ka

Katera živila povzročajo prenajedanje in odvečno težo?
Ljudje, ki so uživali zelo predelana živila, so v primerjavi s tistimi, ki so takih živil pojedli malo, zaužili več energije in pridobili več odvečne teže. To je veljalo, četudi so imeli tako obroki z zelo predelanimi živili kot obroki brez njih isto energijsko vrednost ter količino makrohranil, kot so sladkorji, vlaknine, ogljikovi hidrati in maščobe. Ljudje so pojedli več, ko je bil obrok sestavljen iz zelo predelanih živil.

Moška stranišča imajo šestkrat več mikrobov kot ženska
Moška stranišča imajo kar šest mikrobov kot ženska in skoraj petkrat več bakterij kot povprečna straniščna školjka, je pokazala raziskava britanskega Kraljevega združenja za javno zdravje. Odkrili so tudi, da si skoraj polovica moških ne umije rok po uporabi sanitarij.

Najpogostejše medicinske napake, ki stanejo tudi življenja
Nova raziskava Univerze Manchester je pokazala, da okoli eden od 12-ih pacientov na svetu trpi zaradi medicinske napake - polovico teh napak pa bi lahko preprečili. Kar 12 odstotkov pacientov je zaradi zdravniških napak trajno poškodovanih ali umrejo. Preverite, katere zdravniške napake so najpogostejše.

Čeprav nima raka, se zdravi z zdravili za raka
28-letna Arianna Faro se spopada s Klippel-Trenaunay sindromom, ki povzroča prekomerno rast udov. Zaradi sindroma je njena desna noga narasla že na dvojno velikost. Po številnih operacijah ni nič pomagalo, a pred kratkim so jo začeli zdraviti z zdravili za raka in njeno stanje se je izboljšalo.

Izražanje sožalja na družbenih omrežjih ne pomaga
Morda si mislimo, da z izražanjem sožalja na družbenih omrežjih, izkažemo podporo prijatelju, ki trpi zaradi izgube bližnje osebe in preživlja težke trenutke. A zadnja raziskava spletne strani WebMD je pokazala, da večina ljudi, ki žaluje, objave na družbenih omrežjih doživlja kot nesmiselne, moteče in nepotrebne.

Kaj se zgodi, ko rdeče meso zamenjate z ribo in perutnino?
Tisti, ki so v osmih letih začeli uživati več rdečega mesa, so imeli v naslednjih osmih letih večje tveganje za prezgodnjo smrt, je ugotovila ameriška študija. Manjše tveganje so imeli tisti, ki so uživali vse manj rdečega mesa in so tega nadomestili z ribami, perutnino pa tudi vegetarijanskimi obroki.

Postala je najbolj uspešna pacientka. Poglejte jo danes
Ekstremno debela mati petih otrok Milla Clark iz zvezne države Tennessee se je izkazala kot najbolj uspešna pacientka v zgodovini televijske oddaje Moje 300-kilogramsko življenje. Milla je nekoč tehtala že neverjetnih 340 kilogramov, danes pa tehta le še 70 kilogramov.

Zelo prijetna navada zelo ugodno vpliva na zdravje srca
Rezultati nedavne raziskave so pokazali, kako pomembno je za naše zdravje, da ne delamo ves čas. Enostavno si je treba vzeti tudi čas za oddih. Treba se je odklopiti od obveznosti in skrbi. To dejansko pozitivno vpliva na naše srce, je pokazala študija univerze Syracuse v New Yorku. Manjše je tveganje za pojav bolezni in tudi srčnega infarkta ali možganske kapi, ki se ju še posebej bojimo.

Sončila se je, nato pa morala na 86 operacij kože
43-letna Lisa Pace iz mesta Knoxville v zvezni državi Tennessee je v 90. letih uporabljala solarij prav vsaj dan. Samo deset let pozneje so ji prvič diagnosticirali melanom – najnevarnejšo obliko kožnega raka. Pozneje je prestala kar 86 operacij kože, s katerimi so ji odstranjevali rakave predele kože.

Kaj jesti, če se spopadate z zaprtjem?
Tokrat se bomo osredotočili na zaprtje, ki se lahko pojavi zaradi prehrane, ki ima premalo prehranskih vlaknin ali zaradi premalo gibanja in preveč sedenja.

Ko je prenehala piti mleko, se je zgodilo teh 5 stvari
Novinarka spletne strani popsugar.com Jenny Sugar se je odločila, da bo opustila uživanje vseh mlečnih izdelkov. Tega se je držala štiri leta in opazila drastično spremembo. Preverite, kakšen vpliv je imela njena odločitev na njeno telo.

