kako vemo

To je idealen čas za nove partnerske zaobljube
Mnogi si v tem obdobju leta obljubljate, da boste novo leto začeli drugače. Postavite si novoletne sklepe, ki so največkrat povezani z bolj zdravim življenjem, poklicnimi dosežki ali osebnostno rastjo. Malo pa je takšnih, ki novoletne cilje postavijo skupaj s partnerjem. Gre za zakonske oziroma partnerske odločitve, ki jih kreirajo tisti pari, ki si želijo predvsem kakovostnega in izpolnjujočega odnosa.

Naredite eno stvar za bolj zdrave možgane
Še en dokaz, da nam uživanje zadostnih količin sadja in zelenjave še kako koristi. Študija univerze Harvard je pokazala, da so imeli moški srednjih let, če so se tako prehranjevali, v primerjavi s tistimi, ki se niso, občutno manjše tveganje za kognitivne težave, ko so se postarali. Uživanje sadja in zelenjave je nekaj, kar lahko vsi naredimo za bolj zdrave možgane.

Kaj jesti, če se spopadate z napihnjenostjo?
Prisotnost plinov v črevesju je normalne pojav. Večina jih nastane s požiranjem zraka ob jedi, nekaj pa se jih ustvari tudi v črevesju. A če se pojavi nenavadna napihnjenost, ki traja in se ne izboljša, gre lahko za kakšno drugo težavo.

Fitoterapija: Katera rož'ca kaj pozdravi?
Že stoletja ljudje živimo tudi v skladu z naravo in spoznavamo, kako nam lahko ta pomaga pri zdravljenju. Po drugi strani smo se naučili marsikaj dobrega ustvariti v laboratoriju. Kakšne so razlike med sinteznimi in rastlinskimi zdravili ter kdaj se odločiti za fitoterapijo, smo vprašali farmacevta.

Zakaj bi morali v tem času uživati ta sadež?
Kivi je idealen zimski sadež. Je poln vitamina C, ki ga potrebujemo za močan imunski sistem. Ena skodelica narezanih kivijev naj bi pokrila ne 100, ampak kar 273 odstotkov naših dnevnih potreb po tem vitaminu, ki je tudi močan antioksidant. Poleg tega je kivi kot vsak sadež še vir vlaknin, ki jih potrebujemo za dobro prebavo.

Samo ena porcija na dan poveča tveganje za srčni infarkt
Samo ena porcija rdečega mesa na dan poveča tveganje za srčni infarkt, saj poviša nivo snovi TMAO v telesu, ki povzročajo srčno-žilne bolezni, so opozorili strokovnjaki. Študija, ki jo je objavila Klinika Cleveland, je pokazala, kako rdeče meso lahko škoduje telesu, a hkrati tudi, da lahko z zmanjšanjem zaužite količine rdečega mesa že v nekaj tednih zmanjšate tveganje za srčni infarkt.

Bill Gates opozarja na novo epidemijo, ki lahko ubije 30 milijonov ljudi v šestih mesecih
Če kaj dobro vemo iz zgodovine je, da se vsake toliko časa pojavi nova smrtonosna bolezen, ki se širi po svetu. To pa se lahko znova zgodi v naslednjem desetletju, je opozoril Bill Gates.

Ženske, to vam lahko pomaga v menopavzi
Ženske, ki uživajo veliko sadja in zelenjave, imajo več možnosti, da jim menopavza povzroča manj preglavic. To je pokazala študija, ki je odkrila, da imajo po drugi strani več preglavic ženske, ki posegajo po nezdravih maščobah, sladkorju, nezdravih prigrizkih. Prehranjujte se torej bolj zdravo in imele boste manj težav.

Kako lahko preprečimo srčni infarkt?
Preventiva je boljša kot kurativa, je pravilo, ki velja pri vseh večjih zdravstvenih tveganjih. Prav tako tudi pri srčnem infarktu. S to filozofijo so se prejšnji teden strokovnjaki združili tudi na srečanju Ameriškega združenja za bolezni srca in ožilja v Chicagu, kjer so razkrili zadnja odkritja na področju preprečevanje srčnega infarkta.

Michelle Obama razkrila podrobnost iz njunega zakona
Nekdanja prva dama Združenih držav Amerike Michelle Obama je napisala knjigo z naslovom Postati (Become), v kateri je razkrila tudi, da sta bili njeni hčeri Malia in Sasha Obama spočeti s pomočjo umetne oploditve.

