Vizita.si

kajenje

Prehrana 05. 06. 2020 07.58

Ta živila pomagajo, da lažje zaspimo in bolje spimo

Kaj v našem telesu povzroči, da postanemo zaspani in nato zaspimo? Hormon melatonin. Proti uri, ko gremo po navadi spat, se začne proizvajati in ga je v telesu čedalje več. Ko se po navadi zbudimo, pa ga je v telesu vse manj. Pa ste vedeli, da proizvodnjo melatonina lahko spodbudimo tudi z določeno hrano?

Bolezni 26. 05. 2020 09.45

Kako prepoznamo srčno popuščanje?

V Slovenji imamo okoli 30 tisoč bolnikov s srčnim popuščanjem, medtem ko nekateri niti ne vedo, da njihovo srce ne deluje tako, kot bi moralo, in slabše počutje pripišejo drugim stvarem.

Zdravje 18. 05. 2020 07.15

Učinkovit način lajšanja simptomov zgage in refluksa

Tudi vas pogosto muči zgaga? Da bi si znali pomagati, morate najprej vedeti, kaj zgaga sploh je in kaj jo povzroča. Najpogosteje se pojavi, kadar se prenajedamo, ker jo med drugim povzročajo tudi nekatera živila, prevelik pritisk na želodec in ležanje takoj po obroku, pa se marsikdo s pekočim občutkom bori vse leto. Namreč, kadar pojemo preveč, zlasti nezdrave hrane, začne naš želodec izločati preveč kisline, ki prodre v požiralnik in draži njegovo občutljivo sluznico. Običajno to preprečuje loputa, ki pa se vse hitreje odpira, da bi lahko pogoltnili vse več hrane, ki si jo naložimo na krožnik, in škoda je kmalu narejena. Na srečo obstaja rešitev za simptome zgage in refluksa.

Osebna rast 14. 05. 2020 10.45

Kako preko čuječnosti vzpostaviti stik s samim seboj?

Stres v življenju je neizogiben in zdi se, da ga je čedalje več. Ljudje s polnimi urniki moramo biti neprestano aktivni in dostopni. Vse to pa vpliva na naše duhovno stanje in duševno zdravje. Ko se začnemo odmikati od narave, se pravzaprav odmikamo sami od sebe. Kako znova vzpostaviti stik s seboj in kakšne tehnike pri tem uporabiti, nam je svetovala Anja Kurent, BA.Pth spec. sist. družinske psihoterapije.

Duševno zdravje 12. 05. 2020 08.00

S hipnozo proti kajenju, stresu, tremi ...

Radi bi premagali tremo, prepričujemo se, da pa le ni nič takega, če moramo stopiti na oder in kaj povedati ... A ne gre. Vemo, kako nam kajenje škoduje. Poskušamo prenehati. A vsakič znova rečemo, da bomo pokadili še zadnjo cigareto ... Nekaterih stvari v življenju ni lahko spremeniti. Z izvajalko hipnoz Špelo Plemelj smo se pogovarjali, kako nam pri tem lahko pomaga hipnoza.

Bolezni 10. 05. 2020 16.30

Bolezen, ki jo ima vsak deseti, a tega pogosto ne ve

Kar vsak deseti odrasel ima kronično bolezen ledvic. A tega, dokler bolezen ni že zelo napredovala, marsikdo niti ne ve, saj ne čuti nobenih bolečin v ledvenem predelu. Z nefrologinjo prof. dr. Jelko Lindič, dr. med., smo se pogovarjali, kako čim prej posumiti, da je nekaj narobe, kaj se dogaja, če nam odkrijejo kronično ledvično bolezen, in zakaj to ogroža tudi naše srce in ožilje.

Bolezni 03. 05. 2020 20.15

To je pri nas najpogostejši vzrok za čezmerno delovanje ščitnice

Bazedovka, tudi tako imenovana Gravesova bolezen, je pri nas najpogostejši vzrok za čezmerno delovanje ščitnice. Gre za avtoimunsko bolezen, pri kateri nastanejo protitelesa, ki spodbujajo delovanje ščitničnih celic, razlaga prof. dr. Simona Gaberšček, dr. med., iz UKC Ljubljana.  “V Sloveniji na leto odkrijemo približno 700 novih bolnikov, kar je nekako od 30 do 35 novih primerov na 100 tisoč prebivalcev.”

Bolezni 23. 04. 2020 09.17

8 stvari, ki škodijo vašim jetrom

Ljudje poškodbe jeter običajno povezujejo z alkoholizmom, a obstajajo tudi drugi dejavniki, ki lahko poškodujejo ta pomemben organ v telesu. Tu je 8 izmed njih.

Prehrana 23. 04. 2020 09.13

Ali je treba med nosečnostjo res 'jesti za dva'?

