Vizita.si

ga

Novice 25. 04. 2024 10.17

Ženska prejela prašičjo ledvico skupaj z mehansko srčno črpalko

54-letnica, ki je imela srčno in ledvično popuščanje, bojda ni bila upravičena do tradicionalne presaditve, zato so zanjo oblikovali alternativni postopek.

Prehrana 25. 04. 2024 04.56

Kako nastane kislo zelje in zakaj je koristno?

Kislo zelje, klasična jed mnogih kuhinj po vsem svetu, ima globoko zakoreninjeno zgodovino in raznovrstno uporabnost v prehrani. Njegova priljubljenost ni le posledica izjemnega okusa in teksture, temveč tudi številnih koristi za zdravje, ki jih prinaša. Razumevanje procesa, skozi katerega nastane kislo zelje, in njegove biokemične sestave omogoča boljše razumevanje njegovih prehranskih lastnosti in koristi za zdravje.

Simptomi in bolezni 24. 04. 2024 04.22

7 znakov, da vam primanjkuje selena

Bleda koža in lomljivi nohti, možganska megla in utrujenost niso le znaki starosti, ampak so lahko pokazatelji, s katerim vam vaše telo skuša povedati, da vam primanjkuje selena.

Zdravje 23. 04. 2024 04.43

Ne zbolimo zaradi mraza, temveč zaradi tega razloga

Večja je verjetnost, da zbolimo pozimi, vendar ne zaradi mraza, temveč preprostega dejstva.

Prehrana 23. 04. 2024 04.15

Rastlina, za katero ne bi nikoli rekli, da vsebuje magnezij

Topinambur ali jeruzalemska artičoka je rastlina, ki izvira iz Severne Amerike. Gre za trajnico iz družine Asteraceae, sorodno sončnicam, s podzemnimi gomolji, ki so užitni in imajo številne koristi za zdravje. Ključni del te rastline so njeni gomolji, ki vsebujejo inulin, vrsto prebiotika, ki ima pomembno vlogo pri podpori prebavi in splošnemu zdravju črevesja.

Droge & alkohol 23. 04. 2024 04.08

Dejstva, ki jih moraš poznati o alkoholu

Alkohol je pogosta 'sestavina' družabnih dogodkov, a kljub temu je pomembno razumeti njegove učinke na telo, zlasti za najstnike, ki so v občutljivem obdobju razvoja. Kaj je alkohol, zakaj bi se mu morali izogibati v najstništvu, kako vpliva na telo, kaj je odvisnost od alkohola ter kakšna je sploh, če obstaja, zdrava mera pitja alkoholnih pijač?

Duševno zdravje otrok 22. 04. 2024 04.29

Kaj je samopoškodovalno vedenje?

Kot je razvidno že iz samega imena, je to vedenje povezano s poškodbami, ki si jih zadajamo sami. Pri tem gre največkrat za način obvladovanja stresa, čustvenih težav in stisk. Ko si posameznik zada telesno bolečino, za kratek čas omili čustveno bolečino, zaradi katere močno trpi.

Bolezni 22. 04. 2024 04.28

Potenje je lahko znak Freyevega sindroma

Freyev sindrom je redka motnja, ki se najpogosteje pojavi kot posledica operacije v predelu ob obušesnih žlezah. Parotidne žleze so največje žleze slinavke v telesu, ki se nahajajo tik pod ušesi na obeh straneh obraza.

Zdravje 22. 04. 2024 04.26

Razlogi, zakaj se vam luščijo stopala

Stopala se rada luščijo predvsem poleti, izključeni pa nikakor niso tudi ostali meseci. Poglejmo si najpogostejše razloge za luščenje, s čim si lahko pomagamo in kako poskrbeti za preventivo.

Bolezni 21. 04. 2024 04.12

5 različnih vrst alkoholikov

Alkoholizem oz. kot mu strokovno rečejo, odvisnost od alkohola, je značilna močna, neustavljiva želja po pitju kljub negativnim znanim posledicam te razvade. Odvisnost od alkohola je v naši družbi precej razširjena, trpi pa ne le zdravje 'bolnika', temveč tudi in predvsem družina in družba v celoti.

Prebava 20. 04. 2024 04.18

Krvavitve iz prebavil so lahko smrtno nevarne

Gastrointestinalna krvavitev je simptom številnih motenj prebavnega sistema, vključno z refluksom, razjedami in rakom. Pojavi se lahko v katerem koli delu prebavnega sistema, ki poteka od ust do anusa. Krvavitev je lahko blaga in dolgotrajna ali pa se pojavi nenadoma in je smrtno nevarna.

