Vizita.si

kaj zajema

Prebava 08. 03. 2023 05.00

''Raka debelega črevesa in danke v zgodnji fazi razvoja sami ne moremo prepoznati''

Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, Program Svit, je v Sloveniji prisoten že od leta 2009. Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke ter s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. Poglejmo si, zakaj so pomembni programi, kot je Svit, kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke ter kaj lahko naredimo za preventivo.

Življenjske zgodbe 27. 02. 2023 13.59

Rok Švab: ''Marfanov sindrom je v Sloveniji še zmeraj dokaj nepoznan''

Marfanov sindrom je dedna motnja, ki prizadene vezivno tkivo, najpogosteje srce, oči, krvne žile in okostje. Ljudje z Marfanovim sindromom so običajno visoki in suhi z neobičajno dolgimi rokami, nogami, prsti na rokah in nogah. Poškodbe, ki jih povzroči Marfanov sindrom, so lahko blage ali hude. Če je prizadeta aorta, velika krvna žila, ki prenaša kri iz srca v preostali del telesa, lahko stanje postane smrtno nevarno. Pogovarjali smo se z 28-letnim Rokom Švabom, ki ima omenjeni sindrom, a kot nam je zaupal, življenje zajema s polno žlico.

Duševno zdravje 14. 02. 2023 05.00

Kaj je kognitivno vedenjska terapija (KVT)?

Kognitivno vedenjska terapija (KVT) je oblika psihoterapevtskega zdravljenja in pomaga prepoznati ter spremeniti omejujoče ali moteče miselne vzorce, ki negativno vplivajo na vedenje in čustva. Pristop se je izkazal za učinkovit pri številnih težavah, vključno z depresijo, tesnobnimi motnjami, težavami z uživanjem alkohola in drog, zakonskimi težavami, motnjami hranjenja ... Številne raziskave kažejo, da ta vrsta terapije vodi do pomembnega izboljšanja delovanja in kakovosti življenja nasploh.

Novice 13. 12. 2022 05.00

Kaj zajema pomoč na domu?

Pomoč na domu je namenjena predvsem starostnikom, ki živijo na svojem domu, vendar se zaradi bolezni ali drugih težav, ki so posledica starosti, ne morejo več v celoti oskrbovati in/ali negovati sami. S pomočjo na domu država nadomešča potrebo po institucionalnem varstvu. Z njo se posamezniku tudi omogoči, da lahko čim dlje ostaja v svojem domačem okolju.

Prehrana 05. 12. 2022 05.00

S tem si uničujete zdravje

Prihajajo tedni, ko bomo zdravi prehrani in zmernosti nekoliko pogledali skozi prste, saj se je v času, ko so mize bogato obložene s prazničnimi dobrotami, tako rekoč nemogoče ves čas 'držati nazaj'. Kljub temu pa velja biti pozoren na to, koliko in kaj uživamo v veselem decembru, saj je od tega odvisno naše splošno počutje, ki je osnova za lepe praznične dni. Na katera živila se torej opreti po obilnem božičnem kosilu ali prekrokani noči?

Prehrana 30. 11. 2022 09.16

Dr. Živa Lavriša: Pomemben izziv sodobnega načina prehranjevanja je tudi dejstvo, da vedno manj hrane pripravljamo sami

Kje so največji izzivi pri sodobni prehrani poleg, seveda, pomanjkanja časa? Kako se prehranjujemo Slovenci, je štetje kalorij pametno, kaj je res in kaj ni o razstrupljanju telesa in o smernicah zdrave prehrane sem se pogovarjala z dr. Živo Lavriša, univ. dipl. inž. živ. tehnol., iz raziskovalne skupine Prehrana in javno zdravje z Inštituta za nutricionistiko.

Novice 30. 11. 2022 05.00

Sodobna klinika za zdravljenje bolečin in poškodb

Ste že kdaj občutili bolečino v križu vendar ob pojavu simptomov niste obiskali fizioterapevta?

