jedilnika

Koprivnica, srbeča težava, ki je ne smete ignorirati
Zagotovo se še spomnite neprijetnega občutka in videza kože, če vas je kdaj opekla kopriva. Ampak ali veste, da se lahko podobni simptomi pojavijo kar sami od sebe? Koprivnica oz. urtikarija je kožna sprememba, ki prizadene okrog 20 % ljudi, vzroki za njen nastanek pa so različni – največkrat so to alergeni v okolju ali hrani.

Kdaj je napihnjenost znak resnejšega stanja?
Vlaknine so pomemben del zdrave prehrane, saj prispevajo k boljši prebavi, uravnavajo raven sladkorja v krvi in podpirajo zdravo črevesno mikrobioto. A te iste vlaknine so tudi izjemno pogost vzrok za vetrove in napenjanje. Kako jih torej vključiti v prehrano, ne da bi pri tem tvegali prebavne težave?

Kaj je dieta DASH?
Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) je prehranski načrt, zasnovan za zniževanje krvnega tlaka in izboljšanje splošnega zdravja. Razvila jo je ameriška vlada in je bila zasnovana kot odgovor na vse večje težave s povišanim krvnim tlakom (hipertenzijo) v razvitem svetu. Glavni cilj diete DASH je zmanjšati tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni in drugih kroničnih obolenj, kot so kap, sladkorna bolezen tipa 2 in bolezni ledvic, tako da posameznikom pomaga vzdrževati zdrav krvni tlak.

Zakaj je štetje kalorij lahko nevarno?
Je štetje kalorij nujno ali je nepotrebno breme, ki povzroča stres? Nekateri strokovnjaki štetje kalorij močno priporočajo, drugi ga močno odsvetujejo. Kdaj je takšno početje morda pametno, kdaj se ga odsvetuje?

Slovenka je s svojo osupljivo preobrazbo navdih mnogim
Mateja je mati treh otrok, ki je kljub aktivnemu življenjskemu slogu in športnim aktivnostim po porodu ter težkih življenjskih preizkušnjah začela izgubljati stik s svojim telesom. Kilogrami so se kopičili, njena samozavest je padala, točka preloma pa je prišla, ko je tehtnica pokazala trimestno število. Kljub poskusom različnih diet so rezultati vedno izginili skupaj z voljo in energijo, saj so jo stroge omejitve izčrpale. In potem je Mateja spoznala Linea Snella terapevtko Lejlo, ki ji je spremenila življenje.

Kaj storiti, če vas na pikniku začne tiščati za prsnico?
Na kaj pomislite ob besedi piknik? Verjetno na sočno in začinjeno meso, pečeno na oglju, ki se v spremstvu ajvarja, gorčice, paradižnika, čebule in kozarca piva zlije v slastno kulinarično poezijo, še posebej aktualno v toplih pomladnih in vročih poletnih dneh. A harmonično vzdušje lahko kaj hitro pokvarita neprijetno tiščanje za prsnico ter pekoč občutek v prsih in grlu. Kaj se dogaja?

Kako nastane kislo zelje in zakaj je koristno?
Kislo zelje, klasična jed mnogih kuhinj po vsem svetu, ima globoko zakoreninjeno zgodovino in raznovrstno uporabnost v prehrani. Njegova priljubljenost ni le posledica izjemnega okusa in teksture, temveč tudi številnih koristi za zdravje, ki jih prinaša. Razumevanje procesa, skozi katerega nastane kislo zelje, in njegove biokemične sestave omogoča boljše razumevanje njegovih prehranskih lastnosti in koristi za zdravje.

Tako se lahko trajno znebite odvečnih kilogramov
Tudi letos bi pred poletjem številni radi izgubili odvečne kilograme. Pri tem ubirajo različne poti: nekateri stavijo na striktno prehrano, drugi na redno intenzivno vadbo, tretji na kombinacijo obojega. Toda, a ste vedeli, da je mogoče s pravilnim pristopom trajno rešiti izzive predpoletnega hujšanja? Razkrivamo, kako!

Kaj odvajanje blata pove o vaši prebavi?
Redno odvajanje blata je osnova zdrave prebave. Res pa je, da ima besedica 'redno' pri tem precej relativen pomen. Nekateri namreč blato odvajajo trikrat dnevno, drugi samo vsake tri dni - in v obeh primerih gre lahko za redno odvajanje blata, če ni prisotnih bolečin, neznačilne barve in nenavadnih vonjav. Kako torej sploh vedeti, da z našo prebavo nekaj ni v redu?

Priljubljen način vadbe, ki si ga lahko privošči vsak
Človeško telo je narejeno za gibanje, zato mu sodobna delovna mesta, v katerih večino časa presedimo, ne delajo ravno usluge. Še posebej neaktivni smo pozimi, ko so zaradi kratkih dni in sivine fitnesi ter vodene vadbe praktično edina možnost rekreacije, ki pa številnim ne ustrezajo. A prihaja pomlad, dnevi so vse daljši, tudi vreme se počasi pobira, zato je čas, da se prebudite iz zimskega spanja in začnete spet migati. A nikar se ne zadovoljite 'le' s sprehodi v naravi - nagradite jih s treningi na prostem, ki postajajo vse bolj priljubljena oblika vadbe, prijazna do telesa in duše!

