Vizita.si

inštitut

Zdravje 25. 01. 2024 04.22

Zakaj hrepenimo po sladkorju, ko prenehamo piti alkohol?

Ste se že kdaj za dolgo obdobje odpovedali alkoholu in opazili, da povečano hrepenite po sladkorju in sladkarijah? Strokovnjaki imajo odgovor, zakaj prihaja do tega.

Zdravje 18. 12. 2023 11.56

Kaj je meningokokni meningitis?

Nacionalni inštitut za javno zdravje (v nadaljevanju NIJZ) naj bi obravnaval primer smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Poglejmo si, za kakšno bolezen gre.

Okužbe in zastrupitve 09. 11. 2023 05.00

Kakšni so simptomi okužbe s salmonelo?

Okužba s salmonelo (salmoneloza) je pogosta bakterijska bolezen, ki prizadene črevesni trakt. Bakterije salmonele običajno živijo v živalskem in človeškem črevesju in se izločajo z blatom. Ljudje se najpogosteje okužimo z okuženo vodo ali hrano.

Življenjske zgodbe 08. 11. 2023 05.00

'Nimam utripa, delujem na baterije'

30-letna ženska ima redko genetsko srčno obolenje in kot pravi, nima utripa.

Zdravi zobje 17. 10. 2023 05.00

Kako lahko zobozdravnik prepozna raka ustne votline?

Rak ustne votline in ustnega dela žrela na začetku ne boli, zato je pomembno, da si redno pregledujemo ustno votlino za potencialne spremembe, ravno tako pa je pomembno, da se redno udeležujemo pregledov pri zobozdravniku, kjer lahko s temeljitim pregledom in tipanjem struktur zobozdravnik odkrije spremembe v zgodnjih fazah.

Novice 21. 09. 2023 05.00

Bomo dobili nove oblike zdravljenja raka?

Prizadevanja na področju zdravljenja raka in redkih bolezni nas vodijo do vse večjega napredka, zaradi katerega bi lahko v prihodnosti pozdravili številne bolezni, ki so veljale do zdaj za neozdravljive ali pa zdravljenje ni dalo najboljših rezultatov. Kaj se nam torej obeta v prihodnosti in kakšne možnosti imamo danes? Več o tem v nadaljevanju.

Zdrav Lajf 14. 09. 2023 05.00

Najstniki prek spleta brez ovir do alkoholnih pijač?

Na Inštitutu za nutricionistiko opozarjajo, da mladi, natančneje mladoletniki, prek spleta pridejo do alkoholnih pijač praktično brez kakršnekoli ovire.

Zdravje 09. 09. 2023 05.00

'Deci vina na dan' – dobro za zdravje ali pač ne?

Na Inštitutu za nutricionistiko so pripravili vrsto sporočil z izjavami strokovnjakov, v katerih razkrivajo in preverjajo ozadja prehranskih mitov in raziskujejo vprašanja. Nazadnje so lotili koristi kozarca rdečega vina na dan. Je res zdravo?

Prehrana 17. 08. 2023 05.00

Kaj sploh so aditivi, zloglasni E-ji v živilih?

Aditivi predstavljajo snovi ali mešanice snovi, ki niso samostojna živila, ampak se dodajajo živilom med predelavo, transportom ali hrambo, da bi izboljšali njihovo varnost in kakovost.

Novice 12. 08. 2023 05.00

Stroka izdala priporočila za varnost pri čiščenju po poplavah

Nacionalni inštitut za javno zdravje, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Inšpektorat Republike Slovenije za delo so izdali priporočila in ključne točke za zaščito in varnost pri čiščenju po poplavah. Ker je bilo v zadnjih dneh zabeleženih že nekaj nesreč pri odpravljanju posledic poplav, so priporočila toliko bolj pomembna s preventivnega vidika preprečevanja poškodb. Zaščitite sebe in druge!

Zdravje 10. 08. 2023 05.00

Kako poplave vplivajo na širjenje bolezni?