Novice 18. 04. 2024 15.20

V ZD Domžale spodbujajo primarno preventivno zdravstveno varstvo pri ženskah

V prizadevanju za izboljšanje dostopnosti primarne preventivne oskrbe in ozaveščenosti pacientk v ginekoloških ambulantah Zdravstvenega doma Domžale (ZD Domžale) izvajajo cepljenje proti humanemu papiloma virusu (HPV), med nosečnicami pa tudi proti oslovskemu kašlju.

Psiha 18. 04. 2024 04.08

Včasih ti ne preostane drugega, kot da narediš to

Ta mesec se pogovarjamo o trikih, ki ti lahko pomagajo pri učenju za maturo, predvsem pa pri tem, da maturo opraviš hitreje in bolje! Tokrat imamo zate še tretji nasvet, ki nam ga je seveda zaupal Oskar.

Novice 16. 04. 2024 04.32

''So malenkosti, ki bi bolnikom ali staršem obolelih otrok ogromno pomenile''

Od septembra dalje je zaživela ideja Anje Kastelic, posvečene sestre iz skupnosti Na tvojo Besedo, da bi v minoritskem samostanu v središču Ljubljane onkološkim bolnikom in staršem otrok, ki se zdravijo na pediatrični kliniki, nudili nastanitev. Na voljo imajo štiri samostojne sobe s kopalnico ter souporabo kuhinje. Želeli bi, da se vest o tem razširi med ljudi, ki nastanitev potrebujejo.

Prehrana 16. 04. 2024 04.31

Najboljša sadje in zelenjava, ki sta polna antioksidantov

Živila, bogata z antioksidanti, so ključne sestavine zdrave prehrane. Antioksidanti, ki jih najdemo predvsem v rastlinski hrani, pomagajo nevtralizirati oksidativni stres in nudijo zaščito pred poškodbami celic, ki jih povzročajo prosti radikali.

Tuje 16. 04. 2024 04.15

Shannen Doherty razkrila, kako se pripravlja na smrt

Shannen Doherty se sooča z rakom dojke 4. stopnje. Spregovorila je o tem, kako se pripravlja na smrt, kar je mnoge šokiralo, a kot menijo mnogi, je o tem pomembno govoriti.

Življenjske zgodbe 15. 04. 2024 04.24

Osebna zgodba odprtega zloma, ki je zahteval dolgotrajno zdravljenje

Ana Koritnik se je odločila javno spregovoriti o svoji izkušnji, ki ji je vsekakor spremenila življenje. Bil je povsem običajen dan, ko je prišla zvečer domov in ugotovila, da je njen maček še vedno nekje zunaj, zato je šla ponj. Vzela ga je v naročje in hotela sestopiti z betonske škarpe pred vhodom v hišo, ko se je zgodilo. "Jaz se samo spomnim, da sem sestopila, spomnim se tistega poka, misel je bila: Evo, zdaj si si pa zafrknila lajf," pripoveduje Ana. "Ko sem sestopila, pa še malo bolj nerodno sem sestopila dol, je v bistvu samo zdrobilo gleženj."

Dieta 15. 04. 2024 04.05

Zakaj diete ne delujejo?

Vedno znova se znajdemo v primežu obljub o hitri izgubi telesne mase s pomočjo diete. Oglaševalci in medijski vplivneži nas prepričujejo, da je rešitev za naše težave le nekaj tednov (ali celo dni) stroge diete, posta ali izločanja določenih živilskih skupin. Toda zakaj potem, kljub vsemu trudu in žrtvovanju, te diete večinoma ne delujejo na dolgi rok?

Bolezni 14. 04. 2024 04.35

Kako se zdravi debelost?

Debelost je kompleksen in globalen javnozdravstveni problem, ki predstavlja enega izmed največjih izzivov sodobnega časa. Spremembe v življenjskem slogu, prehranjevalnih navadah ter okoljskih in genetskih dejavnikih so prispevale k dramatičnemu porastu debelosti po vsem svetu. Njeni vzroki so tesno povezani z življenjskim slogom in okoljem, medtem ko lahko posledice segajo od kroničnih bolezni do socialnih in ekonomskih izzivov.

Prehrana 13. 04. 2024 04.02

Spomladanski detoks – ali ga res potrebujemo?

Vstopamo v spomladanski del leta, čas obnovitve in prenove. V spomladanskem času se mnogi od nas začnemo zavedati pomembnosti uravnotežene prehrane in t. i. čiščenja telesa. V tem času se pogosto srečujemo s pojmom "spomladanski detoks", ki obljublja razstrupljanje telesa in izgubo odvečnih kilogramov. Vendar pa se poraja vprašanje – ali ta praksa resnično deluje?

Prebava 12. 04. 2024 10.14

Tako se lahko trajno znebite odvečnih kilogramov

Tudi letos bi pred poletjem številni radi izgubili odvečne kilograme. Pri tem ubirajo različne poti: nekateri stavijo na striktno prehrano, drugi na redno intenzivno vadbo, tretji na kombinacijo obojega. Toda, a ste vedeli, da je mogoče s pravilnim pristopom trajno rešiti izzive predpoletnega hujšanja? Razkrivamo, kako!