Izgubila 195 kilogramov in našla ljubezen svojega življenja
Ženska, ki zaradi debelosti skoraj deset let ni mogla niti hoditi več, je po operaciji zmanjšanja želodca shujšala 195 kilogramov in popolnoma spremenila svoje življenje. Vključila se je tudi agenciji za zmenkarije inpreko nje našla še ljubezen svojega življenja.

Sindrom izgorelosti uradno priznan kot kronično stanje
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je sindrom izgorelosti uradno priznala kot bolezen, a se danes opravičila in pojasnila, da ne gre za bolezen, ampak kronično stanje. Izgorelost opisuje kot 'kronični stres na delovnem mestu'.

Mozolj na trebuhu
Pozdravljeni, imam težavo in sicer na skrajnem spodnjem levem delu trebuha se mi je na začetku naredil kot nekakšen mozolj, sem ga stisnila nato pa je nastala težava, ko je ta mozolj zrastel v 2x večjo stvar.. Začelo me je čezdalje bolj predvsem med hojo, zato sem začela z mrzlimi obkladki iz fiziološke vode, sedaj pa je na površju gnoj, sem ga stisnila zdaj pa je nastala velika luknja.. Se opravičujem za čuden opis ampak se s tem problemom srečujem prvič in prosim za nasvet kaj storiti.. Na netu sem gledala in predvidevam da je zamašena lojnica? Hvala za odgovor

Opustitev pogoste razvade zmanjša tveganje za kap
Še ena študija je pokazala, kako škodljivo je kajenje. Kadilci, ki jih zadene kap, imajo, če s svojo razvado ne prenehajo, večje tveganje, da se jim ta neljubi dogodek ponovi. Kajenje povzroča odvisnost, tako da je seveda o prenehanju lažje govoriti kot to storiti. A pomagalo bo že zmanjšanje števila pokajenih cigaret.

''Nosečnost mi je rešila življenje!"
22-letna Iris Doyle se je od sedmega leta starosti spopadala z anoreksijo in ko je tehtala le še 37 kilogramov, je bilo njeno življenje že ogroženo. A kot pravi, ji je življenje rešila nepričakovana nosečnost in danes je Iris vesela, zdrava in se veseli svoje prihodnosti.

Zgolj 10 darovalcev bi občutno izboljšalo stanje
Približno 5 odstotkov parov, ki potrebujejo oploditev z biomedicinsko pomočjo, potrebuje tudi spolne celice (moške ali ženske) za ta postopek. A darovalk in darovalcev pri nas primanjkuje, zato so čakalne dobe za te postopke relativno dolge in mnogokrat pare, ki se bojujejo z neplodnostjo, prisilijo v reproduktivna potovanja v tujino. Potrebam bi sicer zadostili zgolj z 10 darovalci in darovalkami na leto, a tudi to pri nas predstavlja izziv. V letošnjem letu sta seme darovala zgolj dva moška, jajčec pa niti ena ženska.

Nedolžno znamenje se je izkazalo za izjemno nevarno
22-letna Megan Dido je leta 2018 obiskala dermatologa, ker je imela nenavadno znamenje na levem licu. A dermatolog jo je poslal domov in ji rekel, da z njenim znamenjem na obrazu ni prav nič narobe. Kmalu se je izkazalo, da je bilo znamenje rakavo.

'Zdrava in fit' mati izgubila obe nogi, desno roko, prste leve roke
Ko je Britanka Lydia Galbally obiskala svojega osebnega zdravnika in potožila, da že nekaj čas močno kašlja in da ji piska v prsih, je ta dejal, da se spopada z astmo. A kmalu so jo zaradi visoke vročine odpeljali v bolnišnico, kjer se je izkazalo, da je zbolela za tubrekulozo, ki je napredovala v sepso. Mati dveh otrok se je borila za svoje življenje, zaradi sepse pa so ji kasneje morali amputirati obe nogi, desno roko in prste leve roke.

Slab zrak v pisarni slabša umske sposobnosti
Če se ob koncu delovnega dne spopadate z občutkom zamegljenostji misli in občutkom, da preprosto ne morete več razmišljati, za to nujno ni kriv le dolg delovnik, a tudi zrak v vaši pisarni. Še posebej, če so pisarne v stavbi, kjer je slabo prezračevanje in ni oken.

