hipotiroidizem

Novo odkritje, kaj poveča tveganje za srčni infarkt
Mala metuljčasta žleza v našem vratu, ki proizvaja različne hormone in je nadzoruje številne aktivnosti našega telesa, lahko ob nepravilnem delovanju povzroči neredno bitje srca ali privede do srčno-žilnih bolezni. Zadnja raziskava je pokazala, da nepravilno delovanje ščitnice poveča tudi tveganje za srčni infarkt.

Simptomi, ki kažejo na bolezen ščitnice
V Sloveniji se z boleznijo ščitnice spopada od 200 do 300 tisoč ljudi. Najpogostejše obolenje je avtoimunsko obolenje ščitnice Hashimotov tiroiditis, ki se navadno pojavi pri ženskah okrog 50 do 60. leta starosti, lahko tudi prej. Ker imajo bolezni ščitnice najrazličnejše simptome, je nanje pravzaprav treba pomisliti in se testirati.

To so znaki zgodnje menopavze
Menopavza je najbolj neprijetna sprememba, s katero se ženska spopade okoli 51. leta starosti. A v nekaterih primerih menopavza nastopi že prej, celo pred 40. letom starosti. Kar pa pomeni, da se ženska s števnimi neprijetnimi simptomi spopade že bolj zgodaj.

Razlogi, zakaj ste nenehno utrujeni?
Najpogostejši vzrok utrujenosti so hiter tempo življenja in številne obveznosti, ki jih moramo postoriti preko dneva. A če se utrujenost pojavlja kljub temu, da smo se naspali, in če se z njo spopadamo dlje časa, je pametno poiskati nasvet zdravnika. Tu je nekaj možnih vzrokov za dolgotrajno utrujenost.

Znaki staranja, o katerih nihče ne govori
V določeni starosti slej ko prej odkrijemo, da je težko ohranjati ideal lepote, hkrati pa tudi, da zadovoljstvo in dobro počutje izvirata iz drugih stvari. Kljub vsemu nekaj začetnih znakov staranja kaj hitro opazimo. Tu je nekaj tistih, ki so bolj neprijetni in o katerih se ne govori veliko.

Majhni simptomi, ki kažejo na velike težave
Na telesu velikokrat opazimo kakšne manjše spremembe, vendar jim velikokrat ne posvečamo dovolj pozornosti in prej ali slej pozabimo nanje. Vendar lahko včasih že majhni simptomi kažejo na zares velike zdravstvene težave.

Kako veste, da je za odvečne kilograme kriva ščitnica?
Ko kar naenkrat pridobimo 5 kilogramov, je najlažje kriviti premalo delujočo ščitnico, ki lahko v resnici vodi do nepojasnjenega pridobivanja telesne teže. A kako vemo, da gre za težave s ščitnico in ne le preprosto za dejstvo, da smo posegali po preveč kalorični hrani.

Resnica o presnovi! Jo lahko pospešimo?
Dobra presnova je ključna za številne procese v telesu. Ta nam pomaga tudi pri uravnavanju telesne teže in nas prav zato lahko varuje pred najrazličnejšimi boleznimi sodobnega časa, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni in rak. Zato je dobro, da veste, kako poskrbeti za hitro prebavo.

Kako lahko izboljšam svojo koncentracijo in spomin?
Mladi in stari, študentje in zaposleni imajo lahko težave s spominom in koncentracijo. Produktivnost preprosto upade, s tem pa pride do nelagodja v šoli ali na službenem mestu. Na srečo lahko na svoje mentalne sposobnosti močno vplivate na naraven način.

Kako povečati libido in izboljšati kakovost spolnega življenja?
Podatki kažejo, da naj bi za eno izmed oblik spolne motnje trpelo 52% moških, starih med 40 in 70 let. Spolna disfunkcija je skupni izraz za pomanjkanje ali izgubo spolne želje, erektilno disfunkcijo ter težave z ejakulacijo. Preverite, kako si pomagati.

