izpit

Astma pri otroku
Pozdravljeni, zelo me je prizadela novica, da ima vnučka, ki je stara skoraj 5 let astmo. Težko dihanje se je pokazalo predvsem zdaj, ob pomladnem cvetenju. Vendar pa je deklica tudi manj zadovoljna ...

Anemija
Lepo pozdravljeni! Upam, da se ne obračam na napačnega zdravnika, me pa zanima mnenje še koga drugega, razen osebnega zdravnika. Moje težave segajo nekaj mesecev nazaj. Prvič sem namreč zbolela (...

Nosečnost in folna kislina
Spoštovani! Sedem let in pol sem jemala kontracepcijske tablete (trinovum), ki pa sem jih pred 4 meseci prenehala. S fantom razmišljava o naraščaju in me zanima ali je tolikšna prekinitev že dovolj (z...

Vrste pljučnic
POZDRAVLJENI! Sem študentka visoke zdravstvene šole in imam izpit iz infekcijskih bolezni. Bila sem vprašana MIKOPLASMO PNEVMONIJE IN KAM JO UVRŠČAMO,TER KAKŠNE PLJUČNICE VSE POZNAMO ? O mikopla...

Sinova agresivnost
Spoštovani!Iščem pomoč za sina starega 22 let.Že več krat smo ga neuspešno nagovarjali,da poišče strokovno pomoč.Smo povprečna štiričlanska družina.Da mi boste lažje odgovorili,bom začela z zgodnjim o...

Epilepsija in vozniški izpit
Ima epilepsijo. Zdaj že 5 let nimam napadov in me zanima za zdarvniški pregled pri zdarvniku medicina dela in športa. Bila sem že svojem nevrologu in mi je rekel da grem lahko delat vozniški izpit. Ed...

Poklic dermatovenerologa
Sem dijakinja 2. letnika Srednje zdravstvene šole v Ljubljani in me zanima ali je Vaše delo zahtevno, kako poteka študij te stroke in kako to delo poteka. Ker se bom kmalu morala odločati o nadaljnem ...

Zdravniški poklic
Sem dijakinja 2. letnika Srednje zdravstvene šole v Ljubljani in me zanima ali je Vaše delo zahtevno, kako poteka študij in kako to delo poteka. Ker se bom morala kamlu odločiti za nadaljni študij Vas...

Vitamin C
Zanima me, ali so kake nove ugotovitve o vitaminu C, v katerih živilih ga je največ in kje najmanj (če mi lahko poveste točno katero sadje ali zelenjava) in ali je nujno, da če je živilo kislo (kot np...

Od nje sta ostali samo še kost in koža
Plesalka Sasha-Louise Szymczak iz Birminhgama je tehtala le še 48 kilogramov, ko je ni imela več dovolj energije, da bi lahko opravila zadnji izpit na baletni šoli. Cele dneve je trenirala, a zaužila samo še okoli 300 kcal ali 1255 kJ energije na dan. Kmalu so ji diagnosticirali anoreksijo nervosa.

Računalniško vodene operacije v Valdoltri
V Ortopedski bolnišnici Valdoltra so pred dobrimi petimi leti začeli nove pristope v kostni kirurgiji, in sicer z uvajanjem računalniško podprtih tehnologij pri operativnih posegih.

Poglejte, kako vam lahko pomaga
Vonj rožmarina lahko izboljša spomin, je pokazala angleška študija. Učenci so imeli, ko so teste, ki preizkušajo spomin, reševali v prostoru z vonjem rožmarina, za 5 do 7 odstotkov boljše rezultate. Da ima lahko to zelišče tak učinek, so verjeli že v antiki.

Dolores iz Slovenskih Konjic: Bile so solze obupa, danes po operaciji oči pa …
Se še spomnite oddaje Dan najlepših sanj, v kateri so veliko željo izpolnili 34-letni mamici treh otrok Dolores Gorinšek? Dolores ima hčerko s posebnimi potrebami, ki jo mora redno voziti na terapije. A ker je imela sama hude težave z vidom in je videla samo še 30- odstotno, ni mogla na vozniški izpit. V oddaji Dan najlepših sanj so ji izpolnili veliko željo.

Ni vedela, da ji tole nevarno znamenje ogroža življenje
20-letnica se je odločila, da si bo dala še dodatno preluknjati ušesa, a si ni mislila, da se bo to končalo tako, da bo ostala brez enega. A še dobro, da je sprejela takšno odločitev, saj je zaradi tega bil še pravočasno odkrit smrtonosen melanom.

Dokaz, da je mogoče pri katerih koli letih
56-letna babica je bila po ločitvi pred štirimi leti strta in nesrečna. Odločila se je, da naredi nekaj zase. Za svoje zdravje je izgubila odvečne kilograme. Danes jih ima 52. Poleg tega pa je postala še inštruktorica fitnesa.

