Vizita.si

informacije

Novice 01. 03. 2025 04.34

Kako človeški možgani ustvarjajo zavest?

Znanstveniki in filozofi so se dolgo časa trudili razložiti, kako možgani ustvarjajo zavestne izkušnje. Nekateri dvomijo, ali se objektivna orodja znanosti sploh lahko spoprimejo s pojavom, ki je tako subjektiven. Kljub temu so raziskovalci začeli ugotavljati spremembe v možganski aktivnosti, ki spremljajo zavest. Tako imajo zdaj nekaj zanimivih zamisli o tem, zakaj naj bi se zavest sploh razvila.

Odnosi in spolnost 05. 02. 2025 04.21

8 nasvetov, kako skrbeti za svoje spolno zdravje

Spolno zdravje je zelo pomemben del našega življenja in je povezan tudi z našim splošnim zdravjem in z njegovo kakovostjo. Pogosto ga ignoriramo zaradi občutka sramu in stigme, pa tudi zaradi pomanjkanja celovitih zdravstvenih storitev na tem področju. Kako poskrbeti, da ostanemo zdravi in uživamo v zdravi spolnosti?

Lajfstajl 04. 02. 2025 04.23

Informativci prihajajo: zakaj je pomemben vajb (in ne to, kar ti povejo)

Informativni dnevi so pred vrati. Po njih bo treba narediti precej pomembno življenjsko odločitev in izbrati faks, v katerem boš preživel velik del svojih naslednjih let. Resnica je, da so informativni dnevi pomembni in ti lahko dajo veliko informacij, ki olajšajo izbiro. Ampak to, kar ti bodo povedali, je v resnici dokaj postranskega pomena. Informativni dnevi so pravzaprav en velik marketinški dogodek. In kot pri vsakem marketingu je treba znati brati med vrsticami.

Bolezni 03. 02. 2025 04.24

Kaj je hemiplegija?

Ste že slišali za hemiplegijo?

Simptomi in bolezni 03. 02. 2025 04.12

Vse, kar morate vedeti o astmi

Astma je kronično stanje, ki prizadene dihalne poti. Povzroča piskajoče in oteženo dihanje. Nekateri sprožilci vključujejo izpostavljenost alergenu ali dražilcu v okolju, virusom, vadbi in čustvenemu stresu.

Novice 31. 01. 2025 04.18

Zato se ne bi smeli zanašati na umetno inteligenco za informacije o zdravilih

Umetna inteligenca je že dodobra zarezala v naša življenja. Pri nekaterih stvareh, predvsem opravilih, nam lahko močno olajša naše delo in delovanje, toda strokovnjaki poudarjajo, da bi morali biti pri zdravstvenih nasvetih v povezavi z umetno inteligenco pozorni.

Zdravje 22. 01. 2025 04.30

Kaj se zgodi, če se zastrupimo s kemikalijami?

Zastrupitev s kemikalijami je resno zdravstveno stanje, ki se lahko zgodi zaradi nenamernega stika, vdihavanja, zaužitja ali absorpcije strupenih snovi skozi kožo. Posledice so odvisne od vrste kemikalije, količine, ki smo ji bili izpostavljeni, in časa, ki je pretekel do ukrepanja. V hujših primerih lahko zastrupitev ogroža življenje in zahteva takojšnjo medicinsko pomoč.

Duševno zdravje 21. 01. 2025 04.30

Kako nas tehnologija tiho uničuje?

Tehnologija je postala nepogrešljiv del našega vsakdana, saj omogoča hitrejšo komunikacijo, dostop do informacij in lajša delo. Kljub številnim prednostim pa sodobni način življenja, prežet s stalno uporabo digitalnih naprav, prinaša tudi nepričakovane posledice. Ena od njih je digitalna utrujenost, ki tiho, a učinkovito vpliva na naše zdravje, produktivnost in dobro počutje.

Zdravje 21. 01. 2025 04.17

6 simptomov pomanjkanja spanja, ki jih pogosto spregledamo

Spanje je ena izmed temeljnih potrebščin za ohranjanje zdravja, tako fizičnega kot duševnega. Kljub temu je v sodobnem življenju, ki je polno nalog, obveznosti in stresa, pogosto zanemarjeno. Pogosto si posamezniki ne priznamo, kako zelo pomanjkanje spanja vpliva na naše telo in počutje.

