informacije

POPov zdravnik leta 2012 je ...
Sinoči smo v Mestnem muzeju že tradicionalno razglasili POPovega zdravnika leta. Preverite, kdo je laskavi naslov osvojil letos.

Užijte to poletje brez nadležnega srbenja »tam spodaj«
Poletje lahko prinese veliko več kot zgolj toplo vreme in lenobne dneve na plaži. Za mnoge ženske so neprijetnosti in srbenje zaradi glivičnih okužb nožnice pogosta težava v dolgem, vročem poletju.

Ustvarjalnost naše inovatorke spreminja kozmetični svet
Kozmetični trendi vse pogosteje segajo do uporabnikov kozmetičnih izdelkov z neštetimi obljubami glede učinkov na kožo in vse bolj tudi z naravnostjo.

Kako izbrati kakovostna sončna očala?
Oči imamo samo ene, zato je treba poskrbeti za njihovo zaščito. Z izbiro kakovostnih sončnih očal jih boste zaščitili pred škodljivimi UV-žarki, jih razbremenili ob močni svetlobi in jih zavarovali pred raznimi letečimi drobci prahu.

Sicer je shujšala, ampak …
Ker se ni želela odpovedati nezdravi hrani, se je 21-letna Škotinja odločila za operacijo zmanjšanja želodca, kar jo je pahnilo v začaran krog bulimije. Danes je sicer suha, toda svojo odločitev globoko obžaluje.

Kako živeti z avtoimunsko boleznijo?
Kljub vse večjemu napredku v medicini so avtoimunske bolezni še vedno velika uganka. Zdravila ni in zdravniki večinoma znajo lajšati le simptome, zato je ključno, da si bolniki pomagajo tudi sami.

Slovenski igralec za las ušel smrti
Redke bolezni je zelo težko prepoznati, zato je ozaveščanje o njih izjemno pomembno. Pravočasno odkritje namreč lahko prepreči marsikateri življenjsko ogrožajoč zaplet. Z eno redkih bolezni, pljučno hipertenzijo, za katero pri nas trpi okoli 100 ljudi, se bori tudi slovenski igralec Maks Soršak, ki je za las ušel smrti.

Nov test razkriva čas spočetja
Ob zanositvi je za vsako žensko pomemben tudi podatek o času spočetja. Na trgu se je v ta namen pojavil nov test nosečnosti, ki razkriva tudi ta ključen trenutek.

Redke bolezni - pomembno jih je odkriti!
Na evropski dan redkih bolezni, med katere spadajo tiste, za katerimi trpi manj kot 500 oseb na milijon, strokovnjaki poudarjajo pomen njihovega zgodnjega odkrivanja.

Imam starostno dioptrijo! Kaj lahko naredim?
Tudi vi težko preberete sms sporočila, časopis ali revijo in si pri tem pomagate z oddaljevanjem besedila? Obstaja rešitev!

Nemško vasico razžira rak
Nemški strokovnjaki s področja zdravstva so osupli nad zdravstvenim stanjem v "prekleti" vasici Wewelsfleth. Ugotovili so namreč, da skoraj v vsakem gospodinjstvu živi nekdo, ki ima raka.

Nova možnost boljše kakovosti življenja sladkornih bolnikov tudi v Sloveniji
<a href = "http://www.bolecina.com/" target="_blank"> HiTop</a> Stimulator / TEST v Bolnišnici Topolšica

7 medicinskih prebojev, ki jih pričakujemo v letu 2012
Nove tehnologije in znanja bodo prinesla spremembe tudi na zdravstvenem področju. Vas zanima, kateri so medicinski preboji, ki jih lahko pričakujemo v letošnjem letu?

Vizita z gledalci že 15 let!
Vizita na POP TV je tista zdravstvena rubrika, ki je danes za tisoče Slovenk in Slovencev z nasveti o zdravju njihova nepogrešljiva stalnica sobotnih večerov. 20. decembra bo z njimi polnih 15 let!

'Palčica', ki nikoli ne bo višja od enega metra
Mala Amelie deluje kot resnična Palčica, pravljični lik Hansa Christiana Andersena. Zaradi svoje bolezni mora pri štirih letih nositi oblačila devetmesečnega dojenčka.

Kako ravnati z rakavimi bolniki?
Diagnoza: rak. Bolniki se ob tem navadno srečajo z velikim šokom. Čas zdravljenja pa ni težek le zanje, temveč tudi za njihove bližnje. Kako komunicirati z rakovimi bolniki? Kaj jim reči in česa ne?

Kako prepoznati nasilneža?
V Sloveniji naj bi nasilje v vsakem trenutku doživljalo kar 20 odstotkov žensk. Za psihičnim nasiljem naj bi trpela vsaka druga ženska, za fizičnim vsaka četrta, na splošno pa nasilje predstavlja enega največjih zdravstvenih problemov.