Novice 14. 11. 2022 11.32

Svetovni dan sladkorne bolezni 2022: število oseb s sladkorno boleznijo se je v preteklih dveh letih izjemno povečalo

Na letošnji, že 13. nacionalni konferenci o sladkorni bolezni bodo izpostavljali, kako zelo pomembno je za osebe s sladkorno boleznijo, da imajo na voljo verodostojne in razumljive informacije. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da svetovni dan sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo danes, ponuja priložnost za ozaveščanje o sladkorni bolezni kot globalnem javnem zdravstvenem problemu, ponujajo pa tudi nasvete, kaj je treba storiti za boljše preprečevanje, diagnosticiranje in obvladovanje bolezni.

Prehrana 11. 11. 2022 05.00

7 prebiotičnih živil, ki lahko pomagajo prebavi

Če želite nekoliko izboljšati svojo prebavo, je tukaj nekaj najboljših prebiotičnih živil, ki jih priporočajo dietetiki.

Prehrana 28. 10. 2022 13.13

Napaka, ki jo delamo vsi, pa se tega sploh ne zavedamo

Naši predniki so na svoje jedilnike umeščali predvsem sestavine, ki so bile aktualne v določeni sezoni in so zrasle doma ali v bližnji okolici. Razširjeno in uveljavljeno je bilo blagovno izmenjevanje, ki je zagotavljalo preskrbo in raznolikost na krožnikih. Danes, desetletja kasneje, je lokalna hrana ponovno v središču pozornosti. A tokrat ne le zaradi enostavnega zagotavljanja preskrbe, temveč tudi zaradi zagotavljanja kakovosti, ki postaja vse pomembnejši kriterij zdrave prehrane.

Novice 21. 10. 2022 13.18

Kaj je osebna asistenca in kakšno pomoč zajema?

Kaj je osebna asistenca, kako je njeno izvajanje videti v praksi in kaj sploh zajema? Velikokrat osebno asistenco enačimo s pomočjo na domu, a kot pravi naša sogovornica, nista enaki. Pogovarjala sem se z Urško Leburić, strokovno vodjo OA iz Zavoda Fractals.

Lajfstajl 20. 10. 2022 05.00

Kaj prinaša tvoj prehod v odraslost?

Velikokrat omenjamo čas najstništva in govorimo o tem, kako je to zahtevno obdobje. Manjkrat pa omenimo adolescenco, ki ne obsega samo čas najstništva, temveč zajema (na koncu) tudi prehod v odraslost.

Duševno zdravje 17. 10. 2022 09.04

To se skriva v ozadju vseh zasvojenosti

Od kod nagnjenost k zasvojenosti? Zakaj posameznik z odvisnostjo nima nadzora nad seboj? Kaj ga sili k zlorabi določene snovi ali kompulzivnemu vedenju? Zelo pogosto je zasvojenost odgovor na težave v zgodnjem življenju in gre za mehanizem spoprijemanja s stisko.

Simptomi in bolezni 28. 06. 2022 05.00

Kako prepoznati znake endometrioze?

Endometrioza je pogosto tiha bolezen in zaradi tega je nemalokrat spregledana, a zanjo naj bi trpela skoraj vsaka deseta ženska. Gre za kronično vnetno bolezen, ki ima v nekaterih primerih tudi resne posledice, med drugim pa je lahko kriva za neplodnost.

Simptomi in bolezni 01. 06. 2022 05.00

Kaj je primarna biliarna ciroza jeter?

Primarni biliarni holangitis, poznan tudi kot primarna biliarna ciroza, je bolezen, ki jo povzroči poškodba žolčnih vodov v jetrih. Ti majhni kanali prenašajo prebavno tekočino ali žolč iz jeter v tanko črevo. Kakšni so simptomi bolezni, zakaj sploh pride do nje in kakšna je prognoza?

Naslovnica 19. 05. 2022 05.00

Alternativna medicina: Vse, kar morate vedeti

Vsi mislimo, da vemo, kaj točno pomeni alternativna medicina. Pa je res tako?

Psiha 20. 04. 2022 05.00

Nastajajoča odraslost: povezava med puberteto in odraslostjo

Ste že veliki, a hkrati majhni ... Na trenutke se počutite tako odraslo, v drugih situacijah pa ugotovite, da nimate pojma. Če vas vprašamo, ali se imate za odrasle posameznike, boste zagotovo odgovorili z da, seveda, v resnici, lahko si priznate čisto po tiho, pa ne veste, kako se glede tega počutite. Starost od 18 do 25 let je lahko zelo zahtevna in polna izzivov.

