gluten

Pogosto stanje, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje
Stres je neizogiben del življenja, s katerim se srečujemo vsi. Če traja dlje časa, se lahko neopazno prenese tudi na naše bližnje. V tem članku bomo raziskali njegov vpliv na odnose ter načine, kako ga učinkoviteje obvladovati.

En ogljikov hidrat je lahko nevarnejši od sladkorja
Bi bila lahko ena vrsta ogljikovih hidratov bolj nevarna kot vse ostale in celo bolj kot sam sladkor?

Te simptome je potrebno jemati resno
V sodobni družbi, kjer smo nenehno izpostavljeni stresu, visokim pričakovanjem in hitremu tempu, utrujenost ni nič nenavadnega in jo pravzaprav slej kot prej izkusi vsak. Da pa ne bi prerasla v kronično izčrpanost ali celo izgorelost, moramo znake prekomerne utrujenosti jemati resno in pravočasno ukrepati.

Razlog, da ste po jedi napihnjeni
Napihnjenost je zelo pogost pojav. Podatki kažejo, da se skoraj 18 % ljudi po vsem svetu sooča z napihnjenostjo vsaj enkrat na teden.Zakaj se pojavlja po jedi, ali jo lahko preprečimo in seveda, kako to vpliva na proces prebave?

8 stvari, ki jih vaši vetrovi razkrivajo o vašem zdravju
Ste vedeli, da povprečna oseba spušča vetrove kar 20-krat na dan in da je to popolnoma normalno? Seveda, če izpustimo nekaj komponent. Če in ko vaši vetrovi postanejo pogostejši, zaudarjajo do neznosne mere in podobno, lahko to nakazuje na določena stanja. Poglejmo si bolj podrobno, zakaj in kdaj lahko pride do tega.

Teh živil ne bi smeli jesti po 40. letu
Nezdrava hrana lahko s staranjem povzroči škodo vašemu telesu. Vsekakor je dejstvo tudi to, da s staranjem določena živila in hrano ne prenašamo tako dobro, kot smo jo včasih.

8 vzrokov za pomanjkanje vitamina D
Kakšni so razlogi za pomanjkanje vitamina D, zakaj je ta vitamin tako pomemben, predvsem pa, kako ga lahko dobimo dovolj za optimalno zdravje?

Ali je normalno odvajati blato po vsakem obroku?
Morate na veliko potrebo po vsakem obroku? Ali to pomeni, da takoj prebavite hrano?

Živila, ki lahko povzročajo napihnjenost
Napihnjenost je pogosta težava, ki jo doživlja veliko ljudi. Pojavi se kot občutek napihnjenega trebuha, občutek teže in nelagodja, ki je pogosto posledica prebavnih težav. Ključni dejavnik za napihnjenost je praviloma nepravilno prebavljanje določenih živil, ki vsebujejo hranila, kot so vlaknine, sladkorji ali kompleksne beljakovine.

Kdo dejansko potrebuje brezglutensko dieto?
Gluten je beljakovina, ki se nahaja v pšenici, ječmenu, rži in nekaterih drugih žitaricah. V zadnjih letih je brezglutenska dieta postala izjemno priljubljena, predvsem zaradi trenda zdravega prehranjevanja. A čeprav mnogi verjamejo, da je ta dieta koristna za vse, v resnici jo potrebujejo le nekateri posamezniki.

5 načinov, kako zmanjšati napihnjenost
Napihnjenost se od časa do časa pojavlja pri skoraj vseh ljudeh, pri določenih posameznikih pa je skoraj stalna. Povzročajo jo predvsem neustrezna in hitra prehrana, uživanje neprimernih izdelkov in mnogo več. A tokrat si poglejmo, kako jo zmanjšati.

Navade, zaradi katerih ste napihnjeni
Napihnjenost običajno nastane zaradi presežka plina v prebavilih ali zadrževanja tekočine v telesu. Do teh težav lahko pride zaradi prehrane, prebavnih motenj ali drugih navad, ki motijo normalno delovanje prebavnega sistema. Pomembno je razumeti, da je napihnjenost simptom, ne bolezen, in pogosto lahko težavo odpravimo s spremembo navad.

Je gluten res tako slab, če nimate celiakije?
Gluten je beljakovina, ki jo najdemo v pšenici, rži, ječmenu in drugih žitih. Sčasoma so se pojavile številne diskusije o glutenu, še posebej zaradi priljubljenosti diet brez glutena, ki jih zagovarjajo številni posamezniki, ki sicer denimo nimajo celiakije. Ljudje, ki so na tej dieti, trdijo, da se počutijo bolje, imajo več energije in manj prebavnih težav, kar pripelje do vprašanja, ali je gluten res tako slab za nas, četudi nimamo denimo bolezni, kot je celiakija?

Je kruh iz kislega testa zdrav ali je le trend?
Zagotovo ste v trgovinah z zdravo hrano, navadnih trgovinah, na tržnici ali v kakšnem supermarketu že videli kruh iz kislega testa. Morda ste o njem zgolj brali. Ne glede na to, ali ste ljubitelj kruha ali ne, je dobro, da veste, kaj je kruh iz kislega testa.

Jesenski 'čudež' narave, ki ga ne smete zamuditi
Kmalu bo čas, da ga bodisi skuhamo ali spečemo, poleg izvrstnega okusa, pa prinaša tudi številne dobre plati za naše zdravje!

