kaj

Zaprtje je lahko znak bolezni
Zaprtje je lahko precej neprijetna nadloga. Vzroki so običajno nepravilna in neredna prehrana, stres in premalo gibanja. Če je zaprtje dolgotrajno ali če opazite kri v blatu, gre lahko za resnejše težave, ki zahtevajo obisk zdravnika.

S šentjanževko nad depresijio
Britanski nacionalni inštitut opozarja na prepogosto predpisovanje antidepresivov. V letu 2008 so angleški zdravniki napisali več kot dvajset miljonov receptov za štiri in pol miljone ljudi in za to porabili petsto miljonov funtov.

Zaprtje
Zaprtje je strokovno opredeljeno kot težavno in neredno odvajanje majhne količine trdega blata.

Izpoved hermafrodita: Počutim se kot cirkuška spaka
Janet se je pred trinajstimi leti življenje obrnilo na glavo. Starša sta ji povedala, da ni običajna deklica, kajti nima ne maternice ne jajčnikov, tudi njene genitalije so drugačne. Tako se je Janet prek noči iz družabne 10-letnice spremenila v vase zaprto, sramežljivo in zagrenjeno dekle.

Zrušimo tabuje! Spregovorimo o zasvojenosti s seksom
Tuje raziskave so pokazale, da je s seksom zasvojenih od 3 do 10 odstotkov ljudi. Zanje spolnost ne predstavlja izkazovanja ljubezni svojemu partnerju, niti posebnega užitka. Zanje je seks gola nuja, potreba, omama. Tudi v Sloveniji je s seksom zasvojenih veliko ljudi.

Bil sem klinično mrtev
Joseph Tiralosi se je kmalu po prihodu v newyorško bolnišnico nenadoma zgrudil. Srce se mu je ustavilo in zdravniki so se za njegovo življenje borili 45 minut. Ko so že skoraj obupali in razglasili čas smrti, pa je Josephovo srce spet začelo biti.

Ko nas čustvena bolečina zaboli fizično
Na univerzi v Kaliforniji so znanstveniki s pomočjo nove tehnologije skeniranja možganov ugotovili, da je del možganov, ki procesira fizično bolečino, zadolžen tudi za čustveno bolečino.

Kaj je spomin?
Spomin nam omogoča, da informacije v možganih ohranimo in kasneje obnovimo. Spomin je močno povezan z učenjem. Z njim si pridobivamo znanje, spomin pa nam to znanje zakodira, utrdi, shrani in prikliče.

Poskrbite za svoje možgane
Kaj so možgani in kako za njih poskrbeti? Preberite nekaj spodnjih nasvetov.

Učinkovita pomoč pri pojemanju spomina in koncentracije
Vsakemu se občasno zgodi, da se ne more spomniti datuma prijateljevega rojstnega dne, kakšne telefonske številke ali pa, da se kdaj ne more zbrati. Huje pa je, ko te težave postanejo vsakodnevne.

Ali je pozabljivost v starosti normalna?
V Sloveniji je skoraj 10.000 bolnikov z Alzheimerjevo demenco. Zaradi te bolezni pa niso prizadeti le bolniki, temveč predstavlja veliko breme tudi za njihove najbližje. Kljub temu pa veliko bolnikov ni prepoznanih in se tudi ne zdravi.

Ne zbijajte šal na račun svojega spomina!
Večina ljudi, ki pozablja, se raje pošali na svoj račun, kot da bi si poiskali primerno zdravilo proti pozabljivosti.

S pozitivnim mišljenjem nad demenco
Če si ne želite zboleti za demenco, se nehajte obremenjevati s skrbmi o starosti in ne verjemite stereotipu, da z leti izgubljate spomin.

Obrazec za učinkovito pomnjenje
Če si želite informacije zapomniti za krajše ali daljše časovno obdobje, morate upoštevati tri pomembne korake. Ti trije koraki sestavljajo obrazec za učinkovito pomnjenje, ki ga nekateri imenujejo tudi Obrazec 1-2-3.

Vadba, kjer namesto mišic trenirate možgane
Za mnoge predstavlja obisk fitnesa le dvigovanje uteži ali izvajanje vaj na različnih orodjih. V zadnjem času pa je po svetu že najti centre, ki ponujajo drugačno obliko vadbe, vadbo za možgane, ki že nekaj časa išče svoje mesto pod soncem.

