Vizita.si

jezika

Simptomi in bolezni 21. 02. 2023 05.00

Teh simptomov ne smete ignorirati

Telo ima navado, da nam na zelo subtilne načine pošilja sporočila, da se v njem dogaja nekaj, čemur bi morali nameniti večjo pozornost. Lahko je to obdobje 'nedolžnega' glavobola, ki se kar ne neha, bolečina v trebuhu, nenadna in nepojasnjena sprememba teže ali pa kaj drugega. Nekaj sporočil je celo tako zelo nenavadnih, da jih včasih preprosto ignoriramo. Poglejmo si, katera so to.

Alergije 15. 02. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o alergijah

Alergije so tegoba modernega časa. Upravičeno jih imenujemo bolezen sodobnega časa, glede na vedno večje število ljudi, ki trpijo za obremenitvami, ki jih povzročajo.

Puberteta 03. 02. 2023 05.00

26 nasvetov odraslih, ki bi jih morali slišati najstniki

Včasih ni nič boljšega kot pridobivanje brutalno iskrenih nasvetov, ki se nam na začetku zdijo 'težki', kasneje pa spoznamo, da imajo neprecenljivo vrednost.

Duševno zdravje 17. 01. 2023 05.00

Kaj je vagusni živec?

Vagusni živec ima pomembno vlogo v našem telesu, saj gre za enega najkompleksnejših živcev, ki ima izjemno velik vpliv na nas, pa naj si bo to fizično, čustveno ali mentalno. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko Evo Štajner.

Zdravje 14. 12. 2022 05.00

Kaj je anestezija in katere vrste poznamo?

Morda vas daje radovednost, želja po znanju, morda se pripravljate na operacijo. V slednjem primeru vam bo vse potrebne informacije posredoval vaš zdravnik in kirurg. Vseeno pa smo zbrali kratek vodnik o anesteziji in informacije za vse laike.

Novice 09. 12. 2022 05.00

Vse, kar morate vedeti o slovenskem znakovnem jeziku

Gluhe osebe za sporazumevanje uporabljajo slovenski znakovni jezik. Je jezik medsebojnega sporazumevanja, hkrati pa je pravica, da so gluhe osebe informirane v njim prilagojenih tehnikah. Znakovnih jezikov je več, tako kot govorjenih. Poglejmo si nekaj več o Slovenskem znakovnem jeziku.

Simptomi in bolezni 30. 11. 2022 11.39

Roman Demir: Bolj kot jakost je pri komuniciranju z naglušno osebo pomembna hitrost govora

Ste kdaj razmišljali, kako bi bilo, če enega izmed čutil, ki ga imate za tako samoumevnega, ne bi imeli? Denimo, vonja, dotika ali pa ... Sluha? Dejstvo je, da si slišeči ljudje ne predstavljamo življenja v tišini. Kakršne koli okvare sluha močno zmanjšajo človekove sposobnosti, prav tako pa vplivajo na samo kakovost življenja. Kaj sploh je gluhota, kaj je naglušnost, kaj je znakovni jezik in o ovirah gluhih in naglušnih oseb, smo se pogovarjali s tolmačem znakovnega jezika Romanom Demirjem.

Zdrav Lajf 15. 11. 2022 05.00

Higienske navade, ki bi jih moralo poznati vsako mlado dekle

Ne preskočite teh stvari, ker se vam preprosto 'ne da'.

Zlata leta 20. 10. 2022 05.00

Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar. Kako si pomagati?

Prehodi iz različnih življenjskih obdobij so pogosto povezani z določeno mero krize in nič drugače ni na prehodu v upokojitev. Čeprav jo marsikdo nestrpno pričakuje in morda celo leta dela načrte za obdobje, ko bo imel končno več časa zase, pa obstaja verjetnost, da se ob tem pomembnem prehodu pojavi določena psihološka kriza. Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar, ne glede na starost, spol in poklic.

Zdravje 07. 10. 2022 05.00

Kako odpraviti smrčanje?

Smrčanje je tema, o kateri se radi šalimo, čeprav v resnici niti približno ni smešno, ko moramo cele noči poslušati veselo 'žaganje' tiste ali tistega, ki spi poleg nas. A tisti, ki smrči, v resnici trpi veliko bolj kot oni, ki ga mora poslušati, pravijo strokovnjaki. Še več, dolgoročno lahko smrčanje povzroči resne zdravstvene težave. Preverili smo, zakaj je temu tako in kako se lahko znebimo smrčanja na učinkovit, a telesu prijazen način.