Poplave, ki smo jim bili priča v zadnjih dneh, vplivajo na posameznika tako fizično kot psihično. Neposredno prizadeti čutijo posledice na svojem telesu, psihi in seveda tudi v svoji okolici. To pa še ni vse. Poplave na žalost pustijo posledice tudi na in v našem okolju z zdravstvenega vidika.

Novice 09. 08. 2023 09.58

Psihološka pomoč na voljo v zdravstvenih ustanovah in na kriznih telefonih

Ujma, ki je Slovenijo prizadela v preteklih dneh, je številnim odnesla vse, kar so imeli, številni bodo ob šoku potrebovali tudi psihološko pomoč. STA objavlja seznam organizacij in telefonskih številk, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in kjer lahko državljani poiščejo pomoč.

Preventiva 08. 08. 2023 08.49

Kaj se zgodi, če spijete neprekuhano vodo?

Voda je temeljni vir življenja, in medtem ko imamo v Sloveniji sicer pitno vodo, te sreče nimajo povsod po svetu. Tudi mi ne v zadnjih dneh, ko so nas prizadele poplave. Nacionalni inštitut za javno zdravje je izdal priporočila za prekuhavanje vode, kjer je to potrebno – navodil se je potrebno držati. Poglejmo si, zakaj.

Zdravje 08. 08. 2023 05.00

Lahko poveča tveganje za kap za 10 do 15 odstotkov

Tveganje za kap se povečuje, več kot alkohola oseba uživa, je pokazala britansko-kitajska študija. Za povrh se s tem povečuje tveganje za povišan krvni tlak, kar je v resnici še en dejavnik tveganja za kap. Strokovnjaki opozarjajo, da je tveganje večje že pri uživanju, ki naj bi bilo zmerno.

Novice 08. 08. 2023 05.00

Kaj storiti z živili, ki so prišla v stik s poplavno vodo?

Glede na razmere v preteklih dneh, ki so prizadele mnogo ljudi, se poraja nemalo vprašanj. Med drugim tudi, kaj storiti z živili, ki so prišla v stik s poplavno vodo. Zelo kratek odgovor je, da moramo takšna živila, žal, zavreči.

Prehrana 18. 06. 2023 05.00

Živila, ki so bogata z omega 3 maščobnimi kislinami

Ne uživate radi rib in morske hrane? Pomembne omega 3 maščobne kisline lahko v telo pridobite tudi z naslednjimi živili, a stroka pri tem jasno poudarja – največ omenjenih maščobnih kislin najdemo prav v ribah in ribjem olju.

Alergije 12. 05. 2023 05.00

Se lahko (tudi) s prehrano borimo proti alergijam?

Alergije na hrano so dandanes vse pogostejše, prizadenejo na milijone ljudi po vsem svetu in so velik izziv, saj vplivajo na kakovost življenja ter povzročajo nelagodje.

Rakave bolezni 19. 04. 2023 05.00

Simptomi se pogosto pojavijo prepozno

Na žalost se po podatkih, ki jih navaja portal ordinacija.hr, rak jajčnikov le v 20 odstotkih primerov odkrije v zgodnji fazi.

Duševno zdravje 13. 04. 2023 05.00

Kako prepoznati simptome anksioznosti pri najstnikih?

Od šolskih izpitov, odraščanja in problemov, ki pridejo z njim, do pretirane uporabe družbenih omrežij. Veliko stvari lahko povzroči tesnobo pri najstnikih. Kaj storiti, če in ko jo prepoznate? Navsezadnje, kako jo sploh prepoznati?

Prehrana 22. 03. 2023 05.00

'Energijske pijače niso primerna pijača za otroke in mladostnike'

Energijske pijače vsebujejo visoko vsebnost kofeina, sladkorja in različnih drugih sicer dovoljenih poživil. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko energijske pijače zvišajo krvni tlak in povzročijo nepravilen srčni ritem, dodatno pa s seboj nosijo številna druga tveganja za zdravje – tudi in predvsem za mladostnike!

