Vizita.si

izražanje čustev

Duševno zdravje 10. 05. 2021 06.00

7 manj znanih vrst terapevtskih pristopov

Čeprav vsi poznamo psihoterapijo in svetovanje, na področju pomoči ljudem obstaja še veliko zanimivih pristopov, ki so lahko v pomoč klasičnim oblikam. Terapija s peskom, glasbo, knjigami, petjem, živalmi – to so le nekatere od zanimivih in nadvse sproščujočih metod, ki pomagajo pri različnih težavah s stresom, čustvovanjem ali težjih duševnih motnjah.

Osebna rast 25. 03. 2021 06.00

Kakšna je razlika med pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo?

Je lahko pozitivnosti preveč? Kaj sploh je toksična pozitivnost in zakaj je škodljiva? Poglejmo si tanko, resnično tanko, ločnico, ki ločuje zdravo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter tako imenovano škodljivo prepričanje, da 'ignoriranje problemov slednje odstrani'.

Lajfstajl 13. 01. 2021 08.17

To so mladi upi, ki prejmejo finančno podporo

Prišli smo do konca glasovanja za Mlade upe 2020 in s tem tudi do finalista, ki ste mu namenili največ glasov in bo tako prejel finančno podporo. To je Peter Gričar Vintar, nadobudni skakalec s palico. Neodvisno od vaših glasov pa je strokovna komisija izbrala še dvanajst talentiranih športnikov in umetnikov, ki bodo prav tako prejeli finančna sredstva, s pomočjo katerih bodo lažje uresničili svoje sanje.

Lajfstajl 10. 12. 2020 05.57

7 razlogov, zakaj bi moral/-a narediti prvi korak

Kaj bi naredil/-a, če bi verjel/-a, da lahko dobiš vse, kar si želiš, oz. ničesar ne moreš izgubiti? Ljudje se velikokrat bojimo zavrnitve in neuspeha do te mere, da niti ne poskušamo. Enako velja tudi in predvsem, ko je govora o delanju prvega koraka.

Duševno zdravje 17. 09. 2020 08.25

9 mitov o čustvih

Čustva – tako univerzalna in tako zelo osebna hkrati. Življenjsko pomembna, a še vedno zavita v tančico skrivnosti. Nietzsche je nekoč dejal, da smo pogosto najbolj nevedni ravno pri stvareh, ki so nam najbližje. V tem pogledu nam ni nič bližje kot lastna čustva, a kljub temu jih pogosto ne razumemo. Zakaj sploh čutimo? Imamo lahko nadzor nad čustvi? In kaj sploh so čustva?

Duševno zdravje 02. 09. 2020 08.09

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami

Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Duševno zdravje 20. 08. 2020 05.30

Čustva, ki jih potlačimo, se vrnejo

Jeza, žalost, strah, gnus, razočaranje, nepotrpežljivost, sram, ljubosumje … so čustva, ki bi se jim najraje izognili, če bi se jim lahko. Ampak čustva sama po sebi niso dobra in slaba, pravilna ali napačna, saj jih občutimo z razlogom, da nas nekaj naučijo. O tem smo se pogovarjali s psihologinjo in psihoterapevtko Branko Strniša in Kajo Strniša.

Lajfstajl 04. 08. 2020 06.00

Kakšen je pomen joka?

Jočemo, ko smo srečni, žalostni, jezni, frustrirani in tudi ko smo ganjeni. Kje se skriva razlog za jok?

Duševno zdravje 02. 07. 2020 07.59

Z risanjem in barvanjem nad stres in tesnobo

Kolikokrat ste se že zalotili, kako med dolgim telefonskim pogovorom ali sestankom rišete na list papirja različne like? Navadno so to kvadrati in krogci, spirale, križci in podobni simboli. Takšno risanje je običajno nezavedno in predstavlja neke vrste sprostitev napetosti in stresa, nekateri pa z njim preganjajo tudi dolgčas. A če se s preprostih simboličnih skic, ki jih imajo nekateri polne beležke, osredotočimo na risanje (tudi barvanje) v pravem pomenu besede, lahko odkrijemo, kako zelo lepa je ta dejavnost, ki človeka posrka v čisto drug svet. Svet miru in sprostitve. Če se torej vsakodnevno spopadate s stresom, se rešitev morda skriva prav v likovni umetnosti.

