnim odnosom z nekom, ki je okužen.

Zdravje 10. 07. 2023 05.00

Kako pravilno oskrbeti odrgnine?

Auva, kako boli! Vrtnarjenje, kuhanje, športne dejavnosti, aktivno preživljanje prostega časa in trenutne nepozornosti lahko povzročijo manjše poškodbe kože, kot so odrgnine in praske. Te niso samo neprijetne in boleče, ampak lahko povzročijo tudi okužbo, če niso pravilno oskrbljene. Koža je pomemben organ, saj omogoča prvo obrambno linijo telesa pred mikrobi, ščiti notranje organe pred poškodbami, ohranja ravnovesje tekočin in pomaga uravnavati telesno temperaturo, zato poškodb na koži ne smemo zanemariti.

Duševno zdravje 21. 06. 2023 05.00

'V procesu žalovanja ni pravil, ne obstaja prav in narobe'

Ko se v življenju soočimo z izgubo, se naš čustveni svet sesuje. Podobno, kot da bi se zgodil potres, pravi Tamara Zemlič Radović, vodja programa Žalovanje odraslih, otrok in mladostnikov pri Slovenskem društvu Hospic. Z njo smo govorili o tem, kako žalovati, zakaj smo pogosto v stiski in zadregi, ko smo izpostavljeni z drugimi žalujočimi in kako pomembno je redno predelovanje vseh izgub in kako pomembno je, kaj vse s seboj prinašamo iz otroštva.

Simptomi in bolezni 23. 05. 2023 05.00

Kalcifikacija ramenskega sklepa - s čim si lahko pomagamo?

Športniki, šivilje, delavci v proizvodnji in navsezadnje v zadnjem času tudi tisti, ki večino svojega časa preživijo pred računalnikom, so najpogosteje tista skupina ljudi, ki slej ko prej začne trpeti zaradi bolečin v ramenih, ki se lahko pojavijo zaradi kalcifikacije ramenskega sklepa.

Duševno zdravje 17. 05. 2023 05.00

Ali najstniki spijo dovolj?

Mladostništvo je eno najbolj posebnih obdobji v življenju vsakega od nas. Gre za obdobje iskanja, prehod iz otroštva v odraslo dobo, obdobje polno sprememb v telesnem, kognitivnem in čustvenem razvoju. Spanje pa je pri vsem naštetem bistvenega pomena za razvoj in rast. Na žalost pa mnogo najstnikov spanju ne posveča dovolj pozornosti.

Ginekologija in porodništvo 16. 05. 2023 05.00

Kako se spreminja menstruacija v 20., 30. in 40. letih?

Menstruacija se skozi življenje spreminja od trenutka, ko jo ženska dobi, to je največkrat v najstniških letih, pa vse do nosečnosti in kasneje v srednjih letih, ko navadno nastopi menopavza. Kaj točno se v ženskem telesu v povezavi z menstruacijo dogaja v 20., 30. in nato v 40. letih?

Bolezni 08. 05. 2023 05.00

Kaj je lymska borelioza?

V nadaljevanju o tem, kaj je lymska borelioza, kakšni so simptomi in znaki ter navsezadnje, zdravljenje.

Simptomi in bolezni 05. 03. 2023 05.00

Eden glavnih vzrokov neplodnosti

Do endometrioze pride, ko endometrij, tkivo, ki običajno obdaja notranjost maternice, raste zunaj nje.

Seks & razmerja 13. 12. 2022 05.00

Faze sprejemanja svoje spolne usmerjenosti

Vsak med nami gre v obdobju odraščanja skozi razvoj identitete, ko raziskujemo, kaj sploh pomeni biti 'jaz'. Ko gre za vidik istospolne usmerjenosti, pa je lahko raziskovanje in spoznavanje sebe običajno še bolj stresno in čustveno naporno. V tem primeru prepoznavanje, sprejemanje in izražanje identitete vključuje edinstvene izzive in za nekatere je ta proces izjemno dolg.

Novice 30. 11. 2022 05.00

Sodobna klinika za zdravljenje bolečin in poškodb

Ste že kdaj občutili bolečino v križu vendar ob pojavu simptomov niste obiskali fizioterapevta?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996