kaj je stres

Zakaj se pojavlja erektilna disfunkcija?
Med erektilno disfunkcijo in srčnimi boleznimi obstaja močna povezava. Veliko raziskav je namreč pokazalo, da moški, ki trpijo za erektilno disfunkcijo, pogosteje trpijo tudi za srčnimi boleznimi.

Katarina Čas, kot je še niste videli
O Katarini Čas smo v preteklih letih veliko slišali, predvsem o tem, kako žanje uspehe v tujini. Med drugim je iz prve roke ugotovila, kako je videti snemanje v glamuroznem Hollywoodu, kjer je bila postavljena ob bok Leonardu DiCapriu, snemala je tudi z legendarnim Alom Pacinom. Tak življenjski slog pa s seboj prinaša tudi veliko stresa. Zdaj, ko se simpatična svetlolaska vrača pred kamere slovenskih ustvarjalcev, smo z njo poklepetali o tem in kaj jo je naučila globalna pandemija covida-19.

Vas kdaj spreleti misel: 'Kaj je narobe z mano?'
Ob takšnih in drugačnih čustvih ter občutij, ki so velikokrat posledica preobremenjenosti ali pa različnih življenjskih okoliščinah, skorajda ni človeka, ki ga ne bi vsaj občasno spreletela misel, 'kaj je narobe z mano?'.

Kaj je kiropraktika in kako deluje?
Med ljudmi, ki iščejo alternative za lajšanje bolečin v hrbtu, večina izbere zdravljenje s kiropraktiko. Kaj je kiropraktika, kako deluje in predvsem, kaj je v ozadju te veje alternativnega zdravljenja?

5 nasvetov za zdravo prebavo
Zaradi vse hitrejšega življenjskega tempa se pogosto poslužujemo nezdravih navad, kar se nam lahko hitro maščuje. Ker se telo avtomatično odziva na to, kako ravnamo z njim, se mnogi med nami srečujejo s funkcionalnimi tegobami prebavnega sistema: zaprtjem, zgago, napihnjenostjo, neurejeno prebavo. V kolikor stanje ni bolezensko, je zdrava prebava skoraj zagotovo dosegljiva – pomaga lahko že pet majhnih, a pomembnih sprememb v našem vsakdanu.

Hitra pomoč pri bolečinah v želodcu in zgagi
Zgaga, spahovanje in občutek polnosti so nadloge, ki pestijo velko ljudi. Stres in neustrezna prehrana jih samo še poslabšata, a kaj, ko vsi radi kdaj pojemo kakšno jed, ki ni ravno »prijazna do želodca«, pa tudi vsem stresnim situacijam se ni mogoče izogniti. Tudi če niste posebej občutljivi, je lahko piknik ali družinski praznik za vas »boleč«. Da bi preprečili želodčne težave, je dobro poznati preventivne ukrepe. Če pa težave nastopijo, si vsak želi, da bi hitro minile.

Je bolje telovaditi zjutraj ali zvečer?
Raje telovadite zjutraj ali zvečer? Morda popoldne? Kaj je bolj zdravo oz. optimalno za naše telo? Mnenja strokovnjakov o tem so deljena, neizpodbitno dejstvo pa je, da je vsaka telesna vadba dobra!

Kakšna je razlika med pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo?
Je lahko pozitivnosti preveč? Kaj sploh je toksična pozitivnost in zakaj je škodljiva? Poglejmo si tanko, resnično tanko, ločnico, ki ločuje zdravo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter tako imenovano škodljivo prepričanje, da 'ignoriranje problemov slednje odstrani'.

Kaj je disociativna amnezija?
Predstavljajte si, da se pogledate v ogledalo in ne prepoznate osebe, ki strmi nazaj v vas. Ali pa da se ne bi mogli spomniti osnovnih informacij o svojem življenju in življenjskem slogu, na primer tega, kje živite, ali partnerjevega imena. Podobno se dogaja pri disociativni amneziji, pri kateri govorimo o kompleksni izgubi spomina.

Najpogostejši razlogi, zaradi katerih je najstniku koristno poiskati strokovno pomoč
Ni skrivnost, da so najstniška leta lahko precej težka. V tem obdobju se pogosto pojavljajo večje spremembe razpoloženja, učne in vedenjske težave ter številne druge stiske, ki spremljajo odraščanje. Čeprav so mnoge od njih del normalnega razvoja, pa lahko težave dosežejo raven, ko je potrebna strokovna pomoč.

