Vizita.si

funkcije

Zdravje 08. 05. 2020 10.00

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj

Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Prehrana 29. 04. 2020 08.40

Živila, ki vsebujejo veliko železa

Železo je eden od najpomembnejših mineralov v telesu, ki obenem igra ključno vlogo pri našem počutju. Gre za snov, ki je nujna za nastajanje hemoglobina v eritrocitih. Hemoglobin prenaša kisik po našem telesu, in če mu primanjkuje železa, se raven krvnega hemoglobina zniža, celice pa ne dobijo dovolj kisika, zato ne delujejo, kot bi morale. Kako si pomagati?

Duševno zdravje 28. 04. 2020 08.58

Ko človeški um napade bolezen - shizofrenija

O številki shizofrenih bolnikov v Sloveniji, lahko zaenkrat ugibamo prek podatkov o pogostosti te bolezni v svetovnem merilu, lastnih epidemoloških raziskav namreč kljub njeni porasti še nimamo. Če ima to bolezen približno odstotek ljudi, pa jih je v Sloveniji torej okoli 20.000. Gre za eno tistih tematik, ki še vedno spadajo pod tabu teme. Med obolelimi za shizofrenijo je lahko tudi kdo od vaših znancev, družinskih članov ali pa ste sami žrtev te zahrbtne psih(ot)ične bolezni. Vkolikor pa jo pravočasno prepoznate in zdravite, lahko z njo živite normalno življenje.

Duševno zdravje 23. 04. 2020 09.15

’Možganska megla’ je lahko posledica nepravilnega delovanja ščitnice

Nenadni izbruhi jeze, nepojasnjena tesnoba, občutek ’prazne’ glave, jokavost in izolacija od ljudi. Zveni znano? Tovrstne spremembe v čustvovanju so med drugim lahko znak hormonskega neravnovesja in se lahko pojavijo povsem iznenada. Pomembno je, da znamo poslušati svoje telo in ustrezno ukrepati v primeru večjih težav.

Dieta 10. 04. 2020 07.58

Kako izračunate dnevno porabo energije?

Zagotovo ste že slišali za splošno prepričanje, da bi morala odrasla ženska zaužiti približno 2000 kalorij (8,374 MJ), odrasel moški pa približno 500 kalorij več (10,467 MJ). Pa je res tako?

Zdravje 06. 04. 2020 07.40

Tri hranila, pomembna za zdravje vaše ščitnice

Za optimalno delovanje ščitnice so vsekakor pomembni cink, selen in jod. Cink je nujno potreben element za normalno rast in razvoj organizma, nevrološke funkcije, reproduktivne funkcije, celjenje ran in normalno delovanje imunskega sistema. Preverite, čemu služita jod in selen.

Dieta 03. 04. 2020 11.26

Detoks dieta za ženske

Cilj razstrupljanja ali detoksifikacije telesa je odstraniti nakopičene škodljive snovi, tj. strupe iz telesa. S tem procesom krepimo telo, pomagamo pri preprečitvi bolezni in hitrejšem okrevanju. Ravno tako se znebimo napihnjenosti in motenj prebavnega sistema.

Zdravje 03. 04. 2020 08.14

Napake pri izbiri hrane, ki lahko škodijo vaši ščitnici

Zdrava presnova, visoka raven energije, hormonsko ravnovesje in boljša osredotočenost so prednosti, ki jih prinaša zdrava ščitnica. To je majhna žleza na vratu, ki je v obliki metulja in je odgovorna za številne funkcije v telesu. Vpliva tudi na našo telesno težo, plodnost, koncentracijo in spomin. Zato je dobro vedeti, kaj jesti in česa ne za dobro delujočo ščitnico.

Zdravje 14. 01. 2020 06.55

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti

Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Razstrupljanje 30. 03. 2020 08.20

Nasveti za naravno čiščenje jeter

Jetra so eden najpomembnejših organov, saj s čiščenjem krvi in izločanjem prebavnih sokov opravljajo vitalne funkcije v telesu. Zaradi nepravilnega delovanja jeter nastanejo številne bolezni v prebavi in ožilju.

Prehrana 27. 03. 2020 09.12

Strokovnjakina razkriva: kakšna mora biti prehrana v času koronavirusa?

Ste ostali doma in razmišljate, kako prilagoditi prehrano, da se ne bi preveč zredili ali pa vas je strah, da bo stres vplival na vaše zdravje? Po nasvet smo se obrnili na nutricionistko Mojco Cepuš.

