imamo

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi
V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

Oče, ki vsake pol ure izgubi spomin
Si predstavljate, da se ne bi jasno spominjali rojstva svojih otrok? Da bi kar sproti pozabili, kje so, in bi bili zato ves čas v strahu, da se jim je kaj zgodilo? Si lahko zamislite, da se ne bi mogli spomniti niti tega, kaj ste zjutraj jedli? Z vsem tem se spopada 50-letni Gerald.

13-letnica padla 30 metrov globoko
13-letna Taegan Marti iz Browarda je v adrenalinskem parku padla 30 metrov globoko in utrpela hude poškodbe, zaradi katerih je ostala paralizirana. Po 80 dneh v bolnišnici se končno vrača domov.

VIDEO: Ste zasvojeni z nakupovanjem?
Ste že kdaj komu v šali rekli, da preveč zapravlja in da je zasvojen z nakupovanjem? A ko gre zares, odvisnost od nakupovanja ni noben šala, temveč resna težava, ki včasih potrebuje celo pomoč psihoterapevta.

Zaradi tablet za hujšanje se ji je zmešalo
28-letna Samantha si je želela izgubiti tistih nekaj odvečnih kilogramov, zato je kupila zeliščne tablete za hujšanje. A izkazalo se je, da je njen novi dietni pripomoček vse prej kot nedolžen. Po treh mesecih jemanja tablet je namreč pristala na psihiatriji.

Pomagajmo ženskam, ki so žrtve nasilja!
Na Društvu SOS telefon vsak mesec prejmejo več kot 250 klicev prestrašenih in obupanih žensk, ki so žrtve nasilja. V dveh varnih hišah, ki jih imajo, mesečno v povprečju živi 10 žensk in pet otrok. Prav vsak od nas pa lahko po svoje doprinese k zmanjšanju nasilja nad ženskami.

Pet zmotnih prepričanj o hujšanju
Dandanes imamo na voljo številne informacije o tem, kako hujšati, jesti, telovaditi. Slišimo za takšne in drugačne diete, ki naj bi nam zagotovile pot do zavidljive postave. Pa vendar ne gre verjeti vsemu, kar slišite oziroma preberete. Tukaj je šest mitov o hujšanju, ki ne držijo.

Najstniško popivanje: zabava ali težava?
Ste že kdaj zalotili svojega najstnika, da je domov prišel opit? Čeprav se nam včasih to zdi povsem nedolžno, vendar temu ni tako. Popivanje najstnikov je namreč pogosto posledica stisk, ki jih mladostniki ne znajo konstruktivno rešiti, zato popivanja zagotovo ne gre jemati zlahka.

Kako okrepiti očesne mišice?
Mišice v očeh omogočajo, da lahko gledamo v vse smeri, hkrati pa tudi pomagajo izostriti vid. Če te postanejo toge in slabše prilagodljive, to vpliva na ostrino našega vida. Kako jih lahko okrepite?

Zakaj smo postali obsedeni s kofeinom
V današnji 'non-stop' budni družbi ni časa za počitek. Osemurni delavniki so namreč že zdavnaj preteklost, saj se ti pogosto zavlečejo dolgo v noč, če pa si želimo še kvalitetnega družinskega življenja, potem je dober spanec le še spomin na preteklost.

Izvijte se iz primeža alkohola
Imate močno željo po alkoholu, ki je ne morete krotiti, pogosto izgubite nadzor nad popitim alkoholom, ga dobro "nesete", je alkohol na prvem mestu pred drugimi aktivnostmi? Potem ste zasvojeni z alkoholom. Preverite, kako si pomagati!

Koliko vrst holesterola poznate?
V našem telesu obstajata dve vrsti holesterola: LDL-holesterol (Low-Density Lipoprotein cholesterol), kar prevedeno pomeni lipoproteinski holesterol male gostote, in HDL-holesterol, (High-Density Lipoprotein cholesterol), holesterol velike gostote.

Spoznajte zdravnico, ki podira tabuje o smrti
Specializirana zdravnica paliativne medicine Urška Lunder spremlja tiste najtežje bolnike, ki jih zaradi neozdravljivih bolezni čaka smrt. Pacientom in svojcem pomaga, da se soočijo z grozljivo diagnozo in da so njihovi zadnji dnevi, tedni, meseci čim lažji.

FOTO: Ste izpostavljeni luskavici?
Življenje z luskavico ni enostavno. Ker je bolezen opazna že na daleč, se okolica bolnikov izogiba in jih poriva na stran, po drugi strani pa so bolniki na bolezen vezani doživljenjsko, zaradi česar se nekateri soočajo s hudimi travmami.

Z meditacijo do boljšega počutja
Stres je eden glavnih sprožilcev številnih zdravstvenih težav, zato je izjemno pomembno, da se ga naučimo nadzorovati. Ena izmed tehnik, s katero si lahko pomagamo, je tudi meditacija.

