kaj pomeni

15 vprašanj, ki napovedo, ali bo vaš odnos trajal
Biti zaljubljen je lahko nekaj neverjetnega, a močna zaljubljenost še ne pomeni, da bo vaš odnos s partnerjem trajal dolgo časa. V resnici je odnos, ki bo trajal, težko zgraditi. Če ste na dobri poti, lahko sedaj preverite tako, da odgovorite na 15 vprašanj, ki jih je sestavil strokovnjak.

7 korakov, da boste po neuspehu močnejši
Doživeli ste neuspeh in posledično razočaranje. In kaj zdaj? Lahko se predate ali pa se iz tega nekaj naučite in postanete močnejši, v svoji knjigi Loving Miracles (Ljubeči čudeži) piše dr. Annette Colby.

Kako zaužiti čim manj ostankov pesticidov?
"V Sloveniji prisotnost ostankov pesticidov preverjamo pogosto in kar 96,2 odstotka odvzetih vzorcev hrane je skladnih z zakonodajo," nam je pojasnila dr. Urška Blaznik z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Pri več kot polovici vzorcev merljivih ostankov teh kemikalij niti ne najdejo, odstotek je zaradi preseženih vrednosti umaknjen s tržišča. Strokovnjakinjo smo prosili še za nekaj nasvetov, kako čim bolj zmanjšati morebiten vnos teh snovi v telo.

Česa ne sme manjkati poleg šunke in jajc?
Medtem ko strokovnjaki za prehrano na praznično obloženi mizi jedi, ki so tradicionalne, zaradi tega ne želijo odsvetovati, priporočajo, da ostanete pri prehranjevanju zmerni ter da obrok uravnotežite z zadostno količine zelenjave ter dovolj gibanja.

Izjemno boleča izkušnja, zaradi katere se konča marsikatera zveza
Kadar izvemo, da nas je partner prevaral, se nam zamajejo temelji medsebojnega odnosa, spoštovanja in zaupanja. Kako se soočiti s posledicami prevare, odpustiti ali poskusiti znova? Kako znova zaupati? O teh vprašanjih smo se pogovarjali z Anjo Kovačič, specialistko zakonske in družinske terapije.

Preprost nasvet za bolj zdrav velikonočni obrok
Nič ni narobe, če se občasno pregrešimo ali pojemo več, kot naše telo potrebuje, razlaga prehranska strokovnjakinja Anja Pristavec. A le če se tako prehranjujemo le ob praznikih in ne ves čas. Preprosto pa lahko tudi svoje praznične obroke spremenimo v bolj zdrave, če poskrbimo, da polovico obroka sestavlja zelenjava. Kaj bi bilo še dobro vedeti o velikonočni hrani?

Kako se ne zrediti po štiridesetem?
Pri dvajsetih in tridesetih lahko pojeste marsikaj, ne da bi se zredili – toda če tako nadaljujete še po štiridesetem, vas lahko kaj hitro nenadoma preseneti veliko odvečnih kilogramov.

5 napačnih prepričanj o psihoterapiji
Kaj sploh je psihoterapija? V zvezi s tem področjem še vedno kroži veliko prepričanj in informacij, ki pa ne držijo najbolj. Kaj vse se na terapiji dogaja, ali terapevt res lahko razreši vse težave in ali je terapija res namenjena le posameznikom s težjimi duševnimi motnjami, preverite v spodnjih vrsticah.

Veste, kaj se zgodi med možgansko kapjo?
V Sloveniji je možganska kap na tretjem mestu glede na vzrok smrti. Zaradi staranja prebivalstva se stopnja umrljivosti zaradi možganske kapi vsako leto podvoji. Okoli 4400 Slovencev se vsako leto spopade z možgansko kapjo, okoli 2100 jih umre. A kaj se v resnici zgodi, ko se pripeti možganska kap?

5 mitov o samopodobi, ki jih čim prej pozabite
Se tudi vi v nekem trenutku počutite prav zmagoslavno, verjamete vase in ste prepričani, da ni izziva, ki ga ne bi zmogli? Po drugi strani pa pridejo dnevi, ko vas že vsaka najmanjša pripomba ali nepričakovano slab izzid vržejo iz tira? Nenadoma se ne počutite več tako suverene in zdi se vam, da vam življenje morda ni tako naklonjeno. Kaj bi rekli, imate dobro ali slabo samopodobo?