Iz česa je sestavljen uravnotežen obrok, zakaj so ta hranila pomembna in na kaj vplivajo?
Uravnotežena prehrana je ključni element zdravega življenjskega sloga. Sestoji iz uživanja raznolikega nabora hranilnih snovi, ki telesu zagotavljajo potrebno energijo, vitamine, minerale in druge snovi, potrebne za pravilno delovanje telesa.

Vsi se sprašujejo, kakšna je njena skrivnost
Jennifer Lopez vzbuja ogromno pozornosti, kjer koli se pojavi, in priznajmo si, da je še vedno videti odlično, kljub temu da bo kmalu dopolnila 54 let. Ni skrivnost, da veliko ur preživi v fitnesu in da ogromno pozornosti nameni tudi svoji prehrani. Torej, kaj se najpogosteje znajde na njenem krožniku?

Kako se lotiti načrtovanja zdravih obrokov?
Naša prehrana ima velik vpliv na naše zdravje in vsesplošno počutje, kar običajno že vemo, a si za obroke vseeno vzamemo premalo časa. Hiter življenjski tempo, številne obveznosti in skrbi nam pogosto odvračajo fokus od tistega, kar je resnično pomembno – skrb zase. Vendar pa lahko že z malo načrtovanja in priprave poskrbimo, da bodo zdravi in hranljivi obroki postali del našega vsakdana.

To morate vedeti, če imate odvečne kilograme
Še posebej v času pred poletjem se mnogi soočajo s pomanjkanjem samozavesti in se nikakor ne morejo sprijazniti s tem, kar vidijo, ko se pogledajo v ogledalo. Večini glavno težavo predstavlja zunanji videz in v želji po hitrih rezultatih posegajo po raznih instant rešitvah, ki v danem trenutku morda delujejo, dolgoročno pa zagotovo niso prava pot. Ne bomo odkrili tople vode, če rečemo, da je za fit postavo in boljšo samopodobo pomembno spremeniti življenjski slog, lahko pa vam namignemo, kako se lotiti tistega najtežjega dela: začetka!

Kako lahko nadomestimo nezdrava živila z bolj zdravimi alternativami?
Včasih mislimo, da se prehranjujemo zdravo, če kupujemo super eksotična živila, nadomestke mesa ali hrano, ki je tako ali drugače v trendu samo zaradi ene sestavine, medtem ko vse drugo še prehitro radi zanemarimo.

Zakaj smo med zimskimi meseci tako utrujeni? To so naši nasveti za boljše počutje!
Kratki dnevi, nizke temperature in meglena jutra – to so tipične značilnosti zimskih mesecev. To pa je tudi obdobje, ko marsikdo občuti pomanjkanje energije in večjo utrujenost – vas zanima, zakaj?

Brstični ohrovt – zelena 'bombica', ki ima številne pozitivne učinke
Brstični ohrovt ima specifičen okus, posledično pa ni vsem pri srcu. Še več, večina ljudi ga preprosto ne mara. Vendar ne smemo pozabiti na njegova kakovostna mikrohranila, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje. Poglejmo si, kako.

5 načinov, kako lahko zmanjšate vnetja v telesu
Utrujenost, bolečine v sklepih, občutek zamegljenih misli in težav s koncentracijo je le nekaj simptomov, ki so povezani z avtoimunskimi obolenji, kot so revmatoidni artritis, celiakija, lupus, Hashimotov tiroiditis ... Takrat posegamo po velikih količinah kave, a nas kava ne prebudi, le s težavo se osredotočimo, pojavljajo se bolečine v telesu in prebavne težave.

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga
Kot bi mignil, bo nastopilo poletje in krajša oblačila bodo hočeš nočeš razkrila odvečne maščobne obloge, ki smo jih v hladnem delu leta uspešno skrivali pod puloverji. Če se še niste, je zato skrajni čas, da se lotite projekta 'Plaža 2022'. Za uspešno izvedbo zastavljenih ciljev bo potrebne kar nekaj motivacije, zato smo pripravili nekaj nasvetov za trenutke, ko vam je utegne primanjkovati.

Prijavite se v brezplačen program Donat Vital in izboljšajte svoje zdravje
Brezplačen program Donat Vital je namenjen ozaveščanju o pomembnosti prebavnega zdravja ter omogoča dostop do znanja in strokovnjakov, ki vam lahko pomagajo pri spremembi življenjskega sloga. Učinkovitost 60-dnevnega strokovnega programa je podprta z znanstveno študijo in ima neposreden vpliv na zdravje prebavnega sistema. Izsledki študije so pokazali, da več kot 90 % udeležencev programa zmanjša telesno težo, več kot 30 % oseb pa navaja, da so izboljšali kakovost življenja.

