hrana

Nutricionistka razkriva 6 zdravih živil, ki jih uživa vsak dan
Nutricionisti naj bi se skoraj vsak dan srečevali z vprašanjem, kaj jedo, kako jedo zdravo in kako razporejajo svoje obroke. No, nutricionistka Keri Glassman je, kot povzemajo na portalu Ordinacija.hr, za today.com razkrila, katera živila so na njenem jedilniku tako rekoč vsak dan, pa tudi, kako jih najraje pripravlja.

To je vaš manjkajoči člen do fit telesa in boljšega počutja
Poletje je pred nami in zdaj se bolj kot kadar koli prej zavedamo pomena uravnotežene prehrane ter aktivnega načina življenja. In prav v tem obdobju smo najbolj obremenjeni s svojo podobo v ogledalu, zato ne smemo zanemariti tistega, kar je najpomembnejše – skrbi za svoje telo.

To so navade, s katerimi si uničuješ lase
Pogosto mislimo, da dobro skrbimo za svoje lase, in se niti ne zavedamo, kako škodljive so nekatere navade.

Če se lotevate hujšanja, morate vedeti to
Kalorični primanjkljaj vpliva na to, kako hitro izgubite kilograme, večji primanjkljaj pa vodi do hitrejše izgube teže. Vendar se strokovnjaki strinjajo, da je zmerno hujšanje, pri katerem izgubljamo polovico kilograma do kilogram na teden, najbolj zdrava in trajnostna stopnja hujšanja. Če v določenem tednu izgubite več kot to, boste verjetno znatno zmanjšali svojo mišično maso.

Zdaj je pravi čas za ta korak
V življenju nam je dano le eno telo in na nas je, da zanj ustrezno poskrbimo. Tudi če se občasno ukvarjate s športom, ste zmerni pri prehrani in si včasih privoščite sprostitev, je vaš organizem v sodobnem življenjskem ritmu še vedno pod velikimi obremenitvami in poln škodljivih snovi. Prav je, da mu vsaj enkrat na leto privoščite veliko 'čistko' in pomladni meseci so kot nalašč za ta korak. Tako boste namreč poskrbeli za dobro počutje in urejeno prebavo, ki je ključnega pomena za zdravje celotnega organizma.

Morda vam zato ne uspe shujšati
Ste že večkrat poskusili z dieto, pa vam nikakor ne uspeva? Morda se razlog, da se vam ne uspe spraviti k hujšanju, skriva v izbiri dneva.

Rastlinska prehrana – kaj vsebuje in kje jo najdemo?
Ste že slišali za rastlinsko hrano in njene koristi za človeka, planet in živali? Danes je to tema št. 1 v svetu prehrane, zdravja in okoljevarstva, zato je pomembno, da razumete, zakaj in kako je ta prehrana postala pomembna.

Kaj se zgodi, če uživate preveč beljakovin?
Beljakovine so nujno potrebne za normalno funkcioniranje našega telesa, vseeno pa lahko, kot pri vseh drugih stvareh v življenju, tudi tukaj pride do pretiravanja.

10 najboljših živil za ženske v srednjih letih
S staranjem se naš metabolizem upočasni, začnemo izgubljati mišično maso, prav tako pa se spreminja raven hormonov, kar povečuje naše možnosti za kopičenje maščob na trebuhu. Uživanje hrane, bogate z antioksidanti, vam lahko poleg redne vadbe pomaga pri zatiranju lakote in hrepenenja po sladkem, hkrati pa izboljša vaše splošno zdravje. Dr. Sarah Mirkin, pisateljica, ki se ukvarja z dietami in prehrano za ženske v srednjih letih, je za preventivo navedla svoja najljubša živila za ženske, starejše od 40 let.

To so najpogostejši miti o zdravem načinu življenja
Ko odraščamo, slišimo od okolice, pa tudi od svojih staršev in starih staršev, veliko nasvetov, ki niso najboljši. Vsi vemo, da moramo skrbeti zase, za zdravo prehrano in se redno gibati. A v naši družbi še vedno obstaja nekaj najpogostejših mitov, ko beseda nanese na zdrav način življenja.

