jo

Kako nas tehnologija tiho uničuje?
Tehnologija je postala nepogrešljiv del našega vsakdana, saj omogoča hitrejšo komunikacijo, dostop do informacij in lajša delo. Kljub številnim prednostim pa sodobni način življenja, prežet s stalno uporabo digitalnih naprav, prinaša tudi nepričakovane posledice. Ena od njih je digitalna utrujenost, ki tiho, a učinkovito vpliva na naše zdravje, produktivnost in dobro počutje.

9 načinov, kako se spopasti z napadi panike
Napadi panike so lahko zelo intenzivni in zastrašujoči, vendar so obvladljivi. Pogosto nastanejo nenadoma in se lahko pojavijo brez jasnega razloga, vendar to ne pomeni, da so nezdravljivi. Poznavanje tehnik, ki vam lahko pomagajo obvladovati simptome napadov panike, je pomembno za zmanjšanje njihove pogostosti in resnosti.

6 napak, ki jih počnemo pri negi kože in kako jih odpraviti
Negovanje kože je ključnega pomena za njeno zdravje in videz, vendar pa mnogi izmed nas delamo napake, ki lahko povzročijo težave, kot so suha koža, izbruhi aken ali prezgodnje staranje. Pomembno je, da se zavedamo, da ni vsaka koža enaka in da ne obstaja univerzalna rešitev.

Pogosto zbolite? Krivo bi lahko bilo to
Morda ne bi nikoli pomislili na eno napravo, ki jo dandanes vedno nosimo s seboj, je pa tudi in predvsem le-ta lahko odgovorna, da pogosteje zbolevamo.

Zakaj je telovadba pomembnejša kot kdaj koli prej?
V današnjem svetu, kjer smo vse bolj povezani z tehnologijo, kjer je sedenje in pasivno preživljanje časa postalo norma, je telesna aktivnost ključnega pomena za naše zdravje. Z naraščajočim številom težav, povezanih z življenjskim slogom, kot so debelost, kronične bolezni, tesnoba, depresija in druge motnje, postaja telovadba pomembnejša kot kdaj koli prej. Telesna aktivnost ni zgolj orodje za ohranjanje telesne pripravljenosti, temveč ključni dejavnik, ki lahko vpliva na naše zdravje, kakovost življenja, produktivnost in celo dolgoročno življenje.

Dokazani nevarni učinki alkohola na možgane
Nove raziskave razkrivajo presenetljive učinke rednega uživanja že majhnih količin alkohola na zdravje možganov.

Zakaj morate začeti z dihalnimi vajami
Dihanje je osnovna življenjska funkcija, ki jo pogosto jemljemo za samoumevno. Čeprav se zdi preprosto, ima način, kako dihamo, izjemen vpliv na naše telesno in duševno zdravje. Dihalne vaje, ki so usmerjene in zavestne tehnike dihanja, prinašajo številne koristi – od boljšega obvladovanja stresa do izboljšanja imunskega sistema.

5 razlogov, zakaj bi morali vsak teden preživeti več časa v naravi
V današnjem hitrem tempu življenja, v katerem prevladujejo tehnologija, delo in vsakodnevne obveznosti, se pogosto pozabi na preprost užitek, ki ga lahko prinaša čas preživet v naravi. Številni ljudje živijo v mestnih območjih, kjer je stik z naravo omejen, vendar so raziskave dokazale, da bi morali vsak teden preživeti več časa na prostem, saj ima to številne koristi za naše fizično in duševno zdravje.

7 nenavadnih, a učinkovitih metod za izboljšanje vašega spanca
Spanje je ključnega pomena za naše zdravje, a mnogi med nami se srečujemo s težavami pri doseganju kakovostnega spanca. Kljub temu, da so tradicionalni nasveti, kot so vzdrževanje rednega spalnega urnika in ustvarjanje mirnega okolja za spanje, običajno učinkoviti, obstajajo tudi nenavadne, a presenetljivo učinkovite metode, ki lahko izboljšajo vaš spanec.

Od hobija do potencialne kariere
Vse prevečkrat se zgodi, da najstniki in mladi odrasli ne prepoznajo potenciala svojih hobijev, zaradi česar ostanejo zgolj zabava in način sprostitve, namesto da bi postali temelj za razvoj kariere.

