kako

V Sloveniji redno spremljajo ocene stanja o prašičji gripi
Odkar smo prejeli novico o pojavu bolezni, ki jo prenaša nov virus gripe A (H1N1), v Sloveniji stalno spremljamo ocene stanja, ki jih posreduje Svetovna zdravstvena organizacija in smo v rednih stikih z Evropskim centrom za spremljanje in obvladovanje bolezni, pravijo na IVZ. Kako se zaščitimo pred morebitno okužbo in kakšni so simptomi bolezni, si preberite v članku.

Zasvojenost z igrami na srečo
V ZDA je vsaka četrta oseba, zasvojena z igrami na srečo, ženska, vendar se jih zdravi le od tri do sedem odstotkov. Pri nas se s problemom, kako uspešno pomagati zasvojenim z igrami na srečo in njihovim svojcem, ukvarjajo v Nacionalnem inštitutu za psihoterapijo.

ČEMAŽ
Se radi sprehajate? Potem izkoristite priložnost in med sprehodom odtrgajte še nekaj lističev izjemno zdravilne rastline, ki raste skoraj po vseh gozdovih in travnikih v Sloveniji. To je čemaž, rastlina, ki je po vonju in zdravilnih učinkih zelo podobna česnu.

Imate klopa? Kaj zdaj?
Predvsem ne zganjajte panike! Poiščite pinceto, klopa primite tesno ob koži in previdno izvlečite. Odstranjenega klopa ne zmečkajte, temveč ga odvrzite v koš za gospodinjske odpadke. Za odstranjevanje klopov ne uporabljajte mazil, krem, laka za nohte, petroleja ali česar koli drugega.

VIDEO: Alternativa za sprostitev odvečne energije otrok
Letos bodo devetošolci opravljali preizkus znanja iz teorije športne vzgoje. Povedano drugače: nikogar ne zanima, če ti otroci znajo plavati, pomembno je, da vedo z besedami opisati, kako se to dela. In to ravno zdaj, ko bi otroke morali spodbujati, da sedenje pred računalnikom zamenjajo za športne aktivnosti. V Ameriki, kjer se s problemom "neaktivnih" otrok ubadajo že dlje kot pri nas, so poskusili s telovadbo za možgane.

Recesija nam uničuje zdravje!
Evropska komisija in Svetovna zdravstvena organizacija opozarjata, da se bo zaradi finančne krize povečalo število obolenj. Ljudje bodo pogosteje zbolevali za različnimi oblikami raka, precej pa se bo povečao tudi število psihičnih bolezni. Kriza pa bo zaradi grozeče revščine in nezaposlenosti najverjetneje povzročila tudi povečanje mentalnih obolenj in samomorov. Kako se zaščititi in ukrepati, nam je razložila psihologinja Andreja Pšeničny.

Saj ni res! Moškemu je v pljučih rasla jelka
Rusu Artiomu Sidorkinu je v pljučih rasla jelka. Zdravniki so najprej sumili, da je 28-letni fant zbolel za rakom. Med operacijo pa so presenečeni ugotovili, da moškemu v pljučih raste drevo.

Starša darovala organe petletni hčerki
Jasmine Mirza je bila stara komaj sedem mesecev, ko so zdravniki odkrili, da ji odpovedujejo jetra. Tako je danes petletna deklica zaradi zdravstvenih težav več kot četrtino svojega življenja preživela v bolnišnici. Potem pa sta se njena starša odločila, da ji sama darujeta organe.

VIDEO: Preživite praznike bolj zdravo!
Prav zaradi prazničnih jedi imajo v tem času mnogi težave s prebavili, z bolečinami v trebuhu in z zgago, ki jo največkrat povzroči orehova potica. Če so orehi tudi za vas pretežki, si letos za spremembo omislite pehtranovo potico.

Ni vsaka utrujenost spomladanska utrujenost!
Spomladi se ljudje pogosto pritožujejo, da so utrujeni. Vendar ne gre vedno le za spomladansko utrujenost. Pozorni bodite, kadar utrujenost traja dlje kot en mesec. Takrat lahko govorimo o kronični utrujenosti ali pa o podobni bolezni – fibromialgiji.

MED
V zdravilstvu je med cenjen kot živilo, ki povečuje umsko in telesno moč, izboljšuje zdravje in počutje, krepi srce, deluje dezinfekcijsko, pomaga pri prehladih, živčnih napetostih in povečuje splošno imunsko odpornost.

VIDEO: Gibanje koristi zdravim in bolnim
O tem kako gibanje koristi zdravju in tudi, zakaj je pomembno pravzaprav v vseh starostnih obdobjih za zdrave in bolne, se je v oddaji Živeti zdravo z družinsko zdravnico Neno Kopčavar-Guček, pogovarjala novinarka Milka Krapež.

Svetovni dan glavkoma
Danes obeležujemo svetovni dan glavkoma. Glavkom ali zelena mrena je drugi najpogostejši vzrok slepote na svetu. Več o tej bolezni si lahko pogledate v priloženem videu.

Kaj nam sporočajo nohti?
Mogoče se nam zdi zdravje nohtov samoumevno, vendar to ne drži. Prav naši nohti so lahko dober pokazatelj našega zdravja.

Koliko spanja potrebuje dojenček?
Spalni vzorci vašega dojenčka so edinstveni in jih določa tako njegov temperament in stopnja razvoja kot tudi okolje, v katerem se nahaja. Vendar lahko na splošno rečemo, da potrebuje novorojenček okoli šest tednov, preden začne ponoči spati dlje kot podnevi.

