ima

Kako se spreminjajo prehranske potrebe skozi starost in na kaj paziti?
Prehranske potrebe različnih starostnih skupin predstavljajo ključen vidik zagotavljanja optimalne prehrane in zdravja skozi celotno življenje. Od obdobja dojenčkov do starostnikov se naše prehranjevalne potrebe spreminjajo glede na stopnjo rasti, razvoja in starostnih sprememb, ki se dogajajo v telesu. Razumevanje teh sprememb in prilagajanje prehrane ustrezni starostni skupini je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobro počutje posameznika.

Živila, ki so bogata z omega 3 maščobnimi kislinami
Ne uživate radi rib in morske hrane? Pomembne omega 3 maščobne kisline lahko v telo pridobite tudi z naslednjimi živili, a stroka pri tem jasno poudarja – največ omenjenih maščobnih kislin najdemo prav v ribah in ribjem olju.

Piling, za katerega verjetno še niste slišali
Dermaplaning je postopek, s katerim strokovnjaki opravijo piling kože in se z njim znebijo umazanije in majhnih dlačic. Kaj vsebuje in kaj morate o njem vedeti?

Komu lahko zaupaš svoje težave?
V najstništvu, pravzaprav v mladosti, ima mnogo ljudi takšne in drugačne izzive z duševnim zdravjem. V mladosti se soočamo z vprašanjem in željo po sprejetosti pri vrstnikih, nasprotnem ali istem spolu, sprašujemo se, če smo dovolj dobri, če delamo prav, kaj si sploh želimo ...

Zdrave navade slavnih, ki si jih lahko jemljemo za vzgled
Nimamo vsi osebnih trenerjev, osebnega kuharja, še manj pa tudi časa, da bi se ukvarjali samo s svojim tempom življenja, kajne? To je delno res, včasih pa je samo izgovor. Naslednje navade slavnih in znanih si lahko vsi jemljemo za vzgled.

6 preprostih načinov za lajšanje napihnjenosti, če ste vegan
Ne bomo filozofirali o tem, ali je veganska dieta zdrava in pametna ali ne, temveč se bomo osredotočili na to, zakaj lahko pri veganih večkrat pride do napihnjenosti in kako si lahko glede tega pomagamo.

Kokosova voda – je zdrava?
Izdelki iz kokosa so vse bolj priljubljeni in jih pogosto vključujemo v svoj jedilnik zaradi slastnega okusa. Med njimi poznamo kokosovo mleko, moko in tudi kokosovo vodo, za katero velja, da ni samo okusna, ampak tudi spodbudno deluje na naše zdravje. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Irena Kahne: To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo
Za odločitvijo za delo na sebi stojijo marsikateri razlogi, slednji pa običajno niso posledica najbolj prijetnih življenjskih izkušenj. Tisti, ki jim je besedna zveza osebna rast znana, bodo verjetno seznanjeni z izrazi, kot so hipnoza, regresoterapija, meditacija in navsezadnje RTT terapija. O vsem tem, o uravnavanju čustev, razliki med analiziranjem in čutenjem le-teh, o dobrih in slabih vzorcih, ki jih je v tem življenju potrebno nasloviti, sem se pogovarjala z Ireno Kahne.

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu
Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Pripravljeni na TEP: Nasveti in priporočila za pripravo na operacijo
Menjava kolena ali kolka, znana tudi kot totalna endoproteza (TEP), je kirurški postopek, ki se izvaja za lajšanje bolečine in izboljšanje mobilnosti pri ljudeh z obolenjem sklepov. Po operaciji je ključnega pomena, da se sledi določenim nasvetom in priporočilom za čim boljše okrevanje in uspešno rehabilitacijo. V tem članku bo predstavljenih nekaj koristnih nasvetov po menjavi kolena ali kolka.

Bori se s številnimi zdravstvenimi težavami, uteho našla v sinovih
Celine Dion, ki je pred kratkim odpovedala svojo turnejo zaradi številnih zdravstvenih težav, je povedala, da dela vse, kar lahko, da bi se vrnila na oder.