Naslovnica 13. 07. 2022 05.00

Vabim te na kavo – kaj vse naj bi ženske vedele o intimnem zdravju?

Tudi v Sloveniji mlajše ženske včasih z negotovostjo poiščejo pomoč pri intimnih nadlogah. Skupina študentov farmacije se je to odločila spremeniti.

Zdravje 16. 06. 2022 05.00

6 načinov, kako lahko poskrbimo za zdravo poletje

Seveda vsi obožujemo poletje in vse aktivnosti, povezane z njim, a ta letni čas prinaša tudi nekatere nevarnosti, ki predstavljajo veliko tveganje za naše zdravje. Posledično je dobro, da poskrbimo za preventivo.

Duševno zdravje 07. 06. 2022 05.00

Kaj točno je občutek deja vu?

V dobesednem pomenu in prevodu iz francoskega jezika 'deja vu' pomeni 'že videno'. Sam pojav deja vuja bi lahko opisali kot občutek, ki ga posameznik dobi v situaciji, za katero se mu zdi, da jo je že doživel.

Simptomi in bolezni 11. 05. 2022 05.00

Kateri alergeni so najpogostejši krivci za alergije?

Burne reakcije telesa na snov, torej alergije, so v tem letnem času največkrat povezane z vdihavanjem alergenov. Hkrati pa se lahko pojavijo tudi alergije na različna živila.

Simptomi in bolezni 31. 03. 2022 09.24

Kaj je afazija? Stanje, ki so ga diagnosticirali Bruceu Willisu, vpliva na komunikacijo

V sredo je družina zvezdnika Brucea Willisa objavila, da so igralcu diagnosticirali afazijo, zaradi česar se je pri svojih 67 letih 'upokojil' oz. umaknil iz igralskega poklica. Afazija je namreč zdravstveno stanje, pri katerem pacienti težko komunicirajo, govorijo in razumejo jezik. Poglejmo si malo več o tem stanju.

Bolezni 24. 03. 2022 05.00

Občutek pomanjkanja zraka – kako si lahko pomagamo?

Dispneja ali zasoplost se v zadnjem času pogosto omenja v povezavi s covidom-19, vendar obstajajo številni vzroki, ki lahko vodijo do pomanjkanja zraka ali zasoplosti.

Življenjske zgodbe 21. 01. 2022 05.00

Slovenski igralec iskreno o okužbi s koronavirusom

Matej Zemljič velja za odličnega igralca nove generacije, ki se je širni Sloveniji pred časom predstavil v vlogi Domna Bratine v priljubljeni seriji Najini mostovi, zdaj pa se v povsem drugačni vlogi Adama predstavlja v novi seriji Gospod profesor. Poleti smo ga obiskali na setu snemanja omenjene serije, kjer je med drugim spregovoril tudi o svoji izkušnji s koronavirusom.

Življenjske zgodbe 14. 01. 2022 05.00

Koronakriza: Slovenski igralec iskreno o času, ki smo ga preživeli ločeni

Pandemija covida-19 se je zgodila nepričakovano, a hkrati močno zarezala v naš vsakdan, po slabih dveh letih pa se vse bolj zdi, da se 'nova normalnost', ki smo jo imeli zgolj za začasno, vse bolj uveljavlja kot povsem običajen vsakdan. O tem smo klepetali tudi z Juretom Henigmanom, priznanim slovenskim igralcem, ki trenutno blesti v novi slovenski seriji Gospod profesor.

Duševno zdravje 08. 12. 2021 05.00

Bi se najraje izognili družinskim srečanjem?

Čeprav je december mesec veselja in zabav, druženja s prijatelji, obdarovanja ter malce počitka, pa je to tudi mesec, ki včasih celo poglobi družinske spore. Mnogo družin namreč ohranja tradicionalen ritual skupnih večerij, ko se člani ponovno zberejo in skupaj praznujejo zaključek leta. Pa ste vedeli, da je prav to eno od najbolj čustveno napornih srečanj, ki bi se mu številni najraje izognili?

Zdravje 15. 11. 2021 13.00

Napake, ki jih delate pri umivanju zob

Zobje so edini del človeškega telesa, ki se ne obnavljajo sam od sebe, zato je skrb zanje še toliko pomembnejša. Številni otroci se sicer tega opravila pogosto otepajo, a prav dobra usvojitev te navade zgodaj v življenju vam bo prihranila marsikatero bolečino in neprijeten obisk zobozdravnika. Pa ste prepričani, da veste vse o pravilnem umivanju zob?

Duševno zdravje 29. 10. 2021 05.00

Kako komunicirati z osebo z demenco?