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 05.00

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga

Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Rakave bolezni 01. 02. 2023 05.00

Nevarna bolezen, ki navadno nima simptomov

Rak trebušne slinavke je izjemno nevaren predvsem zaradi pomanjkanja simptomov, ki nakazujejo na resno stanje, vendar zaradi ignoriranja le teh rak ostaja prepozno odkrit, v večini primerov pa se konča s smrtjo.

Novice 14. 12. 2022 05.00

Kaj in kdo je (lahko) družinski pomočnik?

Družinski pomočnik je, grobo rečeno, alternativna oblika pomoči institucionalnemu varstvu.

Duševno zdravje 23. 11. 2022 10.22

Nasilje v družini – pravočasno poiščite pomoč

Nasilje v družini je na žalost resničnost marsikatere ženske. Prepoznavanje znakov nasilnega razmerja in vedenje, kako zapustiti nevarno situacijo, pa mnogokrat lahko rešita življenje!

Novice 14. 11. 2022 11.32

Svetovni dan sladkorne bolezni 2022: število oseb s sladkorno boleznijo se je v preteklih dveh letih izjemno povečalo

Na letošnji, že 13. nacionalni konferenci o sladkorni bolezni bodo izpostavljali, kako zelo pomembno je za osebe s sladkorno boleznijo, da imajo na voljo verodostojne in razumljive informacije. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da svetovni dan sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo danes, ponuja priložnost za ozaveščanje o sladkorni bolezni kot globalnem javnem zdravstvenem problemu, ponujajo pa tudi nasvete, kaj je treba storiti za boljše preprečevanje, diagnosticiranje in obvladovanje bolezni.

Infekcijske bolezni 10. 11. 2022 11.47

Respiratorni sincicijski virus (RSV) spet v porastu, Slovenija vodilna po pojavnosti okužb v Evropi

Okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) se pojavljajo v jesensko-zimskem času, včasih segajo celo do pomladanskih mesecev. RSV je najpogostejši povzročitelj akutnega brohiolitisa majhnih otrok, pri večjih otrocih in odraslih pa povzroča le blažja prehladna obolenja. Začetek kroženja RSV zaznamo le, če kužnine dihal testiramo na RSV, saj klinična slika okužbe z RSV nima značilnega poteka.

Bolezni 16. 10. 2022 05.00

Kakšni so simptomi astme pri otrocih?

Število primerov astme naj bi naraščalo. Je to povezano s porastom primerov alergije, v mestih z onesnaženostjo okolja ali pa je to posledica dejstva, da stroka še ne ve jasno, kako astmo preprečiti?

Dieta 07. 10. 2022 05.00

Kaj se zgodi, ko nehamo uživati rdeče meso?

Nekateri se za opustitev mesa odločajo z etičnega vidika, drugi z okoljskega. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pravijo, da uradna medicina stoji za stališčem, da zdrava in uravnotežena prehrana vključuje vsa živila v priporočenih in optimalnih količinah. A pri tem dodajajo, da je lahko tudi prepogosto uživanje mesa in zlasti mesnih izdelkov v večjih količinah zdravju škodljivo.

Simptomi in bolezni 18. 08. 2022 05.00

Kaj morate vedeti o mamografiji?

Odgovarja mag. Kristijana Hertl, dr. med., vodja Državnega presejalnega programa za raka dojk DORA.

Simptomi in bolezni 07. 06. 2022 15.55

Kaj je kolera?

Kolera je bakterijska, črevesna in nalezljiva bolezen, ki se običajno širi prek onesnažene vode. Povzročajo jo bakterije iz vrst vibrionov. Povzroča hudo drisko in dehidracijo. Če se kolera ne zdravi, je lahko smrtna v nekaj urah, tudi pri prej zdravih ljudeh.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996