"Ti fotografiji sta bili posneti druga za drugo"
"Ti fotografiji sta bili posneti druga za drugo," prične sporočilo na svojem profilu družabnega omrežja Instagram Newyorčanka Dana Suchow. Povedati želi, da bi fotografiji prav lahko razumeli kot uspešno preobrazbo. V resnici pa je vse odvisno le od tega, kako dobro se zna nekdo postaviti pred objektiv.

To sedaj predpisujejo škotski zdravniki
V delu Škotske, ki se imenuje Shetland, so se odločili, da bodo zdravniki lahko začeli ljudem predpisovati še nekaj drugega kot zdravila, piše BBC. Sedaj imajo tudi možnost, da svojim bolnikom predpišejo – naravo. Pripravljen imajo letak, ki po mesecih bolnikom predlaga, kaj lahko zunaj počnejo.

Čustvena odcepitev v družini
Vsak od nas je del družinskega sistema, v katerem ima svojo vlogo. Preplet zapletenih odnosov, družinski vzorci, zamere, zlorabe in pomanjkanje razmejitev včasih pripeljejo tudi do čustvene odcepitve (ang. cut off), s katero se prekinejo vsa težja občutja, ki jih nekdo v družini doživlja. Odcepitev od neke osebe traja več mesecev, let, lahko tudi celo življenje.

Znanstveniki so si enotni: To je molekula prihodnosti!
Resveratrol oziroma molekula prihodnosti, kot ji pravijo mediji ter številni strokovnjaki, je očitno na pohodu tudi v Sloveniji. Po tem, ko smo lahko prebrali, kako zelo cenjena je ta molekula med tujimi strokovnjaki, so o njeni učinkovitosti prepričani tudi slovenski.

Ne boste verjeli, kaj lahko vpliva na plodnost
Ženske, ki želijo zanositi, naj poskušajo vsak dan zaspati in vstati ob približno isti uri, svetujejo raziskovalci ameriške univerze Washington. Naše telo ima nekako tako kot narava sama rado cikličnost. In če to ne upoštevamo, se očitno lahko odrazi tudi na naši plodnosti.

To je prehrana, ki zmanjša tveganje za kap
Ženske, ki uživajo mediteransko prehrano, imajo v primerjavi s tistimi, ki se tako ne prehranjujejo, kar za 22 odstotkov manjše tveganje, da jih v življenju prizadene možganska ali srčna kap. Uživajte torej več olivnega olja, zelenjave, rib, polnovrednih žit ...

Kakšna naj bo prehrana šolarja?
Šolarji že dobro grejejo šolske klopi. A tako kot je pomembno, da se učijo novih stvari in se udeležujejo številnih aktivnosti, je pomembna tudi njihova prehrana, saj jim ta daje moč in energijo za opravljanje vseh aktivnosti. O tem, kakšna naj bi bila prehrana šolskih otrok, smo se pogovarjali z dietetičarko Marino Zakič.

Imate raje cono udobja ali nove izzive?
Edina stalnica v življenju so spremembe, to vemo vsi. Kako se z njimi spoprijemamo, kaže na našo fleksibilnost in zmožnost prilagajanja novim okoliščinam. A kaj storiti takrat, ko si sprememb zaradi bojazni pred novim in neznanim ne želimo? Ko raje ostajamo v coni udobja in stagniramo v varnem kotičku življenja.

Preprost trik, s katerim ohranite hrano dlje časa svežo
Vsi smo krivi tega, da hrano kdaj pa kdaj zavržemo, saj ni več tako sveža. V povprečju vsak prebivalec Slovenije vsako leto zavrže okoli 73 kilogramov hrane, v zadnjih treh letih pa smo v povprečju Slovenci zavrgli okoli 143.000 ton hrane.

Playboyjeva zajčica z možganskim tumorjem zavrnila kemoterapijo. Zdravila se bo sama
Nekdanja Playboyjeva zajčica, 34-letna Kerri Parker, je zavrnila kemoterapijo in razkrila, da bo možganskega raka zdravila s konopljinim oljem. Mladi lepotici so pred štirimi leti diagnosticirali raka možganov in ji ga z operacijo odstranili. A sedaj se je rak vrnil in zdravniki so ji predpisali kemoterapijo ter radioterapijo, a jih je Kerri zavrnila, češ da se bo zdravila s konopljinim oljem.