Ocenite svoje zdravje kar v udobju lastnega doma
Obisk pri zdravniku je le redko prijetne narave, tudi če gre zgolj za povsem običajen pregled. Prav zaradi tega so strokovnjaki za vas pripravili spisek številnih metod, s katerimi lahko kakovost vašega zdravja ocenite kar v udobju lastnega doma.

Bi prepoznali težave s ščitnico?
Ste kar naenkrat pridobili odvečne kilograme, ste čez dan hitro utrujeni, se vam megli, vas daje mrzlica in izguba las? Ali pa ravno nasprotno: hujšate, se prekomerno potite in imate občutke tesnobe? Za vaše težave so morda krive motnje ščitnice.

Ne morete shujšati? Morda je vzrok resnejši
Če ste začeli uživati več kalorij in vadite manj kot običajno, potem naj vas ne preseneti, če boste pridobili na teži. A kaj, če počnete vse enako kot prej, a se kljub temu redite? Potem je čas, da se malo bolj poglobite v to, kaj se dogaja z vašim telesom.

7 težav z nohti, ki jih nikar ne spreglejte
Nohti so odraz našega zdravja in lahko razkrivajo marsikatere nevarne bolezni. Preverite, v katerih primerih morate nujno obiskati zdravnika.

Kaj razkrivajo težave z mehurjem?
Težave z mehurjem običajno pripisujemo starejšim in slabotnim, vendar se lahko pojavljajo pri osebah vseh starosti in osebah, ki so na prvi pogled povsem zdrave.

Katere bolezni razkriva nenehna utrujenost?
Imate občutek, da so vaše baterije popolnoma izpraznjene? Za tem se lahko skriva zdravstveni razlog ali pa je za vašo utrujenost kriv moderen način življenja. Prepoznajte razliko in odkrijte vzrok!

14 stvari, ki jih oči povedo o vašem zdravju
Oči so okno v naše zdravje, saj lahko oftalmolog že s preprostim pregledom ugotovi številna bolezenska stanja. Te razkrivajo povišan holesterol, pritisk, bolezni jeter, sladkorno bolezen in še marsikaj drugega.

Simptomi gripe jo preganjajo že 16 let
Kath Robinson za simptomi gripe trpi že zadnjih 16 let. Vsak dan znova jo mučijo grozne bolečine v mišicah in sklepih, izčrpanost ter utrujenost, oblivajo pa jo tudi vročinski valovi.

Povišan holesterol vas lahko ubije
Povišana vrednost holesterola povzroča bolezni srca in ožilja. Te pa so najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Prav zato je pomembno, da s pravilno prehrano poskrbimo za to, da bodo vrednosti holesterola normalne. Več o tem nam je povedala dr. Cirila Hlastan Ribič z Inštituta za varovanje zdravja.

Utrujenost je lahko znak resne bolezni
Nenehna utrujenost je najpogosteje vzrok napornega življenjskega stila, ki v teh časih pesti skoraj vse. Kljub vsemu pa včasih zanjo ni vedno kriv le stres in prekomerna količina dela, ampak je vzrok veliko bolj resen.

VIDEO: Se redite? Morda je kriva ščitnica!
Moteno delovanje ščitnice je zelo pogost pojav – vsaka peta oziroma šesta ženska trpi za avtoimunskim obolenjem ščitnice. Če se motnje pravočasno opazijo in zdravijo, pacienti živijo povsem normalno. V nasprotnem primeru pa lahko imajo hude težave.

Ali se res lahko redimo zaradi počasne prebave?
Drži, počasna prebava res obstaja in res, lahko je vzrok povečani telesni teži. Je pa res tudi, da imajo počasno prebavo redki in da so vzroki za povečanje teže drugje, v neprimerni prehrani in premalo gibanja.

Zaprtje
Zaprtje je strokovno opredeljeno kot težavno in neredno odvajanje majhne količine trdega blata.

HORMONI
Bolezni/simptomi: