imamo

Zakaj bi morali telovaditi zunaj?
Znanstveniki so odkrili, da telovadba zunaj, na odprtem v zelenju, sprosti več stresa kot telovadba v zaprtih prostorih. Kolesarjenje in tek v naravi, kjer ni betona in stolpnic, sta najbolj učinkovita načina sproščanja stresa.

Terapija s pomočjo živali
Terapija z živalmi je ciljno usmerjena pomoč, pri kateri je žival, ki mora biti ustrezno šolana, bistveni del zdravljenja. Terapijo vodi strokovnjak, žival pa mora biti za terapijo ustrezno veterinarsko pregledana in spremljana.

Mit ali resnica: korenje izboljšuje vaš vid
Ljudje pravijo, da jabolko na dan odžene zdravnika stran, da nam korenje pomaga, da vidimo tudi v temi, in da moramo prehlad nahraniti, vročino pa sestradati. A kaj je res in kaj je le vraža. To so razkrili zdravniki.

Kako pravočasno prepoznati, da je sonca preveč?
Namerno izpostavljanje soncu, zato da bi porjaveli, ni priporočljivo. Zagorelost polti je v resnici obrambna reakcija telesa in kaže že na poškodbe kože zaradi ultravijoličnih žarkov. A kateri so prvi opozorilni simptomi, da je sonca že preveč?

Pevka presenetila s svojo objavo
Avstralska pevka Natalie Imbruglia, ki se je vsi spominjamo po pesmi 'Torn' iz devetdesetih let, je sporočila, da bo pri 44-ih letih dobila dojenčka, in sicer s pomočjo umetne oploditve in darovalca semena.

Načini, kako lahko jeste kruh in testenine in shujšate
Ogljikovi hidrati sami po sebi niso problematični, če želite shujšati. Svetovna zdravstvena organizacija pravi, da uživanje več vlaknin, ki jih dobimo iz polnozrnatih žitaric, kot so kosmiči, testenine, kruh in prav tako oreščki in stročnice lahko pomagajo zmanjšati tveganje za bolezni srca in prezgodnjo smrt. Ne le to, pomagajo nam tudi pri izgubi odvečnih kilogramov. Poglejmo, kako.

Nadvse okusen napitek, ki skrbi za dobro prebavo
Vsi že dobro poznamo riževo, ovseno ali mandljevo mleko. Zadnji hit med nadomestki mleka pa je mleko narejeno iz tigrovih oreščkov. A še preden se razburite, naj opozorimo, da pri tem ni bil poškodovan noben tiger. Oreščki, ki uspevajo v Afriki in Španiji, so ime po največjem predstavniku mačk dobili zaradi svojih prog na površini.

Strokovnjaki razkrili, kako zdrava je hrana v Sloveniji
Zadnja najobsežnejša mednarodna raziskava, kjer so strokovnjaki v 12 izbranih državah ugotavljali, kako zdrava so razpoložljiva živila na tržišču, je pokazala, da imamo v Sloveniji še precej prostora za izboljševanje živil. Čeprav imamo na trgu na voljo kar nekaj zdravih živil, pa jih je težko prepoznati.

2 živili, ki zmanjšata tveganje za kožnega raka
Ljudje, ki uživajo zelenjavo bogato z vitaminom A, kot sta korenje in brokoli, imajo za 17% manjše tveganje za razvoj kožnega raka. Žal pa pri temu ne pomagajo prehranski dodatki.

Hajdi Korošec Jazbinšek hudo zbolela
V primeru dolgotrajnega kašlja, kratke sape že pri manjšem telesnem naporu, ob bolečini v prsnem košu, šibkosti, izkašljevanju krvi, bruhanju in zmanjšanem apetitu, se nujno zglasite pri osebnem zdravniku. To je po tednu slabega počutja ugotovila tudi nekdanja otroška zvezdnica Hajdi Jazbinšek Korošec, ki se zdravi za atipično pljučnico.

Po dveh nepotrebnih operacijah ugotovili, da je postavljena diagnoza napačna
Mnogokrat se zgodi, da zdravniki postavijo napačno diagnozo in bolnika posledično napačno zdravijo. Svojo izkušnjo nam je zaupala tridesetletna Slovenka, ki je šele po nekaj letih in dveh operacijah izvedela, da gre za celiakijo. Kako se je s tem spopadla?

Vadba, ki lahko podaljša življenje
Dvigovanje uteži bi morali vključiti v svoj vsakdan, pravijo brazilski raziskovalci. V njihovi študiji je sodelovalo 3.878 udeležencev, ki so bili stari med 40 in 85 let. Spremljali so jih šest let in pol. Dvigovanje uteži pomeni močne mišice oziroma več mišične mase. To ne pomeni le boljšega zdravja, temveč tudi daljše življenje. Seveda takšno, ki ga preživimo čim bolj kakovostno.

Krivi niso geni, ampak dejstvo, da uživamo preveč nezdrave hrane
Debelosti ne moremo pripisati samo genetiki, saj je glavni vzrok za prekomerno telesno težo nezdrav življenjski slog, predvsem slaba prehrana in premalo telovadbe, pravijo strokovnjaki.

S takšno prehrano lahko zmanjšate tveganje za demenco
Najnovejše diete nam predpisujejo naj se izogibamo ogljikovim hidratom. A zadnja raziskava je pokazala, da nas lahko prehrana z veliko ogljikovimi hidrati in manj beljakovinami v resnici lahko varuje pred demenco.

Pogosta poletna težava, ki je nikar ne zdravite doma
Tako kot so vnetja srednjega ušesa ena najbolj pogostih zimskih obolenj, so vnetja zunanjega ušesa in sluhovoda bolj pogosta poleti. Medicinski izraz za to okužbo je otitis externa, uporablja pa se tudi izraz plavalčevo uho. Do okužbe lahko pride, ko je voda ujeta v ušesu, med plavanjem, kopanjem ali znojenjem. Bakterije in glive takrat namreč lažje vstopijo v uho z manjšimi kosi, ki se lahko pojavijo, ko čistite uho s palčkami, ga praskate s prstom ali nosite slušalke. Pojavita se lahko občutek polnosti v ušesu in izguba sluha. V kolikor imate blokado voska, lahko pride do tinitusa – stanja, ki povzroča zvonjenje v ušesu. Zato v poletnih mesecih namenite več pozornosti zdravju vaših ušes.

Zakaj je plavanje koristno za otroke?
Slovenska dežela je polna zdravilnih voda, izvirov in vrelcev, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje. Na izlet ali počitnice se lahko odpravite v kompleks bazenov oz. termalne toplice, ki jih je pri nas na voljo kar nekaj, ali pa izkoristite svoj čas za oddih v naravi pri katerem izmed slovenskih naravnih ali umetnih jezer in rek. Vsekakor naj bo vaša destinacija nadzorovano kopališče, kjer kakovost vode spremljajo strokovnjaki in kjer so kopališča primerno urejena oz. dostopna. Tja se lahko odpravite tudi z vašimi najmlajšimi, saj ima plavanje številne pozitivne učinke.

Pomemben napotek v vročih dneh
"Pijmo veliko vode, tudi če nismo žejni. Tako se bomo lahko dovolj potili in tako zniževali telesno temperaturo." Tako zapiše na spletni strani Zdravstvenega doma Ljubljana Milan Žnidaršič, dr. med., spec. spl. in urg. med. Če se vam zdi, da se veliko potite, priporoča, da vodi dodate malo limoninega soka in soli. Izogibajte pa se alkoholu, vročim in sladkim pijačam. Pomembno je, da ne dehidrirate.

Vroči dnevi so pred nami. To so ukrepi, ki jih je dobro upoštevati
Pred nami je vročinski val, ki lahko povzroči številne škodljive učinke na naše zdravje. Še posebej to velja za bolj občutljive ljudi, kot so starejši, otroci in bolniki. Kljub temu vsi lahko občutimo negativne posledice prekomerne vročine. Tu je nekaj nasvetov, kako jih zmanjšati in kako ravnati, ko je vroče.

Novo odkritje o debelosti
Zdravniki so dolgo časa vedeli, da prekomerna telesna teža predstavlja dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Veliko študij je kazalo povezavo med zmašenimi in otrdelimi krvnimi žilami in debelostjo. A ni bilo dovolj dokazov, da bi lahko trdili, da debelost v resnici povzroča srčno-žilne bolezni. Sedaj je to uspelo dokazati strokovnjakom s švedskega Inštituta Karolinska.

Pomemben mineral, ki vam ga lahko primanjkuje
Magnezij je mineral, ki je vključen v več kot 300 biokemičnih procesov v telesu, zato je eden najpomembnejših mineralov za naše telo. A ko po športni aktivnosti nastanejo mišični krči, ko se spopademo z napetostjo telesa in mišic, ko se pojavijo glavoboli, stres, živčnost ali celo preskakovanje srca, le redko najprej pomislimo, da nam v resnici primanjkuje magnezija.