Bolezni 07. 04. 2022 05.00

Bi znali prepoznati dermatitis?

Dermatitis zajema skupino vnetnih kožnih bolezni, ki imajo precej značilne znake – najpogostejša je srbečica, rdečica kože in različni izpuščaji. Kaj morate vedeti o tej bolezni, predvsem, če jo imate sami ali pa jo ima kdo v vaši družini?

Zdravje 01. 03. 2022 04.45

Kaj vse lahko roke razkrivajo o našem zdravju?

Roke se zanašajo na pravilno delovanje telesnih sistemov, zato lahko zdravniki menda v njih pogosto opazijo znake določenih bolezni.

Puberteta 29. 12. 2021 05.00

Prvič pri ginekologu – kaj lahko pričakujem?

Razlogov za prvi obisk pri ginekologu je lahko več. Potreben pa je najkasneje do 20. leta starosti.

Duševno zdravje 22. 11. 2021 05.00

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti

Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Rakave bolezni 26. 10. 2021 12.27

Doc. dr. Lidija Kitanovski, dr. med.: ''Ne maraš tega, da otroci umirajo. Želiš si pozdraviti vsakega.''

Diagnoza rak je tako s fizičnega kot s psihološkega vidika ena najtežjih diagnoz, še posebej težka pa je, če gre za otroka z rakom.

Zdravje 11. 10. 2021 08.03

To vpliva na vaše zdravje

Ljudje se med seboj razlikujemo po mnogo značilnostih, kar še dodatno vpliva na to, kaj resnično potrebujemo, da bi ostali v kar najboljši formi. Telo nam pogosto že samo sporoča, da je nekaj narobe. Danes imamo na voljo napredne diagnostične rešitve, s katerimi lahko že zelo zgodaj pridemo do ustrezne diagnoze in najdemo optimalno zdravstveno oskrbo za vsakega posameznika.

Lajfstajl 08. 10. 2021 05.00

Najpogostejše napake pri ličenju, ki jih moraš poznati

Vsakdo se seveda liči na način, ki mu najbolj ustreza, a določene stvari so še vedno 'napačne' oz. veljajo za velike 'kikse v prazno'. Poglejmo si nekatere izmed njih.

Osebna rast 15. 09. 2021 05.00

Kaj je čustvena zrelost?

Čustvena zrelost zajema različna vedenja in notranje mehanizme (samo)nadzora. Vključuje sposobnost prevzemanja odgovornosti za svoja dejanja ter zmožnost občutiti hvaležnost, sprejemati lastne napake, prepoznavati potrebe in postavljati zdrave meje. Je ena od temeljnih elementov srečnega in izpolnjenega življenja.

Duševno zdravje 16. 07. 2021 06.00

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice

Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Prehrana 22. 06. 2021 06.00

Nutricionistka razkriva 6 zdravih živil, ki jih uživa vsak dan

Nutricionisti naj bi se skoraj vsak dan srečevali z vprašanjem, kaj jedo, kako jedo zdravo in kako razporejajo svoje obroke. No, nutricionistka Keri Glassman je, kot povzemajo na portalu Ordinacija.hr, za today.com razkrila, katera živila so na njenem jedilniku tako rekoč vsak dan, pa tudi, kako jih najraje pripravlja.

Duševno zdravje 18. 06. 2021 06.00

Tanatofobija: izrazit strah pred smrtjo

Smrt, umiranje in zaključek življenja so teme, ob katerih ni prijetno nikomur. Normalno je, da so ob tem prisotni nelagodni občutki in nekaj tesnobe. Pa vendar lahko pri nekaterih osebah razmišljanje o lastni smrti, minljivosti ali procesu umiranja povzroči neobvladljiv strah. V tem primeru govorimo o tanatofobiji.

Duševno zdravje 19. 05. 2021 06.00

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo

Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

Naslovnica 18. 05. 2021 06.00

Fleksitarijanstvo – prehranjevanje brez odpovedovanja

Fleksitarijanstvo je način prehranjevanja, ki izboljšuje osebno počutje in ohranja planet. Temelji na rastlinski prehrani, vendar se ni treba popolnoma odpovedati živalskim izdelkom.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996