Odnosi in spolnost 23. 04. 2020 09.14

Znaki, da partnerski odnos umira

Partnerski odnos je nekaj fluidnega. So trenutki, ko se cedita med in mleko in je vse ena sama harmonija čutenj. So pa tudi obdobja neizmernih razočaranj, težjih konfliktov in brezupnih misli: ’Ali je to res to, kar si zaslužim?’ Vzponi in padci, zatišja in strasti – vsak odnos je izziv in v vsakega moramo dati celega sebe, če si želimo, da ta tudi uspe.

Prehrana 27. 03. 2020 09.12

Strokovnjakina razkriva: kakšna mora biti prehrana v času koronavirusa?

Ste ostali doma in razmišljate, kako prilagoditi prehrano, da se ne bi preveč zredili ali pa vas je strah, da bo stres vplival na vaše zdravje? Po nasvet smo se obrnili na nutricionistko Mojco Cepuš.

Duševno zdravje 11. 01. 2020 12.14

Jeza močno vpliva na naše zdravje in kakovost življenja

Vsaka minuta jeze nam ukrade 60 sekund sreče, pravi misel Ralpha Emersona. Ste kdaj razmišljali, kolikokrat in na kakšen način je jeza prisotna v vašem življenju? Ste med tistimi, ki se venomer jezijo ali med onimi, ki jih le redko katera stvar vrže iz tira? Če spadate med prve, je pomembno jezo ozavestiti, najti načine, kako se z njo spoprijeti in jo predelati. Jeza namreč močno vpliva na naše zdravje in kakovost življenja nasploh.

Duševno zdravje 04. 11. 2019 08.11

Prebujanje zatrtih in nedovoljenih čustev

Čustva so naš notranji kompas, ki nam kaže, kaj je za nas dobro in kaj ne. Namesto da vlagamo energijo v izogibanje, nadzor in zanikanje svojih občutkov, se jih moramo naučiti poslušati. Bolj ko si dovolimo začutiti vse, kar se poraja v nas, lažje se naučimo odzivati zdravo in učinkovito.

Odnosi in spolnost 23. 09. 2019 07.53

Strah pred intimo in sabotaža partnerskih odnosov

Strah pred intimo se navadno pokaže takrat, ko začne v partnerski zvezi postajati resno in moramo pokazati tudi tiste bolj ranljive dele sebe. Ranljivost pa je, hočemo ali ne, vedno povezana tudi z določenim tveganjem. Dovoliti si čustveno in fizično bližino ni nekaj samoumevnega, sploh pa ne pri tistih, ki imajo za seboj težje odnosne izkušnje, ki so povezane z zavrnjenostjo in zavrženostjo v najzgodnejših letih.

Osebna rast 20. 06. 2019 10.38

Vam vaša komunikacija pomaga v življenju ali vas ovira?

Asertivnost je učinkovita komunikacija, ki vsebuje dva bistvena elemeta - odločnost in sočutje do sogovornika. Z razvojem asertivnosti vplivamo na medosebne odnose in hkrati krepimo občutek lastne vrednosti. A kako sploh začeti?

POPovi zdravniki 22. 02. 2016 21.26

Izražanje stisk pri otrocih

Pozdravljeni, ko je imel sin 5 mesecev, je njegov dedek (moj tast) umrl. Pri 4,5 letih je začel pogosto spraševati zakaj je moral umreti. Stvar se je stopnjevala do tega, da je vsak večer neutolažljiv...

POPovi zdravniki 09. 09. 2014 20.45

Hči in nova partnerka

Lepo pozdravljeni. Sem 55 letni ločenec v situaciji, ki je sam ne znam razrešiti, za pomoč pa bi rad prosil vas. Potrebujem objektivno strokovno mnenje, brez olepševanja ali lažnih upov. Znašel sem se...

POPovi zdravniki 14. 04. 2011 19.48

DEPRESIJA IN TELO

Lep Dober Dan sem 37 let star pa vas prosim za odgovor na moja vprašanja že od decembra imam zdrastvene probleme Decembra mi je umrl oče nato po dvema tednoma pa še brat od takrat hodim do doktorja st...

POPovi zdravniki 28. 10. 2010 01.06

Moteči zvoki

Pozdravljeni!Imam dokaj nenavadno težavo, ki v bistvu ni tako problematična, postaja pa vedno bolj moteča. Že kar dolgo imam probleme z "nevrotičnostjo", če lahko temu tako rečem. V bistvu sploh ne ve...