Z miselnimi vzorci si krepite spomin
Če si težko zapomnite, kaj ste si zapisali na primer med sestankom ali predavanjem, boste kmalu spoznali, da si z oblikovanjem miselnega vzorca krepite spomin.

13 pravil za boljši spomin
Kaj ne bi bilo super, če bi le pogledali stran knjige ali zapiskov in si natančno zapomnili, kaj na njej piše? Ali pa da bi vedeli, kje ste sinoči pustili ključe in vam jih zjutraj ne bi bilo treba iskati?

Rožmarin za spomin
Že pred stoletji so vedeli, da rožmarin blagodejno vpliva na spomin. Imenovali so ga kar zelišče spomina. Da ne bi česa pozabili, so vejico rožmarina gospodje ves čas nosili v gumbnici.

Za uspešnejše učenje si pomagajte z miselnimi vzorci
Pri oblikovanju miselnih vzorcev imajo pomembno vlogo iskanje ključnih besed, pregled nad celoto, grafična podoba, uporaba domišljije in logike.

Čustveno vampirstvo
Ko začne partnerski odnos načenjati nezaupanje, se rodi ljubosumje. Posledica je, da eden izmed partnerjev želi nadzirati življenje drugega in si ga lastiti. Razvije se posesivnost, ki globoko poseže v odnos.

Zakaj se jeseni zredimo?
Poleti uživamo lažjo hrano, se več gibamo, zato lažje izgubimo kilograme oziroma vzdržujemo težo. Ko nastopijo hladnejši dnevi, se običajno tudi naša prehrana spremeni. Hitro se zredimo, naša prehrana pa postane "težja". Zakaj prihaja do takšnih nihanj, nam je razložil dietetik Jože Lavrinec.

10 znakov bolezni, ki jih ne smete spregledati
Nekatere bolezni se začnejo tako burno, da znakov ne moremo spregledati. Nekateri znaki pa so takšni, da nismo povsem prepričani, ali moramo k zdravniku. Pripravili smo seznam desetih znakov, ki jih ne smete spregledati.

Ko lasje in dlake prekomerno izpadajo
Alopecija je avtoimunska bolezen, kjer oseba izgublja lase ali dlake po telesu. V skrajnih primerih ostane popolnoma brez vseh dlak ali las. Bolezen je še vedno tabu tema, učinkovitega zdravljenja ni.

Plešavost
Zguba ali izrazito razredčenje las, alopecija oziroma plešavost, je lahko trajna ali začasna.

Kako prepoznamo morebitnega samomorilca?
Slovenija se uvršča med šest samomorilno najbolj ogroženih držav v svetu. V Evropi celo med prve štiri. Kljub temu da število samomorov z leti upada, je ta podatek še vedno skrb zbujajoč. Zato je še toliko bolj pomembno, da čim prej prepoznamo samomorilne znake.

Strto srce ga je skoraj stalo življenja!
Ko se je Mateja pozno zvečer vračala z dela, svojega sina Davida, kot običajno, ni našla v njegovi sobi. Ker je svojega Davida poznala zelo dobro, je stekla v garažo, kjer ...

10 razlogov, zakaj se redite!
Želite shujšati? Razkrivamo vam edini ključ do uspeha: uravnotežena in zdrava prehrana. V boju proti kilogramom pa na to pravilo zaradi hitrega tempa življenja pogosto pozabimo.

Poskrbite za svoje intimne predele!
Nega intimnih predelov telesa je zelo pomembna, saj vas pomanjkanje higiene lahko pripelje do različnih zdravstvenih težav. Redna higiena je enako pomembna tako za ženske kot tudi za moške.

RESNIČNA ZGODBA: Vesela sem, da je konec!
Končno! Konec je panike, histerije, razmišljanja o kajenju, štetja cigaret ... Ko se poskušaš odvaditi kajenja, najprej zmanjšuješ, nato pa dodajaš in najdeš tisoč in en izgovor, zakaj moraš ravno zdaj še eno prižgati, čeprav si že zdavnaj presegel dnevni limit.

Koronarna bolezen (Bolezen venčnih žil)
Pri koronarni bolezni pride do kopičenja maščobnih oblog v venčnih žilah, ki prehranjujeo srce.