Vizita.si

kako

Zdravi zobje 20. 06. 2023 05.00

Ste že slišali za apikotomijo?

Apikotomija ali odstranitev vrška (apeksa) korenine je kirurški poseg, med katerim kirurg odstrani nekaj milimetrov vrhnjega dela korenine in okoliško vnetno tkivo. Po posegu tako v kostnini ostane prazen prostor, ki se med celjenjem zapolni z novim kostnim tkivom ali z brazgotino. Poseg navadno opravi specialist oralni kirurg, parodontolog ali endodont.

Zdravi zobje 19. 06. 2023 05.00

Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?

Modrostni zobje ali osmice so zadnji zobje, ki, v kolikor so prisotne zasnove, izrastejo v ustno votlino, navadno med 17. in 23. letom starosti.

Novice 19. 06. 2023 05.00

Lahko ChatGPT načrtuje vaše obroke? Dietetiki izpostavljajo prednosti in slabosti

Če ste že slišali za umetno inteligenco, v kar smo skoraj prepričani, ste zagotovo že slišali za ChatGPT. Slednji zmore marsikaj, med drugim tudi načrtovati obroke. Je to smiselno, pametno in navsezadnje, kakšni so rezultati? Poglejmo si bolj podrobno.

Prehrana 19. 06. 2023 05.00

Kako se spreminjajo prehranske potrebe skozi starost in na kaj paziti?

Prehranske potrebe različnih starostnih skupin predstavljajo ključen vidik zagotavljanja optimalne prehrane in zdravja skozi celotno življenje. Od obdobja dojenčkov do starostnikov se naše prehranjevalne potrebe spreminjajo glede na stopnjo rasti, razvoja in starostnih sprememb, ki se dogajajo v telesu. Razumevanje teh sprememb in prilagajanje prehrane ustrezni starostni skupini je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobro počutje posameznika.

Aktivno življenje 19. 06. 2023 05.00

Operacija sprednje križne vezi – ali je operacija res potrebna?

Povečanje športne aktivnosti in preseganje mej človeških sposobnosti v zadnjih desetletjih sta privedla do povečane incidence poškodb kolena in sprednje križne vezi (ACL).

Aktivno življenje 19. 06. 2023 05.00

5 fitnes nasvetov za začetnike

Ne veste, kje začeti s fitnesom? Morda vam pomagajo naslednji nasveti.

Koža 17. 06. 2023 05.00

Piling, za katerega verjetno še niste slišali

Dermaplaning je postopek, s katerim strokovnjaki opravijo piling kože in se z njim znebijo umazanije in majhnih dlačic. Kaj vsebuje in kaj morate o njem vedeti?

Aktivno življenje 16. 06. 2023 05.00

Poskrbite za varnost med poletnimi aktivnostmi

Skoraj vsi naravnost obožujemo poletne aktivnosti, kolesarjenje, pohode, kampiranje in plavanje. Ob uživanju in brezskrbnem počitku pa je pomembno, da poskrbimo tudi za varnost!

Kje vas boli? 16. 06. 2023 05.00

Kako si pomagati pri išiasu?

Išias je izraz za živčno bolečino v nogi, ki jo povzroča razdražen in/ali stisnjen ishiadični živec. Bolečina običajno izvira iz spodnjega dela hrbta in seva globoko v zadnjico ter potuje navzdol po nogi. Preverite, kako si pomagati ob išiasu.

Prebava 15. 06. 2023 05.00

6 preprostih načinov za lajšanje napihnjenosti, če ste vegan

Ne bomo filozofirali o tem, ali je veganska dieta zdrava in pametna ali ne, temveč se bomo osredotočili na to, zakaj lahko pri veganih večkrat pride do napihnjenosti in kako si lahko glede tega pomagamo.

Prebava 14. 06. 2023 05.00

Zakaj se stres velikokrat manifestira v obliki prebavnih težav?

Zakaj in kako se stres manifestira in kaže v obliki prebavnih težav? Ne glede na to, kateri del prebavnega trakta je na udaru, trpimo pri tem vsi, kajne? Poglejmo si, zakaj pride do tega in kako si lahko pomagamo.