Tako lahko na naše telo vplivajo pesticidi
Postopki za zdravljenje neplodnosti so manj učinkoviti pri ženskah, ki uživajo več hrane, ki vsebuje ostanke pesticidov, je pokazala študija univerze Harvard. Ali imajo ostanki pesticidov na naše telo učinke, ki se jih še ne zavedamo dovolj?

Kaj lahko pomeni 16 minut spanca manj?
Že če spite čez noč le 16 minut manj kot po navadi, se bo to pokazalo na vašem počutju in produktivnosti naslednji dan, pravijo raziskovalci univerze Južna Florida. Na svoji spletni strani so zapisali, da "izguba le 16 minut spanca lahko pomeni razliko med jasno glavo na delovnem mestu in težavami z osredotočanjem."

Prostočasna dejavnost, ki izboljša delovanje možganov
Naše kognitivne sposobnosti postanejo boljše, če se redno ukvarjamo z aerobnimi aktivnostmi. Sem spadajo različne aerobne vadbe pa tudi tek, kolesarjenje, plavanje, hribolazenje … Pri ljudeh, ki so starejši od 30, to lahko prepreči upad kognitivnih sposobnosti. Če je do teh prišlo, si jih z aerobno vadbo lahko povrnemo.

Pijete mleko? Polnomastnega ali posnetega?
''Zakaj se zaradi polnomastnega mleka ne boste zredili, zaradi posnetega pa,'' je v svoji kolumni zapisal dr. Michael Mosley. Kot pravi, so v njegovem otroštvu vsi pili polnomastno mleko in je bilo veliko manj težav z debelostjo kot danes, ko vsi pijejo posneto mleko. Navedel pa je kar nekaj razlogov, zakaj danes tudi sam pije polnomastno mleko.

Povsem običajen kašelj se je sprevrgel v najhujšo nočno moro
18-letna Marlee Pincus je nekaj tednov po tem, ko je pričela svoj študij na Univerzi Cornell v New Yorku, začela močno kašljati. Takrat je v študentskem domu, v katerem je živela, ravno razsajala gripa, zato so vsi mislili, da se je le prehladila. A kmalu se je kašelj poslabšal, dobila je vročino in mrzlico. Izkazalo se je, da se spopada z levkemijo.

Navada, ki podvoji tveganje za raka požiralnika
Pitje zelo vročega čaja skoraj podvoji tveganje za raka požiralnika, je pokazala nova raziskava. Mnogi ljudje si v mrzlih dneh radi privoščijo vroč čaj, a pomembno je, da se ta dobro ohladi, preden ga spijete. Če ga pijete prevročega, lahko povečate tveganje za raka.

Rekli so ji, da gre za prehlad, a šlo je za raka
27-letno Meagen Beachtold so zdravniki kar trikrat odslovili, češ da ni nič narobe z njo in da se spopada le s prehladom ali alergijo, preden so ji postavili pravo diagnozo. Ko so jo le pričeli jemati resno, se je izkazalo, da ima 13 centimetrski tumor v diafragmi.

Ko ne uživate v življenju in le še izpolnjujete obveznosti
“Izgorelost se začne s tem, da se ženete in delate, pa niste zadovoljni. Morda se ne počutite cenjene, mislite, da za svoje delo niste dovolj nagrajeni. Morda vam niso všeč sodelavci, šef. Ali pa vam zaradi preobilice dela stvari uhajajo iz rok.” Tako zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina opiše, kaj nas lahko pripelje v stanje izgorelosti. Počutimo se vse slabše. Na koncu je telo lahko tako izčrpano, da ne moremo več niti vstati iz postelje.

Čudežna deklica še kar živi
Mali Charlotte Patt, ki se je rodila z redko genetsko boleznijo, Shprintzen-Goldbergovin sindromom, so zdravniki napovedali le nekaj dni življenja, a čudežna deklica bo kmalu praznovala drugi rojstni dan in se še kar bori za svoje življenje.

Anja Jenko se je razgalila, da bi pomagala drugim
Anja Jenko je ponovno dvignila prah – tokrat se je, kot je zaupala svojim sledilcem na Instagramu, »žrtvovala za višje dobro«. Posnela je namreč video, v katerem je zaplesala erotični ples, nato pa dejala: »Zdaj, ko imam vašo pozornost, bi vas rada nekaj naučila«. Z namenom osveščanja o pomembnosti samopregledovanja mod je opisala in nazorno pokazala vsem moškim, kako si naj pregledajo moda.