Zadnje pismo preminule mamice nosi pomembno sporočilo za nas vse
"Slaba novica je, da sem mrtva. Dobra, da vi niste. Razen, če obstaja življenje po smrti in obstaja tam tudi dober Wi-Fi." Tako se začne ganljivo pismo, ki ga je napisala 36-letna mamica, ki je preminila za rakom. Ker nosi pomembno sporočilo za nas vse, ga je na Facebooku že delilo na tisoče ljudi.

Kaj storiti, če se spopadate z redko boleznijo?
Vsako zdravljenje hude bolezni je naporno in zahtevno. A kaj storiti, če je bolezen tako redka, da je dobro ne pozna niti vaš zdravnik? S takšnimi težavami se spopadajo bolniki z redkimi boleznimi, ki bodo v kratkem moči združili v novem Združenju za redke bolezni.

'Možgansko mrtva' deklica je čudežno vstala od mrtvih
Britanka Taylor Hale je ob najstniških vragolijah pri 14 letih z glavo močno udarila ob rob pločnika in utrpela hude poškodbe možganov. Po tednu dni v umetni komi so jo zdravniki razglasili za možgansko mrtvo in jo odklopili od aparatov, ki so jo ohranjali pri življenju. Takrat pa se je zgodil pravi čudež.

Kljub grozljivim poškodbam ji je stal ob strani
23-letna Lindsay Wood je utrpela hude opekline po tem, ko je med inštrukcijami vožnje doživela prometno nesrečo in je njen avto zagorel kot bakla. Zaradi hudih poškodb je padla v komo in se morala na novo naučiti hoditi, ves čas okrevanja pa ji je ob strani stal njen parner Robert.

Kljub popolni paralizi ji je uspelo nemogoče!
Dawn Faizey Webster se ob poroki leta 1995 ni niti sanjalo, da se nekoč ne bo mogla niti premikati niti govoriti in da bo njeno komuniciranje z okolico potekalo preko posebnega računalniškega sistema. Prav tako se ji ni sanjalo, da bo v takem stanju lahko kdaj diplomirala. Pa je!

Lepa Ptujčanka je imela nekoč 92 kilogramov
Tonja Zagoršek je v treh letih izgubila kar 32 kilogramov, po porodu pa še dodatnih deset. Najstniška leta, ko se je jeziček na tehtnici ustavil pri številki 92, so sedaj le slab spomin. Zaupala nam je, kako ji je uspel tako velik podvig.

Mladi kirurg razkril temne in svetle plati svojega poklica
Vseživljensko učenje, nočna dežurstva, odrekanja in dolge stresne operacije so vsekakor nekaj, kar čaka bodočega kirurga. Zakaj ti to delo kljub vsemu zleze pod kožo in te celo nekoliko zasvoji, nam je povedal specializant abdominalne kirurgije Miha Petrič, dr. med.

As. dr. Andreja Kulis, dr. dent. med.
Specialistka zobne protetike, ki se ukvarja z estetskimi rešitvami nasmeha s pomočjo sodobnih tehnik protetike, implantologije, (mikro)kirurgije in ortodontije.

Tadeja Mantel Hauptman, dr. med.
Zdravnica družinske medicine je 25. 1. 1996 diplomirala na medicinski fakulteti v Ljubljani in 30. 3. 2010 opravila specialistični izpit iz družinske medicine.

Razkrivamo pomen vaših sanj
»Razlaga sanj je glavna pot do poznavanja podzavestnih aktivnostih našega uma«, je trdil avstrijski nevropsihiater Sigmund Freud v svoji knjigi Razlaga sanj. Spoznal je namreč, da so sanje pravzaprav simptomi naših duševnih motenj ali frustracij v podzavesti.

asist. mag. Matej Makovec, dr. med.
Specialist kirurg, ki se v Splošni bolnišnici Novo mesto ukvarja predvsem z operacijami krčnih žil, obvodnimi operacijami na okončinah, operacijami na vratnih žilah in z zdravljenjem kroničnih ran.

Devet stvari, ki jih o sanjah zagotovo niste vedeli
Sanje so še precej nepojasnjen pojav, s katerim se mnogi strokovnjaki podrobno ukvarjajo in skušajo opraviti čim več raziskav, da bi jim prišli do dna. A nekaj zanimivih podatkov o sanjah in spanju je že znanih.

Ksenija Šelih Martinec, dr. med.
Ginekologinja, ki ima s področja ginekologije in porodništva že skoraj dvajset let izkušenj ter si je znanje pridobivala na priznanih mednarodnih šolah in kongresih. Poleg tega svoje znanje širi še na področje osteoporoze in medicinske estetike.

Prof. dr. Uroš Ahčan, dr. med.
Kirurg, ki se ukvarja s plastično, rekonstrukcijsko in estetsko kirurgijo ter z zdravljenjem opeklin.

Severina Feuš, mednarodna svetovalka za dojenje in laktacijo
Severina Feuš je mednarodna svetovalka za dojenje in laktacijo. Svoje znanje želi kot Bibina svetovalka širiti še na mamice, ki se srečujejo s težavami pri dojenju.