Nikoli ne najdete svojih ključev? Ne bi verjeli, kaj pomaga
Samo 10 minut lahke vadbe na dan lahko v trenutku izboljša vaš spomin in sposobnosti za organizacijo. Danes že vemo, da telovadba na dolgi rok izboljša delovanje naših možganov, saj sproža razvoj novih možganskih celic. A nova raziskava kalifornijskih in japonskih znanstvenikov je razkrila, kako še hitreje pridemo do pozitivnih učinkov na možgane.

Tretjino demenc bi lahko preprečili. Preverite, kako
Demence so bolezni starostnikov, najpogostejša izmed njih je Alzheimerjeva bolezen. Ta predstavlja eno največjih tveganj za starejše ljudi. Danes po svetu z demenco živi okoli 47 milijonov ljudi. Ker se življenjska doba daljša, se lahko ta številka do leta 2050 celo potroji. Prav zato je pomembno, da vemo, kako lahko preprečimo demenco.

Zaradi onesnaženega zraka bomo živeli dve leti manj
Onesnaženost zraka zmanjšuje globalno povprečje življenjske dobe ljudi, je pokazala nova šokantna študija. Znanstveniki so pogledali, kakšne so posledice onesnaževanja zraka v 185 državah po svetu in odkrili, da se zaradi onesnaženosti zraka že skrajšuje povprečna življenjska doba ljudi, ponekod za kar dve leti.

Nevroznanstveniki priporočajo, da redno obiskujete plažo
Vse dobro vemo, da je preživljanje časa na prostem dobro tako za naše fizično kot psihično počutje. A še posebej dobro za nas je tudi, da preživljamo čim več časa tudi na plaži. Preverite, zakaj.

Zakaj je raka trebušne slinavke tako težko zdraviti?
Včeraj je v 76. letu starosti umrla kraljica soula Aretha Franklin, ki se je borila z redko obliko raka trebušne slinavke. Gre za obliko raka, ki ubije kar 80 odstotkov ljudi, ki jim ga diagnosticirajo. Franklinova se je spopadala z bolj redko in manj agresivno obliko, imenovano nevroendokrini tumor, a bitko z njim vseeno izgubila. A zakaj je raka trebušne slinavke še vedno tako težko zdraviti in zakaj toliko bolnikov umre zaradi te bolezni?

En ukrep za mnogo boljše počutje
Redna športna aktivnost ne vpliva ugodno le na fizično, temveč tudi na duševno zdravje. Tisti, ki se s športom ukvarjajo večkrat na teden, imajo v povprečju z duševnim zdravjem manj težav kot tisti, ki se s športom sploh ne ukvarjajo. To je pokazala ameriška študija, ki je ugotovila, da je rezultat še boljši, če med športno aktivnostjo tudi ustvarjamo in krepimo odnose z drugimi ljudmi.

Zaščitite se pred drugim najbolj nevarnim rakom
Rak na debelem črevesu je pri nas drugi najpogostejši rak. Na tem mestu je tudi po smrtnosti. Ker se lahko dolgo razvija brez simptomov, ga pogosto ne odkrijejo pravočasno. A kaj lahko naredimo, da bi se pred njim zaščitili? Študije kažejo, da lahko za preventivo veliko naredimo s pravo prehrano. In londonski raziskovalci so odkrili, da ta mora vključevati ohrovt, zelje in brokoli.

Je to razlog, da ne morete shujšati?!
Razlog, da kar ne morete in ne morete shujšati, bi lahko bile tudi bakterije v vašem črevesju. Morda ste že slišali, da je ta dom tudi za kar nekaj kilogramov teh malih bitij. Vsak od nas si deli telo z različnimi bakterijami. Katere so, pa je odvisno tudi od našega načina življenja.

Maščoba na trebuhu? To je lahko posledica
Prevelik trebuh poveča tveganje, da vas v starosti preseneti demenca. To je kronična bolezen možganov, ki sčasoma vpliva na vse možganske funkcije. Človek ne more več skrbeti zase. Ker zdravila za demenco ni, je zelo pomembna preventiva.

To povzročita že dve žlički in pol
Si jutranjo kavo ali čaj privoščite s sladkorjem? Že če si vmešate le dve in pol žlički sladkorja, povečate svoje tveganje za Alzheimerjevo bolezen, so ugotovili ameriški raziskovalci. Alzheimerjeva bolezen je sicer najpogostejši vzrok demence, stanja, ki na koncu povzroči, da ne morete več skrbeti zase.