6 raziskav o vplivu tehnologije na našo telesno držo
Tehnologija je nedvomno spremenila naš način življenja, vendar je ta napredek imel tudi nekatere posledice, ki so vplivale na naše telesno zdravje. Eno od področij, na katerem so se pojavili najbolj očitni negativni učinki, je telesna drža. S številnimi urami, preživetimi za zasloni, in nenehnim sedenjem v napačnih pozah, je telesna drža mnogih postala vprašanje, na katerega bi morali bolj paziti.

5 najhujših stvari, ki jih ljudje delamo drug drugemu
Ljudje smo socialna bitja. Med potrebami, ki jih imamo, niso zgolj fiziološke potrebe, kot sta voda in hrana, temveč imamo vsekakor tudi psihološke potrebe, med katere spada socializacija. Brez dvoma potrebujemo družbo, ljudi, s katerimi se podpiramo in jih imamo radi, oni pa nas, a hkrati smo v odnosih sposobni delati tudi manj prijetne stvari.

Kako obdržati prijatelje in negovati odnose?
V svetu, kjer se vsakodnevno srečujemo s hitrim tempom življenja, šolskimi obveznostmi in družbenimi mediji, je negovanje prijateljskih odnosov lahko izziv. Prijateljstva so pomemben del našega duševnega zdravja, saj nam nudijo podporo, smeh in občutek pripadnosti.

10 zdravih prigrizkov za v službo
Ko preživite dolge ure v službi, je ključnega pomena, da imate ob sebi prigrizke, ki so hranljivi, dajo energijo in enostavni za pripravo. Zdrav prigrizek ne le da zadostuje za popoldanski apetit, temveč vam tudi pomaga ohranjati energijo, izboljšati koncentracijo in preprečiti prenajedanje pri kosilu.

Sledenje zaobljubam je spoznavanje sebe
Pa je spet tu januar; čas, ko smo vsi prepričani, da bomo shujšali, nehali zapravljati čas in končno začeli živeti, kot želimo. Razlogov, zakaj več kot 90 % zaobljub ostane iz leta v leto neizpolnjenih, je več. Lahko manjka večja vizija, ki bi osmislila letne cilje (link do prvega članka). Morda smo zaobljube postavili na povsem napačen način (link do drugega članka). Zelo možno je, da manjka podporni sistem, ki bi nam pomagal takrat, ko nimamo motivacije (link do tretjega članka). Večkrat pa se zgodi tudi, da so razlogi za naš neuspeh globlje narave – o tem bomo pisali danes.

Pomembnost redne telesne aktivnosti pri preprečevanju bolezni v starosti
Starost prinaša številne fiziološke spremembe, med katerimi so upad mišične mase, zmanjšanje kostne gostote, slabša gibljivost sklepov in povečano tveganje za kronične bolezni. Vendar staranje samo po sebi ni izgovor za pasivnost. Redna telesna aktivnost je eden najmočnejših dejavnikov, ki lahko upočasni proces staranja, izboljša kakovost življenja in prepreči razvoj številnih bolezni.

Kaj storiti, ko se z partnerjem soočite s krizo zaupanja?
Vsak odnos temelji na zaupanju, vendar nihče ni imun na trenutke, ko to temeljno načelo zamajejo dvomi, nesporazumi ali celo izdaje. Kriza zaupanja je lahko uničujoča, vendar ni nujno, da pomeni konec razmerja. Pravzaprav lahko takšni trenutki, če jih ustrezno naslovite, postanejo priložnost za globlje povezovanje in rast. Ključ je v iskrenosti, pogumu in pripravljenosti obeh partnerjev, da se soočita z izzivi.

Tako se lahko zaščitite pred okužbami, ki jih lahko prenašajo živali
Ljudje in živali delimo prostor, kar ima številne koristi, a hkrati prinaša tveganje za prenos bolezni.

Kaj bi vsaka ženska morala vedeti o menopavzi?
Danes se o ženskih težavah, na srečo, govori veliko več, kot se je včasih. Tudi in predvsem o menopavzi, ki jo slej ko prej dočaka vsaka ženska.