Vaše telo v času nosečnosti deluje na polno in zato takrat še posebej potrebujete zdravo prehrano. Med nosečnostjo se namreč dojenček v celoti prehranjuje skozi popkovino in ves čas ga je treba oskrbovati s hranilnimi snovmi. To pa še nikakor ne pomeni, da rek »jesti je treba za dva,« pravzaprav drži.

Bolezni 17. 04. 2020 11.06

Stiskajoča bolečina v mečih? Preverite, kako toge so vaše žile

Se spopadate s stiskajočimi bolečinami v mišicah meč med hojo? Vse težje prehodite tudi kratko razdaljo? Potem se morda spopadate s periferno arterijsko boleznijo, ki največkrat prizadene arterije spodnjih udov in se najpogosteje pojavi pri sladkornih bolnikih. Preverite, kako si pomagati.

Zdravje 10. 04. 2020 10.03

Kako preprečiti zgodnje sivenje las?

Sivenje las je proces, ki se pri večini ljudi lahko začne že kmalu po tridesetem letu starosti. Prezgodnje sivenje je definirano kot pojavljanje sivih las v zgodnejših najstniških letih pri belcih, pri pripadnikih črnih ras in Azijcih pa, če se sivi lasje pojavijo pred 30. letom starosti.

Koža 06. 04. 2020 07.38

Kako se lotiti zdravljenja aken?

Akne so pogosta kožna bolezen, pri kateri se kožne pore zamašijo, posledica pa se kaže v nastanku mozoljev in vnetih, okuženih ognojkov. Najpogosteje se pojavljajo pri najstnikih, zaradi vpliva nihanja hormonov, loja in bakterij na koži.

Rakave bolezni 03. 04. 2020 11.31

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka

V Sloveniji je rak pljuč po pogostosti pri moških na tretjem, pri ženskah pa na četrtem mestu, za njim vsako leto zboli okoli 1.500 ljudi. Raku pljuč pravijo tudi 'tihi ubijalec'. Večino primerov namreč odkrijejo že v razviti fazi, saj se bolezenski znaki pojavijo šele takrat, ko se je bolezen že razširila na druge dele telesa.

Zdravje 03. 04. 2020 11.27

Naravna zdravila za razdražen želodec

Vsi imamo kdaj razdražen želodec, težave s prebavo, dispepsijo. Slednje je ime za različne simptome – slabost, napenjanje, spahovanje, občutek, da ne moremo pojesti veliko ... Kadar se to pojavi le občasno, ni treba takoj k zdravniku. Pomagalo bo že nekaj naslednjih naravnih zdravil.

Prehrana 03. 04. 2020 08.11

Kivi za lifting obraza, dekolteja in zadnjice

Sadež večne mladosti in zdravja je kivi. Gre za plod narave, ki deluje na naše telo blagodejno in mu daje mnoge vitamine in minerale. Ta sadež je v kar 84 odstotkih sestavljen iz vode, vsebuje pa tudi veliko vlaknin, s katerimi hranimo dobre bakterije v črevesju.

Okužbe in zastrupitve 27. 03. 2020 14.06

Kakšni so simptomi, vzroki in zdravljenje pljučnice

Pljuča so največji del dihal in skoraj povsem zapolnjujejo naš prsni koš. V njih se iz ozračja izmenjuje kisik z ogljikovim dioksidom iz tkiv. Pljuča ne pozabljajo in se ne obnavljajo, zato je skrb zanje izjemno pomembna.

Duševno zdravje 19. 03. 2020 08.19

Nasveti za lažje skupno bivanje družine v samoizolaciji

Zaradi določenih ukrepov, med katerimi je tudi delo od doma in začasna ukinitev pouka v vzgojnoizobraževalnih ustanovah, smo primorani spremeniti tempo svojega življenja. Večina delavnih družin se namreč zaradi polnega urnika prej ni pogosto videvala. Zjutraj so vsi člani družine hiteli po svoje, dan je potekal v službah ali šolah in vrtcih, le dve do tri ure zvečer so ostale za družino. Kaj pa zdaj?

Bolezni 16. 03. 2020 08.32

Zaradi koronavirusa preventivno opustite kajenje

Zdravniki vsem kadilcem svetujemo, da nemudoma opustite kajenje. Tobačni dim ohromi migetalke v dihalnih poteh, ki skrbijo za čiščenje nečistoč, tudi virusov, iz dihal navzven. Za COVID-19 je značilen dvofazen potek bolezni, so na uradnem facebook profilu opozorili Mladi zdravniki Slovenije.

Bolezni 06. 03. 2020 14.10

Kdaj vas lahko krvni strdek ogroža, četudi ste mladi?

V Sloveniji letno za vensko trombozo zboli okrog 3000 ljudi. Okoli 10 odstotkov primerov je smrtnih. A če bolezen dovolj hitro diagnoziramo, je zdravljenje po navadi zelo uspešno. Čeprav je s staranjem tveganje za krvni strdek v veni večje, pa obolevajo tudi mladi.

Koža 06. 03. 2020 14.06

Kako pravilno negovati kožo po 50. letu?