Bolezni 28. 02. 2020 08.28

Kaj pomeni občutek kovinskega okusa v ustih?

Kovinski okus v ustih ali parageusia se lahko pojavi zaradi popolnoma nedolžnih razlogov, lahko pa predstavlja resnejše zdravstvene težave. Zagotovo pa kovinski okus v ustih predstavlja neprijeten občutek in lahko vztraja več tednov ali mesecev, zato si v spodnjih vrsticah preberite o možnih vzrokih, ki ga povzročajo.

Bolezni 21. 02. 2020 07.57

Imate težave z oteženim dihanjem? To je lahko vzrok!

Dihanje človeka poteka podzavestno, in dokler to poteka normalno, se ga niti ne zavedamo. Ko nastopijo težave, pa dojamemo, kako življenjsko pomembno je za naše osnovne funkcije in delovanje. Kadar dihanje postane oteženo, to poimenujemo dispneja. Kakšni so simptomi zanjo in zakaj se pojavi?

Dieta 14. 02. 2020 08.56

S postom boste razstrupili telo in izgubile kilograme

Post je zelo učinkovita zdravilna metoda, zato si ga vsake toliko obvezno privoščite, saj boste na ta način razstrupili organizem, izgubili kilograme in si povrnili življenjsko energijo.

Zdravje 14. 02. 2020 08.46

Preprosto se znebite napihnjenosti

Zdrav prebavni sistem je ključnega pomena za zdrav organizem in za to, da smo polni energije. Britanska nutricistka Robyn Youkilis pojasnjuje, kako se lahko na naraven način znebite napihnjenosti, bolečin zaradi prebave in neugodja v trebuhu.

Zdravje 24. 12. 2019 11.01

To so pomembni minerali, ki nam jih ponavadi primanjkuje

Čeprav se vsi trudimo, da uživamo zdravo uravnoteženo prehrano, je nekatera hranila včasih težko pridobiti. Še posebej nekatere minerale. Po zadnji britanski raziskavi se je pokazalo, da ljudem običajno primanjkuje železa, cinka, magnezija in selena. Preverite, kako si zagotoviti zadostno količino teh mineralov.

Zlata leta 17. 12. 2019 08.32

Kakšni so znaki demence?

Demenca je kronična napredujoča možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, računske in učne sposobnosti ter sposobnosti govornega izražanja in presoje.

Zdravje 12. 12. 2019 08.42

8 nasvetov za zdravje vaših ledvic

Normalno ima vsak človek po dve ledvici. Gre za parni organ fižolaste oblike, leži pa za potrebušnico ob hrbtenici. Njegova osnovna naloga je filtriranje odpadnih presnovkov, odvečne količine natrija in vode iz krvi ter njihovo odstranjevanje iz telesa, zato je pomembno, da ohranjamo njegovo zdravje. Kako lahko pripomoremo k delovanju in zdravju svojih ledvic?

Tuje 11. 12. 2019 08.39

Srce ji je prenehalo biti za celih šest ur

Štiriintridesetletno Britanko Audrey Schoeman je med planinarjenjem v Španiji, kamor se je odpravila s soprogom, presenetila snežna nevihta. Njeno srce se je ustavilo, temperatura telesa pa je padla na 18 stopinj. Šest ur kasneje so zdravniki v njej obudili življenje.

Osebna rast 08. 11. 2019 08.29

Poznate recept za dolgo in kakovostno življenje?

V številnih medijih lahko vsakodnevno zasledimo tako imenovane recepte za dolgo življenje. Zasuti smo z informacijami, kaj je idealen življenjski slog, kako se prehranjevati in na kakšen način razmišljati, da bi se čim bolj uspešno spopadali s stresom. A vprašanje, ki se pri tem poraja, je, kaj je res in kaj je le balast? Kako močno ste pripravljeni slediti vsemu, kar vam strežejo novodobni guruji zdravega življenja in nenazadnje – že imate svoj recept, s katerim jadrate skozi življenje?

Koža 28. 10. 2019 07.51

Kako zaščititi kožo obraza, ustnic in rok?

