individualno

Ji bodo res uničile življenje?
44-letna Marie Pickstock je prosila zdravnike, naj ji zmanjšajo velikost prsi, saj so tako velike, da zaradi njih komaj hodi. A na zdravstveni zavarovalnici so jo zavrnili, češ da to ni dovolj dober razlog za to, da bi ji krili stroške operacije. Obupana Marie se je obrnila na medije.

Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
Doktorica psiholoških znanosti in psihoterapevtka, ki velja tudi za vodilno strokovnjakinjo za zdravljenje sindroma izgorelosti.

Se je odločila tudi za rekonstrukcijo dojke?
Svet je preplavila novica, da si je Angelina Jolie iz preventivnih razlogov dala odstraniti obe dojki, saj nosi gen, ki pomeni 87-odstotno tveganje raka na prsih. Po mastektomiji pa se ženske običajno odločijo za rekonstrukcijo dojke. Kako ta poteka, nam je pojasnil prof. dr. Uroš Ahčan.

Mag. Dragica Marta Sternad
Sociologinja, ki svetuje in nudi pomoč osebam z motnjami hranjenja, zasvojenim z alkoholom, rešuje partnerske konflikte in težave odraščajoče populacije.

TENA Lady
Ni pomembno, ali to storimo z živo rdečo trobico, dizajnerskimi čevlji z visoko peto, pisano poletno oblekico ali elegantno večerno opravo – ženske rade izstopamo.

Ko izguba neizmerno boli
V nasprotju s prepričanjem mnogih, ni najhuje takoj po smrti bližnjega, ampak šele po nekaj mesecih, ko začnemo dojemati, da nas je oseba zapustila, pravi psihiatrinja dr. Onja Tekavčič Grad.

Pet nasvetov, ki vam bodo pomagali uresničiti novoletne zaobljube
Opustil/-a bom kajenje, shujšal/-a bom, končal/-a bom študij, izboril/-a si bom višjo plačo. Se je katera od teh odločitev znašla tudi na vašem seznamu novoletnih zaobljub? Kar koli ste si že začrtali za leto 2012, ponujamo vam nekaj nasvetov, kako to uresničiti.

Kako ravnati z rakavimi bolniki?
Diagnoza: rak. Bolniki se ob tem navadno srečajo z velikim šokom. Čas zdravljenja pa ni težek le zanje, temveč tudi za njihove bližnje. Kako komunicirati z rakovimi bolniki? Kaj jim reči in česa ne?

Darja Nagode, hipoterapevtka in terapevtka razvojno-nevrološke obravnave
Darja Nagode je nevrofizioterapevtka, ki izvaja individualno razvojno-nevrološko obravnavo otroka (učenje pravilnih vzorcev gibanja) ter individualno učenje njegovih staršev za pravilno negovanje in sodelovanje z njim.

Tatjana Mezeg
Fizioterapevtka, ki obravnava paciente s športnimi poškodbami in »over use« sindromi (aktivne in rekreativne športnike), s spremembami in težavami s hrbtenico in sklepi v akutni in kronični fazi.

Maruska Reiter, dr. med.
Homeopatinja in aromaterapevtka, sicer specialistka za anestezijo in intenzivno medicino na kliniki na Dunaju, ki v svoje redno delo na področju intenzivne medicine integrira tudi aromaterapijo.

Slovenci razvili nov način rekonstrukcije dojke
Cilj rekonstrukcije dojke je zagotoviti uspešnost operacije, preprečiti odmiranje tkiva in zagotoviti čim večjo simetrijo dojk. Vse to omogoča slovenski izum, ki je plod sodelovanja kirurgov in strokovnjakov s Fakultete za strojništvo.

Moški, preverite simptome moške menopavze!
Niso le ženske tiste, ki se morajo spopadati z menopavzo in spremembami, ki jih ta prinese. Tudi nekateri moški jo doživijo, in sicer zaradi upadanja nivoja testosterona. A to lahko vodi v številne težave, celo bolezni.

VIDEO: Bodo imeli otroci prednost pri MRI?
Vse več je otrok, ki nujno potrebujejo slikanje z magnetno resonanco. Čakalne vrste za tovrstno preiskavo so zelo dolge. Minister za zdravje Dorjan Marušič je zato kliničnemu centru predlagal, naj imajo otroci pri slikanju z magnetom prednost.

Kadi le še četrtina Slovencev!
Zadnje statistike o kajenju pri nas so razveseljive, pravijo strokovnjaki. Po najnovejših podatkih namreč kadi le še četrtina Slovencev, medtem ko je kar 75 odstotkov prebivalcev nekadilcev. Med kadilci je več moških kot žensk.