Neizogibni proces staranja kože se začne po 25. letu starosti. Koža postaja manj elastična, tanjša, gube pa postajajo vedno globje in bolj vidne. Da bo koža tudi v tem obdobju negovana in sijoča, vpeljite zdrav življenjski stil in negujte kožo s primernimi izdelki, ki lahko vidno zmanjšajo znake staranja kože.

Duševno zdravje 28. 02. 2020 08.29

Psihiatrinja svetuje, kako pomagati mladostniku v stiski

Čas, ko mladostnik postaja odrasel človek, je poln čeri, ki se jim ni vedno lahko ogniti, zato ni nič čudnega, da jih v tem občutljivem obdobju toliko zadene vsaj ob kakšno. Kako priskočiti na pomoč, smo se pogovarjali s psihiatrinjo dr. Arijano Turčin.

Zdravje 24. 02. 2020 08.37

Mesto, kjer se pojavljajo gube na vašem obrazu, razkriva vaše zdravstveno stanje

Celice kože z leti začnejo izgubljati vitalne sposobnosti samoobnavljanja, zato v primeru, da jih ne oskrbujemo dodatno še sami, naša koža začne izgubljati prožnost in postaja vse bolj starikava. Na določenih mestih pa začnejo nastajati obrazne gubice.

Zdravje 12. 02. 2020 08.34

Kako močne so vaše kosti?

Že napačen korak lahko pri osteoporozi povzroči zlom kosti. Pri tej bolezni so namreč kosti tako krhke, da lahko pride do zloma že pri manjši obremenitvi. Kako vemo, ali imamo zdrave kosti in kdaj je čas za preplah, pa preverite spodaj.

Duševno zdravje 06. 02. 2020 07.42

Ko nam življenje uničuje obsesivno-kompulzivna motnja

Obsesivno-kompulzivno motnjo je mogoče premagati ter zaživeti bolj srečno. Z Aleksandro P. Meško, specialistko klinične psihologije, smo se pogovarjali, kako sprejeti neprijetne, obsesivne misli in kako se znebiti kompulzij, fizičnih postopkov, ki smo jih razvili, da bi zmanjšali občutek tesnobe, ki se pojavi ob misli, ki nam ni všeč.

Bolezni 30. 01. 2020 08.39

Preverite, ali boste zboleli za kolorektalnim rakom

Izkoristite priložnost! Odgovorite na vabilo Programa Svit in še pravočasno odkrijte predrakave spremembe ali samega raka na debelem črevesu in danki. Drugi najbolj razširjen rak pri nas pogosto namreč nima očitnih simptomov, dokler ni že prepozno.

Bolezni 29. 01. 2020 08.26

Ta pogosta navada povečuje tveganje za raka ust

Pitje samo ene alkoholne pijače na dan poveča tveganje za razvoj raka ust, bolezni dlesni in bolezni srca in ožilja, je pokazala nova študija newyorške univerze. Pokazalo se je, da redno uživanje alkohola spremeni ravnovesje bakterij v ustih, s tem pa močno ogroža naše zdravje.

Odnosi in spolnost 24. 01. 2020 08.40

Moški, veste, kaj vse povzroča impotenco?

Motnje erekcije so pogosta težava, s katero se spopade vsak deseti moški, starejši od 21 let. Skrajna stopnja motenj erekcije pa je impotenca, pri kateri gre za popolno nezmožnost doseganja ali vzdrževanja erekcije. Preverite, kaj jo povzroča.

Razstrupljanje 24. 01. 2020 08.34

Vikend razstrupljanje za sijočo in zdravo kožo

Zunanji dejavniki, katerim je vsakodnevno izpostavljena naša koža, lahko močno vplivajo na njen videz. Zato je priporočljivo tudi svoji koži občasno privoščiti razstrupljanje, s katerim boste povrnili njeno mehkobo, sijaj in mladosten videz.

Rakave bolezni 23. 01. 2020 07.58

12 ukrepov za preprečevanje raka

Rak je huda bolezen, ki zahteva naporno zdravljenje. A kar nekaj lahko naredimo za preventivo. Evropski kodeks proti raku, ki je bil sprejet leta 2014, tako našteva 12 preventivnih ukrepov. Ti izboljšajo naše zdravje in nas ščitijo ne le pred rakom, temveč še pred mnogimi drugimi boleznimi.

Bolezni 21. 01. 2020 07.55

6500 ljudi v Sloveniji ima to motnjo, a le 10 odstotkov jih ve zanjo

Družinska hiperholesterolemija je dedna motnja, ki jo spremlja zvišan "slabi" holesterol, in je izjemno nevarna, saj povečuje nagnjenost k prezgodnjemu pojavljanju bolezni srca in ožilja. Z njo se spopada okrog 6500 oseb v Sloveniji. Le 10 odstotkov pa jih ve, da jo ima. Prepoznajte simptome.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996