Vse, kar morate vedeti o hialuronskih polnilih in njihovih učinkih
Hialuronska polnila so postala ena izmed najbolj priljubljenih estetskih rešitev za izboljšanje videza obraza, saj ponujajo hitro in učinkovito metodo za glajenje gub, dodajanje volumna in izboljšanje kontur obraza. Njihova priljubljenost je v zadnjih letih močno narasla, saj so minimalno invazivna, omogočajo naravne rezultate in imajo kratko okrevanje.

5 učinkovitih ukrepov za preprečevanje kapi v starosti
Kap je ena izmed vodilnih vzrokov smrti in invalidnosti po svetu, vendar jo je v mnogih primerih možno preprečiti z ustreznimi ukrepi. Tveganje za kap se s staranjem povečuje, zato je pomembno, da starostniki sprejmejo proaktivne korake za zaščito svojega zdravja. Kako lahko zmanjšate tveganje za kap z enostavnimi, a učinkovitimi spremembami življenjskega sloga in pravočasnim ukrepanjem? Sploh lahko v celoti preprečimo?

Če želiš doseči novoletne zaobljube, potrebuješ sistem
Pa se je spet začelo novo leto. Verjeli smo, da bomo s prvim januarjem postali nova, boljša oseba. No, saj vemo, kako se to običajno konča – nekje med 15. in 20. januarjem, ko nam zmanjka zagona in se vrnemo k starim navadam. Ta datum se sicer hitro bliža, ni pa treba, da tudi letos naše zaobljube žalostno propadejo. Ne zato, ker bomo razkrili trik za neskončno motivacijo (ne obstaja), ampak zato, ker bomo bolje začrtali pot do dosege teh ciljev.

8 razlogov za moten urin
Ali je vaš urin videti motno? Skoraj gotovo ni razloga za skrb, vsekakor pa je možno, da je moten urin tudi znak česa resnejšega, a največkrat ozdravljivega stanja.

Prenehajte z dietami in se začnite osredotočati na zdravje
Diete so že desetletja eden najbolj priljubljenih načinov za doseganje "popolnega" telesa. A večina ljudi, ki se jih loti, hitro ugotovi, da te prinašajo kratkoročne rezultate, dolgoročno pa pogosto povzročijo razočaranje, frustracije in celo zdravstvene težave. Namesto diet je čas, da premislimo o svojem pristopu in se osredotočimo na zdravje – fizično, duševno in čustveno.

8 razlogov za bolečine v spodnjem delu trebuha
Bolečina v spodnjem delu trebuha, natančneje pod popkom, se pojavlja zaradi številnih vzrokov.

To so prednosti vsakodnevne hoje
Ena najlažjih telesnih aktivnosti, za katero ne potrebujete opreme in je hkrati tudi ena najbolj priporočljivih oblik vadbe, je sprehod oz. hoja. Morda se sliši preveč preprosto, vendar je res.

Koliko kalorij porabite s hojo?
Hoja naj bi bila najbolj optimalna in naravna telesna aktivnost za človeka. Hkrati je enostavna oblika vadbe, ki je koristna tako za fizično kot duševno zdravje.

Za koga je priporočljivo cepljenje proti gripi?
Gripa, imenovana tudi influenca, je okužba nosu, grla in pljuč, ki so del dihalnega sistema. Povzroča jo virus.

7 znakov, da vam primanjkuje samokontrole
V zadnjem času se veliko govori o ljubezni do sebe (kar je vsekakor pohvalno) in o uspehu kot nečem, kar je vsem dosegljivo. Pa ni. Pozabljamo namreč na ključno komponento vsega omenjenega – samodisciplino. Jo imate?

6 načinov, kako skrbeti za zdravje svojih možganov v 20. in 30. letih
Je demenca vedno posledica staranja? Bi jo morali nehati dojemati kot 'normalen' del staranja? Vsekakor. Demenca ni normalen del staranja, strokovnjaki pa menijo, da bi lahko vsaj 40 procentov demence preprečili ali pa jo vsaj za nekaj let odložili. Vse s spremembo določenih navad, ki nam krojijo življenje.