Vizita.si

hormoni in prehrana

Koža 27. 10. 2024 04.58

Vzroki in rešitve za akne, ki se pojavljajo na čelu

Zakaj se pojavijo akne na čelu? Kako si lahko pomagate, kakšne so rešitve?

Zdravje 20. 10. 2024 04.28

Lahko postanemo 'jutranji človek'?

Globoko v labirintu naše DNK naj bi majhna zbirka genov močno vplivala na to, ali smo jutranji ali večerni človek. Številni drugi vplivi oblikujejo tudi našo nagnjenost k jutranji ali večerni negi – hormoni, sončna svetloba, starost in celo to, kje na planetu živimo.

Osebna rast 28. 09. 2024 04.50

Menite, da dovolj dobro skrbite zase?

Če nimate nobenih zdravstvenih težav, imate srečo, vendar bi lahko še vedno obstajal prostor za izboljšave, ko gre za vaše dobro počutje. Namenite dovolj pozornosti sebi – psihičnemu in fizičnemu zdravju!

Koža 20. 07. 2024 04.44

Razlogi, zakaj se koža bolj masti v poletnem času

Koža se poleti bolj masti iz številnih razlogov. Nekateri med njimi zajemajo okoljske dejavnike, drugi biološke procese. Poglejmo si nekaj glavnih razlogov in seveda tudi rešitev.

Zdravje 12. 06. 2024 04.14

Kako lahko telesu pomagamo uravnotežiti hormone?

Polnozrnata žita, pet porcij sadja in zelenjave na dan, ribe, oreščki in dovolj tekočine so ključ do prehrane, ki bo pomagala pozdraviti hormonske težave.

Pediatrija 05. 06. 2024 04.55

Kako resen je gestacijski diabetes?

Gestacijski diabetes ali nosečniška sladkorna bolezen je sladkorna bolezen, ki se prvič odkrije med nosečnostjo (gestacijo). Tako kot druge vrste sladkorne bolezni tudi gestacijski diabetes vpliva na to, kako vaše celice uporabljajo sladkor (glukozo).

Prehrana 02. 05. 2024 04.50

Razlogi, zakaj hrepenite po sladkem

Včasih naše telo hrepeni po točno določenih stvareh brez očitnega razloga. Velikokrat nam telo na takšne in drugačne načine sporoča, da mu primanjkuje določenih hranil – največkrat vitaminov. Poglejmo si, kaj razkriva želja po sladkem.

Aktivno življenje 02. 04. 2024 08.50

Alenka Žigon: "V treh mesecih sem izgubila 10 kilogramov in 104 centimetre obsega"

Čeprav nikoli ni imela težav s prekomerno telesno težo, je gospa Alenka Žigon tako kot številne druge ženske z leti začela opažati, da se ji telo spreminja. Kljub redni telesni aktivnosti so se ji namreč začeli kopičiti kilogrami, posledično je bila njena samozavest na dnu. Ko se je tehtnica ustavila pri skoraj 71 kilogramih, se je zavedala, da mora nekaj spremeniti. Po tehtnem razmisleku se je odločila za celostni pristop in ob strokovni podpori v treh mesecih dosegla osupljive rezultate. Brez stradanja in prenaporne vadbe.

Razstrupljanje 12. 03. 2024 04.54

Nova raziskava razkriva učinke probiotikov na krepitev razpoloženja

Nedavna študija je razkrila potencialno pozitiven učinek probiotikov na simptome tesnobe in depresije pri ljudeh. Uživanje probiotikov naj bi tako, če gre verjeti omenjeni raziskavi, močno vplivalo na naše razpoloženje.

Duševno zdravje 20. 02. 2024 04.10

Znaki, da ne skrbite dobro zase

Radi verjamemo, da z zdravim prehranjevanjem, dovolj gibanja in s skrbjo za kakovosten spanec naredimo vse, kar lahko. A včasih to ni dovolj.

Aktivno življenje 11. 01. 2024 04.22

Kako pridobiti mišice?

Rast mišic zahteva čas, vztrajnost in dolgoročno predanost procesu. Vsekakor pa je z ustrezno vadbo, prehrano in predanostjo, skoraj vse mogoče.