Osebna rast 14. 06. 2023 05.00

Irena Kahne: To se pogosto zgodi, ko se počutimo pripravljeni na spremembo

Za odločitvijo za delo na sebi stojijo marsikateri razlogi, slednji pa običajno niso posledica najbolj prijetnih življenjskih izkušenj. Tisti, ki jim je besedna zveza osebna rast znana, bodo verjetno seznanjeni z izrazi, kot so hipnoza, regresoterapija, meditacija in navsezadnje RTT terapija. O vsem tem, o uravnavanju čustev, razliki med analiziranjem in čutenjem le-teh, o dobrih in slabih vzorcih, ki jih je v tem življenju potrebno nasloviti, sem se pogovarjala z Ireno Kahne.

Novice 14. 06. 2023 05.00

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu

Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Starostne bolezni 14. 06. 2023 05.00

Revma: Kako si lahko pomagamo sami?

Togost telesa, oteženo gibanje, otekli, pordeli in boleči sklepi, vse to povzroča revma. Poznamo več sto oblik revmatskih obolenj, prizadenejo pa lahko ljudi vseh starosti, tako moške kot ženske. Revmatične težave so pogost spremljevalec starejših ljudi, nekatere oblike revmatičnih obolenj prizadenejo kar do 80 odstotkov te populacije. Na srečo si lahko pri lajšanju težav pomagamo tudi sami.

Tuje 13. 06. 2023 05.00

Bori se s številnimi zdravstvenimi težavami, uteho našla v sinovih

Celine Dion, ki je pred kratkim odpovedala svojo turnejo zaradi številnih zdravstvenih težav, je povedala, da dela vse, kar lahko, da bi se vrnila na oder.

Duševno zdravje 13. 06. 2023 05.00

'Ob prihajajoči smrti podporo potrebujejo tudi svojci umirajočega'

Zadnje obdobje življenja, ki s seboj prinaša umiranje in smrt, je tema, ki jo pogosto odrivamo na stran in še danes velja za precejšen tabu. A če bi se s takšnimi temami tekom življenja soočali sproti in šibkost dojemali in priznavali kot del življenja, bi bilo tudi umiranje lažje – naše in tisto, ki ga spremljamo. V Slovenskem društvu Hospic nudijo številne programe, ki uporabnikom brezplačno pomagajo v najbolj ranljivem obdobju življenja, med drugim pa delujejo tudi na področju spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu. O tem, kako dojemamo umiranje in kako si lahko pri tem pomagamo, smo govorili z Alenko Križnik, vodjo omenjenega programa v Slovenskem društvu Hospic.

Zdrav Lajf 13. 06. 2023 05.00

5 ključnih veščin, ki jih moraš razviti za uspeh

Verjetno ti gredo starši na živce, ko te opozarjajo, kako pomembne so šola in ocene, sploh, če pomislimo, da nam danes družba kaže, da je pomembno vse prej kot to, kajne?

Prebava 12. 06. 2023 05.00

Tako bi se morali prehranjevati vsi

Zaradi sodobnega življenjskega sloga smo vsakodnevno izpostavljeni stresu, kar lahko dolgoročno vpliva na slabše delovanje našega telesa. Še posebej je na udaru prebavni sistem, saj lahko kronično povišan stresni hormon kortizol povzroči oslabljeno delovanje prebavnega trakta in sproži razne vnetne procese. Stresu se žal ni mogoče v celoti izogniti, lahko pa ga omilimo. Načinov je več, v nadaljevanju pa vam predstavljamo enega, o katerem se v javnosti premalo govori. Ste že slišali za čuječno prehranjevanje?

Psiha 08. 06. 2023 05.00

Kako nevarno je preurejanje slik na družbenih omrežjih?

Z vseh strani poslušamo svarila strokovnjakov, kako pretirana uporaba družbenih omrežjih škoduje mentalnemu zdravju otrok in mladostnikov ter mladih odraslih. Kaj pa odraslih? S(m)o res tako imuni na vplive?

Tuje 08. 06. 2023 05.00

Shannen Doherty delila posnetek obsevanja možganov: 'Očitno je, da me je strah'

Igralka je v februarja leta 2020 razkrila, da so ji diagnosticirali raka dojke četrte stopnje, v torek pa je sporočila, da je CT, ki ga je opravila v januarju, pokazal, da ima metastaze v možganih. Stanje se pojavi, ko se rakave celice razširijo s prvotnega mesta v možgane.