5 ključnih veščin, ki jih moraš razviti za uspeh
Verjetno ti gredo starši na živce, ko te opozarjajo, kako pomembne so šola in ocene, sploh, če pomislimo, da nam danes družba kaže, da je pomembno vse prej kot to, kajne?

Najboljše beljakovine za vaše telo
Beljakovine so ključne za izgradnjo mišične mase, ohranjanje občutka sitosti in izgubo odvečnih kilogramov. A po podatkih nove raziskave, objavljene v reviji Applied Physilogy, Nutrition and Metabolism, ni tako pomembno, koliko beljakovin pojeste, kot iz katerih živil jih prejemate. Predstavljamo vam nekaj najbolj zdravih virov beljakovin.

Nutricionistka razkriva napitek, ki naj bi pomagal proti hiperpigmentaciji
Moktajl je pijača, podobna koktajlu, vendar za razliko od njega ne vsebuje alkohola. Moktajl iz matche (zeleni čaj v prahu), ananasa, ingverja in mete je odlična kombinacija fitokemikalij, ki naredijo kožo zračno in sijočo, vsaj po navedbah dr. Lejle Kažinić Kreho, ki jih je zapisala v svoji knjigi 'Dieta proti staranju'.

Zakladnica zdravja, ki se poleti mora znajti na vašem jedilniku
Ali ste vedeli, da so bučke polne hranil in lahko koristijo vašemu zdravju na več načinov?

Kako nevarno je preurejanje slik na družbenih omrežjih?
Z vseh strani poslušamo svarila strokovnjakov, kako pretirana uporaba družbenih omrežjih škoduje mentalnemu zdravju otrok in mladostnikov ter mladih odraslih. Kaj pa odraslih? S(m)o res tako imuni na vplive?

Shannen Doherty delila posnetek obsevanja možganov: 'Očitno je, da me je strah'
Igralka je v februarja leta 2020 razkrila, da so ji diagnosticirali raka dojke četrte stopnje, v torek pa je sporočila, da je CT, ki ga je opravila v januarju, pokazal, da ima metastaze v možganih. Stanje se pojavi, ko se rakave celice razširijo s prvotnega mesta v možgane.

Nevarno stanje, s katerim se spopada vedno več Slovencev
Sladkorni bolniki imajo v krvi previsoko koncentracijo glukoze, zato jo morajo ves čas spremljati in uravnavati. To je bolezen, na katero ne morejo kar tako pozabiti, saj nanjo pomislijo večkrat na dan, vse življenje. Mnogim to predstavlja veliko breme, a obstajajo načini, ki lahko olajšajo bolnikov vsakdan.

Si že slišal za moč pozitivnih čustev?
Najprej naj povemo, da so vsa čustva normalna, sprejemljiva in dovoljena! To vključuje tudi jezo, bes, žalost in vsa čustva, ki jih običajno označujemo za 'negativna'. Je pa vsekakor dejstvo, da se moramo naučiti obvladovati, začutiti in spustiti svoja čustva, saj v primeru, da jih predolgo časa negujemo, postanejo velik del naše osebnosti.

12 najboljših živil, ki jih morate to poletje vključiti v svoj jedilnik
Poleti skoraj vsi raje posegamo po bolj lahkotni hrani, ki nam daje več energije, nas ohladi in napolni naš dan z občutkom svežine. Če pozimi raje posegamo po bolj 'težki' hrani, imamo poleti radi lahka živila. Poglejmo si nekaj najboljših in najbolj zdravih, ki jih moramo letos preprosto vključiti v svoj jedilnik.

Hči slavnega igralca je spregovorila o očetovi bolezni
Slavni igralec Bruce Willis je v letošnjem letu prejel diagnozo frontotemporalne demence, bolezni, ki povzroča spremembe v osebnosti in vedenju, zdaj pa je o boleči resnici o očetovi bolezni spregovorila še njegova hči Tallulah Belle.

Kaj se zgodi z našim telesom, ko smo dehidrirani?
Voda je esencialna in nujno potrebna za človekovo življenje. Predstavlja 50–70 % naše telesne teže in je ključnega pomena za večino telesnih funkcij. Ste se kdaj vprašali, kaj se dogaja z našim telesom, ko smo dehidrirani?

Kaj je Apertov sindrom?
Apertov sindrom je redka genetska motnja, ki vpliva na razvoj lobanje in obraza.

Vsi se sprašujejo, kakšna je njena skrivnost
Jennifer Lopez vzbuja ogromno pozornosti, kjer koli se pojavi, in priznajmo si, da je še vedno videti odlično, kljub temu da bo kmalu dopolnila 54 let. Ni skrivnost, da veliko ur preživi v fitnesu in da ogromno pozornosti nameni tudi svoji prehrani. Torej, kaj se najpogosteje znajde na njenem krožniku?

Slive – vijoličasti dar antioksidantov
Slive morda niso najbolj priljubljeno sadje. V to kategorijo bi v tem letnem času morda prej lahko uvrstili lubenico, melono, breskve ... Toda ko boste prebrali, kako zdrave so tudi slive, jih na tržnici več ne boste spregledali. Dokazano je, da so slive zelo antioksidanten sadež. Veliko vsebujejo tudi vitamina C.

10 razlogov, zakaj vas srbijo prsi in bradavice
Vse ženske se občasno spopadajo s srbečico prsi ali bradavic. Ta je celo pogostejša, kot bi si mislili. A kdaj je srbečica le posledica uporabe napačnega detergenta in kdaj resnih težav? Preverite.

'Ne smrti, ljudje se bojijo bolečine pred njo'
Slovensko društvo Hospic že 28. leto stopa v stik s Slovenci v najbolj ranljivem obdobju njihovega življenja: ko se soočajo z izgubo najbližjega in celo, ko se soočajo z bližajočim se koncem svojega življenja. Zakaj umiranje in smrt še vedno veljata za tabu in zakaj bi bilo treba o tem veliko bolj naglas in iskreno govoriti ter se s tem tudi soočiti, smo tokrat klepetali z Andrejo Cilenšek, vodjo programa Prostovoljstvo pri omenjenem društvu.

Kako se lotiti načrtovanja zdravih obrokov?
Naša prehrana ima velik vpliv na naše zdravje in vsesplošno počutje, kar običajno že vemo, a si za obroke vseeno vzamemo premalo časa. Hiter življenjski tempo, številne obveznosti in skrbi nam pogosto odvračajo fokus od tistega, kar je resnično pomembno – skrb zase. Vendar pa lahko že z malo načrtovanja in priprave poskrbimo, da bodo zdravi in hranljivi obroki postali del našega vsakdana.

Kožne reakcije, ki so izjemno pogoste v tem času
Ljubitelji piknikov, rekreacije na prostem, morskih radosti in nasploh uživanja na svežem zraku, medtem ko vas božajo topli sončni žarki, ste končno prišli na svoj račun. Poletje je namreč skorajda tu in prav je, da ga zaužijete s polno žlico. Kljub temu pa ne pozabite, da ima tudi najbolj priljubljen letni čas svoje manj prijetne strani in skriva kup nevarnosti. V nadaljevanju preverite, o katerih nevšečnostih govorimo in kako se z njimi spopasti.

Načini sprostitve po napornih dnevih
Malo morje obveznosti, hitenje od ene stvari do druge, obilica dela, številni roki in še in še, vse to pripomore, da počasi, a zanesljivo začnemo izgubljati svoj entuziazem, motivacijo in življenjsko iskrico, ki nas je gnala naprej. In prav zato je še kako pomembno, da se znamo ustaviti, zadihati in da namenimo svoj čas tudi mentalni sprostitvi. Tako si bomo lahko znova napolnili baterije in spodbudili pozitivne občutke, ki nas delajo žive. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.