jemo

Prehrana in mleko
Stara sem 18 let. Ne vem koga lahko glede tega vprasam, ampak sem se odlocila da vas. Zanima me glede kalcija. V kateri prehrani ga lahko najdem, oz.ga je veliko? Mislim, da so znaki, ce ti primanjkuj...

Hiperholesterolemija in prehrana
V navodilih kaj je priporočljivo jesti in kaj ne v primeru, da ima oseba povečan holesterol, sem zasledila, da lubenica ni priporočljiva. Zakaj? Hvala za odgovor.

Zvišan krvni holesterol
Pozdravljeni, Mož pri starosti 40 let ima povišan holesterol v vrednosti 6,3. Tega je uspel znižati na to vrednost s prehrano. Pri ponovni kontoli posameznega holesterola je bilo ugotovljeno, da ima ...

Campylobacter jejuni
Pozdravljeni! Star sem 28 let, visok 182 in imam 95 kg. Dva tedna nazaj me je pošteno zvilo v trebuhu, imel sem bolečine in drisko, tarjalo je tri dni, potem sem se dehidriran napotil k zdravniku, ...

Virusne okužbe prebavil
Odkar je zdaj dobra štiri leta stara hči pred letom in pol začela hoditi v vrtec, smo imeli že štirikrat težave zaradi raznih črevesnih virusov, nazadnje ravno v tem času, ko spet nekaj razsaja - le d...

Nemirne noge in zehanje pri otroku
Lepo pozdravljeni! Imam eno vprašanje in sicer me zanima za mojo 4-letno hčerko naslednje: Že nekaj časa opažam, da hčerka vse skozi zeha, oz. bolje rečeno, zdi se ji, da mora zehati. Če ji to ne usp...

Presna prehrana
Re:Presnojedci Oseba je stara 60 let, moškega spola in že 6 let uživa izključno presno prehrano.Tehta cca.55 kg in meri v višino 175 cm.Je fizično zelo aktiven. Pred 10 leti pa je imel infarkt (to...

Prehranjevalne razvade
Pri našem skoraj dveletniku se pojavlja ena težava. Veliko hrane mi izpljuva ven, če ni ravno po njegovem okusu se mi zdi (recimo zelenjavo iz zelenjavne juhe, mesa skoraj ne jemo drugače kot s kruhom...

Zdrava prehrana
Lep pozdrav!Stara sem 9 let in imam nekaj vprašanj.1.imeti hočem zdravo prehrano(če se le da).2.zjutraj nimam časa za zajtrk vendar sproti pojem kakšno sadje.3.prosim svetujte mi kakšno stvar za zdrav...

Nespečnost
Lepo pozdravljeni! Stara sem 52 let in imam že kar nekaj let bolečine samo ponoči (zadnjih nekaj mesecev vsako noč). Boli me včasih celo telo, včasih pa cel hrbet ali sprednja stran telesa. Bolečine s...

Marina Zakič, dietetičarka
Marina Zakič je diplomirana dietetičarka, ki je študij zaključila na Fakulteti za vede o zdravju, smer dietetika. Ukvarja se tako z individualnim prehranskim svetovanjem, kot z izdelavo individualno prilagojenih jedilnikov, organiziranjem predavanj ter delavnic na področju prehrane, prav tako pa je avtorica izobraževalnih člankov v strokovnih in poljudnih publikacijah. V svoji praksi se večinoma srečuje s strankami, ki imajo težave z odvečno telesno težo ter seveda tudi z mnogimi drugimi prehranskimi izzivi in prebavno-patološkimi težavami, svetuje pa tudi profesionalnim športnikom.

Razkrivamo, ali ogljikovi hidrati res redijo
Bi se morali, če vas mučijo odvečni kilogrami, res odreči ogljikovim hidratom? Kar nekakšno splošno prepričanje se je razširilo, da ti redijo. Pa je to res? Ali s prstom kažemo na napačnega krivca? Za odgovor smo prosili prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš, ki redno pomaga mnogim, ki želijo shujšati. Zato ima veliko izkušenj.

Predstavljamo najbolj zdrav način priprave
Najbolj zdravo je špinačo le narezati ter narediti kot smuti, pravijo raziskovalci univerze Linköping na Švedskem. Kuhanje naj bi uničilo antioksidante, ki jih vsebuje ta zelena listnata zelenjava. Še posebej, če želimo zaužiti antioksidant lutein, je bolje, da jo pripravimo kot smuti.

Kako jesti med prazniki, da ne bi pridobili preveč kilogramov?
Med prazniki se velikorat podružimo ravno ob hrani, mize se šibijo pod raznimi dobrotami in prazniki so zato »idealen« čas za pridobitev odvečnih kilogramov. Seveda, če ste bolj suhceni in jih potrebujete, so praznične jedi za vas več kot dobrodošle, vendar pa večina med nami, ne potrebuje dodatnih kilogramov. Pravzaprav se jim želimo resnično izogniti.

Kako alkohol vpliva na žensko telo?
Ženske morajo biti pri količini popitega alkohola še posebej previdne. Alkohol namreč zviša raven estrogena in drugih hormonov in poveča tveganje za nastanek nekaterih oblik raka na dojki, ki za svojo rast potrebujejo estrogen.

Živilo, ki pomaga preprečiti kap
Zakaj ne bi kdaj rižote, testenin ali enolončnice popestrili s koščki tofuja? To živilo iz soje je odličen vir beljakovin. Ker vsebuje vseh devet esencialnih aminokislin, bi po njem morali poseči vegetarijanci. Blagodejen pa je tudi za srce in ožilje. Spada med živila, ki pomagajo preprečiti najhujše.