POPovi zdravniki 07. 09. 2010 10.12

Brez želje po seksu

Ni mi do sexa odkar sem spolno aktivna (skoraj 10 let), mi dejasnko ni do sexa, brez problema bi lahko živela brez sexa, občasno se samozadovoljujem. tabletk ne jem, mogoče obstajajo kakšne ki bi mi ...

POPovi zdravniki 19. 12. 2009 13.01

Samopoškodbe - rezanje

Jaz imam en problem.. Moja prijateljica se reže(stara je komaj 12 let)..in to zelo..enkrat si je že skoraj čisto prerezala žilo.. No in mene zelo skrbi zanjo..pa sem jii rekla da naj tega ne d...

POPovi zdravniki 07. 12. 2009 07.37

Osamosvajanje dvoletnika

Spoštovani, doma imamo 17 mesecev starega fantka. Igrače nosnstop meče potleh, z njimi tolče po parketu, če mu kaj rečemo NE nas udari, in na splošno nikoli ne boža. Zanima me če je to za to staros...

POPovi zdravniki 22. 04. 2009 09.26

Samopoškodovalno vedenje

Pozdravljeni! Stara sem skoraj 27 let in tako rekoč obupana. Že vrsto let se vrtim v začaranem krogu in nikakor ne najdem izhoda. Mislim, da sem zasvojena - s stiskanjem mozoljev. Ne mine dan, da ne b...

POPovi zdravniki 01. 04. 2009 16.06

Otrokovo dojemanje smrti in izražanje jeze

Otrokovo dojemanje smrti 6 letni sin ob nezadovoljstvu odreagira zelo burno. Večkrat pravi da se bo kar ubil. Tega nikoli ne reče za druge. Tako odreagira predvsem kadar ne parira svojim vrstnikom al...

Zlata leta 17. 10. 2018 13.49

Izguba ljubljene osebe - žalovanje je pomembno

Žalost, ki se pojavi ob izgubi ljubljene osebe, je nepopisna. Pojavi se lahko žalost, razočaranje, jeza, občutek krivde, zaskrbljenosti in še bi lahko naštevali. Gre za skupek različnih čustev, ki so za bližnje lahko izjemno težka. A pomembno je, da se zavedate, da je to normalno in da je žalost normalen del žalovanja za preminulo ljubljeno osebo.

Duševno zdravje 12. 01. 2018 13.06

4 skrivnosti, kako opustiti globoko čustveno bolečino

''Zdelo se je, da je odnos čudovit in še nikoli v življenju nisem bila tako zaljubljena. Nato pa se je zgodilo. Bil je razhod, ki je bil zame popolnoma nepričakovan,'' za mindbodygreen.com piše Američanka Michelle D’Avella. ''Razhod, ki je povzročil tako hudo bolečino, da sem se je preprosto želela le znebiti. In sem se je.''

Duševno zdravje 07. 02. 2012 08.13

Zakaj je dobro, da ste zaljubljeni?

Čeprav smo v ljubezni včasih tudi razočarani in si dopovedujemo, da se ne bomo več zaljubili, se ljubezni nikakor ne smemo otepati, saj deluje blagodejno na celotni organizem, ne le na razpoloženje.

Zdravje 29. 09. 2011 08.15

Ženske sanje so bolj divje kot moške

Ženske imajo več nočnih mor, njihove sanje so bolj čustvene in žive. Moški pa si svoje sanje le redko zapomnijo, ker so tako dolgočasne. Zakaj takšna razlika med moškimi in ženskimi sanjami?

Novice 19. 01. 2011 08.32

'Hvaležna sem za limfom'

Kristina Modic se je pred šestimi leti, pri komaj 33 letih, soočila s šokantno diagnozo – limfomom. Svojo na prvi videz 'smrtno obsodbo' je uspela z obilico poguma in volje spremeniti v pozitivno izkušnjo, to pa ji je vlilo dodatnih moči v boju z rakom.

Duševno zdravje 14. 01. 2011 08.07

Če duša trpi, lahko telo boli

Psihosomatska obolenja so posledica nakopičenih čustvenih napetosti in strahov, ki jih posameznik ne zna oziroma ne zmore izraziti drugače kot skozi telo in telesne organe. O psihosomatiki smo podrobneje povprašali psihoterapevtko dr. Andrejo Pšeničny.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996