Kako lahko ugotoviš, kaj te resnično veseli?
Četudi so mnogi prepričani, da je najstništvo najlažje obdobje v našem življenju, v resnici ni tako. Zaradi različnih pričakovanj, predvsem pa dejstva, da vsi menijo, da bi že moral vedeti, kaj je tisto, kar te v življenju resnično veseli, je lahko to obdobje eno najnapornejših. A naš Oskar je v tokratnem videu spregovoril, kako lahko to ugotoviš brez težav.

Kako si pomagati pri težavah s prebavo?
Uživanje nezdrave prehrane, premalo gibanja, stres, hiter življenjski tempo, nezadosten dnevni vnos tekočine in vlaknin v telo so razlogi, ki lahko vplivajo na slabo počutje in neredno odvajanje. Poglejmo si, kako lahko spremenite svoje dnevne navade, ki bodo pripomogle k boljšemu počutju in prebavi.

Lahko prehrana vpliva na spopadanje s stresom?
Danes je stres na žalost neizogiben. Toda ali nam lahko spreminjanje življenjskih navad in določene prilagoditve prehrane omogočijo lažje spopadanje s pritiskom? Odgovor naj bi bil pritrdilen.

Pisanje dnevnika ima lahko pozitivne učinke na duševno zdravje
Pisanje je preprosto in učinkovito orodje za 'obdelavo' in soočanje z lastnimi občutki. Strokovnjaki pravijo, da na koncu ne prispeva le k psihološkemu olajšanju, temveč tudi k boljšemu fizičnemu počutju.

Zakaj sčasoma skoraj vsi osivimo?
Med tem, ko je opazen trend barvanja las na sivo med mladimi, se starejši ljudje, predvsem ženske, večkrat odločajo, da svoje naravno sive lasje barvajo, da skrijejo osivelo glavo. Zakaj in kdaj ljudje sivimo, kakšne so razlike med rasami in kdaj lahko govorimo o prezgodnjem sivenju?

Bolečine v hrbtu skrivajo vaša neizražena čustva
Po mnenju dr. Johna E. Sarna, avtorja knjižne uspešnice, ki govori o bolečinah v hrbtenici, je tenzijsko mionevralni sindrom (TMS) diagnoza za stanje, v katerem nam čustveni stres in preobremenjenost povzročata telesno bolečino. Trdi, da je TMS trik. Predstava, ki jo vaše telo uprizarja, da bi vas zmedlo in prikrilo vaša nelagodna in negativna čustva.

So novoletne zaobljube sploh smiselne?
"Ne spreminjajte se zaradi novega leta, spreminjajte se za svojo osebno rast. Ne glede na to, kakšne so vaše zaobljube, vse se začne v vas samih," pravi misel neznanega avtorja.

Vse, kar morate vedeti o botoksu
Ko je govora o kakršnih koli estetskih posegih, imamo ljudje mnogokrat napačne predstave. S Katarino Živec, dr. med., specialistko plastične kirurgije, smo se zato tokrat pogovarjali o botoksu.

5 stvari, ki ti lahko pomagajo, če ne moreš zaspati
Kaj je tisto, kar naredi večina od nas, če ne moremo zaspati? V roke seveda primemo telefon in začnemo brskati po družbenih omrežjih ali pa novicah, ki smo jih prebrali že čez dan.

Imposterjev sindrom ali fenomen prevaranta
Imposterjev sindrom je znan tudi kot sindrom prevaranta. Posameznik je v tem primeru prepričan, da njegova običajno visoka izobrazba, akademski dosežki in uspehi niso vredni veliko in da v resnici sploh ni tako kompetenten, kot ga dojemajo drugi. »Kot bi mi na rami vseskozi sedel zlobni duh in mi vzbujal misli, da nisem dovolj dober,« pravi ena od oseb, ki trpi za tem sindromom. Gre za pogosto izkušnjo, ki se dogaja zlasti inteligentnim, nadarjenim in uspešnim.

Jabolko na dan odžene zdravnika stran – mit ali resnica?
Vsi poznamo omenjen rek – pa je resničen? Stavek je bil prvič izrečen leta 1913, vendar temelji na pregovoru, ki je nastal leta 1866.

Nenalezljiva, a izjemno neprijetna nadloga
Boleče razjede ali afte so boleče ranice, ki nastanejo v ustih. So okrogle, bele in rdečkasto obrobljene. Skoraj vedno se pojavijo na rahlem, mehkem tkivu, predvsem pa na notranji strani ustnic ali lic, na jeziku ali mehkem nebu.