Obstaja hrana, ki resnično povečuje spolno poželenje?
Od nekdaj je veljalo, da naj bi določena hrana povečevala spolno poželenje, a kot poudarja tudi nutricionistka v nadaljevanju, je dejstvo, da nobeno živilo samo po sebi tega ni zmožno storiti.

Previdno, v porastu je mišja mrzlica
Zadnji dve leti sta minili v znamenju pandemije covida-19, a to ne pomeni, da ostalih bolezni ni oz. so le te izginile. Nacionalni inštitut za javno zdravje namreč opozarja na naraščanje števila prijav mišje mrzlice.

5 nasvetov za zdravo prebavo
Zaradi vse hitrejšega življenjskega tempa se pogosto poslužujemo nezdravih navad, kar se nam lahko hitro maščuje. Ker se telo avtomatično odziva na to, kako ravnamo z njim, se mnogi med nami srečujejo s funkcionalnimi tegobami prebavnega sistema: zaprtjem, zgago, napihnjenostjo, neurejeno prebavo. V kolikor stanje ni bolezensko, je zdrava prebava skoraj zagotovo dosegljiva – pomaga lahko že pet majhnih, a pomembnih sprememb v našem vsakdanu.

So vitki ljudje srečnejši?
Odgovor na naslov je kratek in enoličen - NE. Srečni ljudje so v prvi vrsti predvsem zadovoljni sami s seboj. Nekateri se najbolje počutijo z nekaj odvečnimi kilogrami, drugi, ko so popolnoma natrenirani, spet tretji, ko so vitki. Kako kilogrami dejansko vplivajo na našo samopodobo, kaj imajo s tem potlačena čustva, predvsem pa, kaj je čustveno prenajedanje oz. čustvena lakota?

Skrivnost hujšanja ni zgolj v izbiri hrane, temveč v tem
V tokratni oddaji Nasmeh zdravju se je voditeljica Anja Markovič šalila, da ''ena solata na dan odžene trebuh stran.'' Je to resnica ali zgolj utopična miselnost? Kot ji je zaupala ustvarjalka receptov, je zelo pomembno, ne zgolj za solato, temveč tudi za ostalo hrano, kako jo pripravljamo.

To je mesnina, ki je bogata z vitamini in minerali
Slovenci smo veliki ljubitelji mesnin, ni zabave, na kateri ne bi imeli narezka in ni priložnosti, na kateri ne bi postregli vsaj pršuta. Pa se kdaj vprašate, kakšna hranila vnesemo v telo z uživanjem mesnin? Preberite si v nadaljevanju vse o mesnini, ki vsebuje malo maščob, bogata pa je z vitamini in minerali, še posebej z železom in magnezijem.

Najpogostejše napake, ki jih delamo pri 'zdravi prehrani'
Sploh potrebujemo prehranske dodatke, če imamo urejeno osnovno prehrano? Kako pomembne so v resnici beljakovine pri treningu, kako nevarni so zares ogljikovi hidrati in kakšne ekstremizme vse poznamo, ko je govora o 'zdravi prehrani'?

Anja Markovič: ''Mislim, da je treba slišati telo''
Oddajo Nasmeh zdravju bomo lahko spremljali na velikih zaslonih na POP TV od 27. marca, vsako soboto ob 17.55. Oddajo o zdravju, prostem času, zdravem načinu življenja, o reku 'zdrav duh v zdravem telesu', mitih in resnicah ter vseh tematikah, ki se dotikajo tovrstnega področja, bo vodila simpatična voditeljica Anja Markovič. Zanimalo nas je, kako sama skrbi za svoje zdravje, kako gleda na staranje in ali morda prisega na posebno vrsto prehrane. Preberite si, kaj nam je zaupala.

Bučna, lanena, sončnična semena ... Katera so najbolj zdrava?
Bučnična, lanena, sončnična semena ... Katera jesti, če imamo povišan krvni tlak, katera za zdrave kosti in navsezadnje, kakšne so zdravstvene koristi enih in drugih?