Sedem res dobrih vprašanj o seksu
O seksu beremo, poslušamo in razmišljamo vsak dan. O načinih, kako doseči orgazem, zadovoljiti partnerja, kako povečati libido … Preberite si nekoliko drugačna vprašanja in odgovore o seksu.

Bi se tudi dečki morali cepiti proti HPV?
Pri nas imajo šestošolke že tretje leto zapored možnost brezplačnega cepljenja proti virusom HPV. Tak je trend tudi v svetu. A v ZDA so šli še korak dlje in vladi predlagali, da bi preventivno cepljenje uvedli tudi za dečke. Pa je to res potrebno?

Po zdravila na obnovljiv recept vedno v isto lekarno
S 1. julijem letos se je začelo postopno uvajanje izdaje zdravil na obnovljive recepte za kronične terapevtske skupine zdravil. To pomeni, da bo recept ostal shranjen v lekarni, bolnik pa bo na obnovljiv recept zdravila lahko dvignil praviloma še trikrat.

'Zdravniki nismo bogovi v belem'
Čeprav se z aferami močno spodkopava zaupanje v "bogove v belem", je odkrit in zaupljiv odnos med pacientom in bolnikom bistven za uspešno zdravljenje. S tem se strinja tudi prof. dr. Pavel Poredoš, predsednik Slovenskega zdravniškega društva, ki bo letos praznovalo 150. obletnico delovanja.

Depresija prizadene čedalje več starejših
V Sloveniji se povečuje delež starejšega prebivalstva, s tem pa se povečuje tudi število posameznikov z duševnimi težavami. Blage depresivne simptome naj bi imela kar četrtina starostnikov.

Z virusom HIV okužil več sto oseb?
Britanska policija domneva, da je 38-letni McClure, ki so ga nedavno aretirali zaradi prenosa virusa HIV na ljubico, virus prenesel še na več sto žensk, s katerimi je imel nezaščitene spolne odnose.

'Downov sindrom naju nikoli ni motil!'
Bliža se dobrodelni tek čez vso Slovenijo, s katerim bo več kot 80 zaposlenih s podjetja PRO PLUS na pobudo ekipe Sveta pomagalo zbirati sredstva za odprtje prvega celostnega centra za otroke z Downovim sindromom. Njegovo ustanovitev je navdihnil šestletni Val, ki se je rodil s to kromosomsko okvaro.

Kdaj se lahko zdravimo sami?
Le kdo ob prvih simptomih bolezni še ni prijel za neko znano zdravilo, ki ga je imel doma? Čeprav se zdi to početje povsem varno, zahteva veliko znanja in odgovornosti, saj sta postavljanje diagnoze brez medicinskega znanja in izbira primernega zdravila vse prej kot lahko delo.

Pomagajmo otrokom z Downovim sindromom!
Na pobudo ekipe, ki ustvarja informativno oddajo Svet na Kanalu A, bo v začetku oktobra več kot 80 zaposlenih iz podjetja PRO PLUS preteklo celotno Slovenijo. Na ta način bomo zbirali sredstva za odprtje prvega celostnega centra za otroke z Downovim sindromom.

S tekom podarite upanje!
Rak dojke je najpogostejša oblika raka med ženskami, ki pa je visoko ozdravljiv, če je dovolj zgodaj odkrit. Da bi pomagali širiti osveščenost o tej vrsti raka in tako pomagali reševati življenja, se udeležite športno-dobrodelnega dogodka Tek in hoja za upanje.

Slovenci se radi zdravimo sami
Raziskava, ki jo je opravila Sekcija farmacevtov javnih lekarn, je pokazala, da se Slovenci najraje samozdravimo z zdravil brez recepta, da zaupamo farmacevtom in pogrešamo informacije o interakciji med zdravili in njihovih neželenih stranskih učinkih.

Poznate simptome najbolj pogoste motnje srčnega utripa?
Atrijska fibrilacija je ena najpogostejših motenj srčnega utripa, ki prizadane kar eno od štirih oseb, starejših od 40 let. Prav zato je Društvo za zdravje srca in ožilja pripravilo nov preventivni program UJEMI SVOJ RITEM, s katerim bodo poskušali zmanjšati njeno čedalje večjo razširjenost.

Skoraj polovica 15-letnikov že pila alkohol
Skoraj polovica 15-letnikov v Sloveniji je bilo opitih že vsaj dvakrat v življenju, vsaj enkrat tedensko pa alkoholne pijače uživa 26 odstotkov teh, je pokazala mednarodna raziskava HBSC. Podatki so zaskrbljujoči, predvsem ker je pitje alkohola v mladosti izjemno tvegano.