Telesna vadba je močno orodje za reševanje marsikaterih težav
Ni skrivnost, da ima redna telesna vadba številne blagodejne učinke na telo in duha. Pripomore k boljšemu telesnemu počutju ter lažjemu obvladovanju stresa in napetosti, vpliva pa tudi na razpoloženje. Če še niste našli svoje priljubljene telesne aktivnosti, je morda prav trenutno obdobje priložnost, da naredite nekaj več zase.

Tehnike sproščanja so ključ do notranjega miru
Med vsemi izzivi, s katerimi se svet sooča med trenutno pandemijo covida-19, so psihični pritiski eni od največjih. Sprožilci stresa, tesnobnih občutij in celo večjih psihičnih težav so povsod okoli nas. Izguba službe, finančne težave, skrb za zdravje najbližjih, družbena osamitev in pomanjkanje stikov z najbližjimi – to je le nekaj najpogostejših. Borba s kolektivno negotovostjo je tako postala nekaj običajnega. Tokrat vam predstavljamo nekaj priljubljenih tehnik sproščanja, ki vam lahko pomagajo na poti do notranjega miru in boljšega počutja.

3 zdrave navade, ki lahko vplivajo na vaše zdravje
Skrb za zdravje je ena najpomembnejših odgovornosti vsakega posameznika. Z zdravim življenjskim slogom, ki vključuje redno gibanje, uravnoteženo prehrano in zagotovo tudi izogibanje stresnim okoliščinam, lahko sami pripomoremo, da ohranjamo svoje zdravje. Kaj pa lahko storimo, ko potrebujemo zdravniško pomoč?

8 najpogostejših obrambnih mehanizmov
Humor, zanikanje, regresija in projekcija je le nekaj obrambnih mehanizmov, ki nam pomagajo pri soočanju z neprijetnimi dogodki, mislimi in čutenji. Ideja obrambnih mehanizmov izhaja iz psihoanalitične teorije, ki osebnost vidi kot interakcijo med tremi komponentami: id, ego in superego. Obrambni mehanizmi so sicer naraven del psihološkega razvoja, njihovo poznavanje pa nam pomaga razumeti lastno vedenje in vedenje drugih. Preverite, zakaj nekateri vsako situacijo obrnejo na smeh in zakaj drugi zanikajo obstoječe stanje.

Kaj nam lahko pomaga pri raznoraznih virusnih obolenjih?
"Pri virusnih obolenjih, kot so na primer gripa, prehlad in tudi nova koronavirusna bolezen, za katera nimamo zdravila, se moramo za uspešno in čim krajše prebolevanje bolezni zanesti na svoj imunski sistem," je na družbenem omrežju svoj zapis začel Nacionalni inštitut za javno zdravje. Kaj nam še lahko pomaga pri zaščiti pred raznoraznimi virusnimi obolenji?

8 razlogov za hitro in neenakomerno bitje srca
Verjetno le malokrat in le malokdo pomisli, koliko napora prenaša srce. Vse življenje nas s črpanjem krvi ohranja pri življenju in to vsako sekundo slehernega dneva. Če smo natančni, to pomeni od 60 do 100 utripov na minuto, v primeru, da jih je več, pa to stanje imenujemo tahikardija. Za slednje stanje je značilno neenakomerno in pospešeno bitje srca, razlogov, če izključimo predvsem srčno žilne bolezni, pa je več.

Iskanje pomoči ni sramotno, saj pomeni odgovornost do samega sebe
Vsak posameznik se v življenju znajde na razpotju. Razlog so lahko partnerske ali družinske težave, konflikti na delovnem mestu, tesnobna občutja, stres in izgorelost, različne vrste odvisnosti in številne druge tegobe sodobnega časa. Iskanje pomoči se začne običajno takrat, ko se dlje časa vrtimo v vrtincu težkih občutij in se nam zdi, da ne vemo več, kako naprej. Vse, kar potrebujemo za spremembe v življenju, so prava mera motivacije, vztrajanje in terapevtski odnos, ki zdravi.

Kaj povzroča sindrom razdražljivega črevesja?
Sindrom razdražljivega črevesa naj bi ugotovili pri kar polovici bolnikov, ki obiščejo specialistično gastroenterološko ambulanto. Običajno se pojavi v zgodnji odrasli dobi in srednjih letih, pri ženskah pa naj bi bil dvakrat pogostejši kot pri moških.