Tako je mogoče brez truda pokuriti več kalorij
Da, tudi to je mogoče. In sicer zato, ker ima naše telo svojo, notranjo uro. Če se prehranjujemo v skladu z njo, lahko praktično brez truda dosežemo, da naše telo več energije porabi za svoje delovanje, manj pa je shrani kot odvečno maščobo. Ključno je, da vzpostavimo rutino in se je držimo. Poglejmo si, zakaj.

Shujšate pa se spet zredite? To je lahko posledica
Nezdrave diete imajo tako imenovani jo-jo učinek. Shujšamo pa kilograme spet pridobimo nazaj. Zakaj? Ker nismo shujšali tako, da bi spremenili svoj življenjski slog. Ko začnemo živeti na star način, se odvečna teža zato vrne. Toda takšno hujšanje ima še eno posledico, ki bi se je morali zavedati.

To živilo poveča tveganje za raka dojk
Predelano meso poveča tveganje za pojav raka dojk, je pokazala študija univerze Harvard. Ne poveča pa tveganja za to diagnozo rdeče meso, ki ni predelano, so še odkrili ameriški raziskovalci, ki priporočajo, da se predelanemu mesu, kot so denimo hrenovke, raje odrečete.

Kakšna naj bo prehrana šolarja?
Šolarji že dobro grejejo šolske klopi. A tako kot je pomembno, da se učijo novih stvari in se udeležujejo številnih aktivnosti, je pomembna tudi njihova prehrana, saj jim ta daje moč in energijo za opravljanje vseh aktivnosti. O tem, kakšna naj bi bila prehrana šolskih otrok, smo se pogovarjali z dietetičarko Marino Zakič.

Tako uspeva mamici sedmih otrok
Jessica Enslow je imela svojega prvega otroka, ko je bila stara 19 let. Kasneje pa jih je rodila še šest. Vse mamice vedo, da vsak porod pusti posledice na telesu. Danes 43-letna Američanka je bila dolgo pretežka, teža ji je tudi močno nihala. Nato pa se je pred petimi leti odločila, da nekaj naredi za bolj zdravo telo.

Zobozdravnik razkril živila, ki uničujejo naše zobe
Umivanje zob, nitkanje in redni pregledi pri zobodravniku so ključnega pomena za dobro zdravje naših zob. A pomembno je tudi, kaj jemo. Vsi že dobro vemo, da sladkor in sladkarije uničujejo naše zobe, a to niso edina živila. Tudi nekatera zdrava živila so lahko za naše zobe nekoliko problematična. Preverite, katera.

Jejte večerjo pred to uro in zmanjšajte tveganje za raka
Uživanje večerje pred deveto uro lahko zmanjša tveganje za razvoj raka dojke in raka prostate za petino, je pokazala nova raziskava španskih strokovnjakov. Znanstveniki menijo, da uživanje hrane ponoči povzroča vnetja v telesu in hitro spreminja nivo sladkorja v krvi, kar je povezano z razvojem raka.

Je to razlog, da se jim ne moremo upreti?
Rogljički, piškotki, hrustljav kruh, čips ... Saj vemo, da je predelana hrana za nas škodljiva. A zakaj je tako okusna? Zakaj se ji ne moremo odreči? Je res razlog le v slabem stanju naše discipliniranosti? Znanstveniki vse bolj mislijo, da to ni edini razlog.

1 sprememba pri prehrani in taka razlika
Avstralka Cass Hines redno telovadi, zato se vsekakor lahko pohvali z zavidljivo postavo. A ko je naredila samo eno enostavno spremembo v svoji prehrani, je opazila veliko razliko. Maščoba na njenem trebuhu je izginila brez kakšnega koli truda in pokazale so se mišice, ki jih je pridobila s športom.

Trik, s katerim lahko uravnate svoj krvni sladkor
Bi lahko vse svoje obroke pojedli do tretje ure popoldne? Študija je pokazala, da lahko na ta način uravnate svoj krvni sladkor, znižate pritisk, pospešite presnovo in zmanjšate željo po sladkem v večernih urah.

Je to ključ do bolj vitke postave?
Ne bi smeli jesti po osmi uri zvečer, privoščiti pa bi si morali obilen zajtrk. Tako vsaj trdijo avstralski znanstveniki, ki so v svoji študiji ugotovili, da je pomembno ne le, kaj jemo, temveč tudi, kdaj si to privoščimo.

Čas je za spomladansko razstrupljanje!
V zimskem času se ljudje drugače prehranjujemo, se manj gibamo, podvrženi smo virusom in boleznim, imunski sistem je oslabljen. Posledično se počutimo utrujeni, brez energije. Zato je pomlad idealen čas za razstrupljanje in regeneracijo telesa. In to samo v 14 dneh!

Kako premagati napihnjenost?
Če vam je všeč ali ne, napihnjenost je nekaj, s čimer se vsi spopadajo. Lahko se pojavi po večjem obroku, pitju alkohola, hitri večerji ali uživanju določenih živil. Tu je nekaj nasvetov, kako jo preprečiti.

Kako se izogniti, da bi se redili na delovnem mestu?
Številni ljudje delamo v službi osem ur na dan v sedečem položaju. Prav zato ni nenavadno, da se skozi leta pričnejo nabirati odvečni kilogrami, pa čeprav skušamo jesti zdravo in se popoldne gibati. Da temu ne bi bilo tako, avstralska dietetičarka Susie Burrell podaja 5 nasvetov, kako preprečiti, da bi se redili na delovnem mestu.