Aktivno življenje 03. 04. 2024 12.33

Temu je spomladi težko ubežati

V teh dneh so mnogi začeli z deli na vrtu in okrog hiše, vse več je opaziti tudi sprehajalcev, tekačev ter kolesarjev. Nasploh se zdi, da s prihodom pomladi postanemo spet bolj živahni, kot da bi se prebudili iz zimskega spanja. A povečana aktivnost (sploh, če se pozimi nismo kaj preveč gibali) lahko s seboj prinese kar nekaj nevšečnosti: razbolele mišice, krče, nemirne noge, migrene. Kako se učinkovito spopasti s tovrstnimi tegobami?

Zdravi zobje 11. 04. 2024 10.38

Kakšne zobne paste so primerne za otroke?

Zveza potrošnikov Slovenije je predstavila nekaj napotkov za izbiro zobne paste za otroke. Katere so primerne, katere morda niso in na kaj moramo biti pozorni?

Vitamini in minerali 11. 04. 2024 10.53

Popoln recept za zdrave kosti, zobe in mišice

Ko beseda nanese na prehranska dopolnila, se mnenja splošne javnosti močno razlikujejo. Nekateri so prepričani v njihovo učinkovitost, drugi menijo, da nimajo pomembnejšega vpliva na naše zdravje. Resnica je, da čeprav prehranska dopolnila ne morejo nadomestiti zdrave prehrane, nam lahko pomembno pomagajo pri izboljšanju kakovosti življenja. Še posebej to velja za magnezij, ki je nujno potreben za normalno delovanje organizma, največjo vlogo pa ima pri ohranjanju zdravja kosti, zob in mišic.

Aktivno življenje 11. 04. 2024 04.36

Vam primanjkuje časa za vadbo?

V današnjem hitrem tempu imamo nemalo izzivov, zato pogosto varčujemo s časom, ki bi ga morali nameniti sebi in zdravemu življenjskemu slogu. Vendar je telesna dejavnost ključnega pomena, če želimo ostati v kar najboljši formi in ohranjati tako fizično kot tudi mentalno kondicijo. Torej, kaj lahko naredimo, ko smo preveč obremenjeni, da bi našli čas za vadbo?

Odnosi in spolnost 09. 04. 2024 04.40

10 prednosti in slabosti življenja s starši v odrasli dobi

V zadnjih letih je življenje s starši v odrasli dobi precej aktualna tema. Zaradi spreminjajočih se gospodarskih okoliščin, vedno večjih stroškov življenja in, seveda, zaradi spreminjajočih se kulturnih norm, se vedno več odraslih odloča za življenje s starši, bodisi zaradi nuje bodisi zaradi osebnih želja. Poglejmo si prednosti, slabosti, navsezadnje pa izzive in pozitivne plati, ki pridejo zraven.

Rakave bolezni 08. 04. 2024 04.47

Kaj je preventivna kemoterapija, ki jo prejema tudi Kate Middleton?

Kdaj in zakaj se uporablja preventivna kemoterapija, ali je učinkovita, predvsem pa, za katero skupino bolnikov je primerna? Poglejmo si bolj podrobno.

Novice 04. 04. 2024 14.40

Krkine tople zgodbe že 70 let

Tik pred praznovanjem Krkine 70-letnice in tri dni pred svetovnim dnevom zdravja so se skupaj s specialisti pediatrije posvetili dobrim dejanjem, tokrat namenjenim zdravstveni oskrbi najmlajših bolnikov. V preteklih tednih so otroškim oddelkom vseh desetih slovenskih splošnih bolnišnic in pediatričnima klinikama obeh univerzitetnih kliničnih centrov podarili medicinske naprave in opremo, ki jo najbolj potrebujejo in ki bo omogočila še boljšo diagnostiko in zdravljenje otrok.

Novice 04. 04. 2024 04.38

Navdihujoča zgodba: dijaki rešili življenje popolnemu neznancu

Šesterica dijakov je rešila življenje moškemu, ki mu je zastalo srce. Pri tem jim je prišlo prav znanje prve pomoči, ki so se je učili pri pouku. Aljoša Rus, dijak: "Je pomagalo, da znaš pristopiti in vse. Pride prav v življenju." In ko se je pred njimi zgrudil moški, so takoj nesebično priskočili na pomoč.

Zdravje 04. 04. 2024 04.33

Spijete več kot 2 kozarca na dan?

Čeprav je občasno prav, da nazdravimo, pa je lahko pitje alkohola izjemno škodljivo za vaše zdravje, če to počnete redno in prepogosto.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032