8 preventivnih pregledov, ki jih mora opraviti vsaka ženska
Preventivni zdravstveni pregledi so določeni pregledi, ki jih ljudje pozabimo opraviti, a so ključnega pomena. Tako kot se dogovarjamo in naročamo za termine pri frizerju, kozmetičarki in pri ostalih zadevah, bi se morali naročati na preventivne zdravstvene preglede pri specialistih. Tokrat smo zajeli 8 preventivnih pregledov, ki bi jih morala opraviti vsaka ženska.

Kaj je herpetiformni dermatitis?
Kaj je herpetiformni dermatitis, kako se zdravi in zakaj se pojavi? Vse to izveste v nadaljevanju.

Najpogostejše prebavne motnje, preventiva in pomoč
Kdaj so želodčne težave premostljive narave in kdaj so morda posledica prebavnih motenj? Zakaj se le-te ponavljajo in kako si lahko pomagamo? V prvi vrsti je pomembna zmernost.

Neprijetna tegoba, ki smo ji z leti vse bolj izpostavljeni
Staranje je naravni proces, ki mu žal ne moremo ubežati. Zunanje znake z uporabo različnih preparatov in tretmajev še nekako uspemo prikriti in upočasniti, a telo se stara tudi navznoter, tam pa ne pridejo v poštev niti kreme in barve niti razni posegi, s katerimi bi ustavili čas. Na katere organe pa ima staranje največji vpliv?

Vnetje debelega črevesa, ki povzroča drisko
Mikroskopski kolitis je vnetje debelega črevesa, ki povzroča dolgotrajno vodno drisko. Motnja je dobila ime po dejstvu, da je treba tkivo debelega črevesa pregledati pod mikroskopom, da bi ga identificirali, saj je tkivo lahko videti normalno s kolonoskopijo ali fleksibilno sigmoidoskopijo.

Veste, kako dejansko deluje prebava?
Vsi že vemo, kako pomembna je zdrava in urejena prebava. Pa vemo, kako dejansko deluje? Kaj je prebavni sistem, kje se začne in kje konča prebava? Zakaj so pomembni prebavni encimi, zakaj potrebujemo probiotike? Poglejmo si vse, kar moramo vedeti o prebavi.

Prebavna motnja, ki vpliva na absorpcijo hranil
Sindrom malabsorpcije je prebavna motnja, ki telesu, natančneje, naši prebavi, preprečuje, da bi učinkovito absorbirala hranila iz hrane.

Pretesna oblačila? Morda niso krivi kilogrami ...
Zunaj že diši po pomladi in za številne je to čas, ko prevetrijo svojo omaro ter naredijo selekcijo oblačil. To pomeni tudi, da bo nekaj oblačil treba pomeriti in verjetno nam ni treba razlagati o tem, kako klavrno se človek počuti, ko ne more zapeti najljubših hlač pretekle pomladi, nekoč ohlapna majica s kratkimi rokavi pa postane nenavadno oprijeta. A pozor, ni nujno, da so za tako stanje krivi kilogrami!

Kako se spopasti z napihnjenostjo in vetrovi?
Ste si zaradi nabreklega trebuha in neprijetnega tiščanja, pritiska in polnosti v predelu črevesja že kdaj morali odpeti pas in hlače? Potem zagotovo veste, kako neprijetna tegoba je napihnjenost. Res je, da običajno popusti še isti dan, a če se ves čas ponavlja, je pametno, da poiščete vzrok te prebavne tegobe in jo z ustreznimi ukrepi poskušate omiliti oziroma se ji izogniti. Toda, kako ugotoviti, zakaj ste napihnjeni?

Kako se znebiti napihnjenosti?
Napihnjenost je danes pogosta težava in je lahko posledica več različnih dejavnikov. Posledično je na voljo tudi več rešitev. Poglejmo si najpogostejše vzroke za napihnjenost in rešitve.

Če spadate v to skupino, ne bi smeli piti piva
Vam lahko pivo škodi? Zakaj in kdaj, bolje rečeno, za koga je pivo lahko škodljivo?

Če imate težave s ščitnico, se izogibajte tem živilom
Ščitnica ima ključno vlogo pri presnovi hormonov in uravnavanju metabolizma, skrbi pa tudi za številne druge funkcije. Če ne deluje pravilno, lahko povzroči mnoge simptome in težave, posledično pa morajo bolniki paziti tudi pri prehrani. Poglejmo, kaj so o tem zapisali na index.hr in health.

Tudi to vpliva na bolezni prebavil
V sodobnem zobozdravstvu, kjer človeka opazujemo celostno, veliko pozornosti ne posvečamo samo prisotnosti kariesa ter drugih zobnih patologij, temveč iščemo tudi znake določenih bolezni, ki se lahko kažejo sprva celo samo s spremembami v ustni votlini.

Katere avtoimunske bolezni poznamo?
Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Če ste zdravi, je lahko brezglutenska dieta za vas škodljiva
Danes imajo ljudje z alergijo, intoleranco na hrano in podobnimi zadevami mnogo več rešitev in ponujenih izbir, kot so jih imele generacije pred nami. A na žalost je prišlo tudi veliko 'modnih trendov', kjer v želji po vitki postavi, doseganju takšnih in drugačnih idealov iščemo rešitve tam, kjer jih morda za nas ni.