Demenca sčasoma poseže tudi na področje komunikacije, kar predstavlja poseben izziv zlasti svojcem bolnikov. Mnogi se znajdejo v stiski, saj naenkrat ne vedo več, na kakšen način in kaj se sploh z njimi pogovarjati ter kako sploh vzdrževati stik, kar lahko vodi v izgubljanje dragocene medosebne vezi. V nadaljevanju so predstavljena ključna vodila za komunikacijo z osebami z demenco.

Simptomi in bolezni 20. 05. 2021 06.00

Timus – žleza, ki v mladosti vpliva na našo imunost

Timus je žleza, ki igra pomembno vlogo pri regulaciji imunskega sistema v zgodnjem otroštvu. Čez čas, v odraslosti naj bi to žlezo nadomestila maščobna tkiva, kljub temu pa si poglejmo nekaj zanimivosti o tej dokaj nepoznani žlezi.

Simptomi in bolezni 04. 02. 2021 06.00

Kaj je epilepsija?

Epilepsija je skupina dolgotrajnih nevroloških motenj, težav z možgani, za katere so značilni epileptični napadi. To so tako imenovani dogodki, ki so lahko čisto kratki in komaj opazni, lahko pa gre za dolga obdobja zelo mučnega tresenja. Po navadi se ponavljajo in nimajo nekega očitnega vzroka.

Zdravje 08. 12. 2020 05.29

Kako ločiti prehlad od resne bolezni?

Koronavirus je še vedno prisoten v porah naše družbe, mnogi med nami pa se ob smrkanju in kihanju sprašujejo, ali gre zgolj za navaden prehlad ali za virus? Simptomi koronavirusa so v marsičem podobni simptomom navadnega prehlada, zato je koristno vedeti, kako te in tudi druge vrste bolj resnih bolezni razlikovati.

Odnosi in spolnost 06. 10. 2020 11.31

5 obdobij v partnerskem odnosu

Čeprav je vsak partnerski odnos unikaten, vedno obsega 5 ključnih obdobij oz. stopenj. Spajanje, dvom in zanikanje, razočaranje, odločitev in iskrena ljubezen so stopnje, ki se odvijajo ciklično in ne linearno. Velikokrat zmotno mislimo, da vsi romantični odnosi napredujejo od uvodnega spoznavanja, do vrtoglave zaljubljenosti, majhnih in večjih preizkušenj ter na koncu do blaženega stanja, ki obljublja večno srečo in ljubezen. A gre za utopično predstavo, ki nima veliko povezave z resničnim življenjem.

Odnosi in spolnost 30. 09. 2020 07.49

Kaj je nimfomanija ali hiperseksualnost?

V preteklosti je bila nimfomanija opredeljena kot motnja, za katero je značilen izrazito povečan spolni nagon, pripisovali pa so jo predvsem ženskam. Pozneje se je ta koncept preoblikoval v hiperseksualnost, ki še danes v stroki sproža številne razprave.

Bolezni 16. 07. 2020 08.38

Jezik razkriva vaše zdravstveno stanje

Jezik razkriva stanje našega telesa. Ko smo zdravi, je ta gladek, mehak, rahlo vlažen, svetlordeče barve z zelo tanko prevleko. Ko pride do sprememb, pa lahko pomislimo na različne bolezni ali pa le na pomanjkanje nekaterih vitaminov.

Zdravje 03. 07. 2020 10.40

Kako najlažje sprati pesek iz oči?

Zrno peska ali mivke je morda res zelo majhno, a lahko močno razdraži oko, povzroči bolečino v očesu in zamegljen vid. Kako pesek čim hitreje in čim bolj enostavno spraviti iz očesa?

Duševno zdravje 17. 06. 2020 08.15

7 sprememb za srečnejše življenje

Vsakogar osrečuje nekaj drugega. A da bi v svojem življenju našli čim več zadovoljstva, je ključno, da ugotovimo, katere navade bi bilo dobro privzeti in katerih bi se bilo bolje odvaditi. Kako pa to čim lažje izvesti?

Zlata leta 05. 06. 2020 07.59

Nevrolog svetuje, kako upočasnimo staranje

Če eno aktivnost zelo vztrajno delamo, se bodo povezave v možganih, ki so potrebne, da lahko to aktivnost opravljamo, obdržale, pravi nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Prav tako bodo tudi v starosti nastale nove povezave, če bomo nekaj vztrajno vadili. Medicina je v zadnjih desetletjih odkrila, da sploh ni treba, da je starost nekaj žalostnega in neželenega.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996