2 napitka, ki bosta pregnala spomladansko utrujenost
Pozimi imamo na voljo manjšo izbiro svežega sadja in zelenjave, zato jemo več živil, ki jih konzerviramo ali dalj časa hranimo. Hrana s predelavo izgublja vitamine in bioaktivne sestavine, zato lahko rečemo, da se do konca zime naše zaloge vitaminov izčrpajo, kar lahko vpliva na naš živčni sistem ter povzroči depresijo in močno utrujenost.

3 spomladanska živila, ki očistijo jetra in pospešijo prebavo
Pomlad je pred nami, z njo pa tudi priložnost, da iz telesa izločimo toksine, ki so se nabrali med dolgo in hladno zimo. Hrana, ki prinaša prve sončne žarke, je bogata z barvami, a tudi s pomembnimi hranili, ki blagodejno vplivajo na jetra, glavni razstrupljevalni organ. Brez obotavljanja posezite po špargljih, artičokah in mladi špinači.

5 mitov o čustvenem prenajedanju
Strokovnjaki se strinjajo, da je čustveno prenajedanje nezaželen spremljevalec naše obsedenosti z vitko postavo in je tudi glavni razlog, da težko izgubimo odvečne kilograme. Zakaj sploh prihaja do čustvenega prenajedanja in kako se lahko ustavimo?

5 stvari, ki jih vetrovi lahko razkrijejo o vašem zdravju
Občasni vetrovi niso nič takšnega, a če se njihova količina poveča, dodatno pa jih spremlja smrad, je čas, da se zazremo v naslednje stvari, ki so morda razlog za vetrove, navsezadnje pa tudi napihnjenost, ki jih navadno spremlja.

Kako se znebiti odvečne maščobe?
Najpomembnejše je razumeti, katere vrste maščob obstajajo in kako nanje vplivati z vadbo, prehrano in preprosto – z zdravo pametjo.

Debelost: Epidemija, za katero ne bo cepiva
Vstopili smo v tretjo dekado 21. stoletja, v obdobje, ko se svet bori s pandemijo koronavirusa SARS-CoV-2. Življenje se je v marsičem spremenilo, posledice pa smo v večji ali manjši meri zagotovo občutili že vsi. Poleg te pandemije pa je svet v zadnjih nekaj desetletjih prizadela še druga »pandemija«.

Kako si pomagati pri težavah s prebavo?
Uživanje nezdrave prehrane, premalo gibanja, stres, hiter življenjski tempo, nezadosten dnevni vnos tekočine in vlaknin v telo so razlogi, ki lahko vplivajo na slabo počutje in neredno odvajanje. Poglejmo si, kako lahko spremenite svoje dnevne navade, ki bodo pripomogle k boljšemu počutju in prebavi.

Protivnetna živila, ki jih je dobro vnesti v svojo prehrano
Vnetja so imunski odziv našega telesa, ki kaže, da nekaj ni popolnoma v redu. Če ga pravočasno in ustrezno ne zdravimo, lahko vnetje privede tudi do drugih zdravstvenih težav, vključno s srčno-žilnimi boleznimi in rakom.

Lucija Vrankar: Sproščenost, samozavest in pa preprostost
Lucijo Vrankar mnogo ljudi na družbenih omrežjih, kjer objavlja trenutke svojega življenja, pozna pod imenom xlucy_time. Energično, mlado in nasmejano dekle, ki opravlja delo stevardese, smo povprašali, kakšno je njeno življenje, kaj ima rada pri svojem delu in česa ne mara, predvsem pa, kaj bi svetovala vsem mladim.

Preverite, kako hitra je vaša prebava
Obstajajo številne preiskave, ki jih lahko opravite kar v domačem "laboratoriju". Ena takih je preverjanje, kako hitro prebavite hrano. To lahko preverite s pomočjo naslednjih dveh preprostih testov.

Katere so prednosti fleksitarijanstva?
Fleksitarijanstvo ali 'prilagodljivo vegetarijanstvo', kot mu radi rečemo, je še en prehrambeni trend, ki vključuje občasno uživanje mesa, vendar ne katerega koli.