Kako znani Slovenci skrbijo za zdravje?
Danes je svetovni dan zdravja. Letos je posvečen opozarjanju na problem izrednih razmer in na pomembnost zagotavljanja učinkovitega zdravstvenega sistema. Nas pa je zanimalo kako za svoje zdravje skrbijo znani Slovenci. Večina jih prisega na zdravo prehrano in gibanje.

VIDEO: Ko vam iz ust neprijetno smrdi
O vzroku ustnega zadaha obstajajo številna napačna prepričanja. Tako ne drži, da slab ustni zadah izvira iz pljuč ali želodca, da ga imamo zaradi slabe prebave, da ga temeljitejše umivanje zob odpravi in da ga lahko prekrijemo z žvečilko. O slabem ustnem zadahu smo se pogovarjali z zobozdravnikom Dušanom Brajovićem.

VIDEO: Zdaj tudi ženske lahko lulajo stoje!
Na trg je prišel nov higienski pripomoček za ženske, ki bodo malo potrebo odslej lahko opravljale stoje. Na Nizozemskem so namreč iznašli pripomoček v obliki lijaka, s pomočjo katerega lahko ženske urinirajo stoje. Več o tem tudi na našem FORUMU.

Jan Plestenjak sodeloval v akciji 'stekleničke upanja'
Stekleničke upanja, ki so jih izdelovali znani Slovenci, je ekipa portala zadovoljna.si odnesla malim bolnikom na Pediatrični kliniki in odraslim na Onkološkem inštitutu. Z njimi je bolnike obiskal tudi Jan Plestenjak.

Popoln vid v nekaj sekundah
Za približno dva tisoč evrov si danes lahko privoščite lasersko operacijo oči, pri kateri vam kirurg odpravi dioptrijo. Poseg traja dobrih deset minut, zdravniki pa vam ga odobrijo šele po temeljitem pregledu vaših oči.

Medicinski fenomen
Hrvatica je rodila dva para enojajčnih dvojčkov, dva fantka in dve deklici. Zdravnik Josip Đelmiš s Klinike za ženske bolezni in porode v Zagrebu je povedal, da gre za izjemno redek pojav. "Način, kako se to zgodi, pa v medicini še vedno ni popolnoma razjasnjen."

Kako pogosto naj okopam svojega dojenčka?
Čeprav nekateri starši svoje dojenčke okopajo vsak dan, pa dnevno kopanje ni nujno potrebno do faze plazenja, ko se dojenček kobaca naokrog in se rad umaže. Številni starši in dojenčki imajo radi kopanje, a nobenih dokazov ni, da dojenčki potrebujejo dnevno kopel.

Brezplačno testiranje na alergije
Od 31. marca do 20. aprila v devetih slovenskih krajih potekajo testiranja na alergije. Če želite na testiranje, si morate priskrbeti posebno napotnico, ki jo dobite pri svojem osebnem zdravniku.

Kaj o čudežnem serumu pravijo strokovnjaki?
V članku <a href="http://vizita.si/clanek//novice/v-devetih-minutah-brez-celulita.html">Čudežni serum</a> smo pred kratkim pisali o novem preparatu proti celulitu, ki naj bi samo v devetih minutah zmanjšal videz pomarančaste kože. Da je celulit nadloga, ki pesti precej žensk pa tudi moških, je pokazala tudi naša anketa. Prav zato smo se odločili, da raziščemo, kaj se skriva za tem čudežnim serumom. Pojasnila smo poiskali pri dermatologinji Metki Adamič.

VIDEO: Kaj o zdravniški svetovalnici menijo POPovi zdravniki?
V torek smo v prostorih POP TV gostili POPove zdravnike. Pravijo, da se zavedajo, da je spletni način odgovarjanja sodoben način komunikacije z bolniki.

Kako si pomagamo, ko smo zaprti?
Dobra prebava je ključna za dobro počutje in zdravje. Gastroenterologinja Tatjana Puc Kous priporoča, da se veliko gibljete, spijete zadosti tekočine in poskušate vsakodnevno odvajati ob določeni uri.

Univerzalne 'prave' hrane ni
Ni univerzalnega pravila, ki bi veljalo za vse ljudi, pravi ameriški strokovnjak za prehrano Michael Pollan. Vsak človek je namreč individuum s svojimi lastnimi potrebami.

Slastne jedi iz brokolija
Ne glede na to, da največ zdravilnih snovi vsebuje surov brokoli, pa veliko vitaminov obdrži tudi takrat, ko ga skuhate. Za vas smo pripravili nekaj idej, kako ga pripraviti.

FOTO: Kako preprečiti težave s hrbtenico in z očmi?
V današnjem času, ko za računalnikom presedimo včasih tudi več kot 10 ur, je še toliko bolj pomembno, da poskrbimo za svojo hrbtenico. Za vas smo pripravili nekaj vaj, dva strokovnjaka, otroped in oftalmolog pa sta nam pojasnila, zakaj in kako razgibamo hrbtenico ter poskrbimo za utrujene oči.

Po postu - zdrav življenjski slog
Postenje ima neverjeten učinek na telo. Ravno zato je pomembno, da po zaključenem postu uživate in se razvajate z zdravo hrano. Le tako boste pozitivne vplive postenja še povečali.