Zdravje 07. 01. 2025 04.12

5 ključnih elementov zdravja

Zdravje je temelj srečnega in polnega življenja, a pogosto pozabljamo, da ga ne določa le ena stvar, temveč preplet različnih dejavnikov. Če želite izboljšati svoje počutje in kakovost življenja, se osredotočite na pet ključnih elementov zdravja: kakovostno prehrano, gibanje, spanje, dobre odnose in duševno zdravje. Ti stebri skupaj tvorijo osnovo za dolgoročno zdravje in dobro počutje.

Zlata leta 26. 12. 2024 04.55

Vaja za boljše ravnotežje in preprečevanje padcev

Možnost padcev, predvsem v starejši populaciji, se poveča prav v tem letnem času, v hladnejšem in slabšem vremenu. Zato je ključnega pomena delo na preventivi in zmanjševanju tveganja padcev.

Simptomi in bolezni 24. 12. 2024 04.10

Kaj je 'hodeča pljučnica'?

'Hodeča' pljučnica ali 'pljučnica belih pljuč' naj ne bi bila nova zadeva in strokovnjaki mirijo, da ni čas za alarm. Poglejmo si, zakaj se danes sploh govori o njej.

Srčno žilne bolezni 23. 12. 2024 04.19

Kaj nam razkriva troponin?

Kaj je troponin in kaj določa? Kdaj in zakaj je povišan? Poglejmo si bolj podrobno, predvsem pa, kdaj zaradi njega lahko posumimo na srčni infarkt.

Prebava 17. 12. 2024 08.59

Izvrstne ideje za praznične dobrote, ki ne bodo obtežile želodca

Praznični čas je tradicionalno namenjen druženju ob izdatnih količinah izvrstne hrane, omamno dišečih prazničnih piškotov, ter kozarcu ali dveh alkohola. S tem seveda ni nič narobe, saj bi bil decembra greh preštevati kalorije. A pretiravanje lahko oteži prebavo, zato je dobro vedeti, kako si pomagati, da vam prebavne tegobe ne pokvarijo božično-novoletnega vzdušja.

Zdravje 17. 12. 2024 04.56

Je skeniranje celega telesa nevarno?

Računalniška tomografija, imenovana tudi CT, je vrsta slikanja, ki uporablja rentgenske tehnike za ustvarjanje podrobnih slik telesa. Je tovrstno slikanje nevarno?

Aktivno življenje 15. 12. 2024 04.21

6 najpogostejših napak pri hoji po mnenju ortopedov

Ortopedi opozarjajo, da lahko nekatere običajne napake pri hoji povzročijo poškodbe.

Rakave bolezni 11. 12. 2024 04.31

6 simptomov orofaringealnega raka

Orofarinks sestavljajo strukture v zadnjem delu žrela, vključno z dnom jezika, nebnimi mandlji, zadnjo faringealno steno in mehkim nebom. Obstaja veliko vrst raka orofarinksa. Poglejmo si bolj podrobno.

Moško zdravje 04. 12. 2024 04.50

Kaj morate vedeti o biopsiji prostate?

Prostata je nujna za razmnoževanje (plodnost), vseeno pa moški lahko povsem normalno živi brez te žleze in nima nobene zveze s spolno močjo moškega. Kako izgleda priprava in postopek biopsije prostate? Navsezadnje, kdaj se odločijo za ta poseg?

Psiha 03. 12. 2024 04.33

11 nasvetov, kako se s starši pogovarjati o zmenkih in ljubezenskih odnosih

Pogovori o zmenkih in ljubezenskih odnosih so lahko zahtevni, še posebej, ko gre za komunikacijo s starši. Mnogi najstniki se bojijo, da bi jih starši ne razumeli ali da bi bili preveč zaščitniški. Kljub temu pa so odprti in iskreni pogovori ključni za gradnjo zaupanja in razumevanja. Poglejmo si, kako lahko takšne in podobne debate odpreš tudi in predvsem s starši.