Ali lahko s prehrano vplivamo na kronične bolezni?
Napredek v medicini, znanosti in tehnologiji danes omogoča, da ljudje živijo dlje in število starostnikov v praktično vsaki državi na svetu se povečuje tako na absolutni kot tudi relativni skali. Po napovedih se bo delež svetovne populacije, ki je starejša od 60 let, v letih med 2015 in 2050 podvojil in presegel 20 odstotkov. Po drugi strani pa s porastom starostnikov narašča tudi število kroničnih bolezni in ena od treh odraslih oseb ima diagnosticirano vsaj eno, pogosto pa več kroničnih obolenj.

7 navad, da boste v zimskih mesecih zdravi
Se želite v zimskih mesecih počutiti bolj vitalno, boljše in bolj pripravljene? Potem je skrajni čas, da 'uvedete' nekaj novih navad! Predstavljamo vam sedem učinkovitih strokovnih nasvetov, ki jih je mogoče enostavno vključiti v vsakdanje življenje.

Preverite, zakaj vas lahko boli v križu
Vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v hrbtenici, medtem ko se bolečina včasih kar noče in noče posloviti. Vzroki zanjo so lahko različni, vse pogosteje pa lahko za težave s hrbtenico krivimo tudi sodoben način življenja. To pomeni, da večino časa presedimo, se premalo gibljemo in na sploh ne naredimo dovolj zase. Zdaj je pravi čas, da to spremenimo, zato vam v nadaljevanju predstavljamo vaje, ki vam bodo pomagale odpraviti bolečino v hrbtenici, hkrati pa se boste zaradi njih počutili kot novi.

Katera od 10 najbolj priljubljenih diet je primerna za vas?
Preverite 10 diet, ki so se v svetu izkazale za najučinkovitejše. Med njimi boste zagotovo našli takšno, ki ustreza vam. Če je med vašimi novoletnimi zaobljubami tudi izguba odvečnih kilogramov, pa se ravnajte po tisti, ki najbolj ustreza vašemu tipu postave in načinu življenja.

Odlični naravni viri zdravih maščob
Naše telo potrebuje maščobe. Te telesu dajejo energijo, pomagajo ohranjati zdravo in lepo kožo ter močne lase, ključno vlogo pa igrajo tudi pri ohranjanju primerne telesne temperature. A dobro je, da izbiramo med zdravimi maščobami. Tako vam predstavljamo seznam naravnih virov zdravih maščob.

Živila, ki jih morate uživati zdaj
Topli spomladanski in poletni meseci se ne vrtijo le okoli sladoleda, ampak prinašajo tudi zdravo, sočno in okusno sadje in zelenjavo. Še posebej priporočljivo pa je, da v toplem juniju zaužijete naslednja superživila.

Učinkovit način lajšanja simptomov zgage in refluksa
Tudi vas pogosto muči zgaga? Da bi si znali pomagati, morate najprej vedeti, kaj zgaga sploh je in kaj jo povzroča. Najpogosteje se pojavi, kadar se prenajedamo, ker jo med drugim povzročajo tudi nekatera živila, prevelik pritisk na želodec in ležanje takoj po obroku, pa se marsikdo s pekočim občutkom bori vse leto. Namreč, kadar pojemo preveč, zlasti nezdrave hrane, začne naš želodec izločati preveč kisline, ki prodre v požiralnik in draži njegovo občutljivo sluznico. Običajno to preprečuje loputa, ki pa se vse hitreje odpira, da bi lahko pogoltnili vse več hrane, ki si jo naložimo na krožnik, in škoda je kmalu narejena. Na srečo obstaja rešitev za simptome zgage in refluksa.

Temni kolobarji okoli oči lahko kažejo na resne težave
Od temnih kolobarjev okoli oči do otečenih, rdečih in suhih oči … Vse to so znaki, ki lahko marsikaj povedo o našem zdravju. Britanski nutricisti razkrivajo, od kod lahko izvirajo omenjene težave.

Kaj jesti spomladi?
Narava se prebuja, vse že cveti, sonce sije vse pogosteje in močneje … Vi pa se počutite utrujeni in zaspani. Kako je to mogoče, se morda sprašujete. Saj si racionalno vendar želite, da bi se polni energije podali na sprehod v naravo. Zakaj ste torej še vedno na kavču? Za telo včasih sprememba letnega časa ni tako enostavna.

Šunka - DA ali NE?
Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik in za vernike predstavlja praznik veselja in upanja, saj je Jezus na dan velike noči vstal od mrtvih. Za veliko noč so mize obložene s šunko, obarvanimi jajci, hrenom, kruhom in domačo orehovo potico. Hren in jajca so lahko del zdrave prehrane, žal pa za šunko, ne moremo tega reči. Kljub temu si jo seveda lahko v tem času nekaj privoščite.