VIDEO: S pilatesom do zdravja
Za krepitev in oblikovanje mišic vsega telesa je poleg klasične pilates vadbe, ki se izvaja na blazinah, na voljo tudi drugačen, nekoliko bolj dinamičen pilates. Vaje se namreč izvajajo na posebnih napravah z vzmetmi, ki vadbo še dodatno otežijo.

Petra Škof, igralna terapevtka
Kot psihologinja je zaposlena na osnovni šoli, kot učiteljica ISP in izvajalka DSP. V popoldanskem času pa deluje kot igralna terapevtka, v zasebnem Centru za igralno terapijo, kjer svetuje in preko igralne terapije pomaga otrokom s čustvenimi in vedenjskimi težavami.

Kako dober je vaš spanec?
Letošnji svetovni dan spanja poteka pod geslom Spimo dobro, ostanimo zdravi. Kakovosten spanec je namreč zelo pomemben dejavnik za posameznikovo zdravje, dobro počutje in delovno sposobnost.

VIDEO: Do zdravja z glasbeno terapijo
Nedvomno glasba pomirja in razveseljuje, lahko pa tudi zdravi. Glasbena terapija je v tujini že uveljavljena, pri nas pa je še precej nova tehnika zdravljenja. Claudia in Špela Loti Knoll sta tako eni redkih glasbenih terapevtk, ki z glasbo pomagata mnogim.

Sedem idej za zdravo in izvirno valentinovo darilo
Če želite svojo drago ali dragega ob dnevu zaljubljencev presenetiti s čim drugim kot z večerjo, parfumom ali rožami, vam ponujamo nekaj idej za romantično in hkrati zdravju prijazno darilo, ki bo vaši boljši polovico okrepilo tako telo kot tudi duha.

Z grenivko nad kilograme
Bi poskusili? Star rek pravi, da grenivka naredi red v želodcu, poleg tega pa učinkovito topi maščobe in vzpostavlja ravnovesje v celotnem prebavnem traktu.

VIDEO: Z novo vadbo nad bolečine v hrbtu!
Bolečine v hrbtenici, boleči sklepi in mišice so na žalost vsakdan mnogih. Bolečine lahko preprečite s posebnimi vajami, ki jih izvajate kar sami doma in s pravilno telesno držo. Lahko pa si pomagate tudi z vodeno vadbo, imenovano Gyrotonic.

Sumite, da vas partner vara? Preverite znake!
»Pogosto ne morete vedeti, da ima vaš partner afero, saj se njegovo obnašanje zdi povsem normalno. Lahko vam gleda v oči in vam pravi, da je vse v redu.« pravi mag. Veronika Seles, psihoterapevtka, ki se ukvarja z zakonsko terapijo. Kljub temu so določeni znaki, iz katerih lahko prepoznate, da vas partner vara…

Polepšajte videz kože z radiofrekvenčnim pomlajevanjem
Radioferkvenčno pomlajevanje kože je posebna metoda pomlajevanja kože, ki je za razliko od ostalih bolj varna. Njegova lastnost je tudi ta, da na kožo deluje globinsko. Pri dermatologinji Metki Adamič smo preverili za kakšen poseg pravzaprav gre.

Razvoj dojenčka po mesecih: 1 mesec
1. mesec: Dojenčkov nasmeh je gotovo ena od stvari, ki nikogar ne pusti hladnega, še najmanj starše. Za ta čudoviti nasmeh je dovolj že to, da novorojenček prepozna vaš obraz.

Vadba v vodi za nosečnice
S fizioterapevtko Andreo Basković Juričan smo se pogovarjali o prednostih vodne vadbe in o tem, na kaj morajo biti pozorne nosečnice, ko se odpravijo v bazen ali v morje.

Kako močno pa vas boli?
Nekateri bolečino čutijo bolj, drugi manj. Nekateri pa celo naj ne bi bili občutljivi na bolečino. Kakšen je vaš bolečinski prag?

Soba za umirjanje
Vodni stolp z mehurčki, optična vlakna, eterična olja, vodna postelja, disko krogla, kinestetična tabla in nežna glasba so elementi, ki sestavljajo tako imenovano sobo za umirjanje. Soba je namenjena hiperaktivnim otrokom in tistim, ki imajo motnje v razvoju.

Nordijska hoja
Nordijska hoja je kot nalašč za tiste, ki bi se radi začeli rekreirati. Zanjo ne potrebujete veliko opreme, primerna je za vse generacije, ne glede na kondicijo. Samo začeti je treba.