Zdrav Lajf 20. 11. 2024 03.15

Spanje je tvoj najboljši zaveznik med šolskim letom (in tako ga lahko izboljšaš)

Šolsko leto prinaša številne izzive, od obsežnih nalog in izpitov do družabnih dejavnosti in dodatnih obveznosti. V tem nenehnem vrvežu pogosto pozabimo na eno izmed najpomembnejših stvari za naše zdravje in uspeh – spanje. Kvalitetno spanje je ključno za dobro počutje, produktivnost in akademski uspeh.

Seks & razmerja 13. 11. 2024 03.09

Družbena pričakovanja o ljubezni: Kdaj poslušati sebe in kdaj druge?

Ljubezen je eno najmočnejših čustev, ki jih lahko doživimo, a je hkrati tudi zapleteno področje, ki ga močno oblikujejo družbena pričakovanja. Od starševskih nasvetov do kulturnih norm in medijskih predstavitev smo nenehno izpostavljeni idejam o tem, kakšna naj bi bila ljubezen in kakšni naj bi bili naši odnosi. Kako se spoprijeti z družbenimi pričakovanji o ljubezni ter kdaj je smiselno poslušati sebe in kdaj druge?

Zdravje 29. 10. 2024 04.39

Zakaj ni dobro, da nosite umazane nogavice?

Dva strokovnjaka za zdravje stopal sta delila pet stvari, ki jih lahko umazane nogavice naredijo vašim stopalom. Kako pogosto bi sploh morali menjavati nogavice? Odgovor je zelo preprost.

Simptomi in bolezni 21. 10. 2024 04.57

Tako nevaren je lahko sladkor

Ko je govora o sladkorju, večina ljudi pomisli na čokolade, sladke prigrizke, tortice in vse druge izvrstne slaščice. V teh je res ogromno sladkorja, a najdemo ga – predvsem dodanega – tudi v vseh drugih živilih, za katera si tega morda sploh ne bi mislili.

Duševno zdravje otrok 18. 10. 2024 05.00

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami

TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Novice 07. 10. 2024 05.00

Prepoznajte prve znake že danes

Ste že slišali za starostno degeneracijo makule? Kaj pa za diabetično retinopatijo? S prvo se na žalost sreča veliko starostnikov, druga pa je zelo znana osebam s sladkorno boleznijo.

Zdravje 07. 10. 2024 05.00

To se zgodi z ljudmi, ki preveč sedijo

V sodobnem času večino dneva preživimo v sedečem položaju. Moderen življenski slog, ki ga zaznamujeta dolgotrajno sedenje in pomanjkanje fizične aktivnosti, s seboj prinaša negativne posledice za naše fizično zdravje.

Novice 01. 10. 2024 04.35

Bomo v prihodnosti imeli možganske čipe?

Pred desetletji so se pojavljale šale o možganskih čipih, ki so se zdeli znanstvena fantastika. Ta pa postaja realnost. Če so še nedolgo nazaj verjeli, da do česa takšnega ne more priti, se danes vedno bolj zavedamo, da so možganski čipi dejansko že tu.

Simptomi in bolezni 29. 09. 2024 04.00

5 znakov, da so jetra zamaščena

Posamezniki z boleznijo zamaščenih jeter pogosto nimajo simptomov, dokler bolezen ne napreduje v cirozo jeter. Kakšni so simptomi bolezni zamaščenih jeter ali steatoze jeter?

Alergije 27. 09. 2024 04.36

To so simptomi alergije na lateks

Kdaj in zakaj, predvsem pa pri komu se razvije alergija na lateks? Je pogosta? Se jo da omiliti? Poglejmo si vse informacije, ki jih morate vedeti o alergiji na lateks.

Lajfstajl 16. 09. 2024 04.21

Kako ustvariti 'popolno' rutino učenja?

Ustvarjanje popolne rutine učenja je ključ do učinkovitega in dolgotrajnega pridobivanja znanja. Redna in strukturirana rutina vam omogoča, da bolje izkoristite čas, ohranjate motivacijo in izboljšate svoje rezultate. Toda kako to doseči?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996