Novice 07. 06. 2023 05.00

Novo zdravilo za pljučnega raka naj bi zmanjšalo tveganje smrti za polovico

Raziskave kažejo, da jemanje zdravila osimertinib enkrat na dan po operaciji zmanjša možnost smrti bolnikov za 51 %.

Tuje 07. 06. 2023 05.00

Pevka spregovorila o boju z odvisnostjo

Avstralska zvezdica Sia je bila deležna številnih kritik zaradi filma iz leta 2021, v katerem je igrala osebo z avtizmom. Pravi, da je v tistih letih ostala popolnoma sama, zdaj, dve leti po tem, pa je objavila, da tudi sama sodi oz. spada v spekter avtizma.

Duševno zdravje 07. 06. 2023 05.00

'Trenutek, ko sta se poslovila od sina, je bil najbolj posvečen v njunem življenju'

V družbi, ki postaja vse bolj razdvojena in individualistična, edina valuta pa sta denar na računu in všečki na družbenih omrežjih, pomembne življenjske teme, ki so nekdaj veljale za osnovo življenja, vse bolj odrivamo na stran. Delno zanje preprosto nimamo časa, delno pa nas spravljajo v nelagodje, to pa je razlog, da jih odrivamo in se od njih umikamo. O umiranju, smrti in pomembnosti slovesa ter žalovanja smo govorili z Renato Jakob Roban, predsednico Slovenskega društva Hospic.

Zdrav Lajf 06. 06. 2023 05.00

Si že slišal za moč pozitivnih čustev?

Najprej naj povemo, da so vsa čustva normalna, sprejemljiva in dovoljena! To vključuje tudi jezo, bes, žalost in vsa čustva, ki jih običajno označujemo za 'negativna'. Je pa vsekakor dejstvo, da se moramo naučiti obvladovati, začutiti in spustiti svoja čustva, saj v primeru, da jih predolgo časa negujemo, postanejo velik del naše osebnosti.

Preventiva 05. 06. 2023 05.00

Se borite z glivicami? To lahko pomaga

Preprečevanje in zdravljenje glivic na nohtih na nogah morda ni glavna prednostna naloga našega zdravja, vendar to ne pomeni, da lahko pozabimo na zdravje svojih nohtov.

Seks & razmerja 05. 06. 2023 05.00

Kaj se moraš vprašati, preden se spustiš v odprto razmerje?

Z odprtim razmerjem ni nič narobe – dokler se oba partnerja strinjata in pogovorita o tem, kaj jima ustreza in kaj ne. A takšno razmerje ni za vsakega in preden se spustiš v tovrstno razmerje, je najpomembnejše, da poznaš eno samo osebo do potankosti – sebe!

Simptomi in bolezni 05. 06. 2023 05.00

Kaj se zgodi z našim telesom, ko smo dehidrirani?

Voda je esencialna in nujno potrebna za človekovo življenje. Predstavlja 50–70 % naše telesne teže in je ključnega pomena za večino telesnih funkcij. Ste se kdaj vprašali, kaj se dogaja z našim telesom, ko smo dehidrirani?

Simptomi in bolezni 03. 06. 2023 05.00

Kaj je Apertov sindrom?

Apertov sindrom je redka genetska motnja, ki vpliva na razvoj lobanje in obraza.

Prehrana 03. 06. 2023 05.00

Zakaj peče jezik, ko jeste ananas?

Ste med tistimi, ki ob uživanju ananasa dobite nenavadno mravljinčenje v zadnjem delu grla? Ali pa vas začne srbeti in peči jezik?

Vitamini in minerali 02. 06. 2023 05.00

Slive – vijoličasti dar antioksidantov

Slive morda niso najbolj priljubljeno sadje. V to kategorijo bi v tem letnem času morda prej lahko uvrstili lubenico, melono, breskve ... Toda ko boste prebrali, kako zdrave so tudi slive, jih na tržnici več ne boste spregledali. Dokazano je, da so slive zelo antioksidanten sadež. Veliko vsebujejo tudi vitamina C.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032