6 jutranjih navad, zaradi katerih boste ves dan polni energije
Po jutru se dan pozna, so rekli modri ljudje. In res je tako. Jutranje navade, ki si jih ustvarimo – pozitivne ali negativne – bodo diktirale nadaljevanje našega dne. Če si ustvarimo jutranjo rutino, s katero bomo dan pričeli pozitivno in zdravo, bomo bolj verjetno tako nadaljevali tudi svoj dan.

So živila po pretečenem roku še vedno užitna?
Po preteku roka uporabe, natisnjenega na embalaži živil, ni nujno, da morate živilo zavreči, ker naj ne bi bilo več užitno. Marsikatera živila lahko uživate še kar nekaj časa, če jih boste le pravilno shranjevali.

Andreja Roškar: 'Ob sestrini smrti testiranje sploh ni bilo več vprašanje.'
Osnovna značilnost raka dojke in drugih rakov je nenadzorovana delitev in razrast spremenjenih, rakavih celic. Natančni vzroki nastanka raka dojke niso znani. V razvitem svetu je najpogostejši rak pri ženskah in zato pomemben javnozdravstveni problem. Pojavnost pa v zadnjih desetletjih narašča. Ravno zato se je Andreja Roškar odločila, da bo o tej temi spregovori na glas. Da bi ozaveščala o genetskem raku dojk in pozitivni samopodobi žensk, ki se odločijo za masektomijo brez rekonstrukcije dojk.

Napake pri izbiri hrane, ki lahko škodijo vaši ščitnici
Zdrava presnova, visoka raven energije, hormonsko ravnovesje in boljša osredotočenost so prednosti, ki jih prinaša zdrava ščitnica. To je majhna žleza na vratu, ki je v obliki metulja in je odgovorna za številne funkcije v telesu. Vpliva tudi na našo telesno težo, plodnost, koncentracijo in spomin. Zato je dobro vedeti, kaj jesti in česa ne za dobro delujočo ščitnico.

Kaj je fascija in zakaj je tako pomembna?
Gre za vezivno tkivo, mreno, ki se nahaja pod našo kožo in ovija naše mišice. To pa ni edina naloga fascije, saj ta namreč obdaja in nosi naš skelet, mišice, sklepe, kosti, notranje organe in živčna vlakna. Nepravilni gibalni vzorci se lahko hitro odražajo na poteku same fascije, zato je treba biti previden.

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti
Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Kako učinkovito preseči partnerske konflikte?
Nekateri so prepričani, da v zdravih in osrečujočih partnerskih odnosih konfliktov ni. Takšno razmišljanje precej spominja na romantiziranje odnosov, ki deluje kvarno, saj v tem primeru naša pričakovanja niso ravno v skladu z resničnim življenjem. Hočemo ali ne, partnerski odnos vedno s seboj nosi tudi konflikte, nestrinjanja in občutke, da nismo razumljeni.

Kdo bi si mislil, da imajo toliko pozitivnih učinkov?
Ste v svojo prehrano že vključili semena? Marsikdaj jih zaradi njihove majhnosti kar spregledamo. Mislimo si, da že niso prava hrana – tista, ki res zasiti. In to konec koncev potrebujemo, kajne? Pa ni čisto res. S sezamovi semeni namreč zaužijemo veliko snovi, ki pozitivno vplivajo na naše zdravje in počutje.

Kaj se zgodi s telesom, če vsak dan jemo banane?
Imate radi banane? Potem vam bomo dali dodaten razlog, da jih boste imeli še rajše. Ste vedeli, da banane pomagajo izboljševati razpoloženje, da zmanjšujejo napihnjenost, pomagajo v boju proti raku in zvišujejo raven energije.

Samo 15 minut na dan ima neverjetne učinke
Samo 15 minut teka v naravi vsak dan zmanjša tveganje za depresijo. Celo toliko, da mnogi zdravniki svojim pacientom najprej predpišejo telovadbo v naravi, nato pa jemanje antidepresivov.

Sara Isaković: Pred spanjem vedno vizualiziram
"Športniki znamo pri priči zaspati, in to tudi, če nas naslednji dan čaka tekma na olimpijskih igrah," pove plavalka Sara Isaković, olimpijska podprvakinja iz Pekinga. "Kajti ne pomaga, če te je eno uro, preden zaspiš, strah, če razmišljaš, kaj bo ..." Po drugi strani je v veliko pomoč ura spanca več. Raje, kot da bi bi razmišljala o najslabših možnih scenarijih, je zato vedno vizualizirala najboljšega. To navado je ohranila do danes.