Vaša koža je v jesenskih dneh izpostavljena velikim spremembam temperature med zaprtimi in odprtimi prostori, stalnim nihanjem vlažnosti zraka in tudi vetru ter višinskemu soncu, če hodite po hribih, zato je negi kože v jesenskih dneh treba posvetiti posebno pozornost, da ohranite njeno prožnost in vitalnost.

Bolezni od A do Ž 28. 10. 2019 07.50

'Na voljo imamo vsa sredstva za zdravljenje hepatitisa C, ne poznamo pa bolnikov'

Hepatitis je vnetje jeter, za katero obstaja več vzrokov. Po navadi nastane zaradi katerega od petih hepatitisnih virusov – A, B, C, D ali E. Redkeje pa nastane zaradi drugih virusnih okužb, kot so rumena mrzlica, infekcijska mononukleoza ali okužbe s citomegalovirusom.

Srčno žilne bolezni 16. 10. 2019 09.50

Možnost preživetja po srčnem zastoju je danes trikrat večja

Ob Svetovnem dnevu oživljanja, ki ga obeležujemo 16. oktobra, po vsej Sloveniji do konca meseca poteka več kot 60 brezplačnih dogodkov o temeljnih postopkih oživljanja in uporabi defibrilatorjev, ki predstavljajo najpomembnejši korak pri ohranjanju življenj zaradi srčnega zastoja. Da je strah pred izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja odveč so na današnji novinarski konferenci pokazali tudi otroci in mladostniki s posebnimi potrebami, ki so v družbi ambasadorja Svetovnega dneva oživljanja Jureta Koširja predstavili tri enostavne korake, s katerimi vsi lahko pomagamo.

Prehrana 07. 10. 2019 16.00

7 razlogov, zakaj bi morali uživati mandarine

Odkar se je na spletu pojavila Kristina, prodajalka mandarin, si najbrž mnogi želijo pobližje spoznati ta sadež in njegove zdravilne učinkovine. Zato vam predstavljamo sedem razlogov, zakaj bi bilo dobro v jesenskih dneh uživati mandarine.

Zdravje 03. 10. 2019 08.06

Poznate teh 7 dobrobiti kostanja?

Kostanj je plod narave, ki pred zimo poskrbi, da znova dobro okrepimo svoj imunski sistem. Bogat je namreč z vlakninami, vitamini, minerali in zdravimi maščobami. Najbolj priljubljen je pečen, ki si ga v tem času radi privoščimo v izobilju na kakšnem kostanjevem pikniku. In prav je tako, saj ima kostanj številne dobrobiti na naše zdravje. Tukaj je nekaj njih.

Lepota 25. 09. 2019 09.41

Za zadovoljno kožo je ključno ravnovesje hormonov

Že v času pubertete lahko prepoznamo močno povezanost med spolnimi hormoni in kožo. Ta se vsekakor pokaže v obliki neprijetnosti, ki se pojavijo na našem obrazu, kot so mozolji in akne. Žal pa doba teh ne mine s puberteto, saj ima lahko veliko žensk v času pred ovulacijo in v prvih dveh trimesečjih težave s kožo. Zakaj je temu tako in kako jih preprečiti?

Zdravje 09. 09. 2019 08.01

Težave z ušesi: psihosomatski pristopi

Osebe, ki so vsakodnevno izpostavljene intenzivnim zvokom, hrupu ali vpitju se hitro utrudijo in se počutijo nervozno, izčrpano in depresivno.

Zdravje 16. 08. 2019 08.07

Zakaj je temna čokolada lahko dobra za vas?

Če ste eden tistih, ki dneva ne more preživeti brez koščka čokolade, je idealna rešitev, da posežete po temni čokoladi. Tako boste po njej lahko posegli popolnoma brez slabe vesti, saj je v resnici zdrava za vas.

Duševno zdravje otrok 15. 08. 2019 08.55

Dragi starši otrok s posebnimi potrebami!

Nezaposljivi starši otrok s posebnimi potrebami smo dobili povišico od našega "delodajalca". Ker dobro opravljamo svoje delo? je zapisala mati otroka s posebnimi potrebami, Suzana Odžič.

Bolezni 13. 08. 2019 13.42

Ko se vam zlomi srce

Ste že slišali za sindrom zlomljenega srca? Gre za začasno stanje, ki ga izzovejo stresne situacije, kot je naprimer smrt bližnjega. Osebe s sindromom zlomljenega srca lahko občutijo nenadno bolečino v predelu prsi in mislijo, da gre za srčno kap.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032