Prehrana 31. 12. 2023 05.00

Najslabše prehranjevalne navade za vaš metabolizem

Če kdaj, bi si morali ob koncu leta zazreti v svoje (prehranjevalne) navade in jih morda začeti z novim letom spreminjati.

Prebava 28. 12. 2023 08.05

Tudi magnezij lahko pomaga pri tej najpogostejši tegobi

Ob vstopu v novo leto imamo vedno občutek, da se vse začne na novo. Pred nami so novi cilji, čakajo nas novi izzivi, vse je videti novo. Zato ne čudi, da si želimo na to svežo pot stopiti prenovljeni in v top formi. Še prej pa je treba obračunati s starimi bremeni, prečistiti telo in duha ter ponovno ali povsem na novo postaviti temelje za bolj zdrav življenjski slog. Kako se pravilno lotiti tega izjemno pomembnega procesa?

Prehrana 19. 12. 2023 05.00

Kako (pre)hrana vpliva na hormone?

Ali vpliva prehrana na občutljivost celic na hormonske signale, tj. na njihovo sposobnost odzivanja na hormonska sporočila? Z drugimi besedami, ali so tkiva in celice manj odporna ali bolj občutljiva na hormone v odvisnosti od določenih prehranskih sestavin, vzorcev prehranjevanja ali celotne prehrane?

Imunski sistem 06. 12. 2023 05.00

Katere avtoimunske bolezni poznamo?

Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Prebava 26. 10. 2023 08.56

Je tudi vas v zadnjih dneh doletelo to?

Pričelo se je obdobje, v katerem so na področju splošnega zdravja vse oči uprte v imunski sistem. Bo zdržal pritiske virusov in bakterij? Nas bo uspel obvarovati pred boleznimi? To je v prvi vrsti odvisno od nas samih. Pa ne toliko od tega, kako izdatno se založimo s prehranskimi dodatki, z vitamini in raznimi napitki, temveč predvsem od našega odnosa do lastnega organizma. Kako torej še pravočasno prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema in kako poskrbeti, da bo ponovno obratoval s polno paro?

Prehrana 12. 10. 2023 05.00

5 stvari, do katerih pride, ko se odpovemo sladkorju

Tudi vi radi posežete po sladkem? Dokler ostajamo v mejah normale, je vse lahko zdravo. Toda pretirano uživanje sladkorja lahko škoduje našemu zdravje. Kaj se zgodi z našim telesom, če in ko prenehamo jesti sladkor?

Imunski sistem 13. 09. 2023 05.00

Preproste navade za naravno krepitev imunosti

Predstavljamo vam nekaj trikov, ki bodo okrepili vašo imunost in s tem telesu omogočili lažji boj proti različnim virusom.

Prehrana 08. 09. 2023 05.00

6 stvari, ki se zgodijo, če in ko omejimo sladkor

Za začetek naj povemo, da je pri sladkorju kot pri vseh drugih stvareh v življenju – nič ni nujno slabo, če uživamo v mejah normale. Seveda je govora o zdravem sladkorju, ne toliko o dodanem in umetnem. Kaj se torej zgodi, če tovrstnega sladkorja uživamo preveč, in kaj, ko ga prenehamo uživati?

Zdravje 16. 05. 2023 05.00

Neprijetni simptomi, s katerimi se soočajo predvsem ženske

Če vam pogosto niha razpoloženje, pridobivate na teži, se prekomerno potite ali ste nenehno utrujeni, je to lahko znak porušenega hormonskega ravnovesja. Slednje je še posebej izrazito v puberteti ter pri ženskah v perimenopavzi ter v menopavzi. Ste vedeli, da vam hormone lahko pomaga vrniti v harmonijo tudi matični mleček, ki učinkovito lajša jakost kar 11 simptomov, ki spremljajo menopavzo?

Bolezni 11. 05. 2023 14.15

Hashimotovov tiroiditis je potrebno zdraviti

Gre za avtoimunsko bolezen ščitnice, pri kateri je delovanje najprej normalno, nato pa se postopoma zmanjšuje, dokler ne nastopi hipotiroza - sindrom, ki nastane zaradi pomanjkanja ščitničnih hormonov v tkivih. Kako prepoznati simptome?

Lepota 03. 04. 2023 05.00

Kako lahko sami preprečimo ali omilimo akne?

Akne in mozolji nam lahko povzročijo nemalo težav, še posebej, če se jih lotimo povsem napačno, na primer s stiskanjem, praskanjem, uporabo agresivnih izdelkov, prikrivanjem s težkimi pudri in podobno. In čeprav si želimo za svojo kožo samo najboljše, ji ravno s takimi dejanji delamo še več škode. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali do lepše in čistejše kože.

Prehrana 23. 11. 2022 05.00

Upočasnjeno delovanje ščitnice - kaj jesti, kdaj in v kakšnih količini?

Upočasnjeno delovanje ščitnice ali hipotiroidizem zahteva posebno vrsto prehrane. Priporočljiva je hrana z nizkim do srednje glikemičnim indeksom, kot je denimo ovsena kaša z jogurtom in cimetom. Nutricionist Nenad Bratković ponuja dodatne informacije o prehrani za ljudi, ki se borijo z upočasnjenim delovanjem ščitnice.

Žensko zdravje 09. 09. 2022 05.00

Se lahko boleči menstruaciji izognemo?

Z bolečimi menstruacijami se sooča marsikatera ženska v plodni dobi. A kot menijo strokovnjaki, v veliki meri bi se jim ženske z rednim gibanjem, zdravo prehrano in zdravim načinom življenja lahko izognile. Strokovnjakinje so v oddaji Vizita spregovorile o tej tematiki. Več si lahko pogledate v spodnjem prispevku.

Moško zdravje 30. 08. 2022 05.00

Povečajte raven testosterona na tri preproste načine

Testosteron je moški spolni hormon, nujen za fizično in spolno delovanje moških, pomemben pa je tudi za ohranjanje duševnega ravnovesja in spomina ter preprečevanje negativnega razpoloženja. Poglejmo si, kako lahko povišamo njegovo raven na preprost način.

Zdravje 19. 05. 2022 05.00

Kaj je testosteron in zakaj je pomemben za zdravje moških?

Vsak moški se mora prej ali slej soočiti s spremembami, ki nastanejo zaradi pomanjkanja testosterona. Njegova raven začne namreč z leti počasi, a vztrajno upadati. Prvi znaki se lahko pokažejo že pri štiridesetem letu ali celo prej, to pa odvisno tudi od navad in življenjskega sloga.

Psiha 18. 05. 2022 05.00

Kako sprejeti telesne spremembe v puberteti?

Puberteta je obdobje intenzivnih razvojnih sprememb, v katerem se iz otroka razvijaš v odraslo osebo. Pod vplivom divjanja hormonov se telo drastično spreminja, čustveni svet postaja bolj intenziven, kar ti poraja številna vprašanja o sebi in svetu. A kako čim lažje preiti skozi to vihravo obdobje in sprejeti spremembe, ki ti morda niso prav nič všeč?

Naslovnica 22. 04. 2022 05.00

Izpadanje las ni obsodba na plešavost

Izpadanje las vsak dan opazimo med tuširanjem ali na vzglavniku in je nekaj popolnoma normalnega. Vsak od nas namreč dnevno izgubi 50 do 100 las, kar je kapljica v morje, saj se povprečna oseba ponaša s kar 120.000 prameni las.

Duševno zdravje 17. 11. 2021 05.00

Kako sta prehrana in telesna aktivnost povezani z duševnim zdravjem?

Ko se začnemo posvečati skrbi za duševno zdravje, pogosto spregledamo temeljne gradnike, brez katerih ni dobrega psihofizičnega počutja in na katere imamo velik vpliv sami. Rutina spanja, urejena prehrana in redno gibanje so elementi našega življenja, ki pomembno vplivajo na vsakodnevno funkcioniranje. V tokratnem prispevku pa nekoliko več pozornosti namenjamo prav povezanosti duševnega zdravja, prehrane in telesne aktivnosti.

Lajfstajl 27. 05. 2021 06.00

Najresnejše brazgotine povzročajo hujše oblike aken

Akne so pri najstnikih izjemno pogoste. Če jih imaš, se zavedaj, da nisi edini. Seveda pa so neprijetne. Nanje vplivajo tako hormoni, prehrana, psihološki efekt kot okoljski dejavniki. Toda, ali lahko brazgotine, ki nastanejo zaradi aken, zdravimo in kako?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996