Top 5 živil za dan za tem, ko ste se prenajedali
Poleg tega, da popijete več vode kot običajno, je dan za tem, ko ste se prenajedali, priporočljivo poseči po naslednjih petih živilih, ki niso nič kaj eksotična, temveč je prav mogoče, da jih že imate v hladilniku in kuhinjski shrambi. Pa si poglejmo, katera so.

Rastlina, ki nam lahko pomaga, ko smo nemirni in napeti zaradi stresa
Nemir, napetost, težave s spanjem, glavoboli, bolečine v mišicah, želodčne težave. Vse to so lahko posledice stresa. Ta ima močan vpliv na naše počutje in zdravje ter s tem lahko občutno poslabša kakovost življenja. Preberite si, kako vam lahko pri lajšanju stresa pomaga baldrijan.

Kako zdrav je v resnici kruh z drožmi?
Razlogov, zakaj bi ga začeli peči, je veliko, sami lahko določate, katere sestavine in vrste moke boste uporabili, po možnosti naj bodo sestavine domače in ekološko pridelane. Tako pripravljeni pekovski izdelki so lažje prebavljivi, zaradi mlečnokislinske fermentacije. Vaše telo pa bo lahko dostopalo do mineralov in vitaminov, ki so v moki. Podaljšana obstojnost, nedrobljenje in izvrsten okus pa pridajo še dodatno prednost tovrstne peke.

Koronavirus: kaj pomeni "zalitost" pljuč?
Primarij mag. Matjaž Turel, dr. med., je specialist internist pulmolog, vodja bolnišničnega oddelka na Kliničnem oddelku za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana ter vodja internističnega dela programa presaditev pljuč. V posnetku spodaj je odgovoril na nekaj trenutno zelo pogosto zastavljenih vprašanj o zdravju pljuč. Znano je namreč, da gre za organ, ki ga prizadene okužba s koronavirusom.

Kam z napotnico za specialista v času epidemije?
Zajezitev koronavirusa in uspešna ozdravitev vseh obolelih je temeljna aktivnost države, ki je v boju z epidemijo sprejela številne ukrepe. Kako pa je z zdravljenjem doma in v tujini, kako je z napotnicami?

Pogoste napake pri osebni higieni, ki se jih morda niti ne zavedate
Primerna in zadostna osebna higiena pripomore k preprečevanju okužb in širjenju bolezni, ravno tako vpliva na posameznikovo samopodobo ter samozavest in na ta način posredno tudi na njegovo uspešno vključenost v družbo. Gre za pomemben del človekovega življenja, ki pa se skozi časovna obdobja človeštva precej spreminja. Kakšni so današnji standardi in katere so pogoste napake pri osebni higieni, ki se jih morda ne zavedamo?

Ko zaradi stresa zdrsnemo v partnersko apatijo
Čustvena oddaljenost, izguba intimnosti in konec romantike se v partnerskem odnosu velikokrat pojavijo kmalu po začetnih fazah vsega lepega. Pri nekaterih se to zgodi že pol leta po poroki, pri drugih po rojstvu otroka, pri tretjih po prvih letih skupnega življenja. Vsak par ima svojo zgodbo in zato ni pravil, kdaj začne partnerski odnos drseti v apatijo, kronično nezadovoljstvo in čustveno hladnost, ki vodijo v vse večjo odtujenost.

Kaj stopala povedo o vašem zdravju?
Zdravstvene težave in njihovi simptomi so povezani z različnimi deli telesa, tudi s stopali. Spoznajte, kaj vaša stopala povedo o vašem zdravju.

Kaj storiti, če vaši bližnji ne jemljejo resno situacije s koronavirusom?
Najstniki in starejši sta dve skupini ljudi, ki trenutne situacije s koronavirusom ne jemljejo dovolj resno. Še vedno se jih veliko ne drži ukrepov, ki jih je razpisala vlada, še vedno se gnetejo v gručah po trgovinah, družijo zunaj in še vedno menijo, da gre zgolj za bolezen, podobno gripi, in da bo kmalu vse dobro. Kako jih soočiti z realnostjo?