Je zdravljenje MS s širjenjem ven je uspešno?
Klinična študija širjenja vratnih ven, ki jo na bolnikih z multiplo sklerozo opravljajo v Centru Medicor še ni končana, zato dokazov o (ne)uspešnosti metode ni, so pa, kot zatrjujejo, vmesni rezultati spodbudni. Hkrati so v Medicorju ogorčeni nad odzivom slovenskih nevrologov, ki njihovo delo blatijo še pred zaključkom študije.

Pripravite se na tek v hladnem vremenu!
Tek je šport, ki ga lahko treniramo kadar koli, v vseh letnih časih. Pomembno je le, da se znamo prilagoditi vremenskim razmeram. Kako uživati v teku pri nizkih temperaturah?

Katere bule na vratu so nevarne?
Ste se že kdaj vprašali, kaj so bule, ki jih imajo nekateri ljudje na vratu? Lahko gre za povsem nenevarno bulo, ki ostane ali sčasoma izgine, lahko pa gre za nevarnejšo bulo, morda celo maligno.

Ste nagnjene k raku dojke?
Večina rakov na dojki ni gensko pogojenih, a nekateri so. Tiste ženske, ki imajo mutacijo v genu BRCA1 in/ali genu BRCA2, imajo tako večjo verjetnost, da zbolijo za rakom dojke. Genski testi pa razkrivajo ali imamo to mutacijo ali ne.

Starši, vzemite si čas za svoje otroke!
Zaradi številnih obveznosti imajo starši vse manj časa za otroke, to pa lahko na njih pusti celo dolgotrajne posledice. Kako se na otroku pozna pomanjkanje prisotnosti staršev in kako poskbeti zanje v urah, ko vas ni doma, smo povprašali otroško psihologinjo mag. Matejo Hudoklin.

Vse več revmatikov, premalo revmatologov
Oseb z revmatičnimi obolenji je v Sloveniji iz leta v leto več, število strokovnjakov pa bolj ali manj ostaja skozi ves čas enako. Kako prepoznati revmatično obolenje in kakšno je stanje na področju zdravljenja v Sloveniji?

Ali nenehno pozabljate imena?
Ste se že znašli v neprijetnem položaju, ker se nikakor niste mogli spomniti imena svojega sogovornika? Potem vam bo prav prišlo nekaj nasvetov, kako si lažje zapomniti imena in druge podatke.

VIDEO: 200 strani prebere v pol ure
Ste si kdaj želeli, da bi knjigo, ki ima sto, dvesto ali celo več strani prebrali le v nekaj minutah in si tako prihranili ogromno časa? S posebno tehniko hitrega branja je to mogoče. Spoznajte študenta Jureta, ki 200 strani prebere v pičle pol ure.

Zakaj nenehno izbirate napačne partnerje?
Se vam dogaja, da nenehno izberete napačnega partnerja, da ste nenehno razočarani nad svojimi preteklimi zvezami? Vzrok za to najpogosteje ni v vaših partnerjih, ampak v vas, saj imate morda napačno predstavo o ljubezni.

Življenje brez barv
Si predstavljate, da ne bi razločevali barv in bi svet videli le v črno-beli barvi? To doživljajo tisti, ki trpijo za popolno barvno slepoto. Tisti, ki so le delno barvno slepi, pa določenih barv ne ločujejo, najpogosteje rdeče in zelene, včasih tudi modre.

7 stvari, ki jih morda še ne veste o holesterolu
Prvi asociaciji ob besedi holesterol sta najpogosteje mastna hrana in srčno-žilne bolezni. A o holesterolu obstaja kar nekaj presenetljivih dejstev, ki jih morda še ne veste.

7 pozitivnih učinkov telovadbe
Vsi vemo, da je telovadba najučinkovitejše sredstvo v boju proti odvečnim kilogramom in da krepi našo telesno kondicijo. A redna telesna aktivnost ima še številne druge pozitivne učinke na naš organizem. Preverite, katere!

Obkrožite se s prijatelji in živeli boste dlje
Prijatelji in družina so pomemben del našega življenja. Ti z nami delijo srečne trenutke in nam stojijo ob strani, ko nam je hudo. Pomagajo nam pri preživljanju vsakodnevnega stresa in so nam v oporo s koristnimi nasveti, včasih pa le tako, da poslušajo.

Kihate in smrkate? Preverite, kako si pomagati!
Čeprav je uradno še vedno poletje, pa so temperature že čisto jesenske. Prav zato so prvi prehladi že marsikoga spravili v posteljo z otečenim grlom, polnim nosom in suhim kašljem.

Pijem, kadim, ponočujem. Dokler ne zbolim.
Dokler smo zdravi, si ne delamo nobenih skrbi. Jemo, kar želimo, pijemo, kar želimo, mnogi kadijo in ponočujejo. Do takrat, ko nekaj ne zaboli. Ko se zjutraj zbudimo in nas boli grlo, glava ali nas tišči v prsih ...