Ko poletje prebudi najtežja čustva
Poletni meseci niso vedno povezani z nestrpnim pričakovanjem prostih dni, potepanjem po drugih deželah in počitkom. Včasih že prvi brezskrbni dnevi, poletni utrip in občutno več prostega časa prebudijo težja čutenja. Razlogov je več, pomembno pa je, da se jim znamo upreti in poskrbeti za kakovostno preživet čas – sami ali v družbi najbližjih.

Ljubljančanki se je kar naenkrat zlomilo šest vretenc
Imela je 45 let, ko so ji po naključju odkrili osteopenijo. To je predhodnica osteoporoze, ko je gostota kosti že manjša. Dobila je zdravila, ki so preprečevala nadaljnje izgubljanje kostne mase, a jih je nekega dne nehala jemati. To napako je ponovila celo dvakrat. Drugič se je končalo tako, da se ji je brez kakršnega koli padca ali dviganja težkega bremena zlomilo šest vretenc.

'Krivec je tudi hrana, ki je prazna.'
Poletje je čas, ko skočimo v kopalke, pa tudi, ko si zaželimo, da bi to lahko storili brez celulita. Kako se te nadloge znebiti, smo se pogovarjali z nutricistko Mojco Cepuš, ki pravi, da lahko to dosežemo tudi z malo drugačno prehrano.

Se spopadate z išiasom? Preizkusite 6 vaj, ki pomagajo
Redno gibanje, raznolika in varna vadba, pravilna priprava in jogijski pristop so zagotovo eden od načinov, da preprečimo neprijetno bolečino išiasa. Sunkoviti nekontrolirani gibi, sedeč način življenja, toge in mlahave mišice pa so skorajda recept, da do tega pride.

Kdo ima večje tveganje za nevarnega kožnega raka?
Uporabo solarijev so kanadski raziskovalci povezali z večjim tveganjem, da oseba prej dobi melanom. Ta je najnevarnejša oblika kožnega raka. Kot zapišejo na strani Onkološkega inštituta Ljubljana: “Maligni melanom predstavlja približno 5 odstotkov vseh kožnih rakov, odgovoren pa je za več kot 90 odstotkov vseh smrti zaradi kožnega raka.”

Ko je prenehala piti mleko, se je zgodilo teh 5 stvari
Novinarka spletne strani popsugar.com Jenny Sugar se je odločila, da bo opustila uživanje vseh mlečnih izdelkov. Tega se je držala štiri leta in opazila drastično spremembo. Preverite, kakšen vpliv je imela njena odločitev na njeno telo.

Umetna oploditev: Kako poteka postopek IVF?
Postopek zunajtelesne oploditve (IVF) je klasični postopek umetne oploditve. Gre za oploditev v laboratoriju, pod mikroskopom, na stekelcu oziroma v epruveti. Slovenija je po dostopnosti postopkov umetne oploditve v svetu pravi unikum, saj je le-ta zelo dostopna parom, ki se soočajo z neplodnostjo, prav tako te postopke krije zavarovalnica. Neplodni pari so upravičeni do šestih brezplačnih poskusov umetne oploditve za prvega in še do dodatnih štirih brezplačnih postopkov za drugega otroka.

5 najpogostejših vprašanj zobozdravniku
Avstralski zobozdravnik dr. Craig Wilson je odgovoril na 5 najpogostejših vprašanj pacientov, s katerimi se sooči v svoji vsakodnevni praski. Vključno s tem, kako pogosto je treba menjati svojo zobno krtačko, kako partnerja prepričati, da gre k zobozdravniku in ali beljenje zob uničuje sklenino.

''Kaj za vraga je na tvojem obrazu?"
19-letna britanska študentka Eleanor Hardie iz mesta Ascot se je rodila z znamenjem, ki prekriva velik del njenega obraza in je izjemno vidno. Čeprav so neznanci vanjo že kričali: 'Kaj za vraga je na tvojem obrazu?', sama ni nikoli čutila potrebe, da bi znamenje zakrivala z močnimi ličili.

Andrej Šifrer: Včasih se mora kaj zgoditi, da se predramiš
"Za moškega mojih let je zadnja stvar, ki jo hoče, to, da gre k zdravniku," pravi glasbenik Andrej Šifrer, podpornik akcije ozaveščanja o nevarnostih povišanega krvnega tlaka, ki poteka ta mesec. Da se vključi, se je odločil tudi zaradi osebne izkušnje. "Pred kakšnim letom oziroma letom in pol sem imel izkušnjo, ki je botrovala temu, da sedaj imam aparat za merjenje krvnega tlaka, ki ga tudi redno uporabljam. Se